Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

@virke

Aha, nisam znao za »Ćinturato«, u znatnom broju dimenzija je među najskupljima. 

 

Nije još testirana, ali javlja mi se B) da »Sava Intenza HP2« neće biti ništa posebno za svoju cenu. A jeftina je. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, 037 said:

Aha, nisam znao za »Ćinturato«, u znatnom broju dimenzija je među najskupljima.

Teram Cinturato (doduse P7, u dimenziji 225/45/17) - nista posebno u odnosu na ono sto sam ranije vozio.

A sto kazes, Pirelli zisce sa cenom :) , apsolutno se slazem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, virke said:

185/65 R15

Pogledaj cene za 195/65/15!

To je mnogo češća dimenzija i zna da kod nekih proizvođača bude drastično jeftinija. 

Ja sam uzimao Dunlop sport Blue... Kako li se zvaše? 

Tražio 185/65/15 za grandea. Skupe bile i nema ih na lageru. Ponude mi istu gumu u dimenziji 195/65/15 koju su imali na lageru a cena je bila 40%niža nego 185 širina.  Umesto dve 185/65 kupio sam 4kom 195/65/15! Balonastija je ali nikada nisam zažalio! Ta guma je bila kao lepak na asfaltu!  Nikada bolju gumu ni na jednom autu nisam vozio! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, Zvezdo said:

Ja sam uzimao Dunlop sport Blue... Kako li se zvaše? 

Ta guma je bila kao lepak na asfaltu!  Nikada bolju gumu ni na jednom autu nisam vozio!

Sport BluResponse :) . Solidna guma, kupio ih za bivseg Stildzu, kratko vozio i menjao za CrossClimate kada su se pojavile pre 5 godina.

On 4/17/2015 at 12:18 AM, Ivan said:

200720141970.jpg

 Meni je ostala u secanju po udobnosti i lepom drzanju, mada je imala malo mekanije bokove. A bar sto je meni ostavilo bolji utisak od onoga sto sam vozio - apsolutno Continental (Premium Contact).

195/65 jeste neki jeftini standard za 15'' (kao i 205/55 za 16'', 225/45 za 17'')... Ali je i 7mm visa od 185/65, ukupno skoro santim i po - 'aj sto je balonka, nego sto na manjim vozilima bas zna da izgleda grdno sa tolikom krofnom.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da je ta dimenzija dosta povoljinija ali to nije fabricka dimenzija pa se ne bih igrao sa time. Na proslom autu sam to uradio pa nisam mogao da smotam pun volan jer su mi kacili tockovi u karoseriju :)

Koliko vidim fabricki ide 175/65 r15 i 195/60R15 a cena tih guma nije nista posebno niza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, virke said:

185/65 R15

Ja sam Energy Saver vozio u 195/65X15, na kolima teškim oko 1.490 kg. Prednje gume na 2,3, zadnje 3,0 (kada je pun, a često je vožen pun). 

Kao štp rekoh, to sigurno nije "sportska guma", ali, da je "kao ruska" (što neko reče), na to mogu samo da se nasmejem, jer sam vozio i ruske - na Ladi Nivi  :) Doduše, veoma kratko, pre nego sam sa njom prešao na "nešto bolje" brendove ( Pirelli i Michelin )  :) Već sam pisao ranije, poslovno se vozim na Kleberu (AS) i meni je skroz ok brend. Bio mi je ok i "Tigar" dok sam ga vozio, pa mi je smešno ovde pročitati da je to guma sa "plićom šarom" i slične stvari koje ovde neki o tim gumama pišu ( a baš svašta ljudi znaju da napišu ). Doduše, ja uglavnom ne vozim brzinama koje neki ovde pominju kao navodno uobičajene (a koje su daleko iznad onih koje su i na auto putu maksimalno dozvoljene). Jbg, ne možemo svi biti "kao Fandjo", ima nas i koji vozimo kao kornjače ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije neki pisu nego je to cinjenica , nemaju sve gume istu dubinu sare, a ta Tigar ima najplicu saru i trosi se bukvalno za sezonu kod ljudi koji voze auto vise.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, koliko je to dubina šare kod novog Tigra? Kod drugih je oko 8,5 mm (bar sve gume raznih brendova koje sam kupovao su uvek bile izmedju 8 i 9 mm), a kod Tigra je koliko?

A to da se mnogo brže troši, u to ću da poverujem kada vidim rezultate nekog testa (sa Tigrom) i na tu temu. Vozio sam ga i ja nisam primetio neko rapidno/brže habanje u odnosu na ostalo šta sam vozio.

A šta su ljudi ovde u stanju napisati (i) o Tigru (mada, i o mnogim drugim brendovima), samo treba pročitati. Je nekada čitam i prosto ne verujem, kao da je skrivena kamera. Najlakše je okriviti gumu za sve. Svakako lakše nju, nego sebe ili tražiti uzrok problema u nečem drugom. Kao kada mi se jedan žalio kako Michelin ima jako slab bok. Kaže, "pocepao, 'bem tu gumu". Nisam rekoa ništa. A nedavno mi priča kako je menjao na tim kolima pre neku godinu poluosovinu sa homokinetičkim zglobom i donje rame. Upitah: "Kad to, ne sećam se da si pominjao?". Veli: "Ne znam, mislio sam da sam ti rekao, bio sam i pocepao gumu, zakačio ivičnjak na prilasku Gazeli, pocepala se guma, mekan bok".

E tako ljudima ne valja ni Tigar. "Loša guma".

Edited by moron

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, moron said:

E tako ljudima ne valja ni Tigar. "Loša guma".

Nije "loša guma" nego je debelo loša guma, nema potrebe da se stavljaju navodnici.

Da je dobra a napljuvana od drugih branio bih je kao domaći brend koji je kvalitetan, međutim sticajem okolnosti vozim pomenuti Tigar drugu godinu zaredom i neminovno je da je guma loša. 

 

Da se ogradim, ovo govorim za zimsku koju sam u nekoliko prethodnih postovao komentarisao. Za letnju ne znam kakva je jer nisam imao prilike da je vozim. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, totti said:
Ma to je samo valjda jedan model imao pliću šaru, Prima.

Prima je baš grozna...imao je ja na Asconi

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Axic said:

međutim sticajem okolnosti vozim pomenuti Tigar drugu godinu zaredom i neminovno je da je guma loša. 

 

Da se ogradim, ovo govorim za zimsku koju sam u nekoliko prethodnih postovao komentarisao.

Vozio sam Winteru pet zima (ali, samo zimi). Meni je bila sasvim ok. Stizao zimi svuda gde i sa zimskim Michelinom ili Good Yearom (a vozio na isti način). Možda ja nisam bio u stanju da uočim te finese u zimskim uslovima. Ja to gledam banalno. Stigao (bez probema i bezbedno) ili nisam stigao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš sam sinoć šublerom merio koliko mi je "ostalo mesa" na letnjim gumama od 500L. "Merio" sam tako i Wintere, dok sam ih imao  :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto koliko su ti testovi, na neki način, ipak relativni.

U dimenziji 205/55X16 u gornjoj tabeli zimski GoodYear Ultragrip9+ je "zauzeo" osmo mesto. Kada sam ja pre oko 5 godina uzimao Ultragrip9 za 500L, taj GoodYear je bio prvi, daleko ispred tadašnjeg Michelin Alpin A5. Kao što je danas Alpin A6 daleko ispred Ultragrip9+.

Šta kod čovek "danas" da kupi (pa i onu koja je danas navodno najbolja, ali i oni koja nije), sve što njemu ostaje jeste da godinama koje slede (i u kojima će da eksploatiše tu gumu), vozi veoma pažljivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/20/2020 at 7:55 AM, neshtry said:

Prima je baš grozna...imao je ja na Asconi

 

Prima je verovatno najgori proizvod koji je ikad izašao iz te fabrike.

 

1 hour ago, moron said:

Eto koliko su ti testovi, na neki način, ipak relativni.

U dimenziji 205/55X16 u gornjoj tabeli zimski GoodYear Ultragrip9+ je "zauzeo" osmo mesto. Kada sam ja pre oko 5 godina uzimao Ultragrip9 za 500L, taj GoodYear je bio prvi, daleko ispred tadašnjeg Michelin Alpin A5. Kao što je danas Alpin A6 daleko ispred Ultragrip9+.

Šta kod čovek "danas" da kupi (pa i onu koja je danas navodno najbolja, ali i oni koja nije), sve što njemu ostaje jeste da godinama koje slede (i u kojima će da eksploatiše tu gumu), vozi veoma pažljivo.

 

Da bi se uverio koliko je nešto "daleko" bolje ili lošije, nego što je bilo pre, ipak moraš da pročitaš pažljivo čitav test, a ne samo da pogledaš zaključak.

 

Što se mene tiče, testovi jesu relevantni, ali ne ocene, već sadržina testa i rezultati merenja. Nema šanse da je guma od pre par godina, koja je bila najbolja, sad opasna po život. Gledam te testove otkad postoje, i na takav slučaj još nisam naišao.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam tada imao vozačku, ali, sećam se te gume (bio sam dete tada). Bila je veoma česta, u klasi Trayala T-5, na mnogim vozilima na našim drumovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...