Jump to content
FAS Euroauto Goran
n1k

Fiat Nuova Tipo 1.4 16v - povećana potrošnja ulja?

Recommended Posts

Zavisi dosta od stila voznje, vrlo cesto potrosnju ulja u karteru nadomesti benzinom i vodom, tj. kondenzom, pa kada se izadje na autoput i prilikom duze takve voznje se to spali i onda odjednom nestane 0.5l za 100km, a to zapravo nije ni bilo ulje.

@horvat je imao takav slucaj na stilu benzincu ako se dobro secam, ne trosi ulje nista po gradu, izadje na autoput do NS ono nestane pola litre :)

Takvi slucajevi uopste nisu retkost, cak je i bolje tako da se spale necistoce, a dolije cisto ulje.

Sve to ne mora da znači. 1.4 u Delti sam često vozio na otvorenom, bolje reći da mi je 60% vožnje bio autoput i iznad 3000 obrtaja, na 12-13k km trošila je pola litra do 0.7 litra. Trenutno je 200k km na satu.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk

2 hours ago, MS PK said:

Nisam mislio bas bukvalno ali vecina benzinaca troskari ulje "fabricki"

Za to se slazem. Ali navodim da ima i drugacijih primera iz prakse. Pisah vec da sam na osnovu raznoraznih prica, po kupovini i velikom servisu hteo da uzmem dodatni litar ulja za vozikanje u gepeku i dolivanje. Koji sam imao godinama i u JTD-u, a da nikada nisam dolio ni kap.

Od danas do sutra, uzecu... I evo udjoh u 4. godinu vlasnistva, da taj dodatni litar nikada nisam ni kupio, niti sam ikada dolio ulje :) . Vise puta isao na more, u jednoj turi przen pun autoputem do Istanbula i nazad (oko 2000 km). Sta god mu radio, potrosnja je 3-4 dl na servisnom intervalu. Isti taj 1368 ccm blok, koji je poznato da na atmosfercima na 500L i Tipu troskari ulje. Takodje, isto Shell Helix HX-7 ECT 5-40 ulje koje najcesce ide kod pomenutih, kao zamena sa Seleniu K PE 5-40.

9 hours ago, MS PK said:

Nisam mislio bas bukvalno ali vecina benzinaca troskari ulje "fabricki" :D Neso, i ti kada bi bio cesce van grada u "obrtajima" sigurno da bi bila veca potrosnja

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Zapravo moje iskustvo je upravo suprotno. Recimo imao sam Omegu koja je uredno ručkala skoro litar na hiljadu km. Odoh porodično na more preko svih brda i planina, ukupno oko 1500 km, na povratku videh da je izgubila samo 3 deci za ceo taj put. Ubeđen sam da meni po gradu mora biti veća potrošnja ulja nego napolju prosto zato što mi je veća i prosečna temperatura motora. Čista fizika. Drugačije je kod ljudi koji ujutro odu na posao i posle 8 ili više sati se vrate, sve po gradu, znači samo nekoliko km. Meni je motor topao stalno, gužva, šta da se radi. Pogotovo sad.