Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

22 hours ago, dian said:

Ja sam na Cromu montirao Tigar All Season u dimenziji 215/55R16. Prednje su u verziji Taurus (6.150 rsd), zadnje su Tigar (6.717 rsd). Letos sam pocepao prednju P7 Pireli Cinturato Blue, i pošto su mi zimske bile iz 2012, a malo prelazim godišnje, odlučio sam se na All Season gume. Želja mi je bila Michelin CC, ali je mnogo skupa u ovoj dimenziji a u dimenziji 205/55R16 ih nije bilo i morao bih sve 4 da kupim odjednom.

 

Vozio sam i po mokrom i po suvom i zadovoljan sam ponašanjem gume. Mekša je od Pirelija, i to mi odgovara. Nisam osetio povećanje buke.

 

Testove za ovu gume je teško pronaći, i našao sam test gume u Kormoran verziji: https://www.thetirelab.com/allround/

Link https://road-safety.cz/2020/10/28/velky-test-autoklubu-cr-srovnaval-zimni-a-celorocni-pneu-2020/

PDF https://road-safety.cz/wp-content/uploads/2020/10/tabulky_2020.pdf

 

Čekam zimske uslove da proverim i taj segment. U maju sam u Beogumi zamenu guma platio 3.999,98 rsd. Mnogo. Za tri godine će se isplatiti.

Super što si našao test koji nije ADAC-ov. Interesantan je i prateći tekst, vozači nisu znali koje gume testiraju. Na kraju pišu da čitaoci na osnovu rezultata pojedinačnih parametara prema svojim potrebama odaberu gumu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema potrebe da se odlaze montaza zimskih jer nista ne dobijate, temerature su oko 10-15 stepeni, asfalt ne moze ni da se zagreje preko dana, ako se krece na posao ujutru je hladno, u 4 vec mrak pada.. 

Po meni je bolje uvek malo ranije montirati sacuva se preko sat vremena cekanja.

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja imam i vise nego mnogo razloga da odlazem jer moje zimske ne rade iznad 0 stepeni :D A uz to otpadaju komadi na temperaturama iznad 10 :D

 

A tek razlika u performansama auta i izgledu necu ni da komentarisem :D

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

:robo:

 

guma 02.jpg guma 01.jpg

 

=====

 

@Madra

 

Moje iskustvo sa tim mobilnim vulkanizerom nije baš ok...imaju ''fabričku grešku''. :D 

Prošle godine sam tako montirao zimske i morao da idem kod njih na NBGD da balansiraju ponovo. Priča njihov radnik da je problem u onim kombijima koje koriste. Onaj ko je osmišljavaju kako da se od tih kombija naprave mobilne radionice radnike ništa nije pitao, pa je tako montirao agregat odmah uz balanserku. Naravno, da bi bilo šta radili na terenu moraju prvo da upale agregat, a onda se njegove vibracije prenose na balanserku koja je naslonjena odmah na njega...i eto sitnih problema zbog kojih zna posle da trese, tj. ne bude lepo balansirano.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, moron said:

Davno sam imao Wintere (2005-2009) i meni je bila korektna guma za zimu. Stigao sam sa njom gde sam krenuo ...

 

Imao sam ih i ja, na više automobila i nikad nisam imao problem sa njima.


Istina, bile su bučne, nisu za suvo i mokro baš najbolje ali za sneg su uvek bile odlične.

 

Naravno, ove što sada imam na Puntu, stare su 9 godina i isto tako, kada je sneg na kolovozu, prolaze ali kada padne kiša, užas, kao na ledu. Ima tu jedna mala zvrčka, stare su "samo" 9 godina :) 

 

Ove što sam sada kupio su drugačije, tj drugačija je šara, isto su malo bučnije, a za neki ozbiljniji test nisam imao vremena.


Ako popusti malo pandemija Covid - 19, planiram put na skijanje, tada ću videti kako ovaj novi model radi.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ortakov

Da, znam da je nova Wintera dobila novi dezen. I verujem da je mnogo bolja od onih starih, koje sam ja imao. A što se tiče pandemije i skijanja ove zime i testa zimskih guma, malo sam skeptičan da će ove zime šta od toga da bude. Bio sam u februaru "na sankanju" u FR (i to sa AS gumama bez ikakvih problema), ali, ove zime verujem u "sankanje" samo na Avali :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, dekirs said:

@YUgisa ti pa ti :D

Ko je uopste i spominjao tebe i tvoj super auto, kontam hoces da nam dokazes kako imas vauu nesto drugacije, al ne mora svaki post da ti bude takav :)

Uopste nije poenta moj auto, poenta je racionalno razmisljanje. Zimske gume u globalu imaju losije performanse po suvom i mokrom, cak i pri temperaturama ispod nule. Ako je zakon barem u necemu logican, a to je definitivno stavka da zimske gume nisu u obavezi po svakoj ceni, onda ne vidim sta je problem da iznesem to misljenje ako nekoliko vas moze da zagovara kako treba staviti zimske i pre zakonom propisanog datuma. Montaza nekoliko dana kasnije isto smanjuje guzvu kod vulkanizera, a i ta guzva je izazvana iracionalnim razmisljanjem dobrog dela vozaca koji slepo veruju krajnje ocajnom novinarstvu...

 

Zurba da se stave zimske gume bez obzira na kakvi uslovi vladaju u vasoj okolini, montaza bez obzira da li su letnje mozda sa vise sare i primetno novije, bez ulazenja u to da li su i u startu bolje od zimskih u suvim i vlaznim uslovima i slicne stvari su meni krajnje iracionalne. Ne kazem da treba cekati poslednji dan, ali prilicno sam siguran da priroda ne prati nas zakon svake godine...

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ortakov mogu da potvrdim to što kažeš i iz mog iskustva Wintera po snegu odlična ali po kiši, bljuzgi, poledici - problematična, a realno su zimi najčešće takvi uslovi na kolovozu. Baš me zanima kakvo ćeš imati iskustvo sa novim modelom.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@moron

Ako ne pomremo svi, biće skijanja :) 


Svakako, uvek je ona bila, eh što volim kad godina izda, sve poskupi, pojeftini ... skijanje :) 

 

Ja moram da čekam februar tj raspust, tako da nije žurba :) 

 

A naše komšije, istočno, vole parice, pa neće praviti mnogo frke :) Samo skijanje ne bi trebalo da bude problematično, svi nose maske, šalove, naočare, rukavice ... a u kafane i kafiće ne idem, pa ne idem. Sale za obroke su pripremljene za manji broj korisnika istovremeno .... biće to uredu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj da se ljutis @YUgisa samo kazem ono sto je ocigledno, isticanje da si drugaciji u svakom postu i da ti je auto drugaciji. A to da li zimske gume trebaju ili ne trebaju malo ranije da se stave ostavi za sat plus i ostale gluposti :)

 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, YUgisa said:
svaki put kad krene da pada kisa kako saobracaj ispunjen modernim vozilama ide duplo sporije od propisa...

Ovo je apsolutno vezano za umeće, nesigurnost i strah kod vozača, teško da ima ikakve veze sa izborom letnjih/zimskih guma u tim uslovima.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klasicna zabluda za zimsko/letnje ispod nule.

Ne znam koliko sam puta samo procitao takve netacne tvrdnje.

 

Zimske gume imaju BOLJE PERFORMANSE PO SUVOM na temperaturama ispod nule, a ne losije, kako ljudi tvrde bez ikakvog osnova i logike.

A mokro ispod nule = poledica i tu tek zimske imaju neuporedivo bolje performanse.

 

Cuj mokro ispod nule.

 

Cak sam kacio testove prosle i pretprosle godine kocenje po suvom i mokrom na nizim temperaturama tipa od 2, 5, 8, 10c itd. kao i kocenje na -2 i tako dalje, vise nemam nameru da se ponavljam :) 

Iako su uglavnom izjednaceni po suvom IZNAD nule od 2-10c, po mokrom IZNAD nule je zimska guma uglavnom u prednosti, a ispod nule da ne spominjem stvarno vise.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih rekao, al potpuno bez ikakvih empirijskih dokaza, da sam osetio prosle zime losije performanse sa letnjim gumama i po suvom na temp izmedju 2 i 6 stepeni :) 

 

Ne mogu nista da tvrdim, mozda bila neka slucajnost, al par puta mi se upalio ABS, sto mi se inace ne desava u takvoj obicnoj gradskoj voznji (ma koliko mi neko izletao itd). 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto ja gledao testove gde letnje imaju bolje performanse ispod nule i sta cemo sad? Bilo je i kaceno na ovom forumu pre koju godinu. Ne kazem da treba ici iz krajnosti u krajnost, ali price o insistiranju montaze guma bas od prvog ovog meseca su krajnje iracionalne.

 

2 hours ago, dekirs said:

Nemoj da se ljutis @YUgisa samo kazem ono sto je ocigledno, isticanje da si drugaciji u svakom postu i da ti je auto drugaciji. A to da li zimske gume trebaju ili ne trebaju malo ranije da se stave ostavi za sat plus i ostale gluposti :)

 

Ja sam mislio da je stvar ljudskosti biti individualna osoba. A ne ovca za sisanje.

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci mi koji smo montirali ranije gume smo ovce za sisanje ? Pa nisam ja citao panicne tekstove na portalima i zbog toga resio da montiram gume, vec sam obrazlozio gore zasto i kako. Price da letnja guma radi bolje ispod nule sam samo od tebe cuo, evo javise se i ostali forumasi da kazu kako nisi u pravu. 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Bomradu na Bezaniji montirane Kleber Krisalp HP3 zimske 195/55/15 na službenjaka..Sem pojačane buke, trenutno ništa zanimljivo. Videh neke krajnje sulude dimenzije za R20tke...

Share this post


Link to post
Share on other sites

opšta medijska hajka je važna onima koji se ne razumeju, prate medije

 

mi što smo na forumima, drugačije razmišljamo, jer svakodnevno učestvujemo u razmeni iskustava

 

Ja sa dva seta guma na 8 felni, menjam kad vremenski uslovi to kažu, ako je temperatura blizu nule, i ima padavina, obavezno menjam, tako i za skidanje zimskih, često vratim letnje u martu, pogledam dugoročnu prognozu, i kada vidim da nema blizu nule, menjam. U principu zimske stavim početkom decembra, i skinem marta, naravno ako vreme dozvoli...

 

zamena je sat vremena, sa čišćenjem skinutih točkova, i čak mi prija fizička aktivnost, jer se u tim mesecima opustimo

 

Dešava mi se i da skinute zimske vratim posle par sedmica, baš prošle godine, drug kaže da idemo na staru planinu, ja zamenim točkove, mada nepotrebno, put je bio veoma čist.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, dekirs said:

Znaci mi koji smo montirali ranije gume smo ovce za sisanje ? Pa nisam ja citao panicne tekstove na portalima i zbog toga resio da montiram gume, vec sam obrazlozio gore zasto i kako. Price da letnja guma radi bolje ispod nule sam samo od tebe cuo, evo javise se i ostali forumasi da kazu kako nisi u pravu. 

 

Komentar za ovce za sisanje je smisao toga da se brani iznosenje licnih misljenja, nema veze sa tematikom oko montaze guma. Poenta foruma je razmena misljenja, u suprotnom Nesa moze da ugasi forum i da otvori neki blog ako je poenta da samo jedna strana iznosi svoje misljenje, a drugi da klimaju glavom...

 

Okacicu test koji sam i skinuo sa ovog foruma:

 

Avto_Magazin_Sava_Eskimo_vs_Sava_Intensa.thumb.jpg.1bd62b17597d0fb6f37b223396c6e457.jpg

 

Normalno jedan test sa ovakvim ili onakvim rezultatima ne govori sve, zato je poenta cele price bila da treba svako da misli svojom glavom racionalno

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realno, niko nije trčao da vrati letnje usred zime jer je naišlo par toplih dana. :) 

 

Jedna je stvar priča da li konkretnoj zimskoj gumi odgovara 10 ili 15 stepeni...tj. da li se Kama kida na tim temperaturama. Ako je to slučaj, onda smatram da je skroz ok da se ne trči sa menjanjem na njih sve dok temperatura još ne padne.

Druga je stvar da li ta priča važi i za sve druge brendove zimskih guma. Treba više naglasiti da li se neki stav iznosi imajući u vidu konkretnu ličnu situaciju sa određenim brendom zimskih guma, ili se misli da to važi podjednako i za sve druge zimske.

Moje lično iskustvo je da se zimske gume neće kidati na 10-15 stepeni.

 

Svakako je korisno za temu okačiti testove oko toga kako rade zimske i letnje na 5-10 stepeni po suvom/vlažnom. :thumbup: 

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 minutes ago, YUgisa said:

Poenta foruma je razmena misljenja, u suprotnom Nesa moze da ugasi forum i da otvori neki blog ako je poenta da samo jedna strana iznosi svoje misljenje, a drugi da klimaju glavom...

Na ovom Forumu svako slobodno iznosi svoj stav. Bezveze je da se neki opšti stereotipi prenose ovde jer ovde oni ne važe. Sve to odlično znaš jer si dugo na FLCS Forumu, pa samim tim imaš još manje razloga da pišeš kako je eto ovde ta sloboda ugrožena ili sl. Iznositi svoj stav ne znači da drugi apsolutno moraju da se slože sa njim. To važi uvek za sve stavove oko bilo kog pitanja/teme. :thumbup: Kao što aludiraš da se ovde samo klima glavom na stav (koji nije tvoj), kao da ipak podjednako očekuješ da se i na tvoje klimne glavom. Ne.

 

Tema poslednjih postova je uporedni rad/karakteristike zimskih i letnjih guma na 5-10-15 stepeni po suvom/vlažnom. Time ljudi saznaju da li je bolje voziti letnju na 10 stepeni po suvom/vlažnom, ili zimsku.

Sve što ide u prilog jednom ili drugom stavu je validan argument. :thumbup: 

Sve napisane stvari koje se tiču ličnosti nisu bitne i važne, i samim tim nisu validni argument.

Sve najave nečega takođe nisu bitne jer ovo nije BEG (Beogradski aerodrom) da se mora najaviti svoj dolazak/odlazak/pisanje ili šta već. :D (ima stari poznati ''meme'' oko toga, da ga ne kačim sad).

 

Dopuna: Više postova je editovano pre 10-15-20 minuta, pa su zato obrisani i kasniji odgovori (ili delovi odgovora) na njih jer je ono na šta se odgovara ustvari već skinuto...a, pošto je skinuto nema se na šta ni odgovarati. :thumbup: 

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...