Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Ali kod njih platiš 20% višu cenu (za i daje redukovane performanse).

 

Cene usluga koje pominjete su stvarno nezanemarive. U Kruševcu su ventili 100-200, balansiranje aluminijumskih 250, montaža mi je do sada uvek bila gratis (i kada kupim gume i kada dođem zbog nečeg drugog) pa ne znam... Dalje, ventile ne morate menjati dvaput godišnje. Dakle, trošak - zaokruženo - 1.500-2.000. Apsolutno sam ubeđen da bi po gorenavedenim cenama 50% ljudi u Srbiji samo menjalo gume i plaćalo samo balansiranje, BG je valjda izuzetak zbog navodno znatno viših plata, ukoliko je to tačno.

 

Kome prostor nije problem, uz malo strpljenja se mogu naći korektne polovne čelične felne do 15" za 1.000 dinara. Realistično.

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, 037 said:

BG je valjda izuzetak zbog navodno znatno viših plata, ukoliko je to tačno.

Ima tu mnogo vaznijih stvari (do naseg mentaliteta), koje evidentno prolaze i nazalost piju vodu kod vecine, pa teraj tako... Bile su i ovde cene skoro identicne onima koje navodis.

Pa ruke za veliki servis su maltene po ovoj suludoj ceni - a gume ti skinu, namontiraju i nalepe par tegica za 20 min.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas u Cacku je montaza i balans 2000din za 4gume.

Negde ima za 1800din.

Uglavnom mislim da je Vianor najskuplji sto se tice vulkanizerskih usluga. 

Ja zimske ne stavljam najverovatnije do pocetka decembra, jer nema potrebe. Prosle godine sam ih montirao oko 10dec,skinuo pocetkom marta. Al imam prednost sto su mi dva felni i tockova,stoje pored auta u garazi i sam premontiram. 

Sto neko kaze Bg je drugaciji. Ima vise ljudi,vecini auta stoji na parkingu ispred zgrade sto ih na neki način vezuje da zamenu guma moraju da rade kod vulkanizera i samim tim podigli su cenu. Kao recimo cena goriva bila ovoliko ili onoliko opet ce se auta voziti, mozda ce se manje prelaziti, tj neko smanjiti nesto ali opet ta razlika pokriva sve. 

Elem meni je vulkanizer iz Beograda nudio cene za sve gume ne pita koja je dimenzija, samo da nisu mng stare i da su korektne. Veliki broj ljudi za tu površinu i sve se lako prodaje. Naravno cena u polovnim gumama u Bg naspram Cacka je duplo veca. Ja sam prodavao dunlop 2kom za 50e R17, iste dve gume sa istom dubinom sare, godinu dana starije, lik je u Bg-u prodao za 100e.

Jedno pitanje, verujem da se nece javiti neko da je imao ovu gumu, al barem neke pretpostavke, da li ce biti ok za zimske dane i neki sneg solidan. 

Ista dimenzija sa ove slike, tj ista guma. 

Screenshot_20201025_110428_com.huawei.browser.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danijel55gde nalazite ove marke :unsure: od ovog mastersteel verovatno su samo tvrde kao Steel, master izostaje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ta cena... Prema testovima na snegu za svesezonsku korektna, nikakva na suvom i mokrom.

 

Za 1.000 više imaš odlične svesezonske - doduše model kom se završava proizvodnja - Gudjer Vektor 4 G2.

 

Za 1.000 manje nude Kleber Kvadrakser 2 koji je korektan na snegu i koliko-toliko na nivou po suvom i mokrom.

 

Za 2.000 manje Apolo Olnak 4G, sigurno nije gora.

 

Ukoliko su polovne - radije bih pogledao nešto normalno (ili bilo kakvo) novo a sa starim DOT-om.

 

Edited by 037

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danijel55 na testu koji je kačen par stranica iza, ova je korektno kotirana za uslove kao kod nas, sa manje snega. Ista cena kao taj master.

 

09764976f957da856e4f48310d28d22d.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te su mi stigle od preko. Poklonio sam burazeru, a plasi ga sneg. Sad pod rukom guma je mekana, nije kao conti i michelin da se razumemo. 

Inace deluje mi korektno, pa ako ih bude vozio kad ima snega prenecu iskustva. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prošle godine menjao sve 4 gume, pozvao sam beoguma mobilnog vulkanizera jer mi je jedna guma skroz ispustila a nisam mogao da odvijem sve šrafove da stavim rezervnu, meni su naplatili i dolazak i zamenu, ne sećam se tačno koliko ali je bilo nešto preko 5 hiljada.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, Madra said:

@moron koje si AS uzeo?

Za fobiju sam (ponovo) uzeo Kleber Quadraxer 2. Prethodni set istih guma je za oko 2,5 godine prešao 80 kkm "bez primedbi". Nije to savršena guma, ali, ako vodiš računa šta voziš, i ako nisi neki "Nelson Piquet", može to da odradi posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja samo mogu reci da Tigar HP u 185/55/R15 letnje na oktaviji, za neko normalno koriscenje, vrse posao. Uz Iriski venac (iz NS ka BG) skripuuuuu, ubijajuuu, ali opet zavrsile posao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, te HP i UHP su baš za krajnju nuždu. Gledajući na ulici i po parkinzima, većina čuknutih sa prednje strane (dakle oni koji su stigli onog ispred sebe) imaju Tigar HP ili UHP.

Ne kažem da je ovo gore pravilo ali statistički, na posmatranom uzorku Tigar HP ili UHP se baš ističe na većini opaljenih automobila.

Znači, ne preporučuju se za iznenadna oštra kočenju u gradskoj vožnji.

 

Što se tiče All Season dezena, nalazim samo (plaćene) hvalospeve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za vikend monirane zimske gume :) 

Tigar, tražio sam da baš budu Tigar a ne ovi njihovi drugi brendovi ;) ne znam zašto, verovatno je ista guma, al, eto, trip.

 

Za sada jedino što sam primetio jeste da su bučnije od letnjih ali ne previše. Verovatno će za par godina to biti izraženije.

 

Za 20 000 dinara sa PDV om, korektna kupovina.

 

Balansiranje, montaža i ventili 2000 dinara - Das Vulkanizer na Ledinama.

 

Stavio sam čelične felne, jer sam našao relativno povoljno originalne, polovne, felne. 120 € za četiri felne i 4 plastična naplatka, proizvedene 2018 godine. 

Kod vulkanizera su proverene i nisu krive :) 

 

Završen posao za nekih 300€ 

 

Neka traje 3 godine (a radiće posao i 5, siguran sam jer ja ne vozim puno), više nego dobar posao.

 

205/55-R16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na Cromu montirao Tigar All Season u dimenziji 215/55R16. Prednje su u verziji Taurus (6.150 rsd), zadnje su Tigar (6.717 rsd). Letos sam pocepao prednju P7 Pireli Cinturato Blue, i pošto su mi zimske bile iz 2012, a malo prelazim godišnje, odlučio sam se na All Season gume. Želja mi je bila Michelin CC, ali je mnogo skupa u ovoj dimenziji a u dimenziji 205/55R16 ih nije bilo i morao bih sve 4 da kupim odjednom.

 

Vozio sam i po mokrom i po suvom i zadovoljan sam ponašanjem gume. Mekša je od Pirelija, i to mi odgovara. Nisam osetio povećanje buke.

 

Testove za ovu gume je teško pronaći, i našao sam test gume u Kormoran verziji: https://www.thetirelab.com/allround/

Link https://road-safety.cz/2020/10/28/velky-test-autoklubu-cr-srovnaval-zimni-a-celorocni-pneu-2020/

PDF https://road-safety.cz/wp-content/uploads/2020/10/tabulky_2020.pdf

 

Čekam zimske uslove da proverim i taj segment. U maju sam u Beogumi zamenu guma platio 3.999,98 rsd. Mnogo. Za tri godine će se isplatiti.

Edited by dian

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/3/2020 at 1:25 PM, ortakov said:

Za vikend monirane zimske gume :) 

Tigar, tražio sam da baš budu Tigar a ne ovi njihovi drugi brendovi ;) ne znam zašto, verovatno je ista guma, al, eto, trip.

 

Za sada jedino što sam primetio jeste da su bučnije od letnjih ali ne previše. Verovatno će za par godina to biti izraženije

Davno sam imao Wintere (2005-2009) i meni je bila korektna guma za zimu. Stigao sam sa njom gde sam krenuo ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oceli se javiti@dekirs ...cekam cekam a iz blica samo pisu da se menjaju gume sto pre.....
I jos kazu da moram da imam sve cetri zimske a ja na phntu mucenom imam 2 nove zimske da turim a pozadi ostaju MS fulde iz 2016te (zadnja im ovo sezona nema sta)...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam u familiji morao da menjam pre 5 dana jer na vestima su rekli da se mora menjati, nema veze sto smo 5 godina stare gume zamenili za one od 10 godina sa manje sare koje su primetno losije po suvom i mokrom...

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, dekirs said:
Eee pa montirao sam ima dve nedelje. Slabo vozim a obicno i kad vozim to je uvece kad je niska temp, tako da sam iskoristio priliku dok nema guzve, zavrsio sve za 20 min

Ja krećem oko 4,50h ujutru,kada je najhladnije,svačega bude u to doba,i mraza i vlage...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, dekirs said:
Eee pa montirao sam ima dve nedelje. Slabo vozim a obicno i kad vozim to je uvece kad je niska temp, tako da sam iskoristio priliku dok nema guzve, zavrsio sve za 20 min

E pa ako si montirao odo i ja i to sad...valjda neko radi sad ..inace bice 12 do 14 stepeni pa je i dalje sumanuto turati zimske al sta ces bilo u novine
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...