Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

IMG_20230404_093532428_HDR.thumb.jpg.79497d68a756467404a43c6c90859d7d.jpg

 

Kragujevac trenutno. Koliko sam uspeo da primetim dok sam isao na posao, ima bljuzge po putu i prohodno je.

 

Ko za inat, montirah letnje gume u nedelju :D, mada ne verujem da cu pomerati kola danas - sutra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dekirs

Računaj i na nešto veću buku pri većim brzinama i možda za nijansu veću potrošnju. Ali neuporedivo bolje ponašanje auta kada na AP te uhvate pljuskovi e to nema cenu. I naravno današnje "čarolije" po bljuzgi Tipo sa AS (Mišlen CC2) ide kao po šinama, naravno bez jurcanja, normalna vožnja.

Edited by Zakeralo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam imao AS na prethodnom autu ne secam se koja marka behu ali mislim da je zima-leto ipak bolja opcija, AS umeju biti bucne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buka nikog nije ubila. :whistle:Sve bi to bilo super kada bi postojalo jasno razgraničenje između zimskog i prolećnog perioda. Ovako kako je u Srbiji već godinama, ti staviš zimske u novembru, i onda do kraja marta imaš maltene više prolećnih dana, temperature često oko 18,20, pa i 25, što znači da većinom (ili makar 50% vremena) voziš zimske kad im vreme nije, i u situacijama kada možda nije ni najbezbednije voziti ih. Onda pređeš na letnje i udari sneg u aprilu, rizikuješ još više. Prođe nekoliko dana, sve ok do maja, onda u maju opet udari sneg a ti sa letnjim... Tako da nisam siguran da je zimska guma pravo rešenje za bilo koga ko ne živi  na planini ili makar ne posećuje često predele sa hladnijom klimom i više snega. Tj. verovatno su zimske ok rešenje i za ljude koji ne zavise od svog automobila i uvek mogu da pređu u gradski prevoz kad god procene da je rizično voziti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/14/2023 at 6:31 PM, pilgrim011 said:

To je ključ, Tigar bilo koje spadaju u samo dno kvaliteta, a posebno stare godinu, još AS. one se uplastiče pre nego izgube "meso". Da si probao nešto što iole spada u srednju klasu makar, da ne pričam premium, druga priča bi bila, verujem. Ja imam Kleber AS, nikakva posebno visoka klasa, ali su pravljene pre svega za zimu, tako da po nekim testovima imaju isti rezultat na snegu kao referentna zimska guma, identično praktično. Planirao sam i bolje da kupim, ali bila nestašica povoljnih premijuma, pa da ne bih bankrotirao, uzeo Kleber i nemam problema nikakvih zasad, pa i na to malo snega i leda što sam nabasao par puta.

Pošto su te Tigar gume i dalje na autu koji koristimo za grad, pre par dana sam imao situaciju da pri laganom kočenju po kiši pali ABS i proklizava. Bukvalno ih se moram otarasiti što pre dok nisam poginuo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje skromno iskustvo je da zimske gume i nisu baš toliko osetljive na umereno visoku temperaturu, do 25 stepeni, recimo, koliko letnje ne vole temperature oko i ispod nule.

Tj. da im ništa neće faliti i ako se malo kasnije zamene. Naravno, ne treba čekati da krene da redovno prži sunce kako ume. Nakon jedne letnje sezone, zimske postaju neupotrebljive zimi.

 

Hoću da kažem da kad krenem rano ujutru u zimskim mesecima ka BG recimo, i kad nema snega, jutarnja bude u 90% slučajeva oko ili ispod nule, i više mi znači što kroz Bovansku klisuru imam zimske, nego što bi mi značilo da imam letnje kad otkravi kasnije i bude oko dvadeset, i više.

 

Jeste bolji osećaj, sa letnjim, ali ne vozim trke, stignem nešto kasnije, ali stignem. Taman se malo uželim življe vožnje dok ih ne montiram. :thumbup: 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
45 minutes ago, pilgrim011 said:

Buka nikog nije ubila. :whistle:Sve bi to bilo super kada bi postojalo jasno razgraničenje između zimskog i prolećnog perioda. Ovako kako je u Srbiji već godinama, ti staviš zimske u novembru, i onda do kraja marta imaš maltene više prolećnih dana, temperature često oko 18,20, pa i 25, što znači da većinom (ili makar 50% vremena) voziš zimske kad im vreme nije, i u situacijama kada možda nije ni najbezbednije voziti ih. Onda pređeš na letnje i udari sneg u aprilu, rizikuješ još više. Prođe nekoliko dana, sve ok do maja, onda u maju opet udari sneg a ti sa letnjim... Tako da nisam siguran da je zimska guma pravo rešenje za bilo koga ko ne živi  na planini ili makar ne posećuje često predele sa hladnijom klimom i više snega. Tj. verovatno su zimske ok rešenje i za ljude koji ne zavise od svog automobila i uvek mogu da pređu u gradski prevoz kad god procene da je rizično voziti. 

Ja sam ranije kao univerzalnu gumu koristio Winteru, kada auto nije korišćen za velike kilometraže već za lokal. Ne znam koliko je to stvarno bezbedno ali bila je najjeftinija univerzalna opcija koja je dolazila u obzir. To su radili svi koje znam sa sličnim potrebama. Wintera se leti korektno ponašala, nije proklizavala pri kočenju, ali se znatno trošila što je logično.  Univerzalne gume da valjaju bile su skupe a ove jeftinije realno nisu ni za leto ni za zimu. 
 

Edited by stex_pb

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Zakeralo said:

Računaj i na nešto veću buku pri većim brzinama

3 hours ago, OMP said:

AS umeju biti bucne

Naravno da su bucne one sa V-shape, a to je vecina danasnjih AS. Pogotovo one izvedene iz klasicne zimske (Good Year, Nokian i sl.).

Ako uzimam AS u nekoj turi, za moje uslove (vrlo malo neke "teske" voznje po snegu), rekoh da uvek biram onu koja je karakteristikama sto bliza letnjoj gumi.

Imate AS i sa linijskom sarom, koja je tisa, bolje izbacuje vodu, itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, shortee said:

ja sam ljudi zaista pokusao jutros da iz jerkovica odem do nbgd sa mucenim letnjim gumama ( stavili su mi gume sa 3.5mm sare , pa ce negde oko 20 aprila da mi stave nove gume , trenutno su na kolima Brigdestone 17''), i nisam uspeo, mnogo ima snega u jerkovicu, plus bljuzga a guzva je epska..takodje dok sam se vozio u krug da pokusam bilo kako da izadjem video sam 4 sudara. Autobus 18 se zalepio u 25icu, oba sa letnjim gumama. vise kola sa zalepilo jedno za drugo, tako da sam resio da se lepo ja vratim kuci i cekam da otopli... naravoucenije za sl godinu.. turi letnje gume negde u avgustu :)

 

Komšija, mene obično mrzi da menjam gume kad svi menjaju, znači Tigar zimske su još na kolima, novi model, nisu Wintera. Grande punto ko guseničar ide. Iščupao se iz parkinga sa jedno 20cm snega negaženog, ja prvi pravim stazu dok komšiluk još spava. Do autoputa svuda led među bljuzgom, ali ta guma je zakon u budžet klasi. ABS čvakće ali koči. Sa letnjim gumamam ne bih ni kretao nigde, iskreno. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na 500L koji sam kupio pre par nedelja, pozadi su AS Pirelli u prilično solidnom stanju, a napred su Fulda Kristall neke zimske, ali šara je možda  na oko 4mm, ne više. To nije više zimska guma. Planirao sam da ih vozim do zime, pa onda par novih zimskih da uzmem ili Michelin Cross Climate 2, kažu da su na nivou zimskih, samo su skupe. Reko sigurnije mi sa zdravim Tigar zimskim po onom ledu, pali GP starca i vozi. :D

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao glavni argument protiv AS guma se navodi povecana buka a razlika u buci je minimalna tj apsolutno neprimetna
Najtisa letnja guma koju sam poredio je na 68db dok je najglasnija  72db

za AS gume  je to 69-72db dok za zimske su rezultati 70-72db
Ovo su podatci sa sajta za internet prodaju guma

Ja licno nikada nisam primetio buku guma mozda zato sto su mi i leti i zimi zatvoreni prozori a i radio mi uvek radi a mozda sam i ogluveo od hiltija
Vozim Michelin CC vec trecu godinu i samo reci hvale imam mada sam vise bio u situacijama trava blato pesak nego sneg i uvek je bila na visini zadatka sto se tice mokrog asvalta  na brzinama od 130+ se javlja aquaplaning ostalo je sve odlicno

 

Kupovinom AS guma pravim kompromis i svesno biram losije performanse u odnosu na sezonske gume a kada vec to radim onda biram najkvalitetnije gume da bi taj kompromis bio sto manji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je sad kupovina AS guma praktično iznuđeno rešenje. Za Grande punto imam dva seta točkova, letnji i zimski. Jedan set držim na terasi, smetaju mi, cimam se i kilavim dva puta godišnje za zamenu. Par godina sam točkove držao kod  vulkanizera i plaćao, pa odustao malo zbog cene usluge, a najviše zbog toga što sam video da oni to drže u neodgovarajućim uslovima, naslagane na gomile. Za 500L čuvanje na terasi otpada, veći su točkovi i neće biti mesta za njih, i još mi je teže da ih vucaram i menjam kako sam stariji. Osim toga kupio sam ga sa dve dobre AS i dve loše zimske gume, znači u roku od godinu dana bih imao trošak nabavke dve nove felne, par zimskih i  par letnjih guma 205/55R16. Tako da je nabavka dve nove Cross Climate možda i najracionalnija odluka za 500L, pa posle 3-4god opet dve nove. A za GP ostaje ovako kako jeste, dok ga ne prodam sa sve gumama. :D

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za normalnu voznju i sve restriktivnija ogranicenja - za prosecnog korisnika koji ne zalazi u neke zesce smetove, sasvim korektno resenje.

Meni je takodje najbolji utisak ostavila CrossClimate, cak i u nekim ekstremnijim uslovima voznje. Za njima Dunlop-ove Sport AllSeason, jedina "mana" im je bila mekanija komponenta. Ruku na srce, to mi je bilo zapazanje na fabricki spustenom autu, sa tvrdjim vesanjem, gde se svaka razlika u pritisku ili strukturi pneumatika vrlo lako primeti. U nekoj "ljuskavijoj" varijanti vesanja, verujem da bi to bilo manje izrazeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam dve Dunlop zimske na GP (175/65R15), bile su napred 4 godine, a sad su pozadi. Dobre su bile po snegu zaista, i mekane su, udobne, ne čuju se. Ove Tigar zimske su znatno tvrđe, baš se oseća razlika. Nisu ni označene kao Tigar nego kao Taurus, al kontam da je to isto. A one Pirelli AS što sam dobio sa 500L, malo sam gledao testove, ništa posebno a košta ko CC2, meni je to apsolutno guma za izbegavanje. Ima mnogo boljih AS guma za manje para. Ostaće pozadi još koju godinu jer su u dobrom stanju.

PS

A što se zimskih tiče, za GP sam prvo kupio Kleber zimske sve 4 kad sam uzeo auto. Dobre su bile po snegu, tad je baš bilo pola metra snega u BGD. Međutim, mnogo su mekane bile, toliko da su mi se za 3god. dve iskrivile (izvitoperile) toliko da se ljuljuškao auto pri malim brzinama, pa sam ih zamenio sa Dunlop. Udobne jesu bile, ali šta to vredi kad se deformišu lako po ovim našim kraterima.

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno Pirelli po meni nije nista posebno, precenjena guma, imao sam par njihovih modela. Jedino neke bas ultra sportske izvedbe koje retko ko i kupuje.

S druge strane bih od premiuma u zadnje vreme izdvojio Dunlop. Sa 3 njihova modela sam imao odlicno iskustvo, sasvim dobar kvalitet, cena ubedljivo najpovoljnija medju premium proizvodjacima, a po nekim akcijama moze da se nadje cak i po ceni guma srednjeg segmenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakvi su podaci po trajnu guma jedne i druge verzije... palamud..mo dal su bolje ove ili one a ja nevidim da se iznose ovi podaci. Nisam nikad vozio AS gume, uvek letnje zimske, tako da nisam kompetentan ali teško nešto što je univerzalno može da bude odgovarajuće ''ektremima'' a kod nas su prilični ekstremi, topla leta, hladne zime.. Kao kod izolacija kuća, lako je praviti kuću onom na severu, on se usmerava na tople materijale, a kod nas ne valja ni kad je utopliš preterano zbog toplih leta... Tako da verujem da će AS ili da se potroši leti po vrućini ili neće biti korisna za zimu ako vuče ka letnjim... što se kaže nit smrdi nit miriše... Imaju prednosti u nekim situacijama, evo kao moja sada, skinuh zimske jer sam planirao oko uskrsa na put rekoh da ne idem sa zimskim i pade sneg ostao auto u garaži... Sad da su bile AS dobro bi bilo... Prednost AS je takođe zadržavanje letnjih felni što verujem da je mnogima razlog, montaža demontaža je akanje i trošak.. dupli set je trošak ako ćeš dobar zimski, ili neće da se voze čelične... plus skladištenje, tako da kome je bitno da vozi letnju felnu stavi AS i nerazmišlja... sve je to lično prilično, i onda brani svoj stav... 

Nego da se vratimo na činjenice Posle koliko km će AS biti za zamenu? A koliko će preći letnja koliko zimska, ima li podataka? Da li će u zbiru letnja plus zimska biti dosta više od AS puta dva, možda tri puta više ili ne? 

Možda bi neka prednost AS bila i što češće voziš novu šaru... Letnja zimska pred zamenu dugo voziš pri kraju... 

Ali finansijski nešto ne verujem da je isplativije rešenje

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sa trajanjem mnogo zavisi od kvaliteta gume. Trebalo bi da su premium marke bolje, znači skuplje, ali nisam siguran da je to baš uvek pravilo. Ono što sam ja sa kolegama primetio na službenim kolima, koja prelaze po 30k godišnje, da posle dve godine zimske gume nisu nisu više tako dobre, a za letnje je malo teže primetiti. Nego se menjaju na dve-tri godine kakve su da su, čim se primetno potroše ili kad se oštete jer idemo povremeno i van puta, taki nam poso.  AS nisu stavljane na ta kola, ali opet to nisu sasvim obična kola putnička, nego Mazda CX5 sa 4x4 pogonom. A pre toga je bio u upotrebi duže vremena Volvo XC60 sa 4x4. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mom slučaju izuzetno isplativo i bezbedno za upotrebu i nakon pređenih preko 50kkm od Jeseni '20.

Mnoge stvari treba uzeti u obzir kod odabira pneumatika ( sad sam izmislio toplu vodu) ali, mislim da je najvažnije kolika je godišnja kilometraža i u kojim uslovima.

Ja sam igrao na poznatu činjenicu iz iskustva poslednjih sezona.

Nisam za sada pogrešio sem što sam mogao gađati neki niži brend iz Premijuma.

Tada mi bilo neprihvatljivo izdvojiti toliki novac.

Odlučio sam se za zimsku izvedbu AS jer su uglavnom takvi uslovi u kojima koristim auto.

Što se tiče šare meni ne smeta ni najmanje.

Šta više, dijametralno suprotno gledam na stvari po tom pitanju od nekih.

Nakon ove letnje sezone ću znati kakve su i koliko bezbedne za zimske uslove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...