Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Grešiš brt. Svako od nas ovo plaća, na Mol računu se to i vidi ! Na ostalima, NE ! Privatno ili službeno, cena je ista .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cena goriva okvirna bez akcize vam je od 60 do 70 dinara zavisno od derivata. Na tu cenu ide akciza koja je sada cini mi se 63 dinara. I na tu cenu kad se doda pdv od 20% dobije se cena goriva

 

Iz racuna gore se to i vidi.

 

1670:24=69din za litar + 20% pdv = 82,8 dinara je cena bez akcize po litru ED.

 

default_).gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, izgradiše SVE !!!
A gde su putarine, plaćanja pri tehničkom pregledu, silni porezi, poskupljenja. Teško nama, javni dug povećan 5 x.
Šta se izgradilo od fabrika da se ljudi zaposle. Pozivaju na najnižu cenu rada, upropastoše sve. Pri tom se grade spomenici, žičare, gluposti, zgrade koje peru novac i sl. Katastrofa.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 dana zaobilaznim jedan krater i danas ga nema...zakrpili.

A što kolitrazi prave od pretovarenih kamiona....mora privreda da šiljaka,a što nije projektovano za toliki saobraćaj i teret,jbd

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek zaboravim na kolotrage na autokomandi kad se ide iz pravca hrama ka dusanovcu i "obrijem" auto odozdo...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro godinu dana Corone, slabije se putuje privatno. I mic po mic - evo potrosnja posle danasnjeg cepovanja izadje na okruglih 7.0 l, od kako je auto u mom vlasnistvu (jos malo pa 3 godine).

Na istim relacijama kao Stildza pre njega, skoro 2 godine se drzao na konstantnih 6.7l ukupnog proseka. Malo po malo je zadnjih godinu dana islo u vis, pa cisto da prijavim okruglu cifru.

 

a2.png.774e80c7bef3952be2c112d8c79be4ab.png

 

Evo kako se krecu proseci za MultiAir Turbo 140 KS kod mene. Cisto da ne bude zabune - bilo je naravno vise pojedinacnih/parcijalnih tocenja od broja na grafikonu sa desne strane (posto delom sipam "privatno", a delom na sluzbenu karticu). Ja ih zbog tacnosti pisem zbirno, kao jedno tankovanje, tek kada cepujem - ali u principu bi to bio otprilike taj odnos proseka:

 

a1.png.ddc0f87cc3228e7d7348bc927900a7a9.png

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle oko 10.000 km stvarni prosek oko 6,3 (Honda CRV 1,5T AWD).

Vozilo se uopšte ne vozi po gradu, a relativno malo po auto putu. Uglavnom (ravničarski) magistralni putevi Srbije. Za sve je kriva prokleta pandemija. Da su neka normalna vremena, pa da više putujem na neke uobičajene ili dalje destinacije (i sa više auto puta) prosek bi bio oko litar više. Npr, distanca Beograd-Kopaonik-Beograd mi je uvek u rasponu 7,2-7,6 (a na auto putu ga držim na 130 km/h, a sitna razlika koja se javlja zavisi samo koliko "potapam" gas magistralno)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na 130 km/h troši oko 8,2, a toliko obično ima prosek potrošnje od BG do Kopaonika. Kada sam baš "potapo gas" magistralno, a i bio veliki sneg na putu od Brzeća do Kopaonika, bilo je ukupno 8,8 ( a sama ta deonica od Brzeća je bila prosek 14 litara, mada je obično oko 11).

Ali, ako se vozi "tečno" po magistralnom putu (bez čestih jakih kočenja i čestih jakih ubrzanja), pa čak i ako se vozi relativno brzo, to vozilo zaista troši relatvno malo. 

Ja 500L sa 1,6 Mj obično vozim sa 1,5-2 litra manje (ako je ritam vožnje sličan).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oko 6-6,5 meni su pri 130 km/h bili i 308 SW HDI, a i sada je i 500L 1,6 MJ (308 ipak manje, bliže 6, a 500L više, bliže 6,5). Pri čemu je 500L visok skoro kao CRV ( 165/168cm ), sličan im je Cw, a razlika je "samo" benzin/dizel i 2WD/AWD i nešto malo u težini ( 500L je 1.533 kg, a CRV 1.644 kg), mada je težina bez nekog uticaja na potrošnju pri konstantnoj brzini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja merio nekih 45kkm, skontao da je racna razlika 0.17l da laze board i to je to. Mrzi me vise da pratim. :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To su smešne potrošnje. Dizel je tu prosto nepobediv. Mada, po ovom hladnom vremenu, meni 500L 1,6 MJ po gradu (na poslednjih oko 150 km, uz prosek brzine 21 km/h ), ima prikazan prosek potrošnje od 7,7 (uz jednu regeneraciju).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Euro5/6 dizelu su praksi bas znacajno stedljivoji od euro3/4, naravno ima nekih izuzetaka, ali razlika je znacajna.

Evo stari bmw e60 520d euro4 pri slicnom proseku brzine i stila voznje ima 2.5l vecu potrosnju od novijeg i jaceg brata.

Alfa 147 ristajl 150ks mjet, slican prosek brzine i stil voznje, a trosi 0.5l vise od x3 koji je tezi 650kg po saobracajnoj.
Pritom mislim da su im deklarisane performanse iste (8.5s i 210kmh).

IMG_20210213_194055.jpgIMG_20210213_191746.jpgIMG_20210213_191752.jpgIMG_20210213_191731.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...