Jump to content
FAS Goran
the_reaper

O akumulatorima...

Recommended Posts

"...  em dopunim akumulator em mi znaci nekad za okretanje praseta na vikendici. :D"

преузимање (8).jpeg

 

Gde mu idu kleme, crvena na njusku crna na rep ili obrnuto? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Razmišljao sam o ruskim akumulatorima, pre nego sam kupio ovaj Exide za Scudo i zvao ovde neku radnju u kraju koja radi te akumulatore, kaže nemaju ih, neki problem, sankcije, transport, rat u Ukrajini, jbm li ga, pa sam odustao.
Inače, ta tehnologija je stara više od 100 godina, nema razloga da ne znaju glupi aku da naprave, pritom, sirovine, olovne ploče i kiselinu imaju u izobilju a pritom im trebaju kvalitetni aku za one njihove pustare gde je minus 000 pola godine.
Imao sam i neki aku Topla, plavi (obično su crveni) i bio je odličan, tj radio je posao
 MIslim da danas nema loših akumulatora, barem tih "običnih". Čak bi pre uzeo neki najjeftiniji, koji ima one čepove. Pred zimu ga dopuniš, za dve godine ispereš i zameniš kiselinu i traje bar 5 - 6 godina u takvom načinu održavanja
 

897febdb19da4e79a09a5306b782b68e.jpg
Primer baš baš lošeg akumulatora od novog,plus je veoma komplikovan i težak reklamacioni postupak( nemoguć)- KBK


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogao si i da  ostavis metlice, ukljucis ono periodicno, najsporije, u posudu sipas pivo i taman ga premazuje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/13/2024 at 2:34 AM, city said:

Videh danas u Lidlu punjac za akumulator, malo duzi od kutije cigareta sirine pola kutije. Mislim da je onaj "pametan" da moze da se ostavi aku na njemu sam iskljuci. Cini mi se ispod 2000 din. Hteo da kupim a onda mislim koji ce mi, nov je aku a i onako nisam jos bio do servisa ne mogu da skinem - klemu :)

ne znam jel na ovaj mislis.....

 

big-137131375_627d0e51eaf2f2-5596847961dPP44o19L-_AC.thumb.jpg.f010e058dc4833292739b73f7e1e6db0.jpg

 

....ja ga imam godinama i odlican je, koliko je samo akumulatora vratio u zivot....

On 1/12/2024 at 4:04 PM, knezevic76 said:

Milsim da sam pisao već, al sam ovaj put namerno uzeo akumulator a da nije nekog poznatog brenda, već ruski Akom EFB, ako vozilo nema SS garancija je 43 meseca, ako ima SS zaboravio sm koliko je garancija ;) ali mislim da je 36m.


65f360382e079833032aeba74483f621.jpg
 

Ima ga moj tast vec nekoliko godina, izasao iz garancije i sljaka idalje dobro mada njemu je auto uvek u garazi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, taj oblik sad dal je bio malo uzi ili mi se cini, nisam ga ni zagledao, akumulator mi je iz 2022. retka stvar sto je bila ok na autu kad sam ga kupio :) 

Ima logike kupiti ruski jer ako ko ima zime imaju je oni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj "Lidl punjač", kada se on koristi - da li je nužno prethodno otkačiti kleme akumulatora ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minutes ago, moron said:

Taj "Lidl punjač", kada se on koristi - da li je nužno prethodno otkačiti kleme akumulatora ?

Obzirom na količinu elektronike na automobilima danas ja bih preporučio skidanje. Ovi elektronski punjači često imaju neko pulsno punjenje, nije konstantan napon kao stari punjači sa transformatorom.

 

Ako puniš na Golfu 2 definitivno ne moraš da skidaš :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda – ništa od kupovine.
Ostajem u tom slučaju na onom mom prastarom punjaču koji ima barem 5 “kila” i jedno 30 godina, na koji sam serijski spojio kontroler napona (opisivao sam u nekoj temi), a sa čime godinama povremeno dopunim akumulatore - bez skidanja klema.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na dosta kola punio tacnije dopunjavao bez skidanja klema i akumulatora, to je obicno ono 2-3 sata stoji kad je polu prazan a kad je akumulator totalno mrtav onda ga skinem i u garazi nakacim punjac tako jedno 24h stoji ili koliko vec treba dok ne pokaze da je pun, ako uopste i moze da ga vrati u zivot ali uglavnom je vracao....inace nisam jedini koji je dopunjavao bez skidanja klema i nisam cuo da je neko imao neki problem, ne znam dal ima pulsno ili kakvo punjenje znam da krene od slabijeg napona pa tera ka jacem kako se baterija puni jer ne valja od starta sokirati je najjacim naponom.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Necu onda ni da ga reklamiram. Ako se mojim nacinom voznje ispraznio posle tri godine, bacaj s*** u smece. I ako ga dopunim, pitanje je kada ce opet negde da me ostavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo ce da ga ispitaju pa ako se pokaze da je samo prazan napunice a ako je nesto drugo morace zamena , i da ti se opet isprazni to ce se desiti u narednih nekoliko dana tako da opet reklamiras i onda je jasno da nije samo do punjenja i da ce morati nov da ti daju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj akumulator samo reaguje na hladnoću i to je sve.Hladnoća i puno potrošača i isprazni se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih proverio i punjenje alternatora. I to moze da bude bitan faktor.

Nista ne kosta da se pokusa da se napuni na nekom smart punjacu. Ako su jos i relacije kratke, razlog vise da se pokusa.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokusacu, ali moram uzeti i nov danas , auto mi svaki dan treba. Nema kratkih relacija, nema stalnog gasenja - paljenja, auto se svaki dan vozi...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne treba sam da pokusavas nista ako je vec u garanciji, odes lepo kod njih, oni provere i aku i punjenje alternatora i znas sta je, ok je sam da punis ako je istekla garancija ali ovako nema smisla. Ja sam skoro bas terao jedan firmin auto kome je posustao aku pred istek garancije, odstoji preko noci i nece da pali ujutro, prvo su merili alternator pa akumulator i dali mi drugi aku jer je taj crkao. Doduse bilo je malo natezanja oko novog aku jer su mi slozili pricu kako se auto slabije vozi i kako su kratke relacije, al uz malo ubedjivanja i petnje inspekcijom jos su nudili i kafu i ratluk uz novi akululator :)

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reklamiraj ništa te ne košta da probaš... Tako sam i ja reklamirao mesec dana pre isteka garancije i dobio nov akumulator...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabricki AGM akumulator posle 10 godina poceo da pokazuje znake slabosti, sta uzeti, exide znam da necu.

Tj upalio je jednom lampicu battery discharge i prikopcam telefon i vidim da u voznji koliko god dugo da traje charge tj napunjenost ne prelazi 55%.

 

105ah agm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...