Jump to content
FAS Goran
STILISTA

Stilo - pucanje opruge amortizera / ispala zadnja opruga

Recommended Posts

Ajd provericu kad budem isao do matoraca, cale ima 205/55 R16 letnji set pa taman da uporedim sa 195/65 R15.

Share this post


Link to post
Share on other sites

novi gasni amortizer svakako moze da podigne auto, ali ne za par cm,,,,, u pitanju su nijanse

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sad ovo sto si rekao je drugacije od onog prvog sto si rekao jer iz onoga bi neko dosao na zakljucak da bilo koji nov amortizer automatski znaci dignut auto za 2 prsta ;) Sto verovatno ne bi bila istina da si zamenio za 100% jednak amortizer.

 

Auto došao sa nekim amortima na njemu. Nemam pojma kojim. Verovatno originalnim koji su bili pri kraju. Nije ništa lupalo.

Ali, moj Stilo je od svih drugih Fiata Stilo 1.9 MJet sa 140 koje sam video bio niži napred. U priči o tome svi smo uglavnom konstatovali da je verovatno italijan menjao opruge, šta bi drugo moglo biti.

Onda promenjeni amorti. Stavljeni gore pomenuti. Opruge iste. I, auto je dobio na visini, rekao sam koliko.

 

Ne mogu olako da prihvatim da sam stavio neki neodgovarajući amort (''100% isti''), i da je iz tog razloga otišao gore, jer:

 

- uzet je po broju iz kataloga proizvođača.

- sada je auto isti kao i svaki drugi Stilo 1.9 MJet 140 po pitanju visine napred. Dakle, nije sada višlji od njih, nije postao ''jarac'' u odnosu na njih, nego se samo izjednačio sa ostalima.

 

Da, znao sam i pre prvog posta o ovome da amorti nemaju veze sa visinom, da opruge služe za to...ali, samo pričam šta se dogodilo posle zamene amorta i iznenađenja svih nas da se to dogodilo (dobio na visini) samo njihovom zamenom. Usput, kada pogledam auto sa slika iz vremena kada sam ga kupio (april 2012.) i pred zamenu amorta (prošle godine), bio je niži neposredno pred zamenu. Kao da je vremenom ''padao dole'' kako su prednji amorti riknjavali sve više.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam rekao da nije odgovarajuci nego da razliciti proizvodjaci amortizera prave amortizere koji nisu indenticni ni po performansama ni po dimenzijama iako su za jedan te isti model auta. Ako ti ista znaci, mogu ti pokazati za Yuga dva amortizera, razliciti proizvodjaci, razlicite visine platforme za 10mm. Raspon od platforme opruge do solje kod nekih Yugovih amortizer zna da varira cak u rasponu od 40mm... Neki imaju nizu platformu, neki visu, negde je telo malo krace negde duze, negde je klip duzi, negde kraci iako je za isti auto... Sad sa Stilom nemam iskustva, ali imam iskustva sa nekim drugim automobilima i slicna su iskustva sa dimenzijama amortizera. Mozda su ti stari bili zaribali ili se iskrivili pa nije dozvoljavao potpuno izvlacenje nakon zaustavljanja (tj kad ti izadjes iz auta ne podigne se). Kod druga je zaribao na sabijanje, ko zavaren :turned:

 

Mislim, ja cu prihvatiti nekakvu minimalnu mogucnost da ti amortizeri mozda imaju neki ludacki visok pritisak gasa pa da moze da napravi nekakvu razliku u visini, neka bude 2cm ili vec koliko, ali i dalje ne vazi da ce bilo koji nov amortizer imati isti efekat ;) Mozda je bio isti takav i pre pa kad je izgubio gas, onda se spustio :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad i ja da zakomplikujem... KYB po katalogu daje isti amortizer, a razlicitu oprugu za 1.6 i 1.8 benzince (1.8 je nesto duza/visa opruga), a kod Monroa se po katalogu razlikuju i amort i opruga (nemam detaljnije informacije). Ajd sad pitanje, da li smem da stavim amortizere i opruge od 1.8?

Obzirom da auto ima plin (zanemarljivo povecanje mase ispod haube) i vozaca od 110kg ako stavim 1.8 opruge i amorte taman bi dosao na isto kao da mi auto vozi neko od 80kg sa 1.6 oprugama :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prosle godine na puntu zamenio obe prednje, jedna je pukla i ko zna koliko sam dugo tako vozio, nista nisam primetio, primeceno na velikom servisu.

Danas pukla desna opruga, posle 3 godine, kada sam se isparkiravao, samo je puklo i zazvecalo parce opruge koje je palo na asfalt. Prvi put nista nisam primetio ali sada sam do majstora vozio kao po jajima, pri motanju volana je opruga "preskakala" i glasno pucala i lupala.

Na sreću , to mi se desilo kod mojih u Vrnjačkoj Banji, a sutra ujutro moram za bg sa sestrom i malom klinkom, zakazan pregled... Moglo je i na putu!

Uspeo sam da nadjem polovnu originalnu oprugu i sa zamenom me kostalo 1500 din, znam da nije pametno samo jednu promeniti ali sta cu, jedva sam i tu jednu nasao.

Inace sada je pukla kod solje, a prvi put skroz dole

IMG_20160114_160709.jpg IMG_20160114_154429.jpg

Edited by milan-jtd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari evo I mene u klub puknutih opruga , treba mi vas savet kojeg proizvodjaca da uzmem npr. kyaba ili monroe ?

I zanima me kada se menjaju opruge da li se demontiraju delovi trapa rame ,spone itd... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo sam KYB opruge Goran mi je prepoeucio njih,ali mi nije jasno da od proizvodjaca do proizvodjaca se razlikuje malo visina opruge za iati model auta npr. KYB je h481 a Monroe nekih h464 nije mi jasno zasto 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva su iskustva sa sleganjem novih opruga koliko treba vremena da malo legnu i auto se spusti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar drugar mi je stavio KYB opruge na svoj JTD i auto je ostao propet kao jarac, sve dok ih nije zamenio za neke skracene opruge.

Secam se da se smorio kao Bambi :) kad je zamenio, a auto ostao takav neko vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smorio se kao rezervni tocak :) .

Secam se da mi je rekao posle 2-3 nedelje od montaze, prolazio sam pored tebe neko vece pa sam zavlacio ruku izmedju krila i tocka da uporedim sa mojim grotlom :D .

Na kraju je menjao za skracene opruge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

citao sam na sredini ove teme da se spusti malo posle odredjenog vremena kao da legnu  kyb meni se podiga za nekih 3 cm evo primer slike 

Mozda sam mogao da stavim Monroe one su u startu nize za nekih 1.7cm ,nego Goran mi je preporucio KYB zato sam njih stavio ko reko leci ce, ako ne legnu onda mi ne gine i menjanje i zadnjih opruga i onda ce biti visi ali ravnomerno kao neki road Stilo :) 

20160416_173157.jpg

20160420_065953.jpg

Edited by vuki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leci ce, bez brige.
Stilo je napred bas tezak i sigurno ce leci malo bar. I meni je bio tako visok Stilo kad smo zamenili opruge.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/17/2016 at 8:01 AM, vuki said:
Uzeo sam KYB opruge Goran mi je prepoeucio njih,ali mi nije jasno da od proizvodjaca do proizvodjaca se razlikuje malo visina opruge za iati model auta npr. KYB je h481 a Monroe nekih h464 nije mi jasno zasto 

 

Gde si kupio/zamenio opruge i koja je cena?

Gde mi je najbolje da promenim opruge?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo sam opruge kyb u Kit komercu oni su uvoznici i najpovoljniji su 3000 din jedna i 1000 din ruke po jednoj strani kod Gorana, mene zanima kako je kod drugih koji su menjali opruge da li je sada auto tvrdji ili kskav je osecaj uporedjujuci sa pre menjanja. Ja sam promenio opruge i menjao na trapu jedno rame i stabilizator i sada imam osecaj kao da je tvrdji na trapu i manje nekako elastican i imam cudan osecaj kada se ponjem na ivicnjak ka da osetim svaki mali udar gume kad se penjem ne mogu da opisem,i kada stojim u mestu okrenem volan u levo i oseti se na volanu da kod trapa nesto krcne,pa sumnjam da nije otisla neka spona i gumice balansstangle ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas u okviru partneri fiat kluba Goran je na Altini 0112193543

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...