Jump to content
FAS Goran
the_reaper

O akumulatorima...

Recommended Posts

@Zvezdo neko plaća da mu se preko dijagnostike ugasi to start/stop njesra a ti ne znaš koliko si srećan čovek što sa novim akumulatorom to ne radi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, Zvezdo said:

Sreća pa imao onu starter bateriju iz lidla kupljenu pre dve godine. Otpakujem je i upalim.

 

Nisam imao pojma da za akumulator ikad igde treba nešto da se unosi  :D Ja i dalje nisam prežalio što je karburator izbačen iz upotrebe a oni kodirali akumulator.


Elem, kako to čudo iz Lidla radi? Koliko puta može da zavergla? Nekako mi je premalo da bi imalo dovoljno ampera da okrene anlaser.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/3/2023 at 9:13 AM, stex_pb said:

Elem, kako to čudo iz Lidla radi? Koliko puta može da zavergla? Nekako mi je premalo da bi imalo dovoljno ampera da okrene anlaser.

Ja sam to kupio pre dve godine jer sam se zeznuo. Od nekoliko cena tamo ja mislio da košta 16e kad ono račun poveći pa da ne budem ganci i vratim ja platim.

Piše da je 12Ah a koliko puta može zaverglati ne znam.

Kažem nakon dve godine sam ga otvorio i upalio auto. Nakon 900 km vožnje probao i neće pa opet uzeo taj starter međutim vidim da je mrtav prazan. Kada sam upalio auto onda sam ga prikopčao na punjač u autu i napunio te sam ga sledeći put opet preko njega upalio i vidim da je za to jedno startovanje izgubio jednu crticu na indikatori.

Dakle verovatno bi se mogao ispravan auto upaliti 3 puta ako je starter napunjen.

Što se unosa koda tiče prilikom zamene akumulatora to ne zna 80% servisera kod nas.

Taj kod je od 10 znakova a šta znaci ne znam ali sigurno više od tipa i kapaciteta akumulatora. Mislim da je kod jedinstven za svaki akumulator posebno?

Na turi od 1650 Km sa pokvarenim akumulatorim mi je prosečna potrošnja bila 2 dcl veća nego inače jer ga alternator stalno puni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I moje iskustvo je da nemaju pojma za kodove gde god da pitas. Po neko odgovori da je to samo za one nove mercedese i sl. Cak i u ford mondeu iz 2004e se prijavljuje kod akumulatora preko dijagnostike. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajmo preporuke za EFB akumulator, vidim ima Exide 60 Ah i 520A za nekih 11-12000 dinara.

Ovaj u Bravu je na izdisaju. Čim prenoći, kapacitet je na jedva 20%. U toku celodnevne vožnje se dopuni na nekih 70-80%, al džaba kad ne drži. Jutros je jedva zaverglao.

 

Šta znači Exide EFB entry level , vidim da je 2000 jeftiniji od istog takvog koji nije Entry Level?

Dalje, šta znači oznaka Asia na nekim modelima, zna li ko?

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dopunom, trenutno je ovaj u Bravu. Po rečima bivšeg mu vlasnika, odradio je 5 godina. Ne bi bilo loše da ima takav opet da se stavi, ako neko zna, gde ima da se kupi, bio bi mu zahvalan.

 

akumul01.jpg

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj original bi trebalo da je FIAMM,fiamm ih radi i za mareli

IMG_0964.png

Edited by neshtry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam Exide u Scenicu, 2020. kupljen, auto napolju stalno, pali ok! Kupio ga u onoj prodavnici u Despota Stefana, više puta pominjanoj na forumu!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/14/2023 at 2:23 PM, knezevic76 said:

Taj je za StartStop?

nema ni mareli ni fiamm kod nas sa start stop( što mi je čudno!) samo exide pronalazim…

 

IMG_0965.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, knezevic76 said:

Što se akumulatora tiče, biće najverovatnije Exide ili Varta, 12000 din, donose na adresu i montiraju.
 

Moguce je da su to ovi sto sam i ja uzeo od njih. Ja sam Exide Start Stop uzeo 12V-60Ah-640A, 12000, garancija 36 meseci, na garanciji stoji da je proizveden 25.11.2022. Dodje momak, namesti, odradi, lakse je, pogotovo ako od posla ne stizes.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Što se akumulatora tiče, biće najverovatnije Exide ili Varta, 12000 din, donose na adresu i montiraju.
 
Stavljen danas Ruski EFB akumulator, garancija 36 meseci.
63Ah 540

11300 sa odbitkođ za stari Aku od 1000 dinara.

Konačno proradio StartStop, koji ne koristim, al valja se da sve bude ispravno.
Stari jutros jedva zaverglao. Premerili ga posle 30km vožnje, mrtav.

Sent from my 2203129G using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najveci koji moze stati stavi, dizel je + elektro servo ako ima... Ne moze skoditi!

Mislim da je 44 ili 50 fabricki, ali ako ima mesta, stavi najveci moguci, mozda cak i 60ah. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoje li neke mere ili metar u šake? Relativno je mala kutija.

 

Koliku je fabrika predvidela snagu i udarnu snagu? U uputstvu me otprilike upozoravaju da ne pijem iz akumulatora i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites
40 minutes ago, 037 said:

Koliku je fabrika predvidela snagu i udarnu snagu?

Ako si bas zapeo ;) za fabriku, eLearn kaze ovako za te generacije:

 

Untitled.thumb.png.7caac860e6e0ddf22044beeff4a2b732.png

 

Ali sve su ti to preporuke iz tog doba. Sto se tice udarne struje, svaki moderni akumulator izvlaci daleko vise A udarne, nego akumulatori istih Ah iz tog doba.

Tako da se apsolutno slazem sa kolegama - premeri kuciste i uzmi nesto malo jace od tadasnje preporuke. Em dizel, em mnogo lakse/brze verglanje i paljenje zimi, em City servo (koji je sa dodatnim pojacanjem u piku na nekim modelima znao da vuce i preko 90 A).

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, 037 said:

Da li neko zna podatke za akumulator za Ipsilon 2004. godišta, 1,3 JTD 69/70 KS?

Kod mene u Puntu sa istim motorom stao Topla od 60A ali je neka starija verzija akumulatora, crna kocka i gura već 6 godina. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

20.12.2017 kupljen exide excell.

On 11/13/2021 at 1:30 PM, salevs said:

Izdahnuo exide 44ah mislim da je excell serija 420 startna snaga posle tačno 4 god, garancija je bila na 3 god. Nakačio sam ga na punjač pa ćemo videti mada mislim da mu je to kraj. Kazaljke se pomerile nije mogao ni da zavergla. 

 

On 11/14/2021 at 9:47 AM, salevs said:

posle 24h punjenja nekim starim punjačem od 5a upalio na pola kjuča mislio sam da će da poleti :D

E sad videćemo posle par dana kad bude temp oko 0,ako tad ne bude palio gotov je. Pošto ga vozim ko baba jednom nedeljno subotom do pijace jednom mesečno ću ga stavljati na punjač da izvučem maksimum iz njega. 

danas je 24.01.2024 i moj exide je i dalje u zivotu. verovali ili ne otkako je krenuo ovaj minus svako veče nakačim ga na punjač direktno na kleme i ujutru upali bez problema, ima li ko luđi? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...