Jump to content
FAS Goran
igor0511

Seat Leon FR 2.0 TDI

Recommended Posts

Da, ozbiljan je hendikep sa postizanjem "radne" temperature i posledica kada su uslovi poremećeni.

Međutim (čuveno), zar po Pravilniku nije predviđeno da TP opreme svoje linije uređajima koji odvojeno/nezavisno očitavaju parametre ne dovodeći u pitanje spomenute radnje i narušavanje privatnosti uz mogućnost štete.

Meni su na tehničkom stavili sondu u auspuh, krenuli ka OBDu, al ih mrzelo da skidaju poklopac i odustali, očitali su neke podatke bez OBD i rekli da je sve OK.
Otvarali su i haubu i merili nešto, valjda temperaturu rashladne tečnosti .

Ma jok, radili peske i gurali ti sondu za tempersturu tamo gde ide merac za ulje.

Npr. to ako izvali pandur u kontroli, kada dodje, eto kazne tehnicarima, eto kazne odgovornom licu, eto kazne pravnom licu.

Cisto da se zna, tu sondu za temperaturu moze radilica da uhvati, otkine i uvuce u karter.

E sad da li bi ti to rekli ili ne, ne bih znao.

Pa mogu da je zagreju i na auspuhu, upaljacem...debilno kao i sve ood nas :D Svelo se na to da ti rade sijalice i nemas brige

On 10/1/2023 at 12:49 PM, Ivan BG said:
Ma jok, radili peske i gurali ti sondu za tempersturu tamo gde ide merac za ulje.

Npr. to ako izvali pandur u kontroli, kada dodje, eto kazne tehnicarima, eto kazne odgovornom licu, eto kazne pravnom licu.

Cisto da se zna, tu sondu za temperaturu moze radilica da uhvati, otkine i uvuce u karter.

E sad da li bi ti to rekli ili ne, ne bih znao.

Ma nisu dirali merač za ulje itd, ceo postupak pregleda sam gledao, sa distance naravno. Imao je onaj bezkontaktni merač i znam da je oko hladnjaka merio, zatim nešto oko akumulatora ....

A realno, sve su detaljno pretresli sem ovalnosti diskova, to nisu radili, i trap napred, pojaseve, sve dugmiće, komande.....

Baš su bili ok, prijatni, sve vreme smo pričali o svemu i svačemu plus su mi ubacili sajlu u gepek, nju nisam imao, da slikaju.

On 10/1/2023 at 2:44 PM, knezevic76 said:

.....A realno, sve su detaljno pretresli sem ovalnosti diskova, to nisu radili, i trap napred, pojaseve, sve dugmiće, komande.......

Zatrpasmo coveku temu, ovalnost su ti merili 100%, prosto ne moze tehnicki da se uradi bez toga.

Svi tehnicki koji su uradjeni od 05.07.2021. u zapisniku sadrze podatak o ovalnosti kocnica.

Ja sam danas sam menjao filter goriva. Posao od ukupno 3 minuta za nekog ko ne radi to inace :D 5 torexa 20 cini mi se, jedna krpa da ne leti gorivo svuda i to je to od posla i alata.

Razlog zamene je sto mi u ovlascenom svaki put "ucine" na malom servisu i ustede 80e tako sto ne zamene filter koji je originalni 2500 dinara, tj uzeo sam Bosch filter koji se valjda i stavlja nakon prve ugradnje.

Ono sto sam nasao kada sam otvorio je filter koji vizuelno dobro izgleda (kao da znam neku razliku, ali se zaista nije raspao), ali je bio original VW Audi tako da sam poceo da sumnjam da li je ikada i zamenjen, a naplacen je do sada 2 puta. Svakako ono sto nije dobro je da vidim malo bolji odziv na gas u jako niskim obrtajima sto znaci da stari nije bio idealan.

Poucen ovim iskustvom zamenicu i filter vazduha i kabine i naci neki servis da zamene fitler ulja i ulje preda mnom jer pocinjem da sumnjam u rad ovlascenog, a pride je poslednji mali servis bez filtera goriva bio preko 300e sto nema nikakvog smisla davati i brinuti se da li su ista i uradili

IMG_20231114_130203.jpg IMG_20231114_130155.jpg

Edited by Ivan
Sredjene slike

Omakne se i nama od stare Stilo ekipe entuzijasta koja je pre 10-15 godina pakovala sve zivo na taj auto - da ponekad opet i sami nesto odradimo na trenutnim automobilima :) .

Ubedljivo najlepsa vremena pravog forumskog druzenja i majstorisanja, uz parolu "Stilo connecting people" :D .

Omatorilo se, porodicne i poslovne obaveze preuzele primat, a i voze se bolji i opremljeniji automobili.

Verovatno na filteru imas datum kada je proizveden pa mozes odprilike i da znas da li je menjan. Svakako se oni menjaju na velikoj kilometrazi. To za bolji odziv na gas mislim da je neki tvoj subjektivni osecaj - kao placebo, jer verujem da bi auto prijavljivao neke greske da je stvarno tako bilo :)

@Ivan uh kad se setim lepih studentskih dana :D 

Ali volim i sad da zamenim svasta, najvise sto sam siguran da je uradjeno kako treba. A jako se iznerviram kada za majstorima uzmem nesto da popravim sto mi se neverovatno cesto desava. Na Miniju sam cak i sam stelovao branik nakon majstora i dotezao alnaser koji je jedva stajao posle zamene majstora. Tako da sledeca zamena svecica i kablova na Miniju sigurno nece biti kod majstora.

@MS PK pratio sam i parametre jer sam dokon, ali nema nista stvarno objektivno da pokaze da sam u pravu. Sa jedne strane mi je to i ok jer je razlika bas mizerna. Nije da se auto gusio i trzao, ali mi je osecaj da bukvalno lepse udje u obrtaje tamo gde je obrtni jako nizak. Filter sam bacio, ali probacu da ga iskopam nazad da nadjem datum :D 

38 minutes ago, igor0511 said:

Filter sam bacio, ali probacu da ga iskopam nazad da nadjem datum :D 

Ako te vide komsije u kontisu, razumece te...jbg inflacija, cene, jos kad vide filter od Audija onda ce i socijalno krenuti da ti uplacuju od sazaljenja :lol::lol::lol:

Salim se, mada zaista da ne zamene filter(e) je presedan, doduse vrlo poznat, a o servisu od 300 bez zamene filtera necu komentarisati, bilo bi neumesno.

2 hours ago, igor0511 said:

Filter sam bacio, ali probacu da ga iskopam

Naci ces ga, kao moj drugar svoj tocak koji je bacio :lol: . Mali off, mozda nasmeje nekoga, inace ziva istina.

Drugar, koji je bio i ostao totalni duduk za automobile, kupi polovnog Focusa pre 10-ak godina. Polozio pa nije dugo vozio, totalno nezainteresovan za voznju ali stiglo dete i treba mu naravno - pazari prvi licni auto, na celicnim felnama (bitno za nastavak price :)).

Vozio on tako neko vreme, cimne me ponekad kad mu zatreba nesto, ustosio se vec, ali natrci negde i isece gumu. Nema krpljenja, guma za momentalno bacanje. Lepo se on snasao, montirao rezervni tocak, stari ubacio u gepek i iza toga odmah krenuo da juri da upari tu isecenu gumu. Nadje neku polovnu na oglasima, ode kod coveka, guma OK, vadi on pare da plati...

Ali pita prodavca: "Pa gde ti je jos ovo unutra?"

Ovaj zabezeknuto odgovara: "Sta bre unutra?"

- "Pa na sta da stavim gumu?"

- "Pa ako si samo isekao gumu, imas valjda svoju felnu covece?"

- "Cek bre, to je ono celicno sto se kaci na auto? Je*o te, pa ja sve zajedno sa gumom bacio pored kontejnera kada sam krenuo kod tebe." :lol:

Inace me odmah zvao telefonom da proveri da ga prodavac nesto ne farba, pa sam tako i cuo pricu :D . Crkavam od smeha i jedva mu sugerisem da trci nazad do kontejnera ako je pre toga ostavio... Naravno da je felna odmah dobila noge i imao je jos taj dodatni trosak. Naravoucenije - tri puta meri, jednom bacaj :P .

Edited by Ivan

A pa filter je zavrsio kod mojih u kanti, samo ne znam koliko je duboko pa da li se isplati provera :lol:

@ISV_01 da ne gresim dusu, ne mogu da tvrdim da nije zamenjen filter, ali da je onaj koji ide u prvu ugradnju posle 2 zamene mi zaista deluje sumnjivo. Provericu vec datum proizvodnje, ako je stariji od 2016e makar znam da sam placao skupu kafu i zamenu ulja poslednjih 6 malih servisa :D 

14 minutes ago, MS PK said:

Vi It-iovci se razumete automobile kao ja u komp. emoji23.png

Ma razumeju se, nego nece da prljaju prstice da ne umaste tastaturu :D Vidi mene sta sve radim, kako je krenulo pod stare dane cu krenuti sam da radim mali servis jer vise nikom ne verujem

Ovo je vec ne znam koja po redu prica, o naplacenim a nezamenjenim filterima... postalo normalno za ovlascene. Pozdravljam odluku za samostalni mali servis, pridruzi se klubu, voleces :D 

Samo se lomim da li uzeti navoz ili da se glupiram sa dizalicama. Ili da budem ludji neka dizalica za kola da uzurpiram garazu kod roditelja :lol:

Ja podmecem cigle, dizalicom jednu po jednu stranu, ali imam onu krokodilku dizalicu, pa mi to malo olaksa. Ali to su vec sve finese koje ispeglas vremenom, polako :D Prva 2-3 puta mi je mozda bilo frustrirajuce (najvise zbog debilnog suspleha na Giulietti), ali sad mi je cak opustajuce...

Moracu da probam :D Em sto je razlika bezmalo 4 puta, a pored toga znam sta je uradjeno i da je sve kako treba.  A i stvarno ne treba biti genije za mali servis da se uradi. 

8 minutes ago, igor0511 said:

Samo se lomim da li uzeti navoz ili da se glupiram sa dizalicama. Ili da budem ludji neka dizalica za kola da uzurpiram garazu kod roditelja :lol:

Drugar, bivsi forumas, na proslom sajmu automobila na kome smo bili predlozi da bi bio dobar biznis plan staviti dizalice i iznajmljivati na sat.
Evo sad u NS ima ta garaza i iznajmljuju 750 din/h

da, ja sam to vidjao na TV-u tokom '00-ih na zapadu, Nemacka, Engleska... logicna stvar skroz... 

1 hour ago, MS PK said:

Vi It-iovci se razumete automobile kao ja u komp. emoji23.png

Da nas malo branim, covek je iz druge branse :P . Ali za neke slucajeve, nisi ni daleko od istine.

51 minutes ago, horvat said:

pridruzi se klubu, voleces :D

Volim i ja i dalje da radim, opusta me od svakodnevne trke... Takodje mi je do ja*a i kad zena popiz*i, kada iz dvorista dodjem sa crnim rukama na lavabo :D .

Ali tesko da se ima vremena. Tek sad za vikend sam stigao najbanalnije moguce, da zaronim i zamenim T10 sijalicu osvetljenja nogu suvozaca. Nervira me vec neko vreme :D , ali eto kad takvu najobicniju glupost od 15 min ne mozes da stignes, jos sada dan kratak... A da lepo i "kak spada" :) operem auto i odvojim bar po sat vremena za spolja i jos toliko za enterijer mi je misaona imenica. Sav srecan ako ponekad za vikend uspem i jedno od toga...

A kad se samo setim sta smo sve kupusali i pakovali na Stildzu... Od samostalnog odrzavanja i zamene svih mogucih stvari za koje smo imali uslova i alata, preko ugradnje MF volana, tempomata, ConnectNav+, fabrickih parking senzora, sve to u pocetku tamo 2007-2008. niko nije hteo ni da pipne. Pa smo samostalno istrazivali, bistrili eLearn, bilo nekad :) . A najlepse iz tog doba je bilo druzenje ovde, koje je davno nestalo. Automobili su bili samo povod za to, a ne kao danas da ljudi vecinom dolaze kada imaju neki problem.

Edited by Ivan

Ja sam sada krenuo sa cerkom da se igram, njoj zanimljivo da cacka dugmice i lupa, ja nesto zamenim i to je vreme za kola :D 

Kod mene je nesto i bolje u odnosu na pre 3-4 godine kada nista nisam stizao. Zbog toga mislim da je kupovina Leona bila neverovatno pametna odluka jer nije zahtevao nista vise od redovnog odrzavanja.  Jeste izgubio dosta na vrednosti, nije ni blizu amortizovan koliko sam ocekivao (jedva sad ima 85kkm), ali znacilo mi je vreme koje je ustedeo.

Sada je malo bolja situacija, uhvati se koji sat tokom radne nedelje da mogu da cackam kola i jako sam srecan zbog toga. Cak se razmisljam da i za sledeca kola gledam nesto dosta vece (tipa Stelvio) i uz to jos neku zezanciju / projekat auto za igranje, po mogucstvu Fiat 500 ili jos bolje Abarth

Edited by igor0511

11 minutes ago, igor0511 said:

uhvati se koji sat tokom radne nedelje

Ako uspem da izadjem na tu granu - cisto radi mentalnog zdravlja planiram da uzmem jednu Peglicu za projekat:

Untitled.thumb.png.7567806087c55adf8726cd815b063028.png

Ja bih Ficu Abarth, vec sam nasao i koja navigacija moze da se ugradi da izgleda fabricki i da se veze kamerica na to, jer je jelte tezak za parkiranje :lol: