Jump to content
FAS Goran
SikterBre

Kuda ide ovaj svet?

Recommended Posts

Koliko mi se cini pise da ima strane tablice, moguce da je ovde samo popravljan, sredjivan. Sad, kako je usao... Mislim da mozes ako zivis preko i pokvaren auto da dovezes, sad kako ide sa papirima, da li trebaju neke posebne dozvole. ne znam.

image.thumb.png.4f3d091ba1b2b88364ad77b391f313f2.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negde sam pisao koliko me nervirao bojler Termorad. Kupljen pre sedam, osam a mozda i vise godina. Prvo, podesavanje temperature bilo unutra, ispod onog poklopca a drugo grejac radi dva minuta pa se iskljuci dva tri minuta pa opet radi dva, tri minuta. Menjan termostat isto. Koliko se secam prica je bila da je tako napravljeno, neka zastita, potrosnja, pozar bla bla :) Iace radio normalno, menjan mislim grejac jednom za ovo vreme i temperatura nije isla preko pola na pokazivacu.

I juce procureo i to pri vrhu, kod termostata.Bas sam se obradovao, zovnem majstora on potvrdi da je kazan, odem do prodavnice malo se iznenadim, racunao sam da su devet, deset hiljada ono od 150-200 e. Izaberem neki Gorenje, podesavanje temperature mu napolju, ide uz njega i ventil i jos stane na zadnje sediste sa sve onom kutijom kako je spakovan :) Namesti covek i gledam to za temperaturu, ima nesto na pocetku onda na sredini pise eco i na najace je valjda 65°C. Koliko se secam ranijih bojlera bilo je mnogo vise bar 85-90°.  Razmisljam dokle ide taj diktat stednje, ekologije ku*ca palca :) Nekad volim da napunim kadu,  opustim se i verovatno ce moci to ali ce potrositi pun bojler a cini mi se da bi mnogo manje energije potrosio za tih dvadesetak stepeni da dogreje nego sto mora ceo bojler da greje od hladne vode. A svakako ga ne bih stalno grejao na max, za tusiranje i upotrebu ovako smanji bih mu temperaturu :( 

Onda citam one papire uz bojler i sigurnosni ventil ispade citava nauka. Te moze da kaplje, te ima posebno crevo da se sprovede u odvod ili moze ekspanziona posuda da se namontira :( Nekad je to bio klasican metalni ventil, zavrne se i kakvo curenje, kakav odvod. Otpustis ga kad menjas grejac posle ponovo zatvoris i to mu je bilo to.

Sve jednostavne i proste stvari smo zakomplikovali i cinimo ih problematicnima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bi bojler bio A klasa sto se tice potrosnje energije najlaksi nacin je da mu smanje temperaturu grejanja vode, (mada to je i jedini nacin) to isto rade i sa ves masinama sporetima .......
Realno nas foliraju  svaki uredjaj koji koristi elektro grejac ne moze da ostvari ustedu  osim smanjenjem temperature ili kolicine vode koju greje, to se isto prevodi i na elektro grejalice prostorija

 

Podesavanje temperature ispod poklopca je takodje usteda u proizvodnji koja meni licno nikada nije smetala postavim termostat na 2/3 ukljucim bojler i ne diram dok ne crkne

Sigurnosni ventili su projektovani da rade na odredjenom pritisku te ako je pritisak vode veci ventil curi te je potrebno promeniti ventil postoje HERTZ ventili koji rade na 10bar
e sad da li proizvodjaci stavljaju slabije ventile posto greju vodu do 65C i time ostvaruju manji pritisak u samom bojleru a zbog toga koriste tanji lim za proizvodnju kazana  je samo da nagadjamo
 

Zasto pritisak vode u sistemu varira od 2bar do 12bar u Beogradu je pitanje za BVK, prekomernu izgradnju i nedostatak infrastrukture

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/22/2024 at 11:11 AM, city said:

Koliko mi se cini pise da ima strane tablice, moguce da je ovde samo popravljan, sredjivan. Sad, kako je usao... Mislim da mozes ako zivis preko i pokvaren auto da dovezes, sad kako ide sa papirima, da li trebaju neke posebne dozvole. ne znam.

image.thumb.png.4f3d091ba1b2b88364ad77b391f313f2.png

Imao tablice ili ne samo uz privremeni uvoz mozes da uteras strani auto na prikolici u zemlju, npr ako ide na popravku ili sta god moras da pravis papire maltene kao da uvozis regularno auto

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

@city

Sto veca temperatura to stvara vise kamenca i grejac manje traje a zbog kolicine kamenca ce i spore zagrevati vodu.

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat, dodat tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo bi čudno da ne iskoči. Od Rume do Šida pruga izgrađena početkom 70ih ili pre. Putnički voz ide 25kmh a teretni 15 kmh.

U drugom smeru je pruga remontovana početkom 80ih i tu je puno bolja situacija. Ide 50 kmh.

Na novom delu pruge oko S. Pazove voz ide 160 Kmh.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, city said:

Opet neke cisterne? Potrovace nas :( 

Fosforna kiselina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Igrom slučaja, pomenuta Lidija Maksić mi je komšinica. Žena je, iako nije bila na poslu, tog trećeg maja (znam jer sam je zvao da vidim da li joj je ćerka, koja ide u tu školu dobro) sedela ispred zgrade i plakala dve nedelje, jedva se povratila od tog incidenta. Jednostavno ne mogu verujem da je ona izrekla reči koje se pominju u ovom članku, jer ženu poznajem više od deset godina!

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, bane1321 said:

Igrom slučaja, pomenuta Lidija Maksić mi je komšinica. Žena je, iako nije bila na poslu, tog trećeg maja (znam jer sam je zvao da vidim da li joj je ćerka, koja ide u tu školu dobro) sedela ispred zgrade i plakala dve nedelje, jedva se povratila od tog incidenta. Jednostavno ne mogu verujem da je ona izrekla reči koje se pominju u ovom članku, jer ženu poznajem više od deset godina!

Mene ne čudi ništa vezano za moć i lovu... naša psihološkinja je morala da se prijavi u bgdu,da bi tamo glasala za sns jer i ona i muž rade u prosveti... studiraš godinama,završiš fax sa super ocenama i onda se spustiš na taj nivo. A mislio sam da znam ženu,komšunica kod keve

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, neshtry said:

psihološkinja

Što se ne kaže "psihologica"? Mislim, malo mi to nekako, "ološkinja", zvuči, pu, pu, kao da je žena ološ, a nije.... 

 

@Woodoo

Ja mislim da u svakoj školi u Srbiji ima barem 5 noževa po rancima u 8. razredu. E sad, što je u toj školi bilo to što je bilo, pa su sada svi isprepadani, razumljivo, to je druga stvar, ali, da nešto ne ide baš kako bi trebalo, ne ide.

Šta i kako, videćemo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па, јасно да не могу. Не само то, него нема ни услова за палатализацију, а ни историјски нема потврде: Психолог + киња. К, г, х прелазе у ч, ж, ш испред палаталних сугласника, а ,,к" у ,,-киња" је веларни сугласник (твори се на велуму, меком непцу, не на палатуму - тврдом). Да не причамо о примерима ,,народна посланица". Посланица има у српском језику сасвим другачије и одређено значење. Шта ћемо са именицама ,,ловац", ,,војник"? ,,Ловкиња" (мада ово и постоји у преводу Милоша Ђурића, - једног од наших најбољих хелениста - неких грчких трагедија и Хомерових епова), ,,ловица"? ,,Војникиња", ,,војничица"? То је насиље над језиком. На силу се покушава наметнути нешто3f7208c5f2f32902b6151c2e61a61eb1.jpg

Sent from my SM-A546E using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

"

O, nisu krivci primitivci sto su pokupili mast.
Korov nikne gdi god stigne. Ma, svaka njima čast.
Krivi smo mi. Otkud svi ti paraziti što su nam zagustili?
Nemoj stari moj, krivi smo mi što smo ih pustili.

Ma, šta su znali generali i brkati majori?
Jedino da viču: “Pali!”, ali – nisu najgori.
Krivi smo mi! Ni svi ti silni infantilni što su puške sanjali.
Ne, ne derane. Krivi smo mi što smo se sklanjali.

Putuj Evropo, nemoj više čekati na nas.
Ne pitaj mnogo, dospećeš i ti na rđav glas.
Putuj planeto, super smo se družili.
Nama je lepo, taman kako smo zaslužili.

Nisu krivci depresivci, lutaju psihopate,
što su rušili pa sada nama nude lopate. Krivi smo mi.
Nisu krivi sedativi što ih nisu sputali.
Sorry matori, krivi smo mi koji smo ćutali.

Putuj Evropo i poš’lji nam malo peciva.
Nama je dobro – sreća jedna neizreciva.
Putuj planeto, ovde se vrag priziva.
Nama je lepo, slika jedna neopisiva.

Putuj Evropo, nemoj više čekati na nas.
Ne pitaj mnogo, dospećeš i ti na rđav glas.
Putuj planeto, super smo se družili.
Nama je lepo, taman kako smo zaslužili."

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
ШТА НЕ СМЕ ДА СТАНЕ У СРБИЈИ❓
Како функционише држава Србија и привреда у њој, ево кратког објашњења, краће није могло❓
Све функционише на државним субвенцијама и то траје већ 18 година.
То је страним инвеститорима изузетно исплативо, и то је једини разлог зашто страни капитал долази у Србију
Преко 90% средстава је одобрено страним инвеститорима, да би се упослио српски радник са минималним платама.
Страни инвеститори у прво време добијали од 2.000 до 4.000 Еуро по радном месту, сада се даје и до 145.000 евра по радном месту без икакве гаранције колико ће инвеститор остати, у исто време велике домаћи привредници их не добијају.
Радничке плате на тим субвенционисаним радним местима су ниске, у складу са српским просеком.
Разлика у додељеном износу субвенција су огромне, од око 655 милиона евра субвенција, страним инвеститорима дато је 611 милиона Еуро, а домаћим свега 44 милиона.
Нисам био лењ, питао сам једног економисту (хвала Рацо) како све то функционише, иако је и сада све јасно, али ево и његовог кратког објашњења.
Све инвестиције, фабрике које се отварају и уопште цела српска економија функционише на кредитима-задужењима.
Позајмимо новац од ММФ-а, Светске банке, Кинеза, Арапа, уопште није битно код кога се задужујемо, јер то све морамо да вратимо.
Дођу пребогати странци, дамо им земљу, инфраструктуру, раднике и огромне субвенције да направи фабрику.
Одакле ти паре за субвенције❓
Па од задужења и кредита.
То значи, да ми финансирамо те стране стране фабрике, те наводне инвеститоре, позајмљеним новцем.
На брзину се изгради фабрика и сав профит се извуче напоље.
А ми тај новац морамо да враћамо.
По овој истини, странац је свој новац удвостручио.
Плус на сваки дуг и кредит иду камате.
Све је то тај пребогати странац-инвеститор добио за џаба, а власт се слика и народ је одушевљен, јер "Србија не сме да стане".
Све ово делење народу пара пред изборе су "црне паре", без покрића, нема их нигде, оне су чиста инфлација, јер нису из реалних прихода, ти приходи не постоје.
То су паре за куповање гласова и куповање победе на изборима.
Цела наша привреда заснива се на кредитима, субвенцијама и корупцији.
Зато ће ЕХПО 2027. у Србији коштати читавих 12 милијарди Еуро, на 220 хектара.
А у Јапану ће се одржати исто ЕXПО изложба на 390 хектара, очкује се посета од око 29 милиона посетиоца, али ће коштати вишеструко мање него наш.
По подацима које сам пранашао око 2 милијарде Еуро, још увек нема коначних трошкова, јер сви пројекти нису завршени.
Када би Србија постала правна држава, без ове буразерско-кумовске пљачке, кад би неко нова власт зауставила ово лудачко задуживање, субвенције, криминал и корупцију, у принципу српска привреда би стала, јер нико не би дошао код нас.
Једна невероватна ситуација, куповање социјалног мира у корумпираној држави.
Зашто се не улаже у домаћа мала и средња предузећа ова задужења, него у страна❓
Прво и основно, не би добили ове кредите од ММФ-а или Светске банке, као и од Кине, јер се тима код којих се задужујемо то не исплати, јер се не зна шта би било од таквих предузећа.
Зато ово лудачко задуживање и пљачка у Србији не сме да стане.
Постали смо један државни наркоман, који без дроге-кредита као држава не можемо функционисати и ми то све подржавамо, већински, уместо да сместа све ово лудило зауставимо, ово уништавње државе и будућности наше деце.
Ино секретар НЛС,
Драган Влатковић

0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@The Punisher

Sve je lepo napisao taj koji god je to pisao samo jednu "sitnicu" preskočio. Sad, da li je glup, pa nije razumeo ili je zlonameran, to je već nešto drugo, ali ono što nigde nije spomenuo a ono što je u suštini jedini razlog zbog čega je sve to što je napisao tako kako jeste.

Srbija je kolonija. Sve te subvencije nisu ništa drugo nego kolonijani porez. 

Nisu ni druge zemlje iz okruženja u mnogo boljem stanju a mi smo izgubili rat, pa sad, kao gubitnici, logično je da onaj ko je pobedio, koristi benefite svoje pobede.

ENDE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapravo sve okolne države osim BiH  su u boljem položaju od Srbije jer su EU i NATO i poštuju durektive EU,čak i CG i Makodonija.Mi smo,prosto loši đaci i sedimo u zadnjoj klupi,a i narod nam je tupav…

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, neshtry said:

Zapravo sve okolne države osim BiH  su u boljem položaju od Srbije jer su EU i NATO i poštuju durektive EU,čak i CG i Makodonija

Tu su da bi nas disciplinovale, po potrebi.

 

17 minutes ago, neshtry said:

Mi smo,prosto loši đaci i sedimo u zadnjoj klupi,a i narod nam je tupav…

Jbg, dugogodišnji "odliv mozgova", upareno sa 30 + godina medija sa raznim Dafinama, Parovima, Farmama, još smo mi i dobri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...