Jump to content
FAS Goran
zlox

Cene goriva...

Recommended Posts

Obicno svakog ponedeljka izbacuju novu listu na GlobalPetrolPrices. Pa da vidimo ko je jos od ove boranije ostao ispred nas.

 

IMG_20230915_210122.thumb.jpg.91adfa15161a522c684b7d0fde20a2f1.jpg

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/15/2023 at 8:32 PM, Axic said:

IMG-a5f16d1ecdf8e3f02460b0aa7ede0adb-V.jpg

Ovde je porazavajuce sto svuda benzin kosta vise ili skoro jednako sa dizelom, jedino je kod nas ogromna razlika tj. dizel je mnogo skuplji. Ajde nama sa privatnim vozilima sto je skupo, nego sto svi kamioni, kombiji idu na dizel, automatski poveca cenu prevoza, odose namirnice gore... Tuga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisah vec, kada sam kupovao prethodnog benzinca, u racunici je bilo da ce svakako trositi 1-1.5 l vise nego dizel. I da ce svakako benzin biti skuplji.

Tj. da ce voznja po kilometru biti primetno skuplja, ali da ce to biti kompenzovano nizom registracijom, manjim troskovima odrzavanja, manjim brojem kvarova, odustvom "eko" komponenti i zaje*ancije sa istim...

Sve sam ja to lepo sracunao i bilo je tako - samo sto je apsurd bio da je za tih 5 godina posedovanja, benzin bio toliko jeftiniji (i po 20 - 30 dinara, cak i vise) da je cak i voznja po kilometru bila jeftinija. A i benzinac trosio samo od par dl do nepun litar vise od dizelasa. Tako da je bukvalno svaka stavka posedovanja bila na strani benzinca, a poredeci sa prethodnim legendarnim Fiatovim 1.9 (koji vazi za neunistiv i bagatela za odrzavanje), u vozilu iste klase, tezine...

Evo i sad imamo apsurd da je opet, pored razlike obican benzin-ED od 20 din - aditivirani benzin (koji ce sipati vecinom entuzijasti) jeftiniji od aditiviranog dizela :blink: .

I sto vec pricamo i kaze kolega iznad - ide i nama iz dzepa, ali jos gore je sto takva cena dizela za sobom vuce sve ostalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, knezevic76 said:

isporuka preko DHLa

Računaj na troškove carinjenja i rukovanja pošiljkom od još 30ak eura.

4 hours ago, knezevic76 said:

Srbiji 13-15€.

1350 dinarijusa ovde u banji košta paladin gauda. Nije malo, al' nije baš ni 13-15 eura.

Inače je odlična, i vredi toliko koliko košta. 

Al' kad vidim po istoj ceni ove naše vodnjikave, bezukusne i gorke, nazovi kačkavalje, tačno mi nije dobro... :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, poštarina DHLa je oko 15€, tako je pisalo, dakle 30€ dva para sočiva u UK, jednoj od najskupljih zemalja , a kod nas za te pare jedno sočivo a ne jedan par. Neka izađe i 70€ na kraju za dva para, jeftinije je svakako.
Što se tiče cena, mogao bi da upoređujem do sutra.
Naravno da ima tu svega i svačega.
Znam samo da sam Gillete Match 3 platio pet komada celih 650 dinara i da sam počeo sve više da kupujem robu od preko , kao npr Nesstle nequik 800gr 500 dinara!
A taj paladin, buraz mi skoro doneo po ceni od 6.5€!
Opet se ograđujem na sebe i moje lično mišljenje o celoj trenutnoj situaciji počevši od akciza pa do parizera itd.... a sve je kulminiralo kad odem preko i naše proizvode vidim jeftinije nego u Srbiji.

PS kad videh Njeguški pršut u CG i njegovu cenu tamo i ovde, srčku za malo ne dobih

Послато са 2203129G помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mesto al', prebaciće neko.

Dakle, iako nisam ekonomista, moje viđenje stvari.

Naša roba jeftinija preko nego ovde proističe iz nelojalne konkurencije i uslova pod kojima možemo našu robu plasirati na "ta" tržišta.

Trgovinski lanci kod kojih je roba jeftinija napolju u odnosu na našu pokrivaju/kompezuju delom konkurentnu cenu na spoljnjim tržištima cenom kod nas.

Dobro, tu učestvuju i ostala opterećenja u ceni.

Pored toga imaju subvencije koje su i zamišljene kako bi zaštitile njihovu privredu u odnosu na konkurentsku.

Naposletku, hohštaplersko-lopovski lobi, domaći ili strani čini sve da postigne brzu zaradu, ukratko.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mijailović P. ja sam jedno 10tak puta godišnje u BiH, bar jednom u CG, odem par puta u Hu, ako iskrsne skoknem negde po Evropi rekreativno. Gde god sam gledao naše proizvode jeftiniji su, počevši od Lav i Jelen piva, preko Grand kafe do plazme. 

I većina je toga ovde na forumu svesna,  a opet, to moderatori mogu reći, broj aktivnih članova foruma je u promilima spram broja stanovnika. 

Tako ti je ako gledaš i na drugom nivou. Jedno vreme sam se pitao kako sve ovo ispočetka, da bih shvatio da se krećem i krugu istomišljenika i da je taj krug ljudi jako mali poredeći sa ukupnim brojem stanovnika. 

I onda jednostavno shvatiš da si u manjini i da ti treba veća poluga da pokreneš stvari. Ali ti sam ih ne možeš pokrenuti na tom nivou da bi došlo do poremećaja već samo do lokalnih potresa. 

Eto i ta ekostraža koju sam pomenuo. Dobre stvari su uradili sa voćarima ali koliko god se trudili da nešto promene to je sve sitno jer su okruženi i prate ih ljudi koji imaju slične poglede na svet što je malo. 

Jako malo ljudi je imalo priliku da izađe iz zemlje i vidi i neke druge kulture i upozna druge ljude. Veliki broj ljudi veruje da je AP Miloš Veliki lepši nego Švajcarska a isti ti bi za 50 EUR više otišli da rade bilo šta u toj istoj Švajcarskoj.

 

Eto dodao bih da mi redovno stiže kafa iz BiH po 250din/200g pakovanje i da je tamo naše Lav pivo 0.5 u staklu 1KM, štommu dođe 60 din, da je pečenica suva 15KM i ne mogu još čega da se setim. Jedino je hemija skuplja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, 11.5% a u Srbiji 13% (zvanično ).
U Španiji celih 1.5%......da ne navodim dalje...

Dovoljno je setiti se svih onih priča još od korone pa sad od početka ovog nesretnog rata kako smo se snašli za zalihe ovoga onoga, kako će biti teško ali prebrodićemo, kako smo dobili svašta nešto po povoljnim cenama, kako se uprkos svim svetskim nevoljama snalazimo i razvijamo, kako EU čekaju hladne zime itd itd....I onda prosečan Srbin nakon bombardovanja takvim informacijama zahvaljuje Bogu što je uopšte živ , jer eto kriza a onda dođe moj drug iz nemačke , koji je otišao tamo pre dve godine i krsti se i levom i desnom i rukama i nogama kad čuje i vidi šta nam se ovde servira , koje su cene u radnjama....a on pored ovolike krize u EU i rata, dva puta godišnje na letovanje, pored redovnog ima i privatan biznis, solidan autić, žena posao u branši, deca već piče nemačku školu....apsolutno im ništa ne fali nit se žale.

PS što kaže jedan moj drug koji živi u Parizu, a u svetlu skorašnjih demonstracija itd " neka pale i ruše, ništa što već nisam doživeo u Srbiji"

Послато са 2203129G помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bezveze pitam ali ajd'.

Znate valjda da EU diktira štampanje novca i van svojih granica?!

Znate da mmf uslovljava zemlje kao našu za dobijanje kredita (skupih) iz svojih izvora.

Znate vi sve to i opet vrtite kako je tamo negde "zelenija trava".

Ljudi, oduvek je bilo "dok jednom ne smrkne, drugom ne osvane".

Aut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosta ste otišli po državi ali glavni i odgovorni krivci za cene na tržištu su pohlepni uvoznicki i distributerski lobi i prevelike marže. U Metrou imate da kupite razne proizvode na neku količinu i dobijete popust na cenu. Evo samo jedan primer: neke kapsule za sudomasinu koje su svuda preko 2000din ako kupite 3kom u metrou su bile ~1500din a redovna cena ~2200din. Da li Metro ide u minus prodajući na 3kom po toj ceni? I tako gomila proizvoda… marža, marža, marža… a državu boli Q jer uzima PDV koji je veći na ovaj način. Ali nema sfere gde nisu ljudi digli cene u nebo, sto za usluge, sto za robu…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekonomisti tvrde da je kupovna moc mala i da trgovci zbog toga dizu cene i imaju pravo, narod je otisao u k. Trgovci ne mogu prodati 100 komada necega i tako napraviti zaradu vec tu istu zaradu prave sa prodajom 10 komada necega...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto tako i sa akcizama, povecali su kao da bi mogli da povecavaju rezerve dza bu, slusao sam nesto u emisiji SAT. Sve sto ce dobiti je manji priliv novca jer ljudi nece vise voziti automobile kao pre. Evo kod mene u kraju od kad sam se vratio sa odmora 30% automobila stoji na istom mestu. Ostali se pomeraju svakodnevno ili svaki drugi-treci dan. Naravno uvek ce biti onih koji mogu da priuse taj luksuz i svakodnevno koriste vozila, kao i firme i dostavljaci. Glovo, wolt i ostali su po meni jedan veliki kancer jer se dosta ljudi ulenjilo zbog njih, znam neke ljude koji imaju premium uplacen da ne bi isli po cigare i pivo a o njihovom izgledu i tezini necu.  

Da manje automobila znaci manja guzva al prevoz u Beogradu je uzas, umesto da povecaju protok vozila u kriticnim satima ljudi se guraju u bus kao sardine a klime nema, prozori ne mogu da se otvore. Rasulo opste.

Edited by Nikola 1.6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve su to lančane reakcije i uzrok pogrešne politike i loše vođenje ekonomije.
Da nema tih akciza , pogotovo na goriva, državna kasa ni bila u debelom problemu.
Čim najave deljenje 10000 za ove za one, odmah nedugo zatim kreće skok akciza ili goriva itd....

Mene ne zanima ko gde i šta (novac) štampa, zanima me gde se bolje i opuštenije živi. Pa mi živimo u državi gde deca već u vrtiću znaju napamet imena većine ministara, političara...zašto, pa servira im se svakodnevno kroz sve moguće medije.
Odem na pecanje na lokalni kanal, većina vraća ulovljenu ribu, sem po nekog kapitalca, a penzioneri a bogami i neki mlađi babuške od 200gr pa i manje nose kući, a kad vide da hoćemo vratimo šarana ispod mere ili oko 2kg, pitaju nas da im damo. Ej, to što ponesu sa kanala im je ručak!

A te priče kako trgovci ne mogu da spuste marže itd itd su priče za malu decu, pogotovo veliki igrači. Da nisam iz prehrambene industrije, možda bi i poverovao. Da, kupovna moć se smanjila, ali zahvaljujući alavosti velikih igrača na tržištu uz podršku vlasti.
Narod mora da jede, to je osnovno i te marže na hranu su najbitnija stavka, a dal će da vozi dobar auto, ili, da ima TV od 1000€, to je luksuz.

Послато са 2203129G помоћу Тапатока

Možda sam pisao već, šleper 21t sirovog mesa za pravljenje Njeguškog pršuta, iz Holandije za CG, po fakturi je 50000€.
Ej, iz Holandije, koja snabdeva pola Evrope mesom a mi? Uništili sve što možemo.
Da , dobro ste pročitali. Pa nema stočni fond CG toliko grla za pršutu koja se prodaje po celom svetu, oni ni za svoje potrebe ne bi imali.
Elem, pa preračunajte kad se to meso obradi, osuši itd, i stavi u promet koliko košta, 10-15€ kg u CG!

E sličan primer je i za mnoge druge sirovine i gotove proizvode. Moj mentalni sklop ne može da se pomiri sa činjenicom da nas svaki dan prave budalama.
A sad odoh na pecanje , dosta je ovih teških tema

Послато са 2203129G помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi u pograničnim mestima gotovo sve kupuju preko granice. Ja dok se nisam doselio u Beograd, svakodnevno sam išao u BiH po gorivo,gume, hranu, tehniku.... sve je jeftinije. Bukvalno na svakom graničnom prelazu sa BiH postoji gomila pumpi i svakakvih prodavnica samo za kupce iz Srbije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ženin brat radi domaćem predstavništvu strane firme sa proizvodnjom u Srbiji i letos mi je pričao da je  politički podeljno da max deset firmi/ljudi sme da uvozi u Srbiju i da sve njih kontroliše brat,koji ima svoju taksu.Iz tog proizilazi visoka cena,jer i oni koji drznu da spuste cenu,odmah plaćaju bratovljevu taksu.

Gorivo reguliše SPS sa rusima,u saradnji

Istu priču slušam i od poljoprivrednika koji izvoze,za izvoz isto važi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ljudi u pograničnim mestima gotovo sve kupuju preko granice. Ja dok se nisam doselio u Beograd, svakodnevno sam išao u BiH po gorivo,gume, hranu, tehniku.... sve je jeftinije. Bukvalno na svakom graničnom prelazu sa BiH postoji gomila pumpi i svakakvih prodavnica samo za kupce iz Srbije
Sa ovim cenama goriva mi se ne isplati da odem iz BGa na subotički buvljak u nabavku

Послато са 2203129G помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nije mesto al', prebaciće neko.
Dakle, iako nisam ekonomista, moje viđenje stvari.
Naša roba jeftinija preko nego ovde proističe iz nelojalne konkurencije i uslova pod kojima možemo našu robu plasirati na "ta" tržišta.
Trgovinski lanci kod kojih je roba jeftinija napolju u odnosu na našu pokrivaju/kompezuju delom konkurentnu cenu na spoljnjim tržištima cenom kod nas.
Dobro, tu učestvuju i ostala opterećenja u ceni.
Pored toga imaju subvencije koje su i zamišljene kako bi zaštitile njihovu privredu u odnosu na konkurentsku.
Naposletku, hohštaplersko-lopovski lobi, domaći ili strani čini sve da postigne brzu zaradu, ukratko.
 
Ovde dolaze trgovacki lanci, sa pricom Oboricemo cene, jaca konkurencija. Kad dodju, nista o toga.
Drzavi odgovaraju visoke cene, PDV puni budzet.

Ukratko DERU NAS

Sent from my SM-A536B using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma dok je ova svita na vlasti bolje nece biti, moze samo gore... A kad oni oni ( Boze zdravlja uskoro ) ona ce nam trebati ooogroman reset, da se sva bagra i paraziti iskopaju i uklone sa svih mogucih rukovodecih pozicija, a to je dugacak proces verujem. Ali za nasu, stvarno nasu decu cele Srbije u buducnost iste, to nam je pod obavezno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...