Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Kada je već pomenuto, odstupanje u masi je, nažalost, normalno. Neka srednja dimenzija i model od, recimo, 8 kg se toleriše – čisto ilustrativni primer – 8 ± 0,15 kg.

 

Dinamički je svakako povoljnije imati što lakšu gumu.

 

------

 

Jedna preporuka: vulanizer kod fabrike »Rubin« u Kruševcu (nas. Lazarica, ul. Cara Lazara) — zamena svih točkova i provera pritiska ukupno 400 dinara.

 

Paja sa Bagdale stalno ima gužvu, pa sam prethodnih nekoliko puta isto plaćao 800-1800 kod nekoliko vulkanizera.

Edited by 037

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, 037 said:

Jedna preporuka: vulanizer kod fabrike »Rubin« u Kruševcu (nas. Lazarica, ul. Cara Lazara) — zamena svih točkova i provera pritiska ukupno 400 dinara.

Hofman kod skretanja za Bare i Šeletovu ulicu? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li neko iskustva sa SAVA 195/55 R16 ALL WEATHER 87H? Par drugara ima letnje i prezadovoljni su, ali niko nema all season? Gledao sam Kleber Quadraxer 3 kao neki sigurniji izbor, ali na ovih par mesta u Bg gde sam gledao da kupim i odmah zamenim (beo-car, beogume) nemaju tih modela.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, Misha87 said:

ali niko nema all season?

Ima, samo treba pretragu koristiti. Nije ta dimenzija ali pomoci ce. Imas jos nesto o njoj u ovoj temi, pitaj slobodno sta te interesuje.

 

Klik

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01, hvala za info. Procitao sam uglavnom na ovom temi, ali su mi neke stvari izgleda i promakle. Koliko sam ispratio, ti si svoje uzeo u Beogumi? Jesi li zadovoljan sa komplet uslugom? Da li si dodatno platio montazu/demontazu, balansiranje? Rece mi buraz da mu se cini kad je tamo davno uzimao Toyo, sve bilo uracunato u cenu guma koje je kod njih kupio, odnosno da je montaza bila gratis.

 

Ja prvi put da kupujem nove All Season, posto je Fiat dosao sa Vredestein Quatrac 195/55/R16 All Season, pa mi je u planu da nastavim sa All Season opcijom. Sava mi je neki kompromis, nisu preskupe, naprotiv, cini mi se kao dobra cena, cak i manje od nekog prvobitnog plana koji sam imao (10-11k po gumi) a ponovo u Beogumi ili Beocar nemaju nista malo skuplje a da je interesantno, vec su prve sledece vredne paznje vec 5-6k skuplje. Gledao sam Continental ili Michelin koje su u temi spominjane kao odlican izbor, ali su vec na 13-14k, a za mene koji bi prelazio tu 10-ak hiljada godisnje, uglavnom neka mirnija voznja, ne znam koliko je pametno dati 25k vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Misha87 said:

Beogumi? Jesi li zadovoljan sa komplet uslugom? Da li si dodatno platio montazu/demontazu, balansiranje

Tacno, u Beogumi. Nije bilo uracunato u cenu, montazu i balansiranje sam naknadno platio, kao i nove ventile (ok, ovo poslednje je zaista trosak koji sam zeleo, stari ventili nisam znao u kom su stanju). Toyo je i skuplja guma sigurno pa je mozda bilo uracunato, kod mene ne. 

 

Nisam bio zadovoljan uslugom da budem iskren. Od 4 gume, sve 4 su bile lose balansirane kada sam otisao u Coning da proverim gume jer mi je auto tresao od 80-90-120 i to dobro, a trap bio ok. Covek je sa 2 koje je uspeo da ubalansira skinuo solidno tegova pa izbalansirao na Hunteru, dryge 2 sam morao reklamirati jer su bile van balansa sta god im radio. Kasnije su mi dali 2 nove iz Beogume koje su bile perfektne na Hunteru. Od onda nikakvih problema nisam imao po pitanju guma i treskanja auta pri vecim brzinama a vozen je debelo vise od ogranicenja. 

 

Sto se tice mene, ja bi ili gadjao Savu AS koje imam sada ili BFG Goodreach AS / Kleber Quadraxer 2/3 AS kao potencijalne malo skuplje zamene jer su to dobre mid-range gume. Sve ostalo je za moj dzep previse. Ranije sam imao Hankook As (prethodna generacija od ove poslednje) u dimenziji 205/55R16 i zaista sam bio zadovoljan sa njima bilo po ravnom ili mokrom ako izuzmemo cinjenicu da je smesa bila cudna pa se cepkala po obodima gazne povrsine blize kraju gume tj ka felni. 

 

Ovu novu generaciju Hankoka hvale ali je meni kao izbor, van finansijskih mogucnosti.

 

Posle napravis kalkulaciju da ih ne rotiras, pa kada na prednjim dodje do zakonskog minimuma za zimu od 4mm, bacis u djubre i kupis 2 nove, dok one pozadi vozis jos 1-2 godine pa opet tako. Meni je racunica 4g i oko predvidjenih 40-45Kkm za prednje pa u djubre, osim ako ne dodje do ranije zamene zbog spleta okolnosti, brzeg trosenja sare ili defekta. Zadnje do max 5g ili ranije pa u djubre, zavisno od trosenja i gore navedenog.

 

Hankok sam prodao sa tockovima sa 4g i malo preko jer su se bas iskrzale ivice a sara bila skoro 6mm. Otisle sa proslim tockovima uz napomenu da nisu za dalje od pola sezone.

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno, to me i plasi, da odem da odradim nesto na jednoj lokaciji, a onda se ispostavi da posao koji su trebali da odrade nisu odradili kako treba, pa moram na drugo mesto da to ispravim i dodatno platim 2-3k za nesto sto je prvobitno vec trebalo da bude reseno. Ne znam da li su u Beocar bolji po tom pitanju, a rekoh, ako vec radim, da odradim sve kako treba. A bas sam citajuci tvoje postove od ranije video da si reklamirao 2/4. Gledao sam i Coning, ali nemaju gume koje bih hteo da kupim. Sve se razmisljam i da narucim gume online, pa odem kod nekog proverenog u Bg da ih monitira i odradi sve kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odradi sve na istom mestu zbog garancije. Da u slucaju eventualnog problema i reklamacije ne igraju ping-pong sa tobom izmedju prodavca i onog ko je montirao. A upravo sa Savom je znalo da bude zezancije u zadnje vreme, cak i sa sezonskim gumama. Plus obicno tamo gde montiras gume dobijes i neke pogodnosti, tipa gratis montaze, ventila, itd...

53 minutes ago, Misha87 said:

Gledao sam i Coning, ali nemaju gume koje bih hteo da kupim. Sve se razmisljam i da narucim gume online, pa odem

Zvrcni mog imenjaka u servisu "Uno", Cara Dusana, 011/219-888-3. Imam izuzetno pozitivno iskustvo sa njima, a preko Djomle smo nesto pricali i o popustu za clanove kluba (ne znam da li se sa tim u medjuvremenu nesto uradilo). Save AS u tvojoj dimenziji zimus su bile malo jace od 8.000 din, Made in France:

 

Untitledn.thumb.png.cbae5a7ccfd5a4d231a3a3d2886a586d.png

 

Kod njih sam licno uzimao Dunlop Sport AllSeason za bivsi auto, bila je odlicna cena, a i moja preporuka za tu gumu. Linijska sara (ne V-Shape kao vecina AS), tiha, udobna, lepo radi po snegu... Pitaj, nista ne kosta, mozda pozitivno iznenade sa cenom :) - iako premium guma, bila je neznatno skuplja od ovih iz srednjeg doma. Doduse, to je bila i narodna (citaj jeftina) 225/45/17 dimenzija.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo je kad možeš da biraš gde kupuješ gume, ali često se dešava da tamo gde hoćeš imaju, ali nemaju ... pa onda kupiš tamo gde ih trenutno stvarno ima.

 

A lepo je i kad dobiješ montažu gratis, al' onda moraš tamo gde kažu. A ja nekako najviše volim kad gume poručim lično na svoju adresu, metnem u kola pa odvezem kod svog drugara / vulkanizera kome verujem. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bar ovde covek ima izbora koliko hoce. Pozoves, pitas, gde ima po OK ceni pazaris/montiras...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, gledao sam bas sajt jer je par puta ovde preporucen i zbog toga sto cene nisu apdejtovane na sajtu i sto je poslednji tekst bio iz 2018. godine, a cene guma iz 2022. godine, rekoh, mozda nisu aktivni toliko, pa sam presao na neke druge opcije, gledao neke druge opcije. Mogao bih da ih zvrcnem sutra i vidim kakva je situacija i ponuda. Sava su uglavnom 8400 na par mesta gde sam gledao, a rekoh, prvobitno sam gledao tu oko 10-11k po gumi da izdvojim (Kleber Quadraxer 3 mi je bio izbor, bas na osnovu postova sa foruma, ali ga uglavnom nema u ponudi na ovim "popularnijim", sto onda znaci da je opcija da se naruci, pa na montazu kod nekog drugog). Dunlop je vec 14-15k pa je razlika ipak osetnija. Ja nazalost nemam toliko iskustva sa vulkanizerima, par puta do sada uglavnom u Vojvodini u manjem mestu odradjeno, a sada prvi put AS i hteo sam kod nekog proverenog. Pa sam onda mislio sve na jednom mestu, ili vec na vasu preporuku kod nekoga za koga znate da radi kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Misha87 said:

Iskreno, to me i plasi, da odem da odradim nesto na jednoj lokaciji,

Necu da kazem da je meni 'usput' jer... Gume koje sam morao vratiti sam morao na Hunter zbog izvestaja koji se priznaje kao osnov za zamenu. Drugo, jako je malo servisa koji SERVISIRAJU svoje balans masine tj vrate ih u neke razumne granice odstupanja parametara od fabrickih pa ne bude problema oko montaze i balansiranja guma. Cak ni Hunter na koji sam isao nije imao 'dobar' valjak koji je išao po gumi vec se videlo da bi ga valjalo menjati... Al ok, mašina je odradila dobar posao i vulkanizer je lepo ocistio felnu i stavio nove tegove.

 

To oko treskanja guma i odrzavanja masina mi uvek @horvat padne na pamet kada je u Madjarskoj u nekom selu nabasao na vulkanizera i ovaj običnom balanserkom mu sredio podrhtavanje pri vecim brzinama. Jbga, mozda tamo imaju neku zakonsku obavezu kao i kod nas vage kada etaloniraju... Medjutim etaloniranje NE znaci da ti je vaga ispravna i da je 'sredjena' vec se samo izdaje misljenje za istu a ne i 'vracanje u nulu'. Kako znam, pitajte me za recepte iz akreditovanih laboratorija... 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Misha87 said:

@ISV_01, hvala za info. Procitao sam uglavnom na ovom temi, ali su mi neke stvari izgleda i promakle. Koliko sam ispratio, ti si svoje uzeo u Beogumi? Jesi li zadovoljan sa komplet uslugom? Da li si dodatno platio montazu/demontazu, balansiranje? Rece mi buraz da mu se cini kad je tamo davno uzimao Toyo, sve bilo uracunato u cenu guma koje je kod njih kupio, odnosno da je montaza bila gratis.

 

Ja prvi put da kupujem nove All Season, posto je Fiat dosao sa Vredestein Quatrac 195/55/R16 All Season, pa mi je u planu da nastavim sa All Season opcijom. Sava mi je neki kompromis, nisu preskupe, naprotiv, cini mi se kao dobra cena, cak i manje od nekog prvobitnog plana koji sam imao (10-11k po gumi) a ponovo u Beogumi ili Beocar nemaju nista malo skuplje a da je interesantno, vec su prve sledece vredne paznje vec 5-6k skuplje. Gledao sam Continental ili Michelin koje su u temi spominjane kao odlican izbor, ali su vec na 13-14k, a za mene koji bi prelazio tu 10-ak hiljada godisnje, uglavnom neka mirnija voznja, ne znam koliko je pametno dati 25k vise.

Ja kupujem Michelin-ke, 2 po 2 model Crossclimat. Predlazem ti da predjes na univerzalniju dimenziju 205/55 R16 i njena cena je vec pristojna.

Ovo su cene na IPG-u, znaci dodajes montazu i balansiranje kod svog vulkanizera

 

Screenshot from 2023-05-08 22-12-44.png

Screenshot from 2023-05-08 22-13-34.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
36 minutes ago, Ivan said:

Bar ovde covek ima izbora koliko hoce.

Ključna reč ! :thumbup:

 

Kad je ovde ovde, imaš izbor između Tigra, Rikena, Oriuma, ili, ako ćeš nešto egzotičnije, Kama viati ili Starfire ... 

 

Ja sam ovaj put izabrao GY pa je radio IPG, dva asimetrična orla su izišla nešto preko 21K. Pozadi su zasad ostale matore ali još uvek nepotrošene ESA+TECAR. Moja zamisao je bila da GY idu nazad, a E+T da metnemo napred, ali me je majstor posavetovao da ipak ostanu pozadi, ali da ih obavezno uskoro zamenim novim. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam koliko bi na Puntu "legle" te 205/55 R16, dosao je sa originalnim felnama i u toj "sportskoj" 195/55 R16 varijanti, pa nesto 205/55 R16 nisam ni gledao. Sada kada pogledam ponudu, mnogo vise ih ima u toj 205/55 R16 varijanti, i sa primamljivijim cenama. Jedino me brine kako bi sve to "leglo" na Punta i da li bi prelazak sa 195/55 R16 na 205/55 R16 bio problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mizerna je razlika u sirini gume ali realno dobijas 2 cm siri trag tockova po osovini sto znaci vecu stabilnost, a zbog dimenzije i jeftiniju cenu gume. 1 cm u 'odstupanju' od fabricke deklarisane vrednosti sigurno ne utice negativno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problematika kod promene dimenzija nije bas tako jednoznacna, posto treba uzeti u obzir vise faktora i gume i felne, motorizaciju, uslove eksploatacije...

Konkretno u ovom slucaju, "problem" je najmanje upravo u sirini, posto i fabricki moze da ide 205 (ali 45/17 - znaci nizi profil gume, na felnu sa vecim radijusom i sirinom).

Fiatova fabricka 16'' felna za GP je verovatno siroka samo 6'', za koju je idealna sirina gume 185-195. Sto znaci da ce 205 biti primetno bokastija na uskoj felni (na Stilu su mi 205 bile bokaste i sa 7'' sirokom felnom), guma ce vise "ljuskati" i raditi po krivinama preko felne.

Razlika je i u visini profila gume, jer je fabricka 195/55/16 sa bokom od 10.7 cm, a 205/55/16 sa bokom od 11.3 cm. Nije preterano, obim raste nekih 2%, ali 205/55 vec spada u "mesnatije" profile i sigurno ce fabricka dimenzija sa malo nizim profilom lepse izgledati. Opet, na mali 1.3 MultiJet i Subcompact klasu mislim da nema poente stavljati tu vecu dimenziju, licno bih se drzao fabrike, cisto moje skromno misljenje.

Prednost 205/55/16 je sto je maltene decenijama bila standard uglavnom za Compact vozila (mada i oni odose na 18''+ opusteno). Samim tim, tu dimenziju pravi dosta proizvodjaca, trazena je, sto donosi veliki izbor i u kvalitetu i u rasponu cena. Tj. uvek se moze naci povoljno ili u svakoj generaciji iskoci neki best-buy.

12 hours ago, Reacher Gilt said:

Ja sam ovaj put izabrao GY pa je radio IPG, dva asimetrična orla su izišla nešto preko 21K

Dobra cena za tu gumu u 17'', znaci nesto preko 10.5 somica komad.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš. Trebalo bi da je dobra guma, videćemo.

 

Prvi utisak kad sam ih preuzeo je bio da deluju nekako drvenasto, kao da nisu od gume, a u isti mah mekane na dodir... ne znam kako da objasnim ... :D

 

Kakve su u vožnji videću kad ih budem provozao malo više, za sad mogu reći jedino da su dosta tiše od konti koje su zamenile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni vec na oko i "pipanje" :) ulivaju poverenje. Rezultati testova to samo potvrdjuju.

Nesto slicno iz GY grupacije sam imao u vidu ranijih modela Dunlop, nema greske.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ovde da napisem, cuo sam se sa Ivanom iz Una. Malo smo popricali, pricali o stilu voznje, nekoj okvirnoj km na godisnjem nivou, pa je on dao svoj predlog. Dunlop su nesto jace od 15k u toj 195-55-16 varijanti, a u toj nekoj budzet varijanti, preporucio mi je Fulda Multicontrol, 11300 su, 12k po gumi, sa komplet uslugom, pumpanje azotom i godinu dana garancije u slucaju nekih kvarova, 100% pokriveno sve. O Fuldi nesto nisam razmisljao, cak mi je par drugara vise preporucivalo Sava u odnosu na Fulda (mada uglavnom neke letnje varijante, ne AS), ali mi Ivan rece da je Fulda njegova preporuka u toj nekoj srednjoj varijanti cene, a da je AS guma i da je po njemu bolji izbor od Save koja je kod njega tu oko 9k. Cini mi se da je i cena malo jaca u odnosu na neke druge sajtove koji u ponudi imaju istu gumu, tako da cu jos malo da razmislim svakako, ali rekoh i ovde da podelim ako nekoga bude interesovalo.

Edited by Misha87

Share this post


Link to post
Share on other sites

Htedoh da editujem post, ali ne mogu vise. Sad u ovoj opciji, mozda mi se vise isplati da preko IPG narucim Kleber Quadraxer 3 za 10k i onda zamenim kod nekog dobrog i proverenog vulkanizera, a da se nadam da ce sve cetiri koje porucim biti ok, bez potrebe za reklamacijom :). Ipak koliko vidim, Kleber Quadraxer 3 imaju mnogo bolje reviews na stranim sajtovima, gde su uglavnom u samom vrhu, dok su Fulda uglavnom pri dnu i jedino dobre ocene imaju za komfort i dugotrajnost. Ne znam sta mi je ciniti :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam tako uradio(kod mene i nema drogog izbora),a Kleber odličan izbor

Edited by neshtry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...