Jump to content
FAS Goran
Viljuska

Večita dilema, koji auto kupiti?

Recommended Posts

Nacelno se slazem sa ivicom, svi znamo kakvo je vecinski stanje stvari sa polovnjacima iz uvoza, srednje zalosno, a opet vecina preprodavaca tvrdi da su oni izuzeci od pravila i da bas oni imaju dobre primerke.

 

OMP da se razumemo ovo nije nista na tvoj racun, nego generalna prica o vecini polovnjaka.

 

Da, itekako moze da se probere dobar primerak i ovde i preko, ali je za prosecnog coveka to tesko ako se ne posveti tome 100%, da neprekidno osvezavas oglase, da imas spremne pare i da momentalno reagujes i kupujes.

 

X puta sam video da brutalan auto po izuzetnoj bude prodat u roku od par sati ili par dana, da bi malo nakon toga osvanuo sa par hiljada vecom cenom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, vagenovac said:

X puta sam video da brutalan auto po izuzetnoj bude prodat u roku od par sati ili par dana, da bi malo nakon toga osvanuo sa par hiljada vecom cenom.

Mnogi balkanci na zapadu EU zive od toga. Cak i ko nije neki vlasnik placa ili sl nego pojedinac, visi na oglasima i cim naleti pristojan auto, a pogotovo malo cuknut ili pokvaren tipa turbina, prezupcio i sl, on odmah zove i najavi se da pogleda. Pricam o starijim kolima kod kojih cena popravke tamo preevazilazi vrednost ili je neisplativa, a ima i odlicnih skupih primeraka pa je onda prilika da se preproda brzo. Ja sam tako propustio pre 10god odlicnu astru u Becu jer je moj brat pozvao drugi, a neko pola sata pre njega se vec najavio i naravno kasnije uzeo. Cuknut far i krlilo, a cena osetno ispod proseka. Inace auto kao nov, mala Km... 
Pa i kod nas imas te sto vise na oglasima, a kamoli u inostranstvu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam ja tako kola propustio da bih posle samo par sati ili dan osvanouo oglas istog auta sa vecom cenom to se neretko desava cak sam i zapamtio neke preprodavce a neki su i nase gore list

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i svežih fotki drugarovog Jeepa Renegade…Sad sam ukapirao da je Latitude verziju platio manje od 20k € pre samo 3 godine,a sada je 30k €…

To je baš previše,za trećinu cene da je skuplji,a pitanje je i koja je oprema u novim

 

IMG_1258.jpeg IMG_1256.jpeg IMG_1257.jpeg IMG_1259.jpeg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/29/2023 at 8:05 PM, oktopod said:

Nastavila se moja saga juce i danas. Odlucio sam da ne dajem vise od 10k eur i da ne kupujem nov auto ni kesom ni na kredit. Kontao sam dovoljno je al dzaba opet, pa evo da elaboriram sta sam gledao i sta sam primetio. Gledao sam znaci iskljucivo kola od prvog vlasnika zamene staro za novo sa original kilometrazom i servisnom knjigom u "salonu". Sve su to auta minimalne opreme, nemaju podizace stakala nazad npr, neki pak imaju senzore za parkiranje.

 

Bas me nekako privukao Ford moram da priznam. Naravno kad ne bi bio udaran i imao normalan motor.

 

Kako vidim, sa tvojim primedbama, količinom para i šta gledaš, nećeš ti skoro kupiti auto :)

 

Elem, oko Forda, moj kum je kupio Fiestu baš kakvu si ti gledao i sa tim 3 cilindra motorom, kvalitet je daleko iznad ostalih konkurenata pa čak i skupljih.

Taj motor je SAMO za grad, čim odeš na autoput sa porodicom ili troje, cetvoro odraslih, obilažanje ti mora biti opasno dobro planiranje i zaletanje. Auto kao takav je tezi od svojih prethodnika, snaga motora ne prati tu tezinu

Taj motor sa turbinom je odličan, bez nje, samo grad i tu se pokazuje odlično pogotovo oko potrošnje

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je vise krseva a posebno kod preprodavaca sa magicnih 180k predjenih za automobile stare 15 - 20 godina. Nasminka se, ispolira i NOV NOV NOV. Preprodavcima nije cilj jurenje dobrog auta sa malom km, jer to nece uzeti jeftino, vec krsina koja je presla Boga oca i koja je jeftina. Posle se nasminka, vrati km i eto lepe zarade.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda lepo odes sam negde preko i uvezes auto i neces biti prevaren, to je najbojle za sve skeptike ili kupite nov auto iz salona i mirna glava

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki MATRAPAZ gleda da uVali auto. Tesko da ce ti reci sve mane a jos manje ih otkloniti.
Konstatacija, uvezi sam ili kupi nov nije na mestu.
Ako je neko siguran u kvalitet toga sto prodaje neka da garanciju, 6 meseci bar.


Послато са 22101316UG помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
Svaki MATRAPAZ gleda da uVali auto. Tesko da ce ti reci sve mane a jos manje ih otkloniti.
Konstatacija, uvezi sam ili kupi nov nije na mestu.
Ako je neko siguran u kvalitet toga sto prodaje neka da garanciju, 6 meseci bar.


Послато са 22101316UG помоћу Тапатока



Da ti uvezeš auto za prodaju, da li bi mogao da daš garanciju ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam u emisiji SAT da svako pravno lice koje prodaje auto, imas garanciju po zakonu 2 godine na sve kvarove a da to sto ti daju godinu dana na unutrasnji sklop motora i slicno na sudu pada ako si spreman da ih tuzis. 

 

Razumem celu pricu oko polovnih iz uvoza sta je receno, ali kako je moguce da bas svaki auto dal star 5 ili 15 godina ima tacno 160k km, plus minus 20 to mi nije jasno. Bas svaki nije ne samo zagreban pa ispoliran, nego nigde ulubljen, na kraju rubova farbe ne fali ič, retrovizori ko novi, prosto nemoguce da ga nije barem na parkingu neko ulubio otvarajuci svoja vrata, pa ja auto imam svega godinu i po dana nov uzeo i na 2 mesta me odvalili vratima, na par mesta ja izgrebao o zbunje, zardinjeru, cak sam ga odvalio u banderu u rikverc a smatram sebe sa pravom za dobrog vozaca imam i C kategoriju, prosto desava se. 

Tako da kad vidim auto ko nov sve i 160k km kako da ne budem sumnjicav. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/pretraga?page=8&sort=tagValue131_asc&year_from=2017&year_to=2006&city_distance=0&showOldNew=all&origin[0]=3051

 

Evo dosadno mi je pa pretrazih, 2006-2017 godiste, sve cene, na ime kupca

prvih 8 strana crvenih oglasa su vozila ispod 100000km, prvih 24 strana su vozila do 140000km

kad okrenes kriterijum, silazno kilometraza

prvih 9 strana crvenih oglasa je 350000km do 250000km, prvih 61 strana je iznad 200000km

 

dakle zakljucak, mnogo, do 3 puta je vise vozila sa preko 200000km nego onih ispod 140000km

i to samo od crvenih oglasa gde su pretezno garaze i veci prodavci, kod manjih je sigurno veca verovatnoca naci bolji auto

 

ista takva situacija je i na zapadu, otvorite oglase pa gledajte, samo je bitno ko kad ulovi i po kojoj ceni dobar auto, bitna je brza reakcija

 

sto se tice garancije, ni na zapadu se ne daje za polovna vozila, vrlo retko vece garaze za bolja vozila, manje se pecajte na price sa tv-a, znamo da lazu mnogo :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ti uvezeš auto za prodaju, da li bi mogao da daš garanciju ?
Da mi je to zanimanje , DA

Послато са 22101316UG помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preko daju garanciju neku, ne za vozila za export a po neki daju i ovde ali je debelo naplate i obicno traze odrzavanje u svom servisu. U garanciju ne verujem pogotovo za polovno vozilo a ne bih je nikome dao ni za svoj auto sad koji vozim skoro 11god. Niko ne moze da zna sta moze da se pokvari sutra vec pa ni fabrika. Apsolutno se slazem sa izjavom da kome se ne svidja ovde ode sam preko i izabere sta mu odgovara i uveri se sam kako je tamo sve bajno i sjajno. Meni prvom ne odgovara ponuda ovde.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 10k eura, ako hoces auto kesom platiti, uzmi najjeftiniji nov auto sa tolikim ucescem i resi problem. Rata ce ti biti vrlo niska. 

Nema bojazni sta mu je lose, nema bojazni kako je vozen, ima nezadovoljstvo u vidu opreme, motora i slicno ali je novo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na stranu sve, samo jedan zakon da zaživi i sve bi se drastično promenilo na tržištu polovnjaka u Srbiji, a to je , ko petlja sa kilometražom drastične kazne, pa i robija.

Imao sam priliku da upoznam vlasnike dva auto placa kod mene u kraju, posle njihovih priča, sve jasno kao dan, uglavnom, sve što ovde većina priča na forumu, tako je ,ako ne i gore.
Nema tu velike filozofije.
Dakle ZAKON.
Dotle, sreća i šta vam Bog da.


Sent from my 2203129G using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj samo objasni kako ces da dokazes da je km vracena i dal je vracena kod prodavca ili tamo kod nekog arapina, turcina, nemca nebitno???  nigde ne postoji nikakav zapis kad je km vracena kao i sto kod 90% kola ne mozes da je proveris, to sto izbacuje CV sigurno se ne moze uzeti kao relevantan dokaz, isto i da kontaktiras ovl. servis jer dzabe ako auto nije sve vreme tamo odrzavan i sta onda???

Najlakse je reci zakon, ali daj malo objasni sta bi ti uradio, to ti je isto kao ovi nasi kad donesu zakon a pre toga nisu ispitali sve opcije i dal je to realno uopste pa mnoge stvari promene kasnije kad vide da nemaju smisla.

 

Garancija na polovno ne moze i ti koji vam daju garanciju to je samo zamazivanje ociju da privuku musterije a ako ti crkne nesto uvek mogu reci jbg ko zna kako si vozio, lose gorivo, nisi proveravao ulje, itd. pa bilo je vec takvih slucajeva provaljena prica. To sto vam daju garanciju uz uradjen veliki servis pa dace vam nesto malo garanciju eventualno da vam nece puci kais ili procureti vodena pumpa i sl. ali ako ti rikne turbina ili ne znam sta mislite da ce vam reci oko daj da popravimo???? Ne zanosite se garancijama, ne znamo bre ni dal cemo sutra da se probudimo zivi a kamoli sta se nalazi u autu iz uvoza, pa vecina vas ni za svoj licni auto ne bi mogla da da garanciju ma kolko ga dobro odrzavali, nije bre to kamen pa da nema sta da se pokvari, to je staro vozilo sa mnogo delova koji mogu da ti riknu.

2 hours ago, zunto said:


Konstatacija, uvezi sam ili kupi nov nije na mestu.




 

Ne, to je prava konstatacija za one koji misle da ih svi varaju i gledaju da zajebu, ne treba da budes strucnjak da bi uvezao auto niti time da se bavis, sve je vrlo lako samo ako hoces i ako ti je bitno da kupis nesto gde te niko nece prevariti ali jbg lakse je pametovati po forumu i generalno kako su svi prevaranti i gledaju da uvale krs. Ne kazem da nema takvis, kao i u svakom poslu, ali nemojmo generalizovati, ako ne znas sam da gleas auto povedes 5 majstora pa nece valjda i oni da se zajebu, ali onda dolazimo do toga da ni majstori ne mogu sve da vide, ne mogu da skeniraju motor i da vam kazu koliko ce jos preci bez kvarova, oces polovan auto, moras biti spreman na neki rizik, samo gledas da sto manji bude taj rizik a to nije neka umetnost naci takav auto i na najgorem placu.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne slažem se. Mi smo davali garanciju od 2 godine ili 40.000 km. I imali smo 5 reklamacija (2 dihtunga glave kod Renoa, ležajeve radilice kod Passata i 2 puknuta bloka kod Picassa). I sve otklonili o sopstvenom trošku. Nikakvih uslovljavanja nije bilo gde će auto da se održava, jedino da to bude pravi servis, a ne komšija ispred zgrade.

Naravno, bilo je i onih koji su posle 3 meseca dolazili da reklamiraju crknutu sijalicu

 

Po zakonu u garanciju ulaze oni delovi motora u skladu sa kilometražom. Npr, ako je auto prešao 80.000 km i crkne mu turbina, dužan si da to središ. Ali nisi ako je prešao 250 ili 300.000 km. Nama je čovek reklamirao EGR na Passatu sa 220.000 km, ali su ga odbili u inspekciji i udruženju potrošača.

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se svodi manje vise na isto moze da prodje a ne mora, logicno je da za automobile sa velikom km ne mozes da priznas neke delove kad riknu...dobro vi ste jedni od retkih ocigledno, nisam upucen koji je to plac ili sta vec? ali fizicko lice kad prodaje ko ce da ti da garanciju

 

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajmo ovako, koliko MATRAPAZA uopšte ti prodaauto na kome je uradjem mali i veliki servis,sa dobrim gumama i diskovima/pločicama?
NEKAKO SE odmah podrazumeva da ti sve to odradi odmah nakon kupovine, zar ne?
Placevi koji su pošteno poslovali su stavili katanac ili rade sa enormno skupim vozilima.

Послато са 22101316UG помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ja kao prodavac uradim servise i menjam kocnice, ja cu taj auto da cenim npr. 1000e vise iako je sav taj posao vredeo mozda duplo manje ali tu kosta i moje vreme i cimanje a ko ce onda da plati takav auto??? mnoogo mali broj kupaca, npr. punto koje mozes da biras za lupam 2500e, ja uradim servise i stavim cenu 3500, koji procenat kupaca ce da dodje da kupi taj moj auto kad moze da kupi onaj od 2500 i da za 200 uradi servis a kocnice verovatno nece ni da menja jer mogu jos da guraju sto generalno nas narod radi mahom, mnogi cak ni veliki servis nece da urade jer u servisnoj pise da je radjen pre npr. 50k pa kao moze to jos da gura, ljudi ovo je srbija, vecina kupaca gleda da sto jeftinije prodje pogotovo ovi sto kupuju jeftinja kola. To sto bi ti platio je mali procenat ljudi i takve treba cekati a pare stoje, vreme prolazi, prosto nije realno ulaganje tog tipa ali svakako ti necu prodati auto sa izlizanim gumama, sa plocicama do metala koje grebu disk, sa kuglom koja lupa i sl. stvari, takve stvari se podrazume da ja sredim jer mi to ubija cenu a veliki servis ne moze da mi obori cenu jer se to svakako smatra obavezom kupca a dal on to hoce ili nece nije moj problem.

 Ja svakom kupcu predlozim da odmah uradi servise bez obzira sta pise u servisnoj ali vecina kaze ma dobro uradicu nije hitno, vidim da se natego knap da kupi auto.

Radio sam ja velike servise ali po dogovoru sa kupcem, npr. dogovorimo se da doplati jos xx evra ja mu odradim servis kod mog majstora, to su bili mahom kupci po preporuci koji nisu hteli da se cimaju sa majstorima, da ih majstori u BG deru po visim cenama i sl. tako da im ja ovde uradim tehnicki, servis a oni samo dodju sa tablicama i oteraju auto, imao sam bar 10ak auta tako, dogovor sa normalnim prodavcem ili kupcem uvek moze da se napravi na obostrano zadovoljstvo.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, ISV_01 said:

Za 10k eura, ako hoces auto kesom platiti, uzmi najjeftiniji nov auto sa tolikim ucescem i resi problem. Rata ce ti biti vrlo niska. 

Nema bojazni sta mu je lose, nema bojazni kako je vozen, ima nezadovoljstvo u vidu opreme, motora i slicno ali je novo. 

I to sam uzeo u obzir, cak imam ja i kesa za duplo skuplji ali mi je nekako to kao kompleksas, vozimo 2 nova auta a zivimo u stanu koji nije nas vec placamo rentu, imam ja i svoj stan na kredit al nam je premali te ga izdajem zeninom bratu od tetke za nesto vise novca mesecno nego kolika mi je rata tj sam sebe isplacuje. 

Tako da mi je prioritet ucesce za jos jedan stan, da penziju docekam sa 2 nekretnine, a mozda ako zapne taj mali da prodam pa da mi to sveukupno bude ucesce. 

Onda sam razmisljao na moju platu mi ni 500 eur rate za auto mesecno nije mnogo, da kupim neki od 20k, dam 10k ucesce a 10k vratim za godinu ili dve sa 500-1000 eur ratom, cisto da ne potrosim sav stek nikad se ne zna cekamo bebu ovih dana.... 

 

Onda se opet vratim na ono "sto me svrbi da trosim pare, kupi ocu nesto za 4k i zavrsi s pricom" tako da jedan dan gledam oglase do 10k mladji od 2015,drugi dan nova, treci dan do 4k mladji od 2010 i tako... 

 

Nije lako ni kad imas pare a vidis danasnje cene naspram sta dobijes. Covece 500X smrdljivi ide preko 25k toliko je pre par godina kostala Octavia. Ford Fiesta pomenuti kosta 8.5k 5 godina star a nov kostao 10k, bas ludilo mozga. 

 

Unesem na oglasima grande punto, Beograd, benzin, od 2010 godista izadje mi svega 7 oglasa. Od toga je jedan 2019 za 7800 eur "deklarisan kao teretno", 2018 je 9800 eur haha, jednom istice registracija na oglasu je odavno, drugi ima troja vrata ostala 3 su bez tablica na ime kupca a nije ni plac u pitanju. Nerealna prica. 

 

Jos kad kazem nekom 2010 to svi kao u jeee mlad auto, sta bre mlad to ima 13 godina to je auto za otpad a ne za 4k eura nov kostao manje od 10k ako i toliko. 

Edited by oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites



ali fizicko lice kad prodaje ko ce da ti da garanciju
 


Za auta iz zamena nismo davali nikakvu garanciju

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh da jos nesto vazno da dodam. 

Jedno je samo pogledati oglase a drugo krenuti u detalje kupovine. 

Tako recimo mnoga auta sa "prvi vlasnik" imaju pozadi nalepnicu npr CH tj prvi je u Srbiji. Tablice BG 4 cifre 25xx tj tek ove godine izvadio tablice. 

Servisna knjiga a nema servisnu knjigu. 

Vlasnik je godinu dana, nema nikakvu istoriju odrzavanja. 

Ne vodi se na prodavca. 

Uzet u zamenu

Preprljavljen van. 

 

Detalji ubise a oglas klasican click bait. 

 

Neki koji me ne razumeju kao jedan poznanik odu samo i kupe auto. Nije mu jasno sta ja ne mogu da nadjem za 10k auto a on kupio BMW trojku e90 za 3500 eur pa se sav šepuri. Druze ti za gume nemas pare a gume su ti DOT iz 2012e komadi šare otpadaju a planiras na more sa decom tim autom, od usta odvajas za gorivo, nema servisnu istoriju kad ti nesto bude crklo daces ga za 500 eur ili kredit u visini pola plate 5 godina samo da ga dignes u vozno stanje i das prvom ko naidje pa i za 3k samo da se resis. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da ti , npr, jednom dođeš na okupljanje, kad nas ima više, pa da vidiš da ima primeraka na skupu starijih od 10 godina a nisu u raspad stanju i svi smo ih kupili polovne na ovaj ili onaj način...naravno možeš i da se provozaš pa se i iznenadio i razbiješ predrasude o polovnjacima i kupovini a i dobiješ neka iskustva iz prve ruke.

Ja sam ti čist primer kako sam od polovnjaka došao do novog iz salona pa opet na polovnjak i nemam problem sa tim.
I da, uživao sam i u onom starom 20 godina kupljenim za 500€, možda sam u njemu čak i najviše uživao, pa i u onom novom, samo je pitanje šta očekuješ od automobila.

Sent from my 2203129G using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...