Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Stilo da potrosi toliko na a.putu moras da ga ne spustas ispod 150km/h. Moj na nekih 140km/h trosi 6l mereno X puta za ovih X godina :D E sad, moze puno faktora da utice na potrosnju negativno, tipa vetar, zimske gume, deonica puta na kojoj je mereno, utice i taj teret naravno ali kod jtd-a bas nesto malo, takoreci neprimetno. Razliku u potrosnji goriva nisam primetio ni sa r15 i r17 , iako vozim r16 dugo. Mozda bi se pokazala malo u gradskoj voznji . Najverovatnije nije lepo sipano gorivo, a ako je mereno preko bord komp-a ili je ovo trenutna potrosnja pri toj brzini onda dzabe pricamo sve :D
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Licno bih uvek gledao iskljucivo prosek na sto vecoj kilometrazi, a ne tupavi board.

Ako si imao rutu dobrim delom autoputem gde si drzao 130 km/h, pa ti je prosek 6.7l po cepu - za JTD je po meni mnogo. Posto verujem da klima sada nije bila ukljucivana. Ako si drzao brzinu na 130 km/h, pa gledao Ic na boardu - previse je tu promenljivih da bi se reklo bilo sta pouzdano. Board laze, nagib puta, vetar, opterecenje... Ic jedino koristim da uporedim potrosnje u razlicitim uslovima, a ne da bi verovao da je taj podatak tacan.

Na otvorenom, JTD ne oseca mnogo razliku izmedju tockova, vozio sam i 15'' i 16'' i 17''. Takodje se ne bih slozio da je na 80 km/h jedva odrzivo 4.5l. Zahtevnijom magistralom do Dalmacije (uzbrdo-nizbrdo), sa punim autom, opusteno sam ostvarivao proseke od upravo tih 4.5l, sa 60 i kusur km/h prosecne brzine. Uz napomenu - sa vrlo malo koriscenja klime. Znaci "normalno dinamicnom" voznjom, sa preticanjima... Da ne kazem da u idealnim uslovima moze i manje, ali to je vec smaranje a ne voznja. Sve probano i mereno po cepu, za deceniju vlasnistva.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, vagenovac said:
Bogami ne znam kako tvoj stilo trosi 6l na 140kmh, kada na 80kmh bez klime se jedva drzi na 4.5l, a ako vozis oko 90kmh pa sa klimom to uvek bude 5.1-5.2-5.3.

Moj tih 5.x sto spominjes trosi na 120km/h :D
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, rocket said:

Da li je normalna potrošnja za stila 1.9, 85kw 6,7 litara pri brzini od 130kmh?

Meni sve to "oko 6,5 pri 130 km/h" deluje ok.

I najmanji dašak vetra čuda pravi u smislu uticaja na potrošnju, a sve zavisi u kom smeru duva. Ja danas otišao od BG do Palića, držao CRVa 130 km/h po tempomatu, trebalo je da pokaže "oko 8", a on je na kraju puta pokazao samo 7,1.

Vetar - u odlasku - u dobrom smeru  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

IC zna da varira od 5.1 do 7.0 na motorima te snage otp i na toj brzini, a sve u zavisnosti od onog što je već pomenuto - vetar, nagib, otpor guma, kvalitet puta, suv/mokar kolovoz itd...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U svemu se slazem. A po meni je ovo sto covek navodi vise od ocekivanog (pod uslovom da je u pitanju prosek).

Em sto sam imao tu motorizaciju punu deceniju. Em mi je turbo benzinac skoro iste tezine (koji trosi nepun litar vise kombinovano), na 2000 km pretezno autoputa, krcat do krova, sa 4 ljudi, trosio 3 dl manje od gore navedene cifre (6.43l). Pri tome je ogranicenje dobrim delom bilo 140 km/h, a vozeno je minimalno po ogranicenjima.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uspeo par puta da imam prosek 6.5l na Stilu na, recimo, 130km/h i oko 700km autoputa.

 

Malo kisa, malo temperatura i klima, malo prtljag i ode to gore. Ne mora da bude nista alarmantno.

 

Jos ako je karavan moze tu koji dl vise da ode

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da Stilo ksravan 115 jtd na 130 je 6.5-7 sa klimom.
Moj tuce 8-10 :) i zaboravio sam koliko.
Jednom sam ga spustio do BG-a na 7.1 prosek (ako se dobro secam), jeo Mc obrok u autu i traumirao ljude vozeci 80km/h.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stilo jtd 115 upaljac, najniza prosecna potrosnja do Podgorice bila je 4.2 normalne voznje sa preticanjem, tovarom itd..  Ni sa jednim autom posle toga nisam uspeo da spustim toliko potrosnju (drugi Stilo, Bravo, Giulietta..) 

 


P.S. prosli put sam isao sa novim Compassom 1.3 150ks, prosek neverovatnih 9L :rofl: doduse, stigao sam za 5.5 sati, al sto je mnogo - mnogo je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacno tolika je i moja bila do Budve i primorja par puta, natovaren kao kada se ide na more, voznja normalna 80-120km/h ali ne smem da pisem to

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Danilo1 said:

do Podgorice

stigao sam za 5.5 sati

Kojom rutom si isao?

Svojevremeno (dok se nije omasovio pristup preko VPN-ova, Remote Desktop-ova, Team Viewer-a i sl.), relativno cesto sam isao i za Podgoricu poslom. Secam se da mi je nekom normalnom voznjom malo preko ogranicenja, neka norma bila 5.5 h od Podgorice do Cacka, to je nekih 320 km. Na to dodje jos i cekanje na granici, tada cesti radovi usput, naseljena mesta... Jos ako natrcis na guzvu, sa pauzama, prosek je bio oko 8h do BG. Sada od Preljine postoji autoput, ali opet treba i doci do njega, uci i izaci i iz Beograda i Podgorice. Samo na onoj suludoj obilaznici oko Cacka se izgubi po 20 min, pola sata...

Mislim da je ranije bilo oko 470 km, sada je autoputem krace, ali ne preterano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj rad, zato i pitam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Letnje su gume 16. Sam bio u autu i gledao bord tj trenutnu potrošnju. Ravan put bez uspona. Inače u zadnje vreme mi je prosek po bordu 6,5 mešovite vožnje, a čepovanjem pokaže 7l. Zato sam i hteo baš da vidim koliko mi pokazuje na 130kmh. Inače deonica je oko 7km tu gde sam gledao potrošnju

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Ivan said:
Kojom rutom si isao?
Svojevremeno (dok se nije omasovio pristup preko VPN-ova, Remote Desktop-ova, Team Viewer-a i sl.), relativno cesto sam isao i za Podgoricu poslom. Secam se da mi je nekom normalnom voznjom malo preko ogranicenja, neka norma bila 5.5 h od Podgorice do Cacka, to je nekih 320 km. Na to dodje jos i cekanje na granici, tada cesti radovi usput, naseljena mesta... Jos ako natrcis na guzvu, sa pauzama, prosek je bio oko 8h do BG. Sada od Preljine postoji autoput, ali opet treba i doci do njega, uci i izaci i iz Beograda i Podgorice. Samo na onoj suludoj obilaznici oko Cacka se izgubi po 20 min, pola sata...
Mislim da je ranije bilo oko 470 km, sada je autoputem krace, ali ne preterano.

I onda vam ne valja smarajući auto-put kojim to prepišaš za 4 sata opuštene vožnje, umesto 8 sati drndanja

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/26/2021 at 5:18 PM, rocket said:
Letnje su gume 16. Sam bio u autu i gledao bord tj trenutnu potrošnju. Ravan put bez uspona. Inače u zadnje vreme mi je prosek po bordu 6,5 mešovite vožnje, a čepovanjem pokaže 7l. Zato sam i hteo baš da vidim koliko mi pokazuje na 130kmh. Inače deonica je oko 7km tu gde sam gledao potrošnju

Trenutna potrosnja ne znaci nista. Dzabe se cimas.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1, vec rekosmo, Ic moze da pripomogne da se uporede potrosnje u razlicitim uslovima. 

Kod mene je za deceniju vlasnistva prosek bio 6.1l po cepu. Ali je auto uvek imao solidan procenat otvorenog puta. 

1 hour ago, totti said:

I onda vam ne valja smarajući auto-put kojim to prepišaš za 4 sata opuštene vožnje, umesto 8 sati drndanja emoji3.png

I dalje ne menja da me jos vise od toga smara uspavanka auto putem :D. A i ne verujem da ce se to kod mene ikada promeniti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pu, pu, pu, dalje sa tim od mene :D.

Do Istanbula i nazad - i ovaj obicni tempomat sam upalio par puta, na po minut. A i to cisto da protegnem noge da ne bih stajao. Do Modene i nazad, Pug 407 tempomata bez :)

Samo ti meni daj saltas i krivudavu magistralu, da ja uzivam. 

Ne sporim da je AP bezbedniji i brzi, ali uzivanje u voznji velika 0. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da iznesem par zamerki za zapisnik :D  

 

Ako trenutna potrosnja nije relevantna onda nije ni prosecna, ako laze bord za jedan parametar, slagace i za drugi, prosecna potrosnja je jelte prosek trenutnih :) 

Takodje na potrosnju utice zagrejanost motora, cak i kad je leto i temperature od 20-30-40c nece odmah trositi najmanje sto moze pri konstantnoj brzini, vec tek kad ulje ode iznad 70-80c.

 

Cak ni prosecna brzina ne govori celu pricu, jer dva auta sa istom prosecnom brzinom su mogla imati znacajno razlicitu ekonomicost voznje. tj. jedan je mozda vozio 20ak kmh preko ogranicenja i imao vise gradske voznje, a drugi je imao konstantnu voznju 80kmh i ispadne ista prosecna brzina, a uslovi jedni i drugi nidje veze :) 

 

Takodje se ne bih slozio da je uzivanje u voznji na autoputu jedna velika nula, naravno da zavisi od auta mnogo, kao i od preferencija vozaca, ali ko ne uziva nimalo u voznji autoputem on uglavnom ne voli nikakvu voznju, da ne kazem mrzi.

Naravno da voznja autoputem nije preterano uzbudljiva, ali se itekako moze uzivati, npr. slusas muziku i opusteno motor prede i guta kilometre, takodje ima mnogo deonica gde bezbedno mozes da razvuces automobil preko 200kmh na momente, sto je opet uzivanje ako auto moze to da pruzi, pogotovo ako to odradi ubedljivo, a to tesko da mozes zameniti necim na magistrali, naravno ima ljudi koji i kroz grad voze 200, ali ne bih se bavio takvim primerima.

 

Naravno volim ja i krivudavu magistralu, zapravo volim svuda da vozim kada nije guzva, cak i grad nocu, a kada je guzva onda itekako frustrira i krivudava magistrala dok smrdis iza nekog, kao i autoput, a pogotovo grad.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Ivan said:

Ne sporim da je AP bezbedniji i brzi, ali uzivanje u voznji velika 0. 

Uvek biram bezbednost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...