Jump to content
FAS Goran
Viljuska

Večita dilema, koji auto kupiti?

Recommended Posts

Cene su nerealne. Kolega dovezao iz Francuske i30 dizel 2012.  od prvog vlasnika, kupio ga za 2800, na BG tale ga ispao sa svim troškovima, puta, carine, spedicije itd 4200, takav u oglasima sa sumnjvom kilometražom 6-7 hiljada, ko je ovde lud?

Ljudi, gledajte strane sajtove, ne budite lenji, puni su oglasi kola, naročito dizela po ok cenama, ne mislim na mobile.de to je napumpano takođe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pratim oglase u tom smislu  jer me to ne zanima, to mozda neko ko gleda konkretan model i zapratio par komada pa moze da im isprati i kretanje cene ali generalno je to nemoguce ispratiti.

Opet zavisi sta je nerealna cena, ako je neki auto bolji od ponude istih zasto da nema i jacu cenu, pa ako bas nema ponuda onda spustas ali vredi probati.

Licno znam coveka koji kola prodaje po bas jakim cenamau odnosu na trzisne i prodaje ih bez mnogo muke sa minimalnim spustanjem od 50e max 100e kad dodjes i pogledas auto ali su mu i kola dobra, covek ceni svoj trud oko tih kola i sto zna sta prodaje.

 

 

17 minutes ago, The Punisher said:

Cene su nerealne. Kolega dovezao iz Francuske i30 dizel 2012.  od prvog vlasnika, kupio ga za 2800, na BG tale ga ispao sa svim troškovima, puta, carine, spedicije itd 4200, takav u oglasima sa sumnjvom kilometražom 6-7 hiljada, ko je ovde lud?

Ljudi, gledajte strane sajtove, ne budite lenji, puni su oglasi kola, naročito dizela po ok cenama, ne mislim na mobile.de to je napumpano takođe

 

Sto svi ne idete sami da uvezete kola kad je tako lako to uraditi i naci ih po tim cenama pa da i vas kosta malo??? To je bar lako ali ne lakse je kukati, pa evo ja prvi ne gledam kola kod nas nego cu sebi uvesti auto kad mi naleti, a to svako moze. NIje niko lud nego hoce da zaradi, jel i u marketu kupujes namirnice po nabavnoj ceni???

Sve je teze naci dobar auto preko za male pare, to sto pogledate par oglasa i kao vidite nesto nista ne znaci, ja ih po ceo dan gledam i maltene znam na  pamet ponudu zadnjih par dana sa svih CH oglasa. Bolje znam cifre tamo kako se krecu nego kod nas.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

I nisu nesto jeftine cene, ja kad sam gledao prosle godine Mitto, gledao sam i CH , i dobro su skupi , bili tad oko 6000 tako ... a nisu ni neko stanje preterano , ok lice na nesto ali .... polovno je polovno ... ne znam kakvi su sa cenkanjem a kod nas jeftiniji bio na placu misko i kod naseg kolege  odnosno oko 4000 - 4500 ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se auta iz Švajcarske tice, pogledajte na jutjubu kanal buduciklasici, momak uvozi odande auta pa snima kako ih sredjuje tipa veliki servis zamene ulja svecica itd.

Iako auta imaju servisne knjige ovlascenih servisa, ni na jednom nije menjano ulje i filter automatskog menjaca, svecice, pumpa za vodu itd a sve uredno naplaceno i upisano u servisnu knjigu ovlascenog servisa. Ima primera da je cak na filteru kabine datum proizvodnje takav da ni on nije menjan 15-20 godina.

Tako da od kad gledam taj kanal ni u sta ne verujem pa ni za te ultra odgovorne, bogate i "zakon ih prisiljava" Svajcarce

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam dva drugara koji se ne druze medjusobno, prosle godine su uvezli 2 auta iz Ch na nevidjeno, preko slika. Dogovore cenu gore sa vlasnikom, posalju coveka koji ih dovozi, on pregleda, plati, doveze. Ocarini u Su za dan i sledeci dan ti je auto na adresi. 600-700e je bila ta usluga. Dal je sreca ili ne znam sta ali oba auta su dobra, jedan farbao prednji branik ( talav je bio na oglasu) a ovaj drugi treba gume da zameni jer su stare, Citroen C5 i Ford Kuga :D Kuga je preko bila mislim 4000 a Citroen kupljen za 600 franaka.

Sent from my SM-A346B using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, OMP said:

Sve je teze naci dobar auto preko za male pare, to sto pogledate par oglasa i kao vidite nesto nista ne znaci, ja ih po ceo dan gledam i maltene znam na  pamet ponudu zadnjih par dana sa svih CH oglasa. Bolje znam cifre tamo kako se krecu nego kod nas.

+1

Poslednji ekser u taj sanduk s poskupljenjem su zakucali sa eko taksom za polovnjake. Sad umesto da tih 150-200 eur auto bude jeftiniji (možda ne znači puno, ali je to solidno da se uloži u nešto osnovno u polovnjaka) , poskupeli su za 300-400. Čist domino efekat. 

Što je za C segment iz 2010. Npr , trebalo oko 3000eur sad je 4000. Da stvarno kupiš dobar primerak. 

Oni koji su i pre prodavali loša kola, i dalje to rade - samo što je isti "kvalitet"skuplji. 

95% auta koje kupim u CH imaju manje od 200k km i imaju dobru osnovu da se srede u dobrog polovnjaka. Tako radim od početka i ne menjam modus. Trenutno od 100 oglasa, ima otprilike 3 koja razmatram. Toliko o mogućnostima da se nadje auto koji će sve da zadovolji. Moj cilj je minimum 10% na uložen novac. I u tih 10% je sav moj trud, sredstva za sredjivanje, neki sitan garažni materijal... struja, voda. 

Sve preko 10% zarade na uloženo je milina.  

Daću primer :

Clio 3 2010. 1.2 tce, 5vrata

auto 1800 

dovoz 600

carina sa eko taksom i AMSS 800 (nekad bila 400) 

3200 EUR 

ako nema nikakvih ulaganja ( skoro pa nemoguće jer 1800 EUR ne garantuje ništa) 

start prodaje na 3800 jer  hoćeš da budeš u zoni normalnih cena. 

bilo ko da dodje da pogleda i ponudi 3600-3550 , daću ga za te pare.  I do koliko smo stigli na kraju? 350-400 EUR  zarade. To je onih 10% i malo preko. 

Svima super.  Samo kad bi takvih auta bilo češće, bilo bi odlično, ali i tih, iz najpopularnije kategorije cena od 3-4000, su sve redji a da ne koštaju ( u CH konkretno) isuviše da bi njihova cena ovde bila normalna.  

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Država ovde najbolje prođe,  trt mrt, FT1P uzmu 25%.

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nema velikih para u uvozu Euro 3 4 i 5, odavno bi ih smakli sa liste auta koji mogu da se uvoze. Ovako...teraj dokle može. 

Kao u onom vicu kad su ljudožderi uhvate trojicu i nude im ili smrt ili zunga. Pitali šta je zunga- to je da se celo pleme izredja na njima. 

Prva dvojica tražili zungu, treći ponosno kaže : JA ĆU SMRT! 

Onda zunga do smrti! - reče poglavica. 

E, nekako smo mi , običan narod ovaj treći, ponosan, a državni aparat, ljudoždersko pleme.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaradu ne bih da komentarisem svako radi kako misli da treba ali jednostavno auto tamo mora da se plati jeftino i tu je glavna zarada, dok ne nadjem auto po ceni koju sam ja zacrtao, kad ukalkulisem sve obavezne i potencijalne troskove i zacrtanu minimalnu zaradu, necu da ga kupim makar mesec dana nemao nista u dvoristu a desavalo se.

Znam mnoge ovde kod mene koji impulsivno kupuju kola, ono ucini mu se kao dobra cena a u stvari nije pa se cesto pitam dal oni nesto uopste zarade.

 

Sto se tice kola iz CH, pustite Borka (buduci klasici) iako ga gotivim ali on malo preteruje a nije mi jasan jer mu uopste ne ide u prilog jer ispada da uvozi krseve, to sto ih on sredi ne znaci nesto mnogo sto se tice nekih bitnih stvari, primera radi kuka kako nikad nije menjano ulje u menjacu ili motoru na osnovu boje, mada po boji je tesko suditi ali ok i da je tako, ali to sto ga on sad zamenio nije ga napravio novim jer ako nije odrzavan kako treba i stvarno nije menjano ulje taj motor i menjac su prilicno načeti pa sad novo ulje ne moze da ih vrati u fabricko stanje.

Ali ok ima i toga da ovlasceni servisi kradu svuda sto je dokazano i kod nas pa sto ne bi i tamo, nece da te potkrada servis na jeftinim kolima gde ako ti ne zameni ulje ili filter moze da ustedi neku siću ali na skupom autu gde takvi delovi kostaju x5 sto da ne ućari par stotki na stvarima koje ne mozes da proveris i dokazes.

 Iz mog iskustva i kola na kojima sam ja licno radio servise uglavnom je bilo onako kako i pise u servisnoj, u zadnje vreme (zadnja 3 meseca recimo) sam na 4 auta koja sam uvezao odradio mali servis, na sva 4 su svi filteri bili MANN, filter vazduha i kabine kao novi maltene ne moraju da se menjaju, neke sam i sacuvao zao mi bilo da bacim, ulje nikad zift crno , tamno sjeste shodno intervalu od 15k kako pise u servisnoj posto tamo na 15 ili 20 skoro svi rade ne secam se da sam nekad video na manje, na par auta je pisalo da su diskovi i plocice menjani tipa prosle god, sto je evidentno da jeste tu i ne mogu da te zeznu jer se to vidi, kao i druge stvari koje su lako proverljive, u sustini mogu da te zeznu samo na necemu sto se ne vidi. Imao sam samo jedan slucaj na jednom autu da je filter vazduha bio stvarno ocajan kao da nije menjan vise godina, crn, prasnjav, ne znam kako je auto disao sa onim ali npr. ulje bilo prilicno zuto.

U sustini pravilo je da nema pravila kao i za mnoge stvari, tako da ne treba generalizovati.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nesto mislim ako kupujete kola sa nekog placa ili od nekog ko se bavi preprodajom i racunate sa zaradom 400-500 evra on verovatno radi sa duplom zaradom i eto cene ove. A naci tamo auto od vlasnika je verovatno komplikovano, treba pratiti, imati nekog da pogleda auto ili rizikovati i verovati opisu. Onda kad kupis naci pouzdanog speditera da ti ne poskida sve sto moze, od cepova za felne do rezervnog tocka :), znati procedure na carini, imati nekog tamo u AMS... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, city said:

Ja nesto mislim ako kupujete kola sa nekog placa ili od nekog ko se bavi preprodajom i racunate sa zaradom 400-500 evra on verovatno radi sa duplom zaradom i eto cene ove. A naci tamo auto od vlasnika je verovatno komplikovano, treba pratiti, imati nekog da pogleda auto ili rizikovati i verovati opisu. Onda kad kupis naci pouzdanog speditera da ti ne poskida sve sto moze, od cepova za felne do rezervnog tocka :), znati procedure na carini, imati nekog tamo u AMS... 

Sto se opisa tice to je na tebi da se sto bolje raspitas o autu, onaj ko slepo veruje samo opisu i ne razgovara sa prodavcem vec pristane na neku cifru koju mu ovaj spusti je sigurno u vecem riziku od npr. mene koji davim prodavca kao zmija zabu za sve :) pa ko je spreman na takvu saradnju ok ko nije cao zdravo oglasi su puni automobila trazim dalje.

Sto se spedicije tice odavno se ne kradu delovi tipa patosnice, radio, ratkapne itd. bar sto cujem od ljudi koje ja znam da rade sa kolima, pogotovo sto ovi koji dovoze kola imaju svoje spedicije gde godinama carine pa nece da se cigance oko toga, ALI, uvek napomenem ovima sto mi dovoze da npr. auto ima dupli set tockova, pre svega da prodavac ne zaboravi da mu ih da, da ima dasku pozadi itd. ako ima nesto specificno da se napomene. Sve u svemu glavna stvar u celoj prici je kako se ti snadjes oko odabira auta i koliko si sposoban i spreman da pregovaras, sve ostalo nije na meni i manje vise sve nas isto kosta.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, OMP said:

jednostavno auto tamo mora da se plati jeftino i tu je glavna zarada, dok ne nadjem auto po ceni koju sam ja zacrtao, kad ukalkulisem sve obavezne i potencijalne troskove i zacrtanu minimalnu zaradu, necu da ga kupim makar mesec dana nemao nista u dvoristu a desavalo se.

Apsolutno tačno. Plus što za neke automobile iako su jeftini, nema svrhe da se kupe jer ih kupci neće (najčešće zbog balkanskog sindroma) . Ili zbog toga što je isuviše egzotičan u pogledu agregata, opreme ... boje...

Sećam se kad sam 2017. God prodao dva C3 Picasso i to oba benzinci. Ljudi u okolini nisu mogli da veruju prvo kakve sam rugobe kupio za preprodaju, a onda kad sam ih prodao u roku od 3 nedelje, nije im bilo jasno ko je kupio. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste ulazio mi je u izbor kad sam uzimao Scenica, čak sam i kolegu @gile smederevognjavio privatnim porukama, gledao tri komada sa @Ivan ali su bila u jako lošem stanju, a Scenic je ispao jeftiniji!

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo sto taj vti motor u retko ko hoce, uglavnom onaj ko ne zna sta kupuje

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno je ponuda benzinaca u PSA uzasna prilicno unazad. Od "satro" flagship THP 200 i njegovih varijacija, preko slabijih 1.6 i 1.4 VTi verzija, pa do 1.2 PureTech...

Zato sam i bio prinudjen da uzmem proverenog dizela u ovoj turi. Iako mi je favorit bio THP, ali sam ipak zaobisao potencijalnu igranku.

11 minutes ago, bane1321 said:

čak sam i kolegu @gile smederevognjavio privatnim porukama, gledao tri komada sa @Ivan

A mene nisi gnjavio :P .

C3 Picasso mi je skroz lud autic, pozitivno naravno.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomislio sam da su opet okačili moj auto (isti diler, ista boja, iste fotografije) ali nije:

 

- Kilometraža primetno manja

- Oprema bolja (ekstenzija sedišta, elektro podešavanje sedišta i masaža, fabrička navigacija, Webasto sa daljinskom kontrolom)

- isto komplet guma sa 8 alufelni 

https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=338354232&alertType=ss&finnMail=agent&stored-id=62634084

 

Gallery image

Gallery image

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, OMP said:

samo sto taj vti motor u retko ko hoce, uglavnom onaj ko ne zna sta kupuje

Meni je lično onaj od 120ks ok. Naravno preduslov je da dobar i da nije već preživeo pregrevanja. Ako nije , sve novo na PK strani, nov termostat i blagovremene kontrole i redovno servisiranje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/1/2024 at 8:17 AM, The Punisher said:

Zar može 1.2 tsi da izdrži 400 000?

 

Screenshot_20240201_081320_com.viber.voip.jpg

 

Imas na PA, Leona sa 1.5 tsi, na metan sa 568.000 km na satu, auto je 12.2019.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, gile smederevo said:

Meni je lično onaj od 120ks ok. Naravno preduslov je da dobar i da nije već preživeo pregrevanja. Ako nije , sve novo na PK strani, nov termostat i blagovremene kontrole i redovno servisiranje. 

Ma gde dobar znam dosta ljudi koji se zlopatili sa tim motorom, otkud ti znas kako je odrzavan i da nije pregrevan i sl. to jedino ako kupis od nekog ko ga vozio godinama i znas ga ali ni tad se ne bih upustao u kupovinu vti motora. Neka hvala ima drugih kola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...