Jump to content
FAS Euroauto Goran Vlada
katarina stankovic

Fiat Nuova Tipo 1.4 16v - povećana potrošnja ulja?

Recommended Posts

T-Jet isto, znaci potrosi mi mozda ~0.3-0.4L na 10.000 km koliki mi je interval :) I to u prvih ~5000 nema nista potrosnje, i onda od 5k na dalje primetim to malo... 

Sipam Motul 8100 X-Clean 5w40, a prethodno mi je majstor sipao Liqui Moly TopTec 4100 5w40, i isto je bilo... 

Ja sam u JTD sipao Total 5w40 i vrtio se dok mi nije dosadio :). U JTD realno moze i jestivo ulje :).

Kod mene trenutno Tipo ne trosi ulje, da li ce poceti, znacemo dok predjem jos 7 h.

Obicno menjam na 10-13000 km na svakom dosad autu.

Liqui Moly je ozbiljna firma, ulje bi moralo biti ok.

Po meni je problem potrosnja od 2dcl na 1000. pogotovo zato sto malo staje u motor.

On 2/8/2020 at 2:17 PM, Skundra said:

Pozdrav ljudi!!! Evo, vratih se iz Niša. Kad sam išao u Niš, manje-više sam cijelo vrijeme išao "na tempomatu" na 130 km/h na 3500 obrta u šestoj. Kad sam se vraćao, bila je em kiša, em gužva na cesti, tako da sam često usporavao i ubrzavao i šaltao u nižu, tako da je bilo više vožnje u visokim obrtajima. Ukupna kilometraža od prethodnog dolijevanja na maksimum je bila 1400 km, od čega 250 km gradske vožnje. Za tih 1400 km mi je potrošio 2-2.5 dcl ulja. Dosuo sam danas 2 dcl na ugrijanom motoru i ostalo je možda 1 mm do maksimuma. Dakle, potrošnja ulja je trenutno između 1.5 i 2 dcl na 1000 km. Očito da je nešto manje ulja trošio na autoputu, bez obzira na više brojeve obrta nego što troši u gradu. Kad se ta potrošnja ulja normira na potrošnju goriva, to ispada negdje cca 0.2% od potrošnje goriva, što mislim da je OK. Vidjećemo hoće li se šta smanjiti kako se kilometraža bude povećavala, trenutno na tahou imam 8500 km ali, mislim da je to i ovako sasvim OK.

Ne bih se slozio. Previse je. Na 15000 to je 3l. Da li uopste menjati ulje?

On 2/13/2020 at 12:11 PM, DjoleJTD said:

Ne bih se slozio. Previse je. Na 15000 to je 3l. Da li uopste menjati ulje?

Pazi, da je moj motor izolovan slučaj, složio bih se da sam naletio na loš komad ili šta već i zato sam i postavio pitanje na forumu. Fora je što ovdje u BL znam za najmanje 4 takva automobila i sve i jedan potroši 1 litar na cca 6k km (uključujući i moj). Sestra od drugara je u Austriji nedavno kupila isti takav i njen troši malo manje, ali je to opet cca 1 litar na 10k km. Razgovarao sam sa taksistom u Nišu, koji, isto kao i ti, kaže da njegov "ne troši", ali da svim ostalim njegovim kolegama troše, opet cca 1-2 dcl na 1k km. Vidio si ljude na ovom forumu, to je opet tu negdje ta ista potrošnja ulja... 

Tako da ispada da je kod ovog 1.4 16v atmo motora izolovan slučaj motor koj ne zahtjeva dosipanje između servisnih intervala, bar koliko se meni čini. Sad zašto je to tako, to je druga stvar, da li su u pitanju veće tolerancije pri samoj proizvodnji (što bi objasnilo povoljnu cijenu vozila sa ovim motorom), da li je negdje napravljen propust u proračunu geometrije klipa, krutosti karika, ili nešto treće, to ne znam.  Ali je za zapitati se, ako je konstrukcija motora takva (što ne tvrdim da je dobro) da troši izvjesnu količinu ulja na 1k km, ako takvom motoru promijeniš brand ulja i ta se potrošnja odjednom višestruko smanji, kako to utiče na podmazivanje sklopova u motoru? Možda dobro, ali možda i ne. 

A druga je stvar što očito večina nas na Balkanu potrošnju ulja shvata sujetno kao dužinu čega već :D