Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Ja po gradu bajsom godišnje zgazim verovatno 5-6.000 km. I tako poslednjih par godina. Ušteda živaca i vremena se ne može iskazati novcem :) Pretpostavljam da ni uticaj na zdravlje nije toliko loš :) mada nemam dilemu da ni to nije baš savršeno.

Ali, pošto je ovo tema o potrošnji goriva, dodao bih i da ta vožnja bajsa po gradu nije dramatičnije promenila ukupnu višegodišnju potrošnju mog vozila koja je bilo "svedok" uvodjenja bajsa kao POMOĆNOG gradskog prevoznog sredstva. Naime, sa 308 SW HDI sam do uvodjenja bajsa ( i kupovine 500L kao gradsko-prigradskog vozila), prešao oko 120 kkm "svuda" ( išao sam sa njim pet godina i na posao, svaki dan). I imao ukupan "životni" prosek potrošnje oko 5,4-5,5. Narednih oko 5 godina to se vozilo koristilo manje, a upotrebrebljavalo samo van grada i za narednih oko 65 kkm takve vangradske vožnje (tj, do ukupno oko 185 kkm), ukupan prosek potrošnje sam uspeo da "oborim" samo na oko 5,3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sa bajsom je potpuna normalno kod nas u Voši... ravno i može se svuda.E sada ovo zagađenje vazduha dosta umanjuje zdravstveni efekat...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, moron said:

Ja po gradu bajsom godišnje zgazim verovatno 5-6.000 km

 

1 hour ago, neshtry said:

sada ovo zagađenje vazduha dosta umanjuje zdravstveni efekat...

Na zalost, ove dve stavke idu trenutno zajedno :( Ja bih isto motao, al neke druge stvari me sprecavaju u tome pa se Bravko unazad 2 nedelje aktivno koristi do posla.. Sto mi iskreno tesko pada jer prezirem da akam auto u gradu. Elem, potrosnja do sipanja je bila (bord) :

650km, prosek 6.5L na do rezerve. Tu je ceo godisnji odmor pa do juce kada sam ga tankao do 1/2 rezervoara. Ofc da je realna potrosnja bila oko 7L zbog i rada u mestu na odmoru i relacije sad do posla (12-13km) srecom 70% bez guzve i autoput (blokovi - dusanovac). 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda sam na pogrešnoj temi pisao u vožnji bajsa po gradu, mada i kao deo teme o potrošnji, i to:

a) koliko je "zajeban" zakon velikih brojeva, koliko je teško/nemoguće naknadno značajnije uticati na prosek potrošnje ostvaren u veoma dugom periodu i

b) koliko ni sama vangradska potrošnja (u nekim varijantama) ne mora biti mnogo ekonomičnija od gradske vožnje, pa onda ni odsustvo gradske vožnje ne mora baš značajno da spušta prosek potrošnje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, moron said:

koliko je "zajeban" zakon velikih brojeva, koliko je teško/nemoguće naknadno značajnije uticati na prosek potrošnje ostvaren u veoma dugom periodu

Apsolutno se slazem. Upravo zato kao jedino merodavne uzimam velike kilometraze, sa sipanjem do cepa. Litara x 100 / broj km :) . S druge strane mi je smesno kada vidim pojedine metode "merenja": do paljenja rezerve, za crvenu, oslanjanje na (uglavnom) lazljivi board na malim kilometrazama i sl.

1 hour ago, ISV_01 said:

srecom 70% bez guzve i autoput (blokovi - dusanovac)

Bilo bi ti 70% nervni slom da zivis i radis obrnuto :D . Tj. Gazela/Autokomanda spic ujutru ka NBG, a popodne ka starom delu grada.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne bude off, Fokus 1.5 tdci 120 ks, dosta autoputa, dosta grada, često vožen u Sport modu. Često radi u leru po pola sata/ sat. Može još dole ali nema veze, firma plaća gorivo.

 

ce0b5043281aefdd89a514e515c508b3.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djomla

 

Kontra Piroćanac :D lakše mi je samom sebi da objasnim kad se nešto pokvari nego nekom drugom, mada je auto pod lizingom, kad se pokvari, dođe servis, odšlepa auto a odmah daju zamenski. Mada, malo su neažurni, šef čeka već tri dana samo da mu nađu novu gumu.

 

Nije loš auto, lepo leži, unutra je stvarno okej. Ne sviđa mi se u ovoj kombinaciji motor-menjač, maltene se kao benzinac vozi, crveno mu počinje na 5250 obr/min. Dugački su odnosi u menjaču, a motor je ispod 1700 obr. bukvalno mrtav, ubili su ga ekologijom. Npr na 130 km/h je malo ispod 2000 obrtaja. Vozim često Connecta sa istim motorom ali 101ks i iz 2017.god, totalno se drugačije vozi i ima više obrtnog u nižim obrtajima.

 

@totti ST je već druga priča, merkao sam prethodnu generaciju STa za sebe i mislim da je to "best beng for buck" u toj klasi default_).gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@TheWickerMan

Ako nije tajna, koji je tačno focus u pitanju?

Sa nezavisnim vešanjem pozadi ( karavan aktuelne generacije ) ili onaj sa polukrutom osovinom ( HB )?

I "koja berba" ?

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki aktuelni karavan ( pa i TDCI 95 ) ima pozadi nezavisno vešanje, a većina HB-a ( pa i 1,5 Ecoboost od 150 ) ima polukrutu osovinu pozadi. Mislim da samo onaj HB od 180 ks ima nezavisno pozadi.

Ja "ležao" u salonu "Granda", i gledao, i to ne jednom  :)

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/4/2021 at 2:10 PM, vagenovac said:

Kako je tebi dobro :)

Razmišljao sam da kupim focusa karavana, pa sam morao da ga "dobro vidim" :) Nije mi nezavisno vešanje pozadi bilo neki imperativ, ali, šokirao sam se kada sam video taj apsurd. Kao da je SW namenjen za "peglanje krivina", a da HB nije  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, totti said:

Dobra je Fokusara mamu joj... uhvatim često sebe da ih gledam u ST line verziji na mobile.de emoji3.png

Videh jedan pre neki dan na NBG-u i bas lepo izgleda u toj opremi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
34 minutes ago, kreator said:

Ode ED preko 150 din malopre sipah na Nisu.

jos pre nedelju dana otisao... bas sam komentarisao na onoj temi o ceni goriva, od novembra do danas preko 10 dinara otisla cena litre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...