Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

14 hours ago, virke said:
Mali dodatak na ovaj post od prosle godine posto sam montirao zimske gume pre neki dana pa da prenesem utiske
Prosle godine sam bio prijatno iznenadjen mekocom gume ali moram da kazem da je ove godine guma za nijansu tvrdja. NIje to nesto strasno ali oseti se mala razlika.
Presao prosle zime nekih 9000 km sa tim gumama.

Daj joj malo vremena da se vrati u normalu.

Ljudi koji kupe vrhunsku gumu za zimu i voze je leti su za posmatranje. Em će se raspadati, em sledeće zime ta guma neće dati ni polovinu performansi koje bi trebala da ima u zimskim uslovima. Od nje će ostati samo ime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda sam za posmatranje, ali bih sa malom godisnjom kilometrazom pre uzeo vrhunsku zimulju, koja je odlicna i po suvom, iz mog iskustva rekao bih da se nece lako cepati/raspadati itd.

 

Majci sam ostavio na grande puntu continentalke winter contact ts860, vozila ih je 4-5g, na 5mm sare su se zimi bolje ponasale od miselina CC+ sa 6mm, leti nisu pokazivale neku izrazenu slabost, tako da sam evo danas uzeo 2 dunlopice winter sport 5.

 

Eksperimentisao sam svasta, potrosio mnogo setova guma jer dosta prelazim, sto letnjih, sto zimskih, kupovao sam i premium i budzet i srednju klasu i trazio neku varijantu da imam sto bolje prosecne performanse cele godine, uz sto nize troskove i cimanje, a to zavisi direktno i od kilometraze i dimenzije guma itd.

 

Zna se sta je apsolutno najbolje, 2 seta premium guma, ali jbg kompromis se vrlo cesto mora praviti.

 

Tako da u sustini svi mi ovde ne diskutujemo o tome sto je najbolje (apsolutno), vec sta je najbolji kompromis :D  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto mi uz auto stigle 4 nove Barum polaris 3 , koje nema vise gde da se kupe, i jedna je pocepana, naručio sam Barum Polaris 5 dva komada, da bude barem isti brend a i šara je slična sa trojkom . Danas stigle, made in germany, Barum by continental.7076c252e6ae106b5ab7f8d4588c24bc.jpg

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

@francuz69

Procitao tvoj post, tj prisetio se jer sam ga davno i komentarisao. Potpuno identicno se desava. Nema veze, malo razocarenje u samu gumu po tom pitanju, ali za drzanje/buku/udobnost je meni islunila ocekivanja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto i dalje nisam uzeo zimske za A4 da prodiskutujemo opet koju (jbt mislim se kao da kupujem spejs satl). Razmisljao sam da uzmem nesto od najjeftinijih (Tigar i slicno) jer prelazim smesnu km ali ipak odbojnost prema jeftinim gumama je preovladala (mozda nisam u pravu al' ajd). E sad, Tigar i slicno je oko 8000 a vidim posle Sava Eskimo je oko 10k kao i Barum (koliko bacih pogled na testove deluje bolje od Save). 

Sta je za preporuku u tom rangu? Nema mi logike da uzimam neku preskupu Miselin i slicno pa mislim da ce oko 10k biti dovoljno. Dimenzija je 245/40/18 

P. S. Sa ovim Savinim UHP2 letnjim sam veoma zadovoljan (i sa ovim temperaturama oko nule nemam nikakvih problema). 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam Barum na BMWu , u principu ih hvale u tom srednjem segmentu, gledao sam klipove kako se ponašaju na snegu i to sa zadnjom vučom i s obzirom na naše zime dobar je izbor. Isto i hankok samo ne znam koja je cifra i dimenzija kod tebe.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jedan update za Tigrice, dimenzija 205/45/17. 

Totalno okej guma, na autu B segmenta sa 150ks bez problema zavrsava sve, nije mi proklizala, vozio sam je i po ovoj kisici, na suvom, koci okej. Nisam uspeo da proklizam sa njom, probao sam je bas dosta jace ali drzala je.. E sad ne kazem da je u rangu Contija i Miselina, sigurno da bi na nekom iznenadnom jakom kocenju te gume bile bolje, ali za ovo sto sam ja probao i testirao totalno kul guma. 

Zanimljivo je da nemam nikakavih vibracija niti auto vuce u neku stranu, prvi put posle 5 godina, e sad da l' je do gume, da l' do automobila ne znam.. Za ove pare stvarno mnogo vise guma pruza nego sto sam ocekivao. Ko malo prelazi nema potrebu da baca pare za ovih par meseci.

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ih.. pa Wintera je bila AS guma, pre svih ovih CC i ostalih gluposti :D Moz' za leto, moz' za zimu a jeftino bajo moi :D Samo rotiranje tockova, posle predju u slikove i pravac Navak - sveeee za 4999 dinara. 

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dekirs jesu u pitanju AS ili zimare? Meni ove Tigar/Orion/Riken (mjelte, sto za nase sto za trziste van) All season  mi deluje zanimljivo. Na sluzbenim imamo sve tigrove gume (letnji + zimski set) i to letnje klasican HP a zimske Wintera i iskreno bez nekih zamerki obzirom na razlicite stilove voznje. Ipak sam tu malo oprezniji... Em sluzbeni em znam da imaju Tigar (na kontu malo nizeg kvaliteta gume) pa se tako i ophodim, ali eto.. Nisam imao ikakav peh sa njima, koliko sam u firmi (4+ godine), sto na Octaviji A5, Sanderu, Fiesti (2018), jedino Caddy ima bolje gume ali on nije za slalome.. Jbg 200+ litara goriva se mnooogo ljulja :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam dovoljno omatorio za AS gumu :D Salim se, ma Wintera obicna, uzeh je jer je cena stvarno povoljna bila sa montazom i 4 gume me izaslo sve 200e, pritom ova dimenzija nije bas zastupljena i cene znaju vece da budu nego neke standardne...Pritom vozim ih na autu koji ide oko 7 sekundi do 100, za sad nisam izginuo :D

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar je mali, drugarov a6 3.2fsi ide od 6.8-7.1sek po specifikaciji a ima 256ks i samo 330nm :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
[mention=13034]dekirs[/mention] jesu u pitanju AS ili zimare? Meni ove Tigar/Orion/Riken (mjelte, sto za nase sto za trziste van) All season  mi deluje zanimljivo. Na sluzbenim imamo sve tigrove gume (letnji + zimski set) i to letnje klasican HP a zimske Wintera i iskreno bez nekih zamerki obzirom na razlicite stilove voznje. Ipak sam tu malo oprezniji... Em sluzbeni em znam da imaju Tigar (na kontu malo nizeg kvaliteta gume) pa se tako i ophodim, ali eto.. Nisam imao ikakav peh sa njima, koliko sam u firmi (4+ godine), sto na Octaviji A5, Sanderu, Fiesti (2018), jedino Caddy ima bolje gume ali on nije za slalome.. Jbg 200+ litara goriva se mnooogo ljulja

Tigar AS je zesce $ranje od gume. Nestabilno, ljulja se pri promeni trake, odvratno. Probane 17-ice na Passatu AllRoad, ne bih ih dzabe uzeo.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Flex brale, nisu na tom Pasatu možda bili loši amorti i slično?

Po ko zna koji put kažem, lično a i u razgovoru sa bliskim ljudima, nemam ni približna iskustva.

Tvoja teza me navodi da ni sa tim Pasatom kao ni sa Stilom nije nešto bilo kako treba.

Nemoguće je imati takvo mišljenje, iako nije retko, kada sa druge strane, imamo mnoga oprečna mišljenja.

Na mom Stilu su i danas Winterke i nema ljuljanja jer je vešanje dobro.

Na stranu to što su nakon evo 7godina postale tvrde.

Njene karakteristike su u skladu sa cenom.

Itd ...

Edited by Mijailović P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kakvo ljuljanje, svaka guma ima taj osecaj mekanosti na volanu posebno ako je neka meksa tipa Tigar, Sava.. Ja bar nikakve probleme pri promeni pravca nisam imao a i ne treba ocekivati da se zimska guma ponasa kao letnja i da se "lepi" za asfalt. Ispade da hvalim, ali kao sto rekoh, guma zavrsava posao, prve sezone je tako, dal ce druge i trece raditi isto ne znam, ali za ove pare tesko da ima bolje nesto uzeti. Licno sam hteo Savu ali nje nema u ovoj dimenziji. Isto tako znam ljude koji teraju Wintere na Mitu od 155ks i bez problema izguraju zimu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...