Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Put u Grčku preko Makedonije / Bugarske

Recommended Posts

On 7/24/2023 at 9:52 AM, PremieRacing said:

Nemojte da pišete samo "Neos" (neos = novi) pošto se tako ni jedno mesto ne zove. Ima 100-tinu Neosa pa je mnogo bitnije ono posle. 

i da! OMP jbt, u ovoj temi smo puno puta pisali o alternativnom putu kroz MK i ti odeš redovnim, raspalim AP i žališ se kako je loš. Aj da ti ne kažem, al' - tako ti i treba   :P  Ako si još dole, vrati se preko Strumice i Štipa.

Koji jos Neos postoji u grckoj, ja nisam upoznat, kad kazes Neos logicno je da se misli na Marmaras, bar me do sad niko nije pitao koji Neos, svakom je to bila asocijacija na Marmaras evo i na google kad ukucam Neos izlazi sve vezano za Marmaras dok Nea ima vise pa njih treba pisati kompletno ali nebitno.

 

Vratih se sinoc, ne volim da se bakcem alternativnim pravcima koje ne poznajem, lakse mi da vozim ovako i pljujem :) mada sad u povatku bolja situacija ili sam brze vozio pa bolje upijao rupe :)

 

u Albaniju i HR verovatno ne bih nikad isao, ali nikad ne reci nikad

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neos i Nea, Nov i Nova. Ima dosta malih mesta, svakako je kod nas najpoznatiji Neos Marmaras. Njih su stvarali iseljenici iz Male Azije. Kada je posle 1922. i rata doslo do razmene stanovnista izmedju Grcke i Turske. Da naprave homogene drzave.

 

@Ivan Da se odmah ogradim. Hrvatsku nisam video uzivo, niti cu. Smatram da ima mnogo pametnijih nacina da utrosim svoje pare. Upravo su oni, uz CG tipican primer toga - vid'la zaba da se konji kuju. Imali su taj nalet turista iz Beneluksa dvehiljaditih. Kada je postalo evidentno da ce uci u EU, a Spanija koja je tradicionalno bila steciste tih turista je postala preskupa. Pricali su mi Belgijanci koliko je marketing njihovih turistickih agencija bio aresivan tih godina da dovedu ljude u Hrvatsku, jer je jeftino, a "bezbedno". Onda im se fino uklopila prica sa serijom Igra prestola i turisti sa te strane. Medjutim su se "zaigrali" pa su krenuli da stavljaju cene koliko im treba. Evo vec druga godina u CG, a prva u HR da im je spic sezone samo avgust mesec. Nema turista. I ovi koji su bili nece doci opet. Na stranu sto nema sadrzaja koji bi opravdali tolike cene, niko nije spreman da ih plati uopste. Cene zivota su postale toliko nenormalne da obicni ljudi (starosedeoci) bivaju primorani da se pomeraju. Vecinu objekata drze bizMismeni koji su pamet popili od lajf kouc gurua a la Endru Tejt. Na brzaka se okrecu pare, samo da se zaradi.

Rade ti Nepalci i Srbi.

 

Nemam ja nista protiv Nepalaca, daleko bilo. Ako bih se pentrao na Himalaje, voleo bih jednog uz sebe. Ali ako odem u Grcku, meni je drago kad me gazdarica Sofija doceka sa casom hladne vode i posluzi domace slatko od kajsija. Kad krenem, spakuje mi domacu flasu maslinovog ulja. U restoranu koji je u vlasnistvu porodice mi hranu sprema Kostas, u razdrljenoj beloj kosulji, i jedem jagnjetinu i fetu iz lokalne proizvodnje, a ne neku uvezenu iz Bugarske, jer ti je margina zarade tako veca.

 

Najjace je sto bas ti koji iz Hrvatske i CG potenciraju price o lux turizmu, prvi bi propali da stvarno postanu lux destinacija, jer ne bi mogli da odrze korak sa stranim investitorima.

 

Ok, ima ljudi koji se spuste iz zaledja na primorje, ponesu sve svoje, i nema zarade od njih. Kapiram nezadovoljstvo. Ali i te porodice zele da odmore i vide more. Dok god se ponasaju u skladu sa zakonim i propisima zemlje, nema mesta omalovazavanju. Lepo je rekao jedan hrvatski ugostitelj - Neka, neka samo nastave da laju kako nam ne trebaju ovi turisti, ne trebaju oni turisti... Skupljacemo mi uskoro opet turiste na magistrali.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zadnjih 15god slusam kako u nekoj zemlji nema turista, kako je pukla sezona i onda ljudi ne mogu da nadju smestaj na tim destinacijama.. Svaka roba ima svog kupca.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno tacno. Sto je i odlicno, jer svi mozemo da biramo, odmorimo se i uzivamo u skladu sa svojim shvatanjima odmora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hrvatska je postala skupa za hrvate i slovence cak i za nemce i austrijance oni se vade samo zato sto je grcka daleko austrijancima i nemcima tj najblize su im more
Hrvatska i CG imaju tu strategiju da unaprede smestajne kapacitete ne bi li ih prodavali za vise para i pruzili kvalitetniju uslugu ali dokle god bude baba koje izdaju sobe i likova koji sede pored puta i nude smestaj bice i "paradajs" turista na plazama
Naravno da plaze ne treba da budu opterecene barovima i lezaljkama naravno da postoje ljudi koji vise vole da ponesu sve svoje na plazu i da uzivaju u suncu i domacim sendvicima
More i plaza moraju da budu dostupni svima i tu nema dileme

Zalosno je kada gledam turiste koji u 7 ujutru trce ne bi li uvatili na slobodnom delu plaze dobru poziciju i postavili suncobrane i peskire zato sto nemaju za preskupe lezaljke ili stoje u redu za giros i pljeskavice a restorani prazni i preskupi

To je ta strategija ajde da nabijemo cene i cekamo bogatase a sirotinju ko j..,.

Beach bar ili divlja plaza treba da budu stvar izbora a ne moranje
Ja razumem i vlasnike kafana na plazi ipak oni zakupljuju plazu, kupuju te lezaljke i suncobrane, vode racuna o tom "njihovom" delu plaze placaju neke kuvare,  konobare i poreze pa treba nesto i da zarade  za ta tri meseca sezone
Nije u redu da im zauzimam mesto sa jednom kafom ceo dan

U severnoj grckoj po restoranima rade rumuni bugari pa i srbi  a grka ima najmanje
Grci rade na jugu grcke gde ima manje turista bar ne ovih balkanskih

Zivi bili pa videli koliko ovi severno evropljani budu dolazili juznije stici ce oni i do halkidikija a mi cemo da bezimo na jug ili u Tursku

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/26/2023 at 1:01 PM, Ivan said:

dolivaju ono sto su doneli

Gule strendžeri i sendviče iz torbi po Dubrovniku samo tako...nema tu buržuja ni 1% masa je masa, i za velike destinacije nema druge opcije, samo što oni svakako ciljaju na neku drugu platežniju masu, što je svakako legitimno, evropsko trž je na dlanu, globalizacija, strani kapital koji dovodi te turiste pa u paketu im uvaljuje i stado izlete..... ne znam samo apartmanski smeštaj kako stoji po tom pitanju...

On 7/23/2023 at 1:41 PM, Ivan said:

cenovno su ukupno prosli vrlo slicno.

Može li ovo malo konkretnije, koliko košta AI varijanta u Turskoj? Nemam predstavu, nisam nikad bio, ranije je to bilo niže al verovatno je i to sad otišlo gore.

 

Pozdrav iz GR

Ps, odmara se i druga polovina, u smeštaju smo sa spoljnom kuhinjom i nadomak sela sa svežom ribom, tako da kombinujem, riba, riba, riba pa presečem sa bolonjeze :) a paradajz ko lubenica što bi rekao Šurda

 

IMG20230726150653.jpg IMG20230726124820.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, djole81ar said:

Može li ovo malo konkretnije, koliko košta AI varijanta u Turskoj?

Ne znam generalno, evo konkretni primer:

 

2022. godina, Belek, druga polovina juna, 2 odraslih + 2 dece, UAI, 5* = 3800 EUR

 

Tad smo poprilično istraživali sve te AI hotele (fokusirali na Belek i Kemer). Zaključak: biti prilično rezervisan prema hotelima čije ocene su Google ocen ispod 4.4.-4.3, odnosno dobrano se fokusirati na to šta im ljudi zameraju, uočiti ponavljajuće obrasce zamerki, naročito ako ih postavljaju ocenjivači kojima to nije jedina ocena (zanemariti nekog Džanera, 1 review, "bad hotel, stinking, terrible cleaning, awful food").

Ispalo je da sve te AI/UAI ponude ispod 3000 EUR umeju da budu prilično falične po mnogo osnova bitnih za AI/UAI uslugu.

 

 

 

Napravili upit ove godine, pod svim uslovima istim kao i 2022. i dobili ponudu na 4800 EUR.

To već gubi svaki smisao i ikakvu uporedivost sa odlaskom u Grčku u full sopstvenom aranžmanu. 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djole81ar

Kolega se nedavno vratio iz Kemera, letovao je u istom hotelu kao i mi pre toga. UAI, 5 zvezdica, avionski prevoz+prevoz od aerodroma Antalya do hotela i nazad, naravno... On supruga i vec odrasli sin su na Sajmu turizma rezervisali sa lepim popustom za 2000 EUR 10 ili 11 nocenja, slagacu te. Covek je prethodno maltene decenijama letovao klasika sever Grcke ili kod prijatelja u CG. Inace je takodje pasionirani sportista i ljubitelj aktivnog odmora (apropo lezanja 10 dana na istoj plazi) - vratili su se prezadovoljni i puni utisaka. A meni je, dok je bio tamo, slao poruke da ce se raspitati da se nekako preseli u hotel za stalno :D . Koliko je zadovoljan, govori mi da je vec po dolasku onako euforican, krenuo da gugla :lol: i planira da opet na Sajmu rezervise Tekirovu za iduce leto. Koja je, kao i Belek, malo ekskluzivnija u antalijskoj regiji.

Sto kolega iznad rece, kod njih su te zvezdice pomalo upitne, slazem se da treba gledati iskljucivo najbolju ponudu. Nemam naravno nikakav interes, moja preporuka je turska "Sea Life" grupacija hotela, bili smo vec u par razlicitih mesta. Pored kvaliteta usluge, bukvalno odusevljava odnos i ljubaznost domacina, gde je sve podredjeno gostima. Da mi je sve pre toga neuporedivo po tom pitanju - kao sto je najvece bogatstvo Dalmacije neverovatna obala, prelepa priroda i cistoca, tako su najvece bogatstvo Turske odlicna usluga, neverovatno ljubazni domacini i najbolji odnos cene-kvaliteta, tj. onoga sto dobijas za svoj novac. Ne ide se naravno zbog toga :D , ali njihovu kuhinju i slatkise tesko da mozes da preskocis a da ne pomenes. Od nama blizih lokacija, poredim sa ranije standardnom Grckom, Crna Gora kao mladji, Hrvatskom, Egiptom... "Sea Life" lanac hotela zastupa jedna od najvecih turskih kompanija "Kharon", a ovde kod nas je to njihova filijala "1A Travel". Kao sto neke druge agencije imaju bolje ponude za druge destinacije, mislim da je "1A" najjaci/najpovoljniji za Tursku. Sve ovo vazi pod uslovom da si u mogucnosti da planiras par meseci unapred i rezervises na vreme, moze super da se prodje. Mi smo pre mesec dana, zbog obaveza, otisli na bum 11 nocenja, naravno da je cena tada veca. Sestra mi je, iz istog razloga, sa suprugom i cerkom upravo sada trunku severnije, u mestu Goynuk, sve je to primetno vise u poredjenju sa rezervacijom na Sajmu, nesto da vredi tesko ispod 1000 EUR po glavi (i ako se ubode neki popust za klince).

Drugi kolega se upravo vratio sa zenom i cerkicom iz okoline Neos Marmarasa, znate i sami kako se od-do krecu cene. Za njegova merila, rezervisao je nesto pristojno (nesto preko 100 EUR/dan) i kada se sabere 11 nocenja i na to doda oko 200 EUR troskova puta/svrckanja, seli par puta u restoran na rucak, hrana koju su kupovali i spremali, svakodnevne uzine, sladoledi, lezaljke/suncobrani, pice na plazi (gde su vec odlazili) - kada smo svi zajedno pricali, izaslo je maltene isto kao ranije rezervisani UAI za Tursku koji je ugrabio drugi kolega.

Uopste ne tvrdim da je pravilo, pogotovo sto ce cene za Tursku zbog sve bolje ponude verovatno tek skakati, kao sto je i Grcka vec "otisla" u vis. Niti bilo sta favorizujem, uvek bih se rado vratio na bilo koju od pomenutih lokacija. Izvinjavam se za off zbog odgovora na Djoletovo pitanje, prebacicemo sve ovo u neku drugu temu.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam ubedjen oduvek da se ta opcija AI najvise isplati. Pogotovo sto je pre bilo jeftinijih ponuda a pogotovo van sezone. Ja ove godine necu ici na more, idem tu u Srbji na odmor, hotel, pansion, otvoreni - zatvoreni bazen, saune i gluposti, kosta dosta za odmor u Srbiji. Juce mi kolega prica isao bi u istom mestu nesto pre mene,privatni smestaj, ukalkulisemo sve sto nema i meni je malo skuplja ova moja kombinacija, a nema cimanja oko hrane, bazena, lepog - loseg vremena, igraonica...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
41 minutes ago, MS PK said:

Ja ove godine necu ici na more, idem tu u Srbji na odmor, hotel, pansion, otvoreni - zatvoreni bazen, saune i gluposti, kosta dosta za odmor u Srbiji.

ja kad sam se sracunao, ispalo mi povoljnije da odem u cg na pp, hotel na plaži :) 
kod nas teško da ću otići negde na tako nešto, pre u mađarsku

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Ivan said:

seli par puta u restoran na rucak, hrana koju su kupovali i spremali, svakodnevne uzine, sladoledi, lezaljke/suncobrani, pice na plazi

Hvala na odgovoru. 

Ja sam sad u GR, sami spremamo hranu (takav smo smeštaj hteli sa dvorištem, roštiljem...) većinom riba za ručak, mada ni to nije 100dukata, ne idemo u restoran, ne plaćamo ležaljke imamo u smeštaju, pivo, sladoled, sokići i sl. iz marketa, par kafa popili negde, i da ako se uklopimo u 70eur/dan troška, i ja se presabiram ne znam kako al tako je, odem u market dve kese račun 50eur, 70eur... riba kilo 10-20eur, tara vara nakupi se.. Smeštaji znamo koliko su ispod 100 teško, prošle godine gurali se u neki studio za 70eur na Tasosu, sad za 80 komotnije al na lošijoj plaži, kompenzuje to dvorište i drugi benefiti ali opet je realno cena ispod zbog lošije lokacije. Da smo plaćali ležaljke, konzumacije, restorane.. nebi mogli priuštiti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugar mi prica da je u istom smestaju koji je prosle godine placao 60 EUR, sada ZA SEPTEMBAR traze 120 EUR. Bas je sve otislo...

5 hours ago, MS PK said:

Ja sam ubedjen oduvek da se ta opcija AI najvise isplati.

Finansijski moze u najboljem slucaju da bude blizu ako se rezervise na Sajmu, uglavnom nije. Ali je za mene to pravi i potpuni odmor za porodicu koja je u svakodnevnoj "semi" obaveza.

Sat i po voznje, za par sati se vec brckas na plazi. Sve je pod nosem - odmaras, more, plaza, bazen, rekreacija, suncanje... Odlicna i raznovrsna klopa sa izborom do besvesti, pice, voce, salate, sladoledi, slatkisi - raspolozivo u svako doba dana, od glavnog restorana, preko barova pored bazena, barova na plazi... Konkretno u svim objektima "Sea Life" grupacije nam je bila dostupna gomila besplatnih sadrzaja, sauna, teretana, spoljni i unutrasnji bazeni, tobogani na njima, tenis, stoni tenis, igrice od stonog fudbala do elektronskih simulacija, igralista za decu, vecernji zabavni program... Pored svakog njihovog hotela postoje i sportovi na vodi, koji se doduse doplacuju, ali kako se dogovoris sa Turcima za cenu :lol: - parasailing, skijanje na vodi, jet-ski, lebdenje na vodenom stubu, voznja gliserima, na onim bananama...

Ko hoce aktivniji odmor, niko ti ne brani da izadjes kad god hoces napolje van hotela :) . Licno sam isao na trcanje, obilazio obliznje plaze na koje idu lokalci, stara zdanja, isao u zaledje u planinu, setao gradovima i ostavljao i ovde slike i putopise (pecao i stare Fiate :) ). Moze da se iznajmi bajs, moped, rent a car, izleti na gomilu mesta, od morskih do planina preko 2000 mnm i prelepih vidikovaca.

Tako da bukvalno samo uzivas, odmaras bez ikakvih obaveza i doziras aktivnosti kako tebi odgovara. Sto neko rece, tabanas, vozis se i ides na plaze i izlete kada i ako ti se cefne - a ne zato sto moras. I ono sto uvek potenciram - to je pravi i potpuni odmor i za nase lepse polovine, da se bar na 2 nedelje zasluzeno odmore i potpuno iskljuce od obaveza, razmisljanja o hrani i stalnog trcanja za nama i decom.

 

S druge strane sam apsolutno i za samostalnu reziju koja opet ima svoju draz, do pre neku godinu sam takodje picio kolima, boravio u privatnom smestaju, uzivao istrazujuci okolinu... I opet ne bih imao nista protiv. Ali nekako kada dodje da prelomim i dam pare, zadnjih godina mi prevagne na apsolutni odmor za sve. Omatorilo se :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam bio pa da mogu da dam informacije iz prve ruke ali po prici poznanika AI u Turskoj, Egiptu i Tunisu ne mogu da se porede po pitanju hrane i smestaja a narocito bezbednosti i sadrzaja kada se izadje iz hotelskog kompleksa

Ja sam jos u decembu rezervisao i platio prvu ratu od 354e sledeca rata je u avgustu par dana pre polaska jos 345e za 11 nocenja na Peloponezu, posto je dug put dao sam jos 50e za nocenje u Janjini i 50 za nocenje u povratku u Skoplju.
Ukupno 790e za 13 nocenja , planiram nekih 3500km sto je 500e za gorivo i putarine plus naravno  za trosak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sad u Neosu placao 70e trokrevetnu sobu, odlican smestaj u svakom smislu, prvo kuca , lokacija, privatni parking, soba prostrana milina, terasa takodje velika, kuhinja odvojena, veliki frizider, kupatilo isto odlicno, itd... raspitivao se na fejsu i neka gospodja mi dade kontakt te kuce gde ona letuje godinama i ja sam tako rezervisao, po malo skeptican ali stvarno je super, zena grkinja drzi tu kucu, odrzava super, sve 10ke sto se mene tice. Ako bih ponovo isao obavezno ista kuca stim sto bih sad trazio sobu na spratu iznad jer se vidi more a iz moje sobe se samo naziralo kroz krosnje drveca mada mi to i nije bitno al eto ako bih mogao da biram.

1300km puta, gorivo 120e, putarine 10e mcard dopuna i u grckoj ukupno 4.6e

 

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam ove godine bio na Tasosu, Golden beach ( scala Potamia ), doduse krajem juna, placali smo 40e apartman po danu. Privatan parking, prostrana soba, kuhinja, kupatilo, dvoriste, sve top. A plaza na 100m. Rezervisali preko Nikane. Bukvalno ne bih imao problem ni dogodine opet tamo da letujem. Bg - Tasos - Bg preko Bugarske i malo voznje po ostrvu cirka 1850km. Uzivali smo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, clockwork_orange said:

Nisam bio pa da mogu da dam informacije iz prve ruke ali po prici poznanika AI u Turskoj, Egiptu i Tunisu ne mogu da se porede po pitanju hrane i smestaja a narocito bezbednosti i sadrzaja kada se izadje iz hotelskog kompleksa

Bio :) , kao posledica svega, Egipat je tu realno na niskom nivou. I zbog razvijenosti same zemlje, hotela i usluge, hrane... Ono sto ne mozes da poreknes je trud i ljubaznost domacina, takodje ima lepih destinacija za izlete i obilazak. Paradise beach sa belim peskom i tirkiznom vodom kao sa razglednica, ronjenje medju koralima, piramide, standardno jahanje kamila, poseta beduinskim selima, voznja Toyoti Land Cruiser po pescanim dinama... Ili meni omiljeno driftovanje bagijima po pesku, cepao bih ono po ceo dan u zamenu za przenje na plazi :D ...

Ima ponegde i velelepnih kompleksa, ali u globalu se vidi da je to na nizem nivou, sa manje ulaganja. I tamo gde ih ima, opet je sve to prepravljano kako bi nadoknadilo manjak prostora i prirodnih lepota (tipa plaza ukopanih duboko u kopno i sl.). Ni blizu kao kada imas nesto sto je dala priroda, kao u Grckoj ili pogotovo Hrvatskoj. Uz manjak pratecih sadrzaja i zbog svega pomenutog, aranzmani tamo su sa razlogom sa primetno nizim cenama.

Opet kada izadjes na ulicu, vidi se u kakvim uslovima zivi domace stanovnistvo, po "uredjenosti" ulica, voznom parku, samim ljudima... Zadnji put sam bio u Hurghadi, leto pred samu Coronu (a posle par letovanja u Dalmaciji pre toga). Te godine si cak na ulici mogao da vidis i naoruzane vojnike pored dzipova ili transportnih vozila, mada najnormalnije sam setao, razgledao i slikao bar po tim urbanim delovima grada. Svakako bar jednom u zivotu vredi obici i videti drugaciju kulturu sa toliko dugom tradicijom.

 

Turska je vec na znatno visem nivou sto se svega tice, iako je cela zemlja od-do u zavisnosti od regije, puno se ulaze u turizam. Iako nemaju tako lepu obalu kao neke druge destinacije, maksimalno se trude da svim drugim to nadoknade. Od neverovatne i za mene neprevazidjene ljubaznosti i gostoljubivosti ljudi svuda (mi Evropljani smo smesni po tom pitanju, ponekad mi je bilo i neprijatno koliko se trude i oblecu oko tebe). Uvek su nasmejani i spremni da izadju u susret iako udarnicki rade po ceo dan. Gomila raznorazne ponude u i oko hotela, sjajna kuhinja i slatkisi, uz neizbezno cenkanje po prodavnicama :) ... Sto se bezbednosti tice, bio sam i u Istanbulu, od mora u Antaliji par puta, Kemeru, planiram Tekirovu u nekoj od iducih godina... Svuda se najnormalnije kretao, zalazio u zabacene krajeve, istrazivao gradove pesaka (sto takodje obozavam jer tako najbolje upoznas sredinu u kojoj si), isao na trcanje, isao na plaze van hotela na kojima se brckaju lokalci... Kacio sam gomilu fotki i ovde, sto gradova, sto starih Fiata na koje bih u setnji natrcao tamo :) (a zahvaljujuci domacem Tofasu, prava su riznica modela od 124 Murata ili Serce do Aegee tj. za nas Tipa).

 

Od nama blizih lokacija, ako bih gledao prirodu, uvek bih birao juznu Grcku ili Dalmaciju (kao ubedljivo najlepsi deo hrvatske obale). Ako gledam uslugu, ljude, ljubaznost, bogatstvo sadrzaja i da odmorim mozak od svega 110%, za svoje pare najvise dobijem u Turskoj. A kako mi je zadnjih godina i zbog posla i obaveza ovo poslednje prioritet, nekako uvek na kraju prelomim na apsolutno 'ladjenje ja*a :) . Jedino o cemu (van porodice) razmisljas je kako doci i vratiti se sa aerodroma Nikola Tesla :D , a sve ovo ostalo izmedju je odmor, uzivanje u letu i moru, uz mozak na totalni off.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beduini su na Arapskom poluostrvu,u Africi su Tuarezi (ako nose plavu odeću) ili Berberi ako nose odeću raznih boja

 

IMG_1385.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Morao bih da prebiram slike da se podsetim, plavo sigurno nije :) . Tacno je da su arapskog porekla, ali su nomadi i ima ih i po Egiptu koliko hoces, narocito na Sinaju ili oko Kaira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Egipat sigurno ne bih nikad odabrao kao i sve te daleke destinacije pogotovo ako su problematicne sto se tice bezbednosti, zena me davi godinama za Tursku pogotovo sto sad radi u turskoj firmi pa je tamo dodatno lože ali ja nesto nisam ljubitelj ni turaka ni turske, jedino sto mi se tu svidja je hrana, malo toga sam probao ali verujem da bi mi se dosta toga svidelo. Imam opciju da letujem u turskoj povoljno, komsije imaju stan pa bi nam verovatno izdali ali sta znam mozda kad dete jos malo odraste pa avionom, autom nema sanse da bih posao, i ovih 600km u jednom pravcu me smori kamoli nesto vise :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresis ;) , posto sam i sam slicno razmisljao, fascinatne kulture su u pitanju i stvarno vredi videti i nauciti nesto novo. I razlicito od onoga na sta smo jedino navikli.

A itekako ima sta da se vidi u obe zemlje, ako imate priliku skoknite bar do Istanbula koji je relativno blizu, meni bar nije bilo naporno kolima do tamo. Fascinantan grad na 2 kontinenta, bogata istorija, gomila znamenitosti, megalopolis sa brojem stanovnika kao BG pa puta 9, a u kome tesko da ces cuti automobilsku sirenu :) . Da bi obisao bar deo, treba da odes par puta... Lepo je putovati i po Evropi, ali ovo ostavlja skroz drugaciji i egzotican utisak koji se pamti ceo zivot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...