Jump to content

Od 17.02.2020. oko 5 časova ujutro, Forum je na novom serveru. Ako vidite ovaj tekst, to znači da ste na novom serveru/Forumu.

Ali, na jednom manjem broju uređaja još nije odrađen automatski DNS refresh, pa zato jedan broj korisnika još uvek ne može da vidi ovu stranicu. U skladu sa politikom njihovih operatera i oni će u narednim satima, a najviše za 12 sati automatski dobiti nove parametre.

FAS Euroauto Goran Vlada
dobri nikola

Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti

Recommended Posts

Baš sam hteo da iskomentarišem...

Kod drugog prodavca,probna Tipo karavan 1.6 dizelka 5, 5k km 17,5k €....

Oni kao da su bunjike jeli...

Evo je ponuda koju sam dobio kada sam gledao Fiata Tipa t-jet u Subotici.

Gledao sam ga uživo i dosta je bio iščukan na parkingu sa obe bočne strane, zadnji branik oštećen od guranja bicikla u gepek, levi bubreg na vozačevom sedištu izgužvan i izlomljen, fioke ispred suvozača ižuljana. Ne sećam se da li je bilo još nekih oštećenja, ali je bio prešao nepunih 7.000 km. Kameru nije imao kao ovaj u Nišu.

Screenshot_20191207-210208_Drive.thumb.jpg.570f95333d4dc17fcf9c6a9a5c536145.jpg

Zvalo je nas nekoliko kad je 1.4 Tjet izašao kod nas i dobilo cene od 14500e, na to kad se doda metalik boja dođemo na 15000e. Koliko god da je prešao opet je polovan. Kad to uzmem u obzir, više od 13200 ne bih dao, iz sledećih razloga: polovan je, po ovoj ceni ima NOV, metalik boja me ne interesuje...

Ograđujem se za cenu opreme, ne bojom, koja je, eventualno ugrađena. 

Ne licitira da li bi i šta bi se za te novce moglo pazariti. Samo primećujem koliko je cena nerealna u odnosu na potpuno NOV Tipo!

Razmisljam o Tipo 1.3mjet za taksiranje u BG. Imam kolegu koji je imao mnogo problema sa kvacilom na 1.4 benzincu, ali nemam nikoga sa ovim dizelom, pa me zanima ima li i on ove probleme? Takodje me zanima koliko nafte trosi u gradskim uslovima. Kolegama sa starijom verzijom ovog motora u grande puntu trosi 6l. To bi mi bila gornja granica isplativosti u odnosu na neki drugi auto sa plinskim uredjajem.

Ako bi bio ljubazan neki ponosni vlasnik sa 1.3mjet motorom da napise recenicu - dve o svom iskustvu bio bih neizmerno zahvalan.

Znam da ce mnogi reci da je 1.6mjet bolji, ali meni je to za gradsku voznju 99%, potpuno nepotreban dodatni trosak.

Edited by sokoll

Po meni extra ideja.
To za kvačilo ima na forumu, fabrička greška koja se rešava na garanciju

@sokoll

Ako mozes pojasniti koji su to problemi sa kvacilom, radi uporedjivanja sa modelom 1.3mjet znacilo bi. Ovako bi samo nagadjali koji su to problemi sa kojima se tvoj kolega susretao, a mozda i nisu problemi vec nesto drugo. 

Sa druge strane, koji model bi gledao za taksiranje? Tezina izmedju modela nije velika ali nije ni bas zanemarljiva, kao i prakticnost i da li ce biti samo taxi vozilo ili i za licne potrebe. 

1.3 u GP (dal 75 ili 90ks) 6 litara u gradu u spicu je... Pa gotovo marginalno moguce. Ako gledaju preko bord-a (prosecna potrosnja), slobodno dodaj 1-1.5L preko jerbo bord cesto laze, posebno u gradskim uslovima. Vise puta je pisano na temama o potrosnji i dosta kolega sa foruma ce ti reci isto ili priblizno iste brojke koje sam naveo kao vid povecanja u odnosu na bord racunar. Imaj u vidu da GP i Tipo imaju istu platformu ali je i Tipo tezi. 

1.3 mjet u puntu je meni trosio jedva 6L u gradu, a on je svakako laksi od GP. 

Dodatno, baci pogled i na stranice unazad ali i drugu temu koja se odnosi na potrosnju: Potrosnja goriva a pomocu SEARCH opcije u istoj temi samo ukucaj Tipo pa ce ti naci potrosnje i kod samog vozila koji clan ima. 

[mention=21094]sokoll[/mention]
Ako mozes pojasniti koji su to problemi sa kvacilom, radi uporedjivanja sa modelom 1.3mjet znacilo bi. Ovako bi samo nagadjali koji su to problemi sa kojima se tvoj kolega susretao 

Navodno je menjao kvačilo čak 3 puta za 60k km i potom ga prodao. Takođe sam ovde procitao da je član menjao kvačilo na istom motoru na 13k.

Inače osim Tipa razmatram i ove "socijalne" varijante citroena i pezoa, oba sa 1.5hdi motorima i sličnom cenom i paletom opreme.
Isključivo za taxi, 99% gradska vožnja, Beograd noću :)
Od silnih ponuda mi već malo konfuzno pa ne isključujem mogućnost zadržavanja do daljnjeg vernog i besprekornog Logana 1.6 sa plinom... :)

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Iskreno meni bi DPF bio veće pitanje nego potrošnja, mada 'ajde, po auto-putu kroz grad možda i može da se očisti...

Jesi razmatrao neki CNG auto? Ima da se sipa metan u blizini, rentabilnost nije upitna, a Fiat ima nekoliko modela u ponudi sa fabričkim gasom (tako da se ne gubi prtljažni prostor)...

Što se tiče CNG Fiat nam za sada nudi jedino baš taj običan 1.4. u 500l modelu. To će mušterije morati da guraju uzbrdo :) to nikako.

Češka konkurencija ima zanimljive ponude za CNG, ali ja nemam poverenja u 3 cilindra.
Iako kažu da su u Rapidu sa tim motorom(1.0tsi) već neki prešli 200k.
Ali možda je to za neku drugu temu..

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Pa da, ko prelazi sa tim 1.0 tsi npr 15k godisnje,za 10g predje 150k,i ne verujem da ce imati nekih problema, dok je taxi druga prica.

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Meni su menjali kvacilo na 1.4 95 ks benzincu u okviru garantnog roka, ali cu nazalost morati ponovo do servisa posto je kvacilo pocelo dosta da skripi. Iz nekog razloga najvise se cuje kada je volan smotan i krecem iz mesta.

Ima mnogo kratke brzine i traži česte promene. Prva i druga su naučna fantastika da kreneš a da ne secne. Ja očekujem da mi ode kvačilo u nekom trenutku ali zato i imam garanciju, nek ode..

19 hours ago, sokoll said:

Kolegama sa starijom verzijom ovog motora u grande puntu trosi 6l. To bi mi bila gornja granica isplativosti u odnosu na neki drugi auto sa plinskim uredjajem.

Meni je 1.3 jmet 90ks u GP-u, u dosta manjem gradu, leti trošio 7, zimi 8l. Ja ne znam kako vaše kolege postižu tako malu potrošnju, možda u kombinovanom režimu, pošto sam na magistrali postizao i 4l... ali grad je sasvim druga priča. Ne znam kako je kod novije verzije motora.

Zanimaju me redovni i vanredni troskovi. Koliko kosta (u ovlascenom ili ne ) mali servis? Na koliko se radi veliki servis? Koliko je (ne)udoban na duzim relacijama i autoputu? Kakva je potrosnja po gradu zimi i leti?

Bas ovaj Tipo mi je jedna od opcija za novi(ji) auto, pa skupljam informacije :)

Edited by neshaoct
spojeno / formatiranje

interesantno da ih ima dosta na polovnim automobilima, 8 sa malom kilometražom, benzinac, i do 3 god star,  ja da kupujem ovakav auto, kupio bih polovan, sa malom kilometražom, nije mala razlika u ceni, čak se i ove cene obaraju za 10-20%

...rekao da neću više pisati na forumu, ali sećajući se koliko je meni značilo kad neko odgovori dok sam se ja raspitivao, ili koji je bedak kad pišeš a on niko ništa... ipak moram odgovoriti, ali svakako će se to zadržati samo u mojoj temi. A administratori neka reaguju ako ovakva pitanja treba u temi ''tipo mišljenja iskustva'' il kako se zove već. 

Ja sam na 8.000km tako da još nisam stigao do servisa. Ne sećam se da li je neko od vlasnika stigao i pisao, ali to vidi na temi za 500l koliko je benzincima servis, isto će biti. Red veličina ako se sećam je 10-11-12.000. Što se tiče velikog nemam informacije, nisam se ni raspitivao jer dok je u garanciji sigurno neću preći tu kilometražu, posle ću videti... Ima na temi ''Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti'' okačena ponuda sa planom održavanja za karavan pa možeš tamo videti nešto. Ko prelazi više svakako da treba da proveri cene održavanja u ovlašćenom, ja za 4 god koliko je garancija pitanje da li ću stići do zamene diskova. 

Udobnost je po meni dobra. Nisam promenio puno auta da bih poredio, ali pošto se ne umorim posle vožnje znači da je dobra :) sa Stilom sam imao na dužim relacijama (do mora i sl.) neko trnjenje u levoj strani, sa Tipom ne. Daleko je to od preudobnog, ali korektno. Sa 15'' gumama je značajno udobniji, sa 16'' već ume da gekne preko neravnina, ležećeg.. sa 17'' ver još više ne znam.  Unutra je komotan svakako, dimenzije su mu za pohvalu. Jedino se sedišta uža, pa za korpulentnije može da bude problem i da se sedišta tj. rubovi slome. Ja sa 190cm 90 km nemam problema.  

Ne primećujem neku značajnu razliku potrošnje leti i zimi, mada i ova zima nije zima, svakako da je više snega više bi se vozilo nižim brzinama pa bi bilo više. Generalno, po bordu da naglasim, moj ukupan prosek je 7.2 ranije držalo na 7.1 pa povećalo, verovatno malo zima i u 7.1 je uticao put ne more. To je kombinovana vožnja. Moj ''grad'' tj. oslazak na posao je 5-6 km van grada tako da mu spušta prosek na 8-8,5, kad se samo vrtim po gradu to je 9-9,5. Ostalo je oko 6, magistrala nešto manje, auto put tu negde možda i više ako se brže vozi. Niže brzine, uspon, čist grad velika potrošnja. Kome treba auto samo po gradu da vozi, kreni stani nije preporuka jedino plin. Ako se to uproseči pola pola van grada onda je ok. 

Mislim da se sada i benzinci značajno kupuju za veće kilometraže zbog niže cene vozila, tako da pitanje ti noviji na oglasima da li su zaista malo prešli. 

Edited by neshaoct
skinut višak