Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Ne znam kako, ali Laufenn zimska guma u dimenziji 165/70/14 (Punto) ispadne jeftinija od Tigar/Riken.

Konkretno: 3911 dinara komad (sa uracunatim popustom).

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/5/2020 at 3:35 PM, neshaoct said:

Svakako je korisno za temu okačiti testove oko toga kako rade zimske i letnje na 5-10 stepeni po suvom/vlažnom. :thumbup: 

Test od pre nekoliko dana, YT kanal Tyre Reviews. Ukratko detalji iz tog testa:

- Zimske gume nisu samo za kad je sneg, već kad je hladno. Dokazano je da zimske gume bolje rade od letnjih na suvom/vlažnom (bez snega) kad je temperatura 7 ili manje stepeni.

- Postoji više vrsta zimskih guma, pa odgovor na pitanje koja je zimska najbolja, ili ''koju je najbolje da kupim'' zavisi od toga u kom delu Evrope živite. Osnovna podela zimskih guma je na:

  • zimska guma koja podjednako kombinuje sve tri najvažnije karakteristike - po snegu/vlažnom/suvom. Ovakve gume su za najveći deo Evrope.
  • zimska guma koja je za predele sa dosta snega, kojima su performanse po snegu dominantne, koje su pravljene imajući u vidu vožnju po snegu, i zato imaju lošije karakteristike za vožnju po vlažnom/suvom.
  • zimska guma koja je za ekstremne predele sa dosta snega i dubokog snega. To su zimske gume sa spajkovima.

Kompletan tekst koji sledi se bavi samo gumama iz prve kategorije guma (za najveći deo Evrope).

Po njegovim testovima se izdvaja Continental TS860 i TS860 S kao najbolji izbor, iako nije najnovija guma na tržištu. Njen naslednik sa oznakom TS870 je najavljen za ovu zimsku sezonu, ali je Continental ipak odložio izlazak nove generacije za zimu 2021. godine. To odlaganje je dalo drugim proizvođačima priliku da njihovi novi modeli zimskih guma dođu blizu ili preskoče TS860/TS860 S. Po testovima koje je obavio, najbolji posao u tome (približavanju Continentalovoj pomenutoj zimskoj) je odradio Bridgestone sa gumom Blizzak LM005. Ova guma je impresivnih karakteristika po hladnom i vlažnom vremenu, tu je najbolja od svih na tržištu i takva je u svim veličinama (od 14 do 22). Posle nje, a sa skoro istim performansama su GoodYear UltraGrip 9+ (za manje točkove) i Michelin Alpin 6 (od 17-ca pa dalje).

 

Dakle, top izbor najboljih zimskih guma za najveći deo Evrope (vrhunske performanse u sve tri kategorije - sneg/vlažno/suvo) je:

  • Continental TS860 & Continental TS860S
  • Bridgestone Blizzak LM005
  • GoodYear UltraGrip 9+ & Michelin Alpin 6

Ali, te gume su ujedno i najskuplje.

Za one koji žele manje da plate od toga, ali da ipak imaju dobru zimsku gumu, preporuka je Hankook Winter i'Cept RS2 koja je odlična po vlažnom i suvom, i tek maaaalo slabija po snegu.

U tom istom cenovnom rangu i bolja po snegu od nje (Hankook-a), ali za dlaku slabija po vlažnom i suvom od nje: BF Goodrich gForce Winter2, i njen blizanac guma Kleber Krisalp HP3. Iza njih ide Dunlop Winter Sport 5 i Vredestein WinTrac Pro.

 

Najbolje zimske gume za najveći deo Evrope (vrhunske performanse u sve tri kategorije - sneg/vlažno/suvo), a posle onih najskupljih su:

  • Hankook Winter i'Cept RS2
  • BF Goodrich gForce Winter2, & Kleber Krisalp HP3
  • Dunlop Winter Sport 5 & Vredestein WinTrac Pro

Za one predele gde tokom zime ima minimalno snega, već je takoreći skoro uvek u pitanju vožnja po hladnom suvom ili vlažnom (sa kišom) putu, ali bez snega...tu se kao pametan izbor mogu nametnuti gume za sve sezone. Posebno je naglašeno da nijedna od tih guma za sve sezone nije odgovarajuća za vožnju po snegu, ali one najbolje od njih su bolje od klasičnih zimskih po hladnom suvom/vlažnom putu bez snega, i svaka je bolja od klasičnih letnjih:

 

ponasanje po mokrom.jpg suvom kocenje.jpg

 

Po snegu su univerzalne gume (gume za sve sezone) mnogo bliže klasičnim letnjim nego zimskim gumama. U kočenju po snegu najbolje od univerzalnih mogu doći blizu klasičnih zimskih, ali zato u ''handlingu'' po snegu su daleko od njih:

 

ponasanje po snegu.jpg

 

Najjeftinije (budžet) zimske gume rade dobro samo u jednoj, eeeeventualno i malo u drugoj od one tri okolnosti zimske vožnje (sneg/vlažno/suvo).

 

 

 

 

Edited by neshaoct
dopuna / formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, neshaoct said:

BF Goodrich gForce Winter2

Moje :wub:, ali će još nedelju-dve odmarati u garaži!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sinoc kad sam se vracao iz grada,osecam da mi bezi auto u levu stranu,a jutros u garazu da idem na posao,al prca veliki,zadnja desna skoro skroz ispustila,zbog cega ne znam,pa sutra ja ima da metnem zimske gume,nema trece:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce metno zimske na punta...dakle dve nove hankok icept 2 na istu felnu umesto letnjih i to kosta 800 rsd..a onda danas na skodu karoq metno sve 4 zimske dakle cele tockove 16" sa takodje novim hankok icept 2 gumama i to me izaslo sa sve hotelom za gume ( znam saban sam ) od 6 meseci i montazom, dakle skidanjem letnjih 17ca, montiranjem ovih 16ka i hotelom tacno 4k RSD..isplati se bolje nego da teglim i cuvam a nemam gde u podrum ne smem a na terasu mi ne da premijerka moje kuce...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po prognozi je cela nedelja od nekih 2 ujutru do 15-ak stepeni preko dana. Stavio bi i ja moje nego nemam vremena a i neka prodje guzva, nece biti snega jos sigurno :)

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jok, do pocetka decembra cak ni padavina generalno, temperature uglavnom u plusu, koliko im je opet za verovati...

Ocekujem da ce biti kao i prethodnih sezona - par dana snega koji se vrlo brzo istopi, malo minusa i to je to...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/5/2020 at 5:58 PM, knezevic76 said:

Zimske ili letnje?

 

Verovatno zimske... sudeći po snegu na plakatu :yes

Ja od juče na zimskim setu. Više me.je vuklo da vidim kako će da izgleda sa felnama od Multiple u ovoj boji.

IMG-d18764677a3ec877b326baa1ce0e20da-V.jpg

IMG-73625e2416eef324b332234e62cae426-V.jpg

IMG-d5215c426a825be19294cac205eb7f41-V.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba da uzmem gume pa je izbor pao na AllSeason. Jel isti djavo uzeti Riken, Taurus i Tigar buduci da se cene razlikuju? Tigar je najskuplji a sve ista sara, navodno ista fabrika...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narednih dana pod uticajem snaznog anticiklona vetra skoto nece ni biti. Bice prisutna temperaturna inverzija. Max temp u nizim predelima ispod 10 stepeni tokom celog dana, a na visim nadm visinama do 15. Vazduh izuzetno zagadjen i vlazan u gradovima. Doci ce do efekta o kojem se vec pisalo ovde da se ljudi klizaju po asfaltu i da ce biti otezano kocenje iako nema leda ili poledice. Nije lose staviti zimske gume, a ko ih isprobava ovih dana, nemoj da donese pogresan zakljucak kako su xy gume lose i klizaju jer je ovo specificno  za urbane uslove, sunce u toku dana, uvece hladno i vlazno... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, voodoons said:

Treba da uzmem gume pa je izbor pao na AllSeason. Jel isti djavo uzeti Riken, Taurus i Tigar buduci da se cene razlikuju? Tigar je najskuplji a sve ista sara, navodno ista fabrika...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ako sam dobro razumeo vulkanizera, Riken bi trebalo da se izbegava jer je namenjen za tržište Indije ili tako nečega.

A opet, vulkanizer je to, šta on pa zna o poslovnoj politici fabrike. Nemam mi logikte da rade drugačiju smešu za neka druga tržišta...

 

Ja sam uzeo Tigar, a opet, on mi kaže, da je Tigar skuplji, samo zato što za ostale brendove imaju neke izvozne preferncijale kojima mogu da umenje cenu ostalim brendovima iz ponude.

 

Sve se prave u istoj fabrici.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam odavno pricao da je moj subjektivni utisak da ima razlike i da je po meni Tigar najbolji od ta tri :)

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam dobio informaciju od čoveka koji radi u Tigru da je smesa ista...nazivi su samo za druga tržišta... Sad ako mene lažu, lažem i ja vas...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverih sa prijateljem kojio radi u TIGAR Pirot, između brendova sa istom šarom, NEMA razlike u proizvodnji.

Sve je to marketing.

Većina zna za Tigar, pa je skuplji, za razliku od Riken, koji nije poznat, pa je malo jeftiniji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bem li ga

Da se napravi da je veci izbor. Barem za one koji nisu u toku. Pre par godina sam kupovao gume, i kupio Riken, za par stotina din jeftinije od Tigra.

Mozda ono sto prave za drugo trziste pretekne, pa ostave za nase...

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...