Jump to content
FAS Goran
Viljuska

Večita dilema, koji auto kupiti?

Recommended Posts

Toliko mesta pozadi za noge  nema u oktaviji karavanu (pri čemu je duža 9 cm od CRV-a pete generacije), a ima u mondeu karavanu ( duži je 27 cm i ima 487 cm ) I superbu karavanu ( duži 26 cm I ima 486 cm ).
Ja mislim da treba manje mesta da se parkira kraće vozilo, dužine 460 cm.
Gde se prijatnije sedi i lakše ulazi, stvar je ukusa.

Ali, mudro je svakako što si poredio samo sa karavan vozilima sa poprečnom orijentacijom motora. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@moron zato sto u bmw 5 nema mesta :D 

a ni u a6

Uvek probam auto tako sto sednem napred i namestim se pa pozadi da vidim kako mogu da sednem. 
 

a uzmi u obzir da je kod sva tri koja sam naveo gore gepek duzi. Kad se otvore peta vrata ima tu prostora od branika do sedista. 

Prijatniji je ulazak u suv, to stoji, ali za sedenje... Dosadno je

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo još jedan primer.
SUV od 444 cm. Volvo XC-40.
Postoji li danas neki ektuelni karavan te dužine sa toliko mesta pozadi ? Istina, bio je, nekada davno, pre oko 20 godina, čak je bio i sedmosed, a zvao se pežo 307 SW, koji je imao Wb od 2.708 mm.
Ali, danas, ako gledamo aktuelne tržišne modele, ima li karavana od 444 cm, sa toliko mesta nazad?

A kola od 444 cm traže mesta za parking kao da je HB iz C segmenta.
 

viber_image_2024-01-29_12-02-32-182.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja se pitam :) Ovo je forum ljubitelja automobila a retko ko napise da je kupio nesto zato sto mu se svidja. Izuzimajuci nas sa ogranicenim buzetom koji za to koliko skupimo izaberemo nesto sto nam se i svidja puno ljudi, koliko mi se cini, moze birati mnogo sire. I kad izaberu kao da se plase da su pogresili i onda racionalizuju, brane svoj izbor  kroz potrosnju, odrzavanje, prostor u kabini, velicinu gepeka. A kao sto MS PK kaze razlike su u decilitrima, santimentrima, par hiljada dinara. :) Zatim poredjenja, meni kao totalnom amateru se cini da nema smisla porediti automobile napravljene do dve hiljade, dve hiljade pete seste i posle toga. Nisam pristalica teorija zavere ali sve sam skoniji da poverujem da se motori projektuju sa komponentama tacno odredjenog roka trajanja. I ne samo proizvodjaci automobila vec svega, namestaja, bele tehnike, telefona... Sa milijardama ulozenim u sveprisutni marketing i reklame su odgajili generacije i napravili potrosacko drustvo gde je sve potrosna roba, sve ima rok trajanja i to sve kraci, sve je pitanje trenda koji je lako nametnuti takvom drustvu. To ubrzanje samo po sebi stvara probleme. Nekada s se novi modeli projektovali par godina, testirali, proveravali materijali, esploatacija... Sada ga naprave u racunaru i hajde u proizvodnju :) I onda malo malo pa povuku neke serije od nekoliko desetina ili stotina hiljada, zovu u servise da zamene ili isprave nesto.

Tako da, bar vi koji mozete, vozite ono sto vam se svidja i osetite se, ako ne srecno, barem zadovoljno kad udjete u auto :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su SUV nekako ženski ukupno uzev,ali ima ih i koji su baš kul.MPV mi je porodicu koja želi sve,a neće dva auta.Uvek sam pre za dobrog karavana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se, uvek me uzasavalo to poredjenje u "dve decimale"....pa valjda kola kupujes malo i srcem.

Ono, u skladu sa mogućnostima i potrebama svedes izbor na 2-3 modela koja ti se svidjaju pa probas i to je to...

 

Послато са M2003J15SC помоћу Тапатока

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, city said:

Nisam pristalica teorija zavere ali sve sam skoniji da poverujem da se motori projektuju sa komponentama tacno odredjenog roka trajanja.

U prilog tvrdnje kao dokaz postoji ona sijalica u Livernoru.

Valjda je i danas "živa".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije samo zavera. Hoce ljudi jeftiniji auto, laksi, brzi, jednostavno nesto mora da trpi.

Nekad su blokovi motora bili od celika, danas su od aluminijuma. Nekad je vazduh ulazio snagom atmosferskog pritiska, sada ide sa 1-2-4 turbine.

 

Mora nesto i da trpi u svemu tome :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1 za mspka

Gde su emocije, osecaj na volanu, ubrzanje, izolacija, stabilnost, drzanje u krivini, kocnice itd

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, emocije su jako bitne. Samo što su one krajnje individualne. O ukusima se ne raspravlja. Neko voli plavuše, a neko crnke. Da li je dozvoljeno da svi ne vole samo crnke, niti svi da vole samo plavuše?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kad se kupuju ta polovna kola sa 200k km ocekuje se da nemaju ni najmanju tackicu! 

Sta na to kazete? 

Juce bili likovi za Giuliettu i kao ima vise ostecenja od grada nego sto su mislili. :D A ja izbrojao na haubi 25 sto je zaista prihvatljivo. 

Kao kad me lik zvao i pita jel ima vise od dve cvoke!!!!

Alo majstore padao je led i ti hoces da platis auto 1000€ ispod cene zato sto ima sve cvoke!!!

A upravo idem sa obilaska placeva u Novom Sadu i to je strasno kakve grdobe od kola se prodaju tj uvoze. 

Trazim jednoj gospodji,starom kupcu, mali auto i usput gledam sta se prodaje i zaista je horor sta se trenutno uvozi. I onda kad imam jaku cenu naspram tih krseva jer imam sjajan primerak kakav mozete da trazite 6 meseci onda on stoji godinu dana jer ima jeftinije. 

Pre svega krenite od toga. A to sto auto dugo stoji na oglasu nije zato sto je los nego zato sto necete da posteno platite dobar primerak a vama je u glavi cim dugo stojii da nesto nije u redu i da zato stoji dugo. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, MS PK said:

skup ljubitelja palamuda

 

3 hours ago, vagenovac said:

Gde su emocije na volanu, ubrzanje izolacije, stabilnost drzanja u krivini, krofnice

 

3 hours ago, moron said:

emocije su jako debele kod one krajnje individualne. O ukusima plavuše ili crnke se ne raspravlja. Da li je dozvoljeno da svi vole crnoplavke ?

Ma ja se potpuno slazem.

 

Pogotovo u kada se iskombinuje ubrzanje emotivne izolacije, stabilnost plavuse na drzecem volanu i palamudjenje debele crnke. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, Decak Iz Vode said:

Ja bih itekako umeo da odaberem..ne fali mi ni najmanje sviđanja za sledeći autić,ali je problem druge prirode - oskudacija sredstava :D

Za 10.000 (toliko sam ja spremio) malo sta danas moze da se uzme....ispade da to nisu nikakve pare za kupovinu kola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto bi rekli stariji ljudi "protegni se koliko ti je jorgan dugacak". 

Danas je lako kupiti auto visoke klase, renomiranih brendova, sa hedonistickom opremom ali je problem tu odrzavati takav auto, preventivno, redovno i na vreme. 

Svaki dan gledam konjine sa kolika od xy hiljada € i letnjim pa i celavim gumama tokom zimskog perioda,poluispravnim i osakacenim motorima koji purnjajukao lokomotive i instrument tablama koje svetle kao novogodisnja jelka zbog raznih falinki, realno, kad nema za gume, sta je sa ostalim komponentama vozila!? 

Uvek sam gledao vozila koja sam sposoban sam i sa relativno podnosljivim troskovima da kupujem kako bi istao drzao u sto ispravnijem stanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sticajem okolnosti, zbog posla kojim se bavim, istu situaciju vidim svaki dan. Svakakvih prica ima od toga da ljudi kola sa motorom 1.2 registruju na 12 rata jer nemaju para da takav auto registruju u "komadu" do toga da vozac F31, ima mesecnu platu 62.000 din, a mesecne obaveze po toj istoj plati 56.000 din.....ali bitno da selo prica da on vozi BMW.

 

I da, auto C segmenta ili eventalno broj veci, nije uopste visoka klasa, npr. Skoda Oktavia ili bilo kakav slican auto sa eto 2.0 tdi motorom, za koji je tekuce odrzavanje manje vise povoljno, v. servis 300-350e, m. servis 120-130e, registacija 360e.....i sve ostalo potrosno uprincipu nije preterano skupo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...