Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

@city ako nisi pri parama uzmeš 2 Save Allweather sad i recimo negde u novembru još 2 nove i kompletirao si se za naredne 3-4 godine.

Ja isto kao i kolega @ISV_01 imam sava allweather vec drugu godinu kod sestre na autu i za BG i 90% gradske voznje godisnje best buy. Em ce manje boleti ako se desi da je oštetiš o neku rupu jer su nam putevi loši a ona jeftina za zamenu, em nije ništa bučnija, lošija, manje kvalitetna od skupljih. 

Verujem da možes i za broj manju da bude 215 širina, neće se na onoj felni nešto preterano primetiti da je uža. 

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, Axic said:

Verujem da možes i za broj manju da bude 215 širina, neće se na onoj felni nešto preterano primetiti da je uža.

17'' felna na Fiatu je uska, samo 7'', isto kao i 16'' (na koju ide 205 sirina gume). Tako da fizicki komotno moze, ako gledas samo to.

Ali zasto bi prvo smanjivao sirinu, a zatim i komplikovao sa visim, redjim i skupljim profilom (215/50 ili 215/55, 215/45 je vec nisko i tvrdo)?

Kada je 225/45 odavno postala standard za 17'' i kao takva je najpovoljnija i sa najvecim izborom.

Plus smanjujes gaznu povrsinu (a pojedinim AS je upravo to bitno za sneg).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, ne bih smanjivao, nesto sam mislio kako bi izgledala 225 x 50 x 17, kako bi uticalo na ponasanje auta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E svasta, sad gledam Beoguma, ima Savu, ispod 9000 al maksimalno moze da se poruci tri gume :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas narucene cetiri gume. Dunlop, Mishelin su preko 15000 te sam odustao od njih. Hteo da eksperimentisem sa Linglongom i njihovim Grp Masterom 4s ali majstor ih nema( ne znam gde uopste narucuje gume) Nudio mi od jeftinih Nankang, Barum, Tigar... Odlucim se Sava All Weather 225x45x17, bice 44000 sa sve balansiranjem i montazom. Verovatno sam mogao  jeftinije da prodjem da sam ih sam trazio po radnjama al dok ih preuzmem ili ugovorim preuzimanje sa nekom kurirskom sluzbom plus ako treba nesto da se reklamira juriti dal je greska fabricka ili vulkanizera... , ovako znam cija je :) U cetvrtak ih montiram pa videcemo kako ce se ponasati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo te deru za gume :( gde god da ih gledas, pratim svo vreme kakve cene postavljas...

44 minutes ago, city said:

Dunlop su preko 15000

Dunlop 225/45/17 imas za 11.500-12.000 din, znaci usteda od skoro 14-16.000 din za komplet.

44 minutes ago, city said:

Odlucim se Sava All Weather 225x45x17, bice 44000 sa sve balansiranjem i montazom.

Save su malo jace od 8.000 din, plus naravno balans i montaza. Ako kupujes i montiras na istom mestu, obicno montaza bude gratis.

 

U prevodu, skoro da si mogao da uzmes (iz mog iskustva odlicnu) premium gumu, za cifru koju si dao za low-budget model.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa gledao sam po sajtovima cene, tamo gde su neke bolje bile jeftinije nije ih bilo na stanju. Dunlop sam najjeftinije video po dvanest i nesto. I onda  me izda strpljenje po obicaju :) i odem danas kod majstora on mi ponudi ovako i... jbg  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, city said:

Odlucim se Sava All Weather 225x45x17, bice 44000 sa sve balansiranjem i montazom.

Auuuuu... Odrase te druze posteno. Mnogo je to para za Savu Allweather gumu u dimenziji 225/45R17.

 

Evo koliko sam ih ja platio u Beogumi:

Klik

 

Imaj u vidu da cene u sigurno nisu skocile oko 1000-2000/kom za ovu gumu u pojedinim radnjama (BeoCar, Beoguma). Naravno, ja kada sam ih kupovao gledao sam gde su najjeftinije bile u tom momentu, premda je bilo radnji koje su iste gume imali i za 9000/kom. Ofc i ja sam imao montazu, balansiranje i nove ventile. 

 

Edit:

Ajao pasce forum, ima na linku mojih celicara sa ratkap..... (pzzup) 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/10/2023 at 10:58 PM, Axic said:

BG i 90% gradske voznje godisnje best buy

Plus je testirana mnogo preko ogranicenja... Dobro drze. Definitivno guma koju cu opet kupiti kao budget breaker. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledam sad cene na primeru Sava guma, a povodom opšte teme AS ili dva seta... Čudi me da AS gume nisu značajno skuplje od sezonskih. Gledam 16'' 7.400 AS guma 6.600 letnja 7.400 zimska... Ja sa dva seta tu jedino mogu da napravim uštedu što mi je zimski set 15'' pa mogu da kupim neku bolju zimsku. Nema mi logike da su proizvođači napravili gumu koja isto košta i koja će traje isto tj. ne manje kao sezonska guma...   

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, totti said:

Nit' je bolja od letnje, nit' od zimske. Ne može da košta duplo.

Dodao bih i da je limit za AS zimski reper od 4 mm. Kostaju uglavnom malo preko cene sezonskih, sto sve odgovara proizvodjacima da prodaju i namenske/sezonske i AS.

Sve su to oni "uknapili", samo je pitanje ko se sa svojim uslovima voznje uklapa u koju pricu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
34 minutes ago, nebojsa zvezdara said:

"Mislim" da ću u sledećoj iteraciji, za 4 godine, Bože zdravlja (i pameti), kupiti 4 zimske i terati ih cele godine...:question: j _ _ eš sve ostale fore...

Ovo sam izrekao zbog čiste računice, a Bogami bezbednost neće biti ugožena:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šanse nema da će ti leti korišćenje zimskih guma dati optimalnu bezbednost.

Daleko ti je manji bezbednosni kompromis cele godine koristiti all season gume, nego zimske gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam, u Beogumi su imali jeftinije, oko 9000 ali moze samo tri da se naruci :)  :) Lakse je u Bg, ovde u Mladenovcu i nema neki izbor, po sajtovima neke fine cene a kad pokusas da narucis nema na stanju, tako da nisam hteo vise da se cimam i nerviram :)

Sutra ih menjam pa ako nekom trebaju imacu dve gume. Vulkanizer je rekao da su dve lose a dve sasvim ok, imaju jos milimetar i po do onog cepa. Inace, nekie Linglong, MAX GRIN, 225x45x17, AS. Ovo sto sam ih vozio nisu bile lose, vozio sam i po onoj vejavici pre dvadesetak dana, autoputem, po gradu. Meni je neki reper ako mogu niz Bubanj potok da idem 120 to mi je ok guma :) 

Ako ih neko hoce nek se javi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da je meni poznato, a nisam stručnjak iz oblasti stabilnosti materijala (posebno gume, jer je o njima reč), zimske gume se leti mnogo brže troše i sama smesa tj odnos komponenti u njoj je drugačiji jer je optimiziran za hladnije uslove eksploatacije pa se zimi i ponašaju adekvatno. Znam gro ljudi da koriste zimske gume leti (aka all season varijantu), lično takve ne bih voleo da sretnem na +60C užarenog asfalta ali nemam vremena da zagledam u šaru gume auta ispred dok vozim. 

 

Za lokalne vožnje po gradu i bližu okolinu mislim da je sve jedno koju gumu neko poseduje ali isto tako mislim da na užarenom asfaltu, opterećen auto i pri većim brzinama ne bih se složio da zimska guma može parirati karakteristikama prave letnje gume ili pak kombinovane (AS gume) u nekom % (zbog smese AS guma). Ne pričamo ovde o gumama od pre 20-30 godina kada su se jedne gume vozile cele sezone a i onda je tehnologija izrade istih bila sasvim drugačija, kao i tehnologija korišćenja materijala (razumno) i težina vozila. 

 

Uostalom, neko je pravio gro testova ponašanja zimskih VS letnjih guma i obratno, pun je net toga pa može i pogledati. Ovde ne pričamo o gumama za bicikl, kod kojih (mislim) još uvek ne postoji podela na zimske i letnje gume (ako izuzmemo MTB gde je neuporedivo lakše voziti kramponke zimi od slik ili touring guma u off road vožnji), premda me ne bi čudilo da i to krenu kako bi namunjinili neke pare za lakoverne. Kao banalna komparacija, neka neko proba na MTB-u voziti slik gumu zimi u off road vožnji a posle stavi neke dobre kramponke za blato. U oba slulaja dupe može da boli ali je zasiguran % pada manji kod kramponki. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/12/2023 at 2:51 PM, ISV_01 said:

U oba slulaja dupe može da boli ali je zasiguran % pada manji kod kramponki.

:o Tema  je pneumatici, ne gume-razno...     :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/12/2023 at 4:49 PM, moron said:

Šanse nema da će ti leti korišćenje zimskih guma dati optimalnu bezbednost.

Daleko ti je manji bezbednosni kompromis cele godine koristiti all season gume, nego zimske gume.

Da se naglasi KOJIH AS guma. Bolje nemati gume nego staviti Tigar AS.....


Inače narodna izreka je da su "letnje gume izmislili oni koji su nas naterali da vozimo danju sa upaljenim svetlima" :D

Edited by stex_pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svetla danju, letnje zimske gume, pojasevi kacige, zabrane pusenja i jos gomilu idiotskih propisa su izmislile i progurale kao zakon osiguravajuce kuce koje nisu htele da isplacuju premije Njima se vise isplati ziv klijent koji redovno uplacuje osiguranje nego mrtav ili ne daj boze tesko povredjen gde treba da ispalte premije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...