Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Jel imas vec neke gume na tim felnama, da mozes uzimati 2 po 2 npr. jer za  recimo 12k po gumi uzmes vrhunsku AS u toj dimenziji koja ce biti iznad proseka ili makar prosek i leti i zimi (u odnosu na specijalizovane gume), a stedis na vulkanizeru i skladistenju.

 

XL gume izbegni kad god mozes, osim ako ti fabricki nisu propisane u tvojoj dimenziji, jer imaju ojacanja bokova da trpe veci pritisak, jer nosivost gume je kolicina vazduha u njima tj. pritisak, pa su uglavnom tvrdje i neudobnije, a to sto mogu da podnesu veci pritisak ti bas ne znaci previse.

 

Neki vole XL gume jer misle da ce se teze pocepati, pa onda trpe neudobnost, verovatno ima neke istine u tome, ali nije bas da se ne-xl gume cepaju tako lako svaki dan :)  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo za Viking 4tech bi mogao ući u razmatranje, cenovno je oko Klebera (skoro 9K), pa bi opet pre gledao Kleber, sa kojim imam pozitivno iskustvo od ranije. Ono što je neopravdano kod Viking 4 tech gume je to što je po testu samo jedno mesto iznad pomenutog Sailun-a, a cenovno odstupa skoro crvenu i po po gumi. Bem mu miša, nemam pojma. 

 

@vagenovac

Nope, felne su bez guma, ali ne brinem se, čeličane se i dalje kotrljaju sa radošću :lol: Razmatra se varijanta da stučem čekovima 4 gume na odloženo i budem miran, a da ne osetim na mesečnom nivou. Eventualno 2 po 2 gume, jer svakako ih neću stavljati u kombinaciji 2x16" i 2x17"..možda asimetrično da razbijem maler :D Skladišćenje ne bi bio problem, dokle god je budući džip kraći od Lagune II limuzine :D 

 

Neka, Bravo je udoban meni koliko bez neke zamerke, ne moram trpeti i misliti da vozim kočije. Hvala na savetu za XL gume.  

@totti Da, čitao sam Bild od 2016 pa naovamo, ali samo u kome si ti postavio ima 225/45/17 dimenzija testiranja. Ovaj iz 2020-te je u 205/55/16 i tu kaže ovako

 

Auto Bild 2020

 

1176807580_Bild2020.thumb.jpg.8535e182b373703be1acfdaf04485d36.jpg

 

Jedino što u 225/45 nema Sailun i nekih trenutno novijih "izroda" proizvođača guma da su testirane ili otpale na testu. 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako mozes da se ispruzis da uzmes neke kvalitetnije gume, a da ne osetis, tipa taj bridgestone, koji je pokidao na testovima, a mislim da je i jeftiniji od mislena CC, to bi bio pravi izbor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve znam bratac, no previše stvari treba ove godine da se dogodi po nekom planu, pa moramo pažljvije igrati. Nije mi u planu 10K za gume, to je sigurno, dok npr matorcima nije (Michelinke CC uzimali...jbg auto garažiran, ona sa grejanjem, pa potraju oko 6-7g). Do recimo 8,5K max, da bi u najgorem slučaju mogao većinu stvari pokriti čekovima, isti bi bio slučaj da ostanem i na 205/55/16 samo što je izbor guma koja ulazi u taj cenovni rang bolji (logično). Na žalost, tako je kako je, pružam se koliko sam dugačak. Polovno - otpada kao razmatranje. 

 

Nemam velike kilometraže, ne vozim preterano oštro i bilo bi mi više žao da bacim AS gumu srednje više-više klase dobro plaćenu nakon 5-6 godina a mesa ima preko 5,5mm. Čak bi iste i poklonio jer za mene to nije više sigurna guma, a nekome bi vršila posao nezavisno od starosti ili samo da proda neki set felni sa iole pristojnim a starim gumama. Ovako neka srednja klasa pa u skladu sa tim se i malo stil vožnje koriguje (osim ako ne iznenadi pozitivno, što nije na odmet). 

@totti E vidi, po testu nisu loše, samo da još iskopam bez XL oznake. Ide na spisak.

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01

Oko devet se krecu Kleber/BfG, sto je opet malo niza cena nego za moje 205/60/16! BfG i zimske i univerzalne - samo reci hvale od mene!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve znam, zato sam rekao ako mozes da ih uzmes da ne osetis, jer vozices ih 5 godina sigurno, 16k razlike na 5 godina je 3200din godisnje, a nekih 270din mesecno.

Znam i da nije problem pljunuti 270din mesecno, vec da je problem izvaditi kes u komadu odmah.

 

Da ih vozis samo godinu dana pa da ne stignes da ih amortizujes onda bi bilo neisplativo.

 

Ako mozes super, ako ne opet super, samo nek je novo :)  

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, ISV_01 said:

E vidi, po testu nisu loše, samo da još iskopam bez XL oznake.

Generalno jeste veca nosivost, ali zavisi izuzetno od proizvodjaca i modela. Vozio sam od XL guma i "kamenjare" i sasvim udobne (upravo npr. CC su ti XL, a pogledaj komentare svih ljudi koji su ih imali, imas i par postova iznad).

U tom mid cenovnom rangu, ako ne planiras preko zacrtane granice - definitivno Quadraxer 2 (BF) ili Kinergy 4S2. Posto sam gledao i za sebe, cak i za trunku ispod 10 soma si jesenas imao GY V4S Gen-3, pa su (standardno za nas) pred sezonu digli cenu na 12.5-14k. Verujem da ce na prolece cene opet biti pristupacnije, ako ne zuris. Licno bih mozda sacekao i skoro pomenutu Dunlop Sport AllSeason koja se jesenas pojavila kao nov model, sara kao stvorena za tvoje uslove voznje, mozda bude neka promo cena. Tako sam 2015. uzeo i CC van sezone za smesne pare, doplatio sam malo jace od 100 evrica na dotadasnji komplet guma. Posto je za takav proizvod potrebna prilicna tehnologija za uslove koje mora da zadovolji - zaobisao bih Sailun, Triangle, Guangzhou :) i njima slicne... Adapto (ukoliko uopste postoje u toj dimezniji) i slicna *** starijih generacija takodje zaboravi.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakako gledam promo cena da se pojavi ili bar gumu koju sam pikirao jos u R16 dimenziji - novu Savu All weather.. Ako je izbace u dimenziji 225/45/17. 

Sve sto si naveo je, bez neke akcije tj nekog popusta, prilicna cifra iznad 8-8.5k po gumi. Posto mi nije frka (osim mozda vama da Bravka najzad vidite sa alu felnama :D) praticu sta se desava u radnjama. Naravno, gledam neku dobru gumu, ali ako Marfi zamuti stvari, ne preostaje nista drugo do 'izabrati najmanje zlo, gledajuci u neke testove'.

 

Najmanje sto zelim je da sa ovim gumama udjem u sledecu zimu (sa rotacijom bi jos i nekako razmislio, iako su rotirane negde u novembru 2019te).

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01

 

Gledao sam samo IPG, Kemoimpeks i Balkanprogres. Granica od 8.000 din izbor čini baš izazovnim. U 225/45 R17 za tu sumu od bezbednih redovno nude samo letnju »Savu Intenzu UHP2« – a letnje su uvek najjeftinije (istina, za samo 250 preko je tu »Falken FK510«, ali to nije tema). Svesezonske – ni govora, izazov na kvadrat. Prosto, da bi celogodišnju zvali prihvatljivom ili čak dobrom, ona mora da bude odlična.

 

U 225/45 R17 je najjeftinija »Kleber Kvadrakser 2«, no košta skoro 9.000. I ona je kompromis ali ove jeftinije od nje mislim da se kupuju prevashodno za miliciju.

 

U 205/55 R16 je ipak druga priča, »Kleber« je u dometu a vrlo dobri »Gudjer Vektor 4 sizons gen-3« je, po meni, razumno iznad granice.

 

Na blic... »Sava Adapto« je zastarela, »Ol sizon« je netestirana. »Tigar«, »Matador«, »Trajangl«, »Sailun« i »Kamu« bukvalno i direktno kupuju isključivo zbog milicije. »Lasa« – nigde nisam video test... i dalje mislim kako je to Kemoimpeksova prevara, uz donekle »Laufen«, kao što je »Sailun« Balkanprogresova (za »Sailun« znam). »Apolo Olnak 4G Ol sizon« je dosta stari »Vredštajn«, možda najmanje zlo u ovom društvu. »CEAT« – apsolutno nemam pojma, nekada su Indijci pravili prihvatljive gume. »Viking« šara na testovima, vrhunske nisu. 

 

Ja bih na tvom mestu sačekao malo. »Vredštajn Kvatrak« (nova, bez broja, pričali smo ovde) deluje dosta dobro prema tom jedinom testu (doduše, bliži je tvojoj manjoj dimenziji) i lično bih video kako će joj formirati cenu kod nas. Ne verujem da će u 225/45 R17 ući u budžet, ali u 16" verovatno hoće; dalje, ukoliko se još negde pokaže kao stvarno trajna i dobra, možda povisiš granicu. »Falken Euroolsizon AS200« je prema člancima lošnjikava ali za razliku od drugih jeftinih relativno bezbedna – a biće jeftina i kod nas ako je uveze neka normalna firma. 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@037 Nema šta nisam gledao po netu, iskreno. Od poznatijih radnji (BeoCar, Beoguma, Kemoimpex, Kit gume i druge), poznatiji vulkanizeri (npr jedan od njih Adam), pa sve do on-line prodaje guma i KP.

 

Sve to stoji što kažeš, no bez neke akcije, otpada guma koju bi u dimenziji R16 bez da trepnem uzeo. Obzirom da prelazim na R17 i mnogo planova za ovu godinu, jedino da me posluže tereni ove godine da izboksujem 2 po 2 gume srednje-više kategorije (Kleber, BFG) ali to je nešto na šta ne smem računati kao opciju, već platu koju dobijam. Isto mišljenje delimo drage kolege, videćemo kako će stvari odvijati, a ako banete na neku akciju, postavite ovde :) 

 

Falken pomenute sam našao na Pneumasteru i mislim ako ih neko bude uvozio, može samo mizerno da spusti cenu o odnosu na njih...Pošto je Pneumaster on-line prodaja guma (verovatno im je i u vulkanizerskim servisima slična/ista cena, tj Vianor) a kod njih je dotična 10K na sajtu. 

 

Do tada ću malo da se pozabavim felnama čim se vrnem sa godišnjeg, nisam ih stigao ni valjano pogledati :D Što kaže MS, da ih sredim pa da ih ženče overi da valja, greota neočišćene i ne sređene da ulubljuje o ivičnjak, nije fora :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, ISV_01 said:

Nema šta nisam gledao po netu, iskreno. Od poznatijih radnji, poznatiji vulkanizeri

Stedis na kvalitetu gume, a trazis na mestima gde je najskuplje ;) . Posto znam da poslom "saras" po Srbiji, isprati im ponudu s vremena na vreme, ostavljao sam vec kontakt:

https://www.goodyear.eu/sr_rs/consumer/dealers/32/cacak/pneumatik-stkzr-i_rs000052.html

Kada bih isao na tu stranu, uzimao sam vec par puta kod njih premium gume po 20% (i vise) nizoj ceni nego ovde po BG. Tj. premium gumu po ceni neke iz mid segmenta. Idu na manju zaradu i veci promet, rade direktno i sa "Baki d.o.o" Kragujevac, koji su (pored ostalog) ovlasceni uvoznik GoodYear i podbrandova za Srbiju, dobijas njihovu garanciju...

Ako cena toliko diktira izbor, kada ovo *** malo umine, imas i opciju da pazaris u Bijeljini, Zvorniku... Em u startu jeftinije, em imas povrat PDV, a put dobrim delom isplatis na razlici u gorivu.

9 hours ago, 037 said:

Prosto, da bi celogodišnju zvali prihvatljivom ili čak dobrom, ona mora da bude odlična.

Apsolutno se slazem :thumbup: . 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Link sačuvan, a ko za baksuz - idem na tu stranu već za vikend...No nema veze, ići ću ponovo. Kupovina kod suseda je uvek bila opcija (BiH i CG) i to se takođe razmatra, ne brini :) 

 

BiTćete obavešteni o izboru i izgledom po montaži :D 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda svrati pa proveri ;) ... Zvao sam ih pred sezonu, pisao sam vec - konkretno ta GY je kod njih bila za 10k, kada je ovde bila vec po 13k ili Kleber oko 9k. Znaci dobijas jednu gumu gratis ili premium gumu po ceni mid-range. Mislim da su kasnije digli cenu i oni, ali je otisla uvis i ovde. Pricam ti cisto o razlici u rasponu cena (za jeftinije ce to biti naravno malo manje), pa ti vidi sta ti odgovara. I montaza/balans im je tipa 400-500 kinti po tocku (max 2000 din), ustedi se lepo ako te put nanese na tu stranu. Do sada sam kod njih primetno jeftinije uzimao Conti PremiumContact 2, Dunlop SportBluResponse i Michelin CC, uvek je bio svez DOT (nije nikakva rasprodaja lagera u pitanju), tako da iz mog skromnog iskustva ide samo preporuka za uslugu i cene.

21 minutes ago, ISV_01 said:

BiTćete obavešteni o izboru i izgledom po montaži :D 

Dok se konacno ne zalije, ne racunam da je montirano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio danas 2 gume Kleber Quadraxer 2 ollseason u Beo-Car 175/65/14  5.110 po gumi,to je bila najniža cena koju sam našao.Sa prvom verzijom ove gume bio sam prezadovoljan,sad je šara malo drugačija.Malo se podiže kanal mereno sa kraja prema sredini,graničnik je kao na letnjoj gumi oko 1.6mm

 

IMG_20210108_103325193_HDR.jpg IMG_20210108_103529373.jpg IMG_20210108_103403329.jpg IMG_20210108_103534800.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kleber Quadraxer 2 je po testovima dosta izdržljiva guma sa apsekta pređene kilometraže. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, dach@ said:

graničnik je kao na letnjoj gumi oko 1.6mm

Letnji granicnik jeste na 1.6 mm. Ali "caka" koju neki zaborave za AllSeason - je da je dubina sare zimske gume minimalno 4 mm, po nasem zakonu.

Konkretno sam na CC pored letnjeg (1.6 mm) imao i zimski granicnik (4 mm) ciji je polozaj bio oznacen i na boku gume (cini mi se sitnim Michelin "coveculjcima" :)). Proveri da li ih i ta guma ima. Zato je prilicno varijabilno do svakog korisnika i predjene kilometraze/uslova da li mu se ta varijanta isplati i da li vrsi posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan po ovoj ceni koju je @dach@ izdvojio za 2 allseason pneumatika veoma je isplativo makar kupovao po 2 nove svake druge godine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vagenovac

Na originalnoj (prvoj) CC, bio je minijaturni "Miselinko" logo na samoj ivici gume (crvena strelica). Pa u tom kanalu ispisana oznaka (plavo), pa je isao letnji granicnik (zuto), pa ka sredini gume zimski granicnik (zeleno). Nadjoh ovu slidzu guma, u trenutku prodaje auta, ocrtao sam ti brzinski:

 

25.jpg.a785e81169950b83e138a36f72aed3a9.thumb.jpg.b347a6b9fe8a44c260c6313b3db10147.jpg

 

EDIT: Evo i slika sa neta, malo bolje se vidi, pa proveri da li je tako i na CC+:

 

crossclimatesuv_white_top3.thumb.jpg.e49a1046d75282e56525be2b7e10d259.jpg  Untitledee.thumb.png.c1f04751427fd62f5a978b5125967ce7.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oba granicnika su nekako bas "plitka", nisam merio, ali mi nije delovalo da ima razlike, a trebala bi biti golim okom lako vidljiva jer je letnji mislim na 1.6mm, a zimski na 4mm, pogotovo sto je dubina sare 6.5mm.

 

Inace sinoc i jutros je bilo poledice po fruskoj gori, klizu cipele, a CC+ ne, doduse ni sava eskimo ne klize, ali sta znam bas smo imali niska ocekivanja od gume, prvi pik je bio conti allseason ili GY gen3, ali je trebalo da se ceka skoro mesec dana i prelomimo miselin, u najgorem slucaju ce ovu zimu odlicno odraditi, a ako pokazu slabost sledece zime onda moze uzeti bas zimske, a ove voziti leti.

 

Imao sam losa iskustva sa obicnim miselinom CC doduse na nekih 5mm sare, sto je par desetina hiljada km i par godina stare, tako da sam skeptican koliko ce brzo da izgubi svojstva i da postane losa zimi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prica oko pritiska o gumama prebacena je u odgovarajucu temu.

Vec vise puta se pisalo oko preporucenog pritiska, koje su varijacije istog u odnosu na promene temperature, itd.:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/42481-pritisak-u-gumama/&do=findComment&comment=1588391

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...