Jump to content
FAS Goran
STILISTA

Stilo - pucanje opruge amortizera / ispala zadnja opruga

Recommended Posts

I meni je bio visi,ali ce se vremenom sleci na normalnu visinu :)

Nekima se brzo slegao,ali meni je trebalo mesec dana sigurno :D

 

E sad 6-8 cm je bas puno.Kod mene je bilo 3-4 max.

 

Jesi postavio opruge bas za tvoj model?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugar je menjao prednje opruge na Stilu JTD, isto KYB i auto je u prvo vreme bio propet kao jarac, secam se da je piz*eo u startu. Posle nekog vremena se lepo "slegao" na normalu.

Mala digresija, pao sam od smeha kad mi je rekao da je po montazi jedno vece prolazio kroz moj bivsi kraj i stao pored Torinske mambe da izmeri rastojanje od tocka do krila. Kaze ti to sve drzis po fabrici pa da vidim kolika je razlika :laughing: . Reko' covece sto se ne javi i ne svrati da popijemo pice, sam ce se prepoznati :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam,ali nesto ne valja.kada predjem preko rupe kao da me neko po felni udari cekicam,tako se cuje. i nema onog zvuka 'tup-tup' nego samo jedno tup. nesto nije kako treba.odoh kod majstora sutra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neco sad bar imaš pojilo za sitne domaće životinje.

Inače viđam gomilu delova opruga na ulicama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li i zadnje da menjam? isto su fabricke. jel i one pucaju ovako "cesto"?


Napred ili pozadi?
Zvuči kao sileni.

zamenio zadnje silen blokove,silen blokove zadnjih amortizera,obe viljuske prednje i stabilizatore.opet lupa kao da nista nisam promenio.a auto isto stoji,podignut,kao i prvog dana kada sam zamenio prednje opruge. sutra idem da sve to lepo centriram i da vidim sta ce trapadzija da kaze. ovaj moj majstor samo vrti glavom i kaze "ccc..".

 ja,kao laik o auto-mehanici,mislim da su amortizeri slabi i da ih opruge "katapultiraju" do kraja kad naidjem na neko udubljenje i to onda lupi,ali mi cudno da se toga nije setio moj majstor.ako su amortizeri,uopste.

javljam sta sam uradio.

Edited by necaTX

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle blagog prelaza preko sahta nesto se odlomi,srecom vozio sam sporo,stao,video da je moje,jbg.Sreca pa gumi nije nista,inace kako je ostar rub sasekao bi je za sec.Pukla je skroz na donjem lezistu.Zakazao sam za sutra da zamenim obe,pitam se da li ovako mogu da predjem jedno 5 km do zemuna autoputem?Inace u mestu mota bez problema,nema nekog zapinjanja,skripanja i sl.

Inace u pitanju je punto mk2a,jtd sa 130 000 predjenih,2001.

Tacno se  vidi u materijalu da je krt na tom mestu.

 

cxcv1000.jpg  cxcv1001.jpg

 

Ubacih greskom u ovu temu pa molim moderatore da premeste.

Edited by Trivo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve opruge su krte. To je čelik sa silicijumom, termički obrađen, na najveću elastičnost, ne plastičnost. Opruga ne sme trajno da se deformiše, već se elastično sabija i rasteže. Pucaju zbog zamora, usled neke greške u materijalu, nečistoće, uključaka, loše termičke ili spoljne greške tipa zareza.

Inače i meni je pukla prednja opruga, stilo jtd karavan. Zimsko vreme, materijal je krtiji. Takođe 3/4 spirale otpalo. Ostalo je parće u ležištu i lupkalo po neravninama. Kad smo pogledali šta lupka, ono komad opruge. To znači da sam vozio bar mesec dana tako, a i kad smo videli šta je, baš tada nije bilo opruga za kupovinu, pa sam vozio još mesec dana.

Pored svega toga, i meni se događalo da nešto pukne, nazad kod točka. Sličnoi jako, kao pucanj metala. Prvi put gledali, ništa. Drugi put još nisam bio na proveri. Auto je ravan, lepo vozi, ništa se ne primeti. Gledao ja onako ispod točka i desna strana izgleda ok, leva se ne vidi od auspuha.

Vidio sam kad je čoveku pukla prednja na c3. Zvuk je bio potmuo, a auto je odmah lega napred za 10 cm.

Eto, toliko o lupkanju.

Edited by Rayn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo,

Pukla mi prednja orpeuga amortizera na Stilu 1.6 2002 god. 

Naručim polovnu i danas kada smo skinuli točak primetim da je tanja od one koja je bila pre na amortizeru.

Izmerimo debljinu opruge 11 mm, dok je moja bila 13mm.

Da li smem da stavim oprugu koju sam kupio, ako smem onda bih naručio još jednu da odmah stavim na drugi točak.

Tako da bi dve iste bile na oba točka.

 

Majstor mi kaže da je ova polovna tanja i ima više krugova od moje stare.

Kaže da se plaši da ne puke.

Da li neko može da mi pomogne i kaže koliko treba da bude opruga za Stla 1.6 (3 vrata)?

 

Inače auto mi je uvek bio spušten od kada sam ga kupio, kao da je neko stare opruge stavio za "sportsku verziju" 

 

Pozdrav 

Edited by mikesha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivane, hvala na odgovoru.

 

Imaju oznake boje na opruzi, kod mene je 1 bela i 2 žute.

 

Na jednom oglasu sam našao slike na kojoj se vidi 1 bela i 1 zelena, a na slici drugog oglasa 1 narandžasta i 2 žute .

Na trećoj slici 1 bela i 2 zelene.

Sve su polovne opruge.

A na svakom od oglasa piše da je za Stilo 1.6

Da li treba da bude određena boja ili ne?

Nisam siguran da li je to bitno ili ne!

 

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj tu koju si kupio da stavljas jer ce ti vrlo brzo puci i druga.Ili nadji identicnu polovnu ili kupi obe nove pa zameni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda se nismo razumeli, oznaka na polovnoj koju sam kupio je 1 bela i 2 žute.

Zvao sam otpad imaju još jednu istu sa istim oznakama 1 bela i 2 žute.

 

Na mojoj opruzi koja je pukla bilo je samo 4 kruga spirale, nema oznake , pise Stilo i debljine 13 mm

 

Da li mislis da je opruga koju sam kupio polovnu sa oznakama 1 bela i 2 žute sa 11,3 mm, 5 spirala   - ok i mogu da ih stavim?

Iste su dimenzije kao u tabeli koju je Ivan stavio, samo me bune boje. 

 

Pozdarv,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam mislio na boje,vec na debljinu i broj spirala:

 

Naručim polovnu i danas kada smo skinuli točak primetim da je tanja od one koja je bila pre na amortizeru.

Izmerimo debljinu opruge 11 mm, dok je moja bila 13mm.

 

Ali nisam obratio paznju na ovaj deo posta:

 

Da li smem da stavim oprugu koju sam kupio, ako smem onda bih naručio još jednu da odmah stavim na drugi točak.

Tako da bi dve iste bile na oba točka.

 

Poenta je da obe budu iste :)

 

Koliko si placao te polovne na otpadu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni ja se ne bih igrao opet sa polovnim. Kostaju 50% nove, a opet si u stanju da cvikas.

Kad vec menjas, stavis neke krstene nove i miran si...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...