Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

On 9/25/2023 at 10:48 PM, Ivan said:

@Che Guevara

Mozda ostanes na istom brendu i za zimske :) .

Krisalp HP3 su u nekim dimenzijama bile u samom vrhu u prilicno testova.

Evo jednog testa zimskih, u pribliznoj dimenziji: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/winterreifen/215-60-r16-h/

BF i Kleber su druga linija Michelina.

Ipak po nekim recenzijama korisnika BF su ostavile bolji utisak od Klebera i od Nexena. A bude nepunu hiljadu skuplji... Ima li ovde neko ko je ima(o) ove modele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kleber = BF maltene, oba su Michelin jeftini brendovi. U testovima, po parametrima maltene svuda jedna uz drugu.

15 minutes ago, Mijailović P. said:

Ja od sada čitam utiske od uvaženog kolege @ISV_01 ,

ne 'ebem adace qrce palce... :D

To ti je sve @Axic skola. Izlazna generacija 2018.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

U poredjenju sa kojim matorim gumama? Obicno utisak bude takav sa iole kvalitetnom gumom, sveza smesa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam primetio da ove nove Kleber AS kad je toplo vreme u opšte ne škripuću kad skrećem preko pešačkih prelaza, možda malo škripuću u garaži na glatkom betonu, dok su one stare zimske izdrndane škripale ko blesave u svakoj prilici. Meni je to jako škripanje uvek znak da nešto nije kako treba. Verovatno zimske moraju da škripe kad se voze leti, ipak su mekše na gaznoj površini od letnjih.

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites
Za skoro 2 pune godine, Sava AllWeather AS guma u dimenziji 225/45R17 kod mene ima zaista opravdana ocekivanja i pozitivnu ocenu u smislu da ce se opet razmatrati kao nov set guma. 
Za skoro dva puna leta, jednu solidnu zimu sa zalaskom u sneg i oko 17 hiljada km, ja sam zadovoljan u pogledu:
-trosenja sare gume i opsteg stanja gazne povrsine (nema cepkanja gume), kanalice i blokovi i bokovi gume su dobri i jedina mana je sto skupljaju kamenje pa sa sobom imate pola sljunkare - idealno za dozidavanje vikendice ili medje
- ponasanja po suvom. Mene su ucili da vozim 'motorom' pa do sad nisam imao situaciju da nabodem kocnicu tako da aktivira ABS i Hazard lights i da se zaista pokaze kako drze pri 100% sile kocenja..ali volim da motam krivine pod jacim gasom nego neke normalne osobe te mogu reci da u krivinama zaista lepo drze, skripe samo kada bas zanesete auto i ako su malo prepumpane gume ali bez narocite naznake da ce proklizati ili setanja zadnjeg dela (gledano po osecaju na upravljacu i osecaju od tockova). Ne, nisam ispitivao granice, to ostavljam smelijima. 
- ponasanje po mokrom. Desava se da pri manjim brzinama ali 100% kocnice (bez aktivacije ABS i HL) malo klizne (tipa kad vad neko naglo isece i nabode kocnicu) mada se slicno ponasala i Hankook kinergy 4S1 AS koju sam imao pre i iskreno mislim da bi skoro svaka bar malo proklizala eventualno ne neke premium gume.
U krivinama po mokrom se dobro ponasa, u principu preko ogranicenja u krivini po kisi moze da se ulece bez neke bojaznosti da se moze gubiti kontrola ili doci do proklizavanja (zavisno od stila voznje). Nekih 20-30% brze zavisno od krivine i kolicine vode na putu, mada nisam proveravao granice, nemam finasijski i prakticni fond za testiranje. Ja sam zadovoljan.
-sneg - zadovoljan kao prosecan korisnik. Jbg, po snegu vozim ne bas kao po 00, ali dosta opreznije. Prosla godina bez problema, ponekad se mora na Bravu iskljuciti ASR prilikom isparkiravanja jerbo ume da prokliza u dubokom snegu, da li do trimovanja ASRa ili do same tezine auta i nagiba. Posle sve ok. Lance nisam imao potrebu da stavljam na Zlatiboru i u BGu mada realno nije snega bilo pola metra. 
 
-ponasanje u slucaju prepumpanosti - e sad, da li zato sto je guma iole nova ili do smese, kada je pritisak recimo 2.4-2.5 na prazan auto (oscilacija temperature u toku dana) umeju dosta da skripe na asfaltu koji je uglacan, posebno se cuje jako na stampanom betonu u podzemnim garazama ili u grazama trznog centra. I da, auto skace ko magarac i osetno je neudobniji. Ove gume imaju XL oznaku za tezinu pa sigurno i zbog toga (mada ne znam zasto su ojacavali bok, no nema veze).
 
Ako se zanemari potencijalna mogucnost da dobijete pneumatike koji su lose liveni/van balansa kada ih kupite nove pa jurite Hunter da to dokazujete i gubite vreme i novac, mislim da je guma zaista dobra, gledajuci klasu i ciljanu kupovnu moc. Negde je precenjena na sajtovima ali kontam da se zaista isplati ako je oko 7.8-8.5K u dimenziji 225/45R17 (gledajuci aktuelna poskupljenja) i....ako prelazite kao ja, a to je oko 9-12K godisnje. 
Nekad sam imao pomenuti Hankook Kinergy 4S1 i bio je dobar, noviji S2 samo moze bito bolji ali je on u visem cenovnom rangu. Mislim da je u istoj Matador AS, dal Triangle ili Linglong neki, Lassa, mozda i neki podbrend Tigra.
 
Ne, ne pisem da je kupite, pisem utiske i samo naglas razmisljam da bih je ponovo uzeo jerbo nemam 10-12K za gumu/4.5-5g mislim da ce mi ova zavrsavati posao ubuduce. 
Ukratko, ako se vozi po ogranicenju nema problema. Mogu i ja ovo da potpisem, na drugom malom starom autu leti vozimo eskimko star 10godina, auto se vozi max 50-60km/h, i za 5godina se nijednom abs nije upalio. Zimske su nove, zimi ga ne stedimo :)

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
47 minutes ago, Ivan said:

U poredjenju sa kojim matorim gumama? Obicno utisak bude takav sa iole kvalitetnom gumom, sveza smesa...

U odnosu sa Tigar AS dot 2021.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kađar sa Opel točkovima i Matador gumama….

IMG_1850.jpeg

Edited by neshtry

Share this post


Link to post
Share on other sites

@city

Prica o pritisku u gumama prebacena je u odgovarajucu temu.

A tamo ces vec naci odgovor na sve sto te zanima ;) :

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/42481-pritisak-u-gumama/&do=findComment&comment=1693893

Share this post


Link to post
Share on other sites

I Goodyear zimske su odlične AS gume.Pošto su na novom Capturu,kapiram da pokupljene na akciji ”auto…. i četiri zimske gume” kada je auto kupljen…

IMG_1965.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tesko je na osnovu licnih iskustava reci koja je bolja guma od njih dve.

Na forumu je postala uzrecica za Mislelin da je Kinesko sran*e, sa druge strane svi su zeljno iscekivali novi GY preformance3 i ocekivali da ce na testovima da sahrani sav premium.

Kad-ono-medjutim na svim testovima 2023 godine, GY se pozicionirao kao i ranije UG9+ i prefirmance+ -na 3-4 mestu. Sa druge strane ti testovi kazu da je Miselin poboljsao smesu i da je bas odskocio od svih.

Ja sam bio prezadovoljan sa ug9+, svidja mi se sara od ove nove preformance3 , i plus nesto ne gotivim tu Miselinovu saru, ali testovi kazu da je taj Miselin za 2023 za klasu isred svih.

 

EDIT: Nisam lepo procitao, mislio sam da poredis pilot alpin 5 sa preformance3, pa je stavih ispred GY...ovako alpin6 vs novi GY-mrtva trka

 

Edited by Ivan
Spoejni postovi, skinuti visestruki TT potpisi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema Henkuka ni za lek :ermm:

 

Šta uzeti?

Razmišljao sam o kombinaciji Kleber Quadraxer 3 i Dunlop, različite su šare, pa bih Kleber zimi držao napred, a Dunlop leti...

Ili možda Kleber...

U pitanju su AllSeason 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glupo zvuci al ja pozadi stavim bolje. Da se ne desi da vidim kako me pretice "rodjeni" zadnji kraj u kocenju ili skretanju...

Edited by ostoja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam imao Kleber Quadraxer 1 u dimenziji 13 cola i lepo su se pokazale na suvom i po snegu cak su bolje do tigrove wintere po snegu dok po mokrom su znale da se klizaju pri kocenju ili prelasku preko sina i pesackih prelaza
Te gume su otisle zajedno sa kolima i novi vlasnik je zadovoljan
Sa novim kolima su dosle neke AS sa sarom od 7mm meni nepoznate marke na zadnjim i osrednje zimske na prednjim tockovima te kupih dve Kleber Quadraxer 3 u dimenziji od 15 cola ali jos ih  nisam namontirao te nemam  licne utiske ovako na oko i po testovima deluju skroz OK. Gume su iz septembra ove godine tako da su sveze mirisu jos na novo, guma je mekana na dodir a sara je veoma slicna michelin CC -u buduci da dolaze iz iste kuce to i ne cudi sara je i 1mm dublja u odnocu na CC
Na drugim kolima vozim CC vec tri godine i nekih 25k kilometara i za sada nemam zamerke mada sam ih samo jednom vozio po snegu i to samo probe radi sto guma sto 4x4 sistema, Gume su presle 25k km uglavnom po suvom autoputui sada im je sara na 4,2mm na prednjim tockovima. Aquaplanning se desava na brzinama preko 130kmh i to je jedina zamerka

Ovih dana cu da montiram Quad3 pa javljam utiske

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...