Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Put u Grčku preko Makedonije / Bugarske

Recommended Posts

Šta ti od ovoga konkretno treba na odmoru: "Kao rezultat rasta PDV-a, izglasanog ovog meseca u grčkom parlamentu, brojni proizvodi i usluge postali su skuplji. PDV je porastao sa 13 na 23 odsto, a među osnovnim proizvodima koji su poskupeli su meso, ulje za kuvanje, kakao, sirće, so, cveće, drvo za ogrev, đubriva, insekticidi i sanitarni proizvodi."?

 

PDV su podigli na polovini mog boravka u Grčkoj. Nisam primetio da je bilo šta poskupelo...

 

Uživaj!  :guitar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo stigao iz Parge. O putu do tamo i nazad je sve vec receno. Put kroz Makedoniju je uzas, pogotovu u povratku gde su brojni radovi pred Skopje na delu gde su razdvojeni smerovi auto puta. Hoopsera koliko hoces. Potez od Vranja pa sve do izlaska iz Grdelicke klisure je blagi uzas. Vozi se 50-60 sve vreme tako da se na tom delu naoruzate strpljenjem. Sve ostalo je ok.

Sto se poskupljenja tice, jeste sve poskupelo ali malo, gotovo neprimetno. Sve namirnice su skuplje u proseku po 20-30 centi. U freeshop na GR-MK grani svracajte samo da kupite pljuge jer su one drasticno jeftinije. Sve ostalo je cisto gubljenje vremena jer su cene vidno vece nego u Srbiji. Primer, boks Moods cigarilosa je kod nas 6500 din a u freeshopu 24 evra. Zato su patike koje su kod nas 6000 din tamo 85 evra a parfem koji je kod nas 7500 din tamo je 90 evra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jao matori. O Pargi bi mogao da pisem i pisem. Meni jednostavno to mesto mnooogo prija kao i cela Jonska obala. Meni Egejska i Jonska nisu za poredjenje nikako. Inace ja sam vec bio u Pargi pre 3 godine na 21 dan, a ove 16 jer nisam mogao da uzmem vise odmora. 

Grad je smesten na brdima tako da je setnja gore dole neminovna ali nije zamarajuca jer usponi nisu strasni. Jedino ako se penjes od centra preko starog grada ka tvrdjavi. Tu je onda veliki uspon ali ni on nije strasan jer ti paznju odvlace brojne radnjice i divan pogled na more tako da je u redu. Stari grad je prelep kao i tvrdjava na vrhu istog odakle je pogled cista perverzija a ima i divan kafic u borovini gde covek moze fino i sa uzivanjem da odmori.

Centar je pun radnjica i restorana i ima svega i svacega. Srba nema mnogo sto meni odgovara jer kad predjem 1000 km ne ocekujem i ne volim da cujem srpski previse. Ima puno skandinavaca. Grad ima 4 plaze. Gradska je meni bezveze, ali ima simpatican detalj, jedno ostrvce sa crkvicom do koga odrasli bukvalno mogu da pregaze vodu pa da se malo prosetaju. Onako, simpatican detalj. Druga, nabliza gradskoj je Piso Crioneri. Mala uvala, lepa voda, kamenje i prilicno zguzeno i natrpano.

Treca je Lychnos malo pre ulaza u Pargu. Lepa, sa krupnim peskom (ili sitnim sljunkom), na plazi je veliki i moderan hotel. Plaza je bilaq fantasticna pre 3 godina ali sam ove godine primetio da su i nju naguzili tj. prenatrpali suncobranima i lezaljkama-.

Poslednja i meni najbolja je Valtos sa druge strane brda u odnosu na grad. Veeelika i siroka plaza sa puno kafica od kojih svi imaju bazene. Ono sto je najbitnije je da su suncobrani na plazi vrlo siroko smesteni tako da i kad je najveca guzva, u stvari nije guzva uopste. Ako idete na Valtos, a sigurno cete tamo ice najvise, nemojte odmah sa parking da sidjete na plazu vec idite desno i smestite se kod Parga Beach Resorta. To je po meni najbolji deo plaze. 

Cene su kao i u vecini Grcke. Lezaljke i suncobran 7-8 evra ceo dan, frape 2.5 - 3.5, pivo 2-4 u radnji 4pack Mythosa od 0.5l je oko 4.5, pita giros od 2 do 2.7. Onako, cene su klasika... Meni samo smeta sto nema kao na tri prsta i Tasosu varijante da ne placas lezaljke ali da si obavezan da narucis pice, ovde je obrnuto , ali sta je tu je.

U blizini je Igumenica ( gde mozete otici u vecu kupovinu jer je sve mnogo jeftinije) blizu koje je Sivota (koja je meni potpuno razocarenje)  i na drugu stranu Preveza kod koje je ulazak na Lefkadu tako da moze covek da se provoza i obidje jos stosta. Na celom tom potezu ima divnih plaza, stekova i uvala pa se svasta moze otkriti.

Zakljucak, idite u Pargu ja je najiskrenije i natroplije preporucujem. Cisto poredjenja radi, 3 prsta i Tasos su potpuno smesni u poredjenju sa Pargom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izbegavajte Skala Furku. Posebno porodice sa malom decom ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Togo, ako se setiš još nečega do kraja avgusta, a da je za izbegavati - piši!!!!  :cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

U ranijem postu sam napisao da je Sivota za mene razocarenje pa da obrazlozim.

Bili smo na jednodnevnom izletu do tamo i hvala bogu da nije bilo vise od toga. Prvo, grad nije grad nego selendra za par radnji i kafica i to je to. Ostatak naseljenog dela su kuce ili hotelcici naguzeni na nekoliko brda ciji su usponi i padovi neretko i pod 45 stepeni sto znaci da pesacenje apsolutno ne dolazi u obzir. One plaze koje nase agencije reklamiraju kao nesvakidasnje su blagi uzas a na prvom mestu cuvena plaza Bella Vraka iliti bele gace. Na razglednici izgleda fantasticno ali ono sto razglednica ne govori je da je prvo problem doci do nje. Kolima dolazite do slepe ulice gde nema parkinga a sva mesta na ulici gde biste mogli parkirati su vec zauzeta tako da morate da se vracate bogu iza nogu da biste nasli mesto gde mozete da ostavite auto. Posle toga peske idete do kraja te slepe ulice a onda ka plazi se spustate pod rucnom i to bogami podosta. Kada se spustite na plazu shvaticete da nema suncobrana i lezaljki kao ni tuseva i svega ostalog tako da je plaza potpuno neuredjena. Onaj lepi pesak sa razglednice nije pesak nego sitno ostro kamenje koje bode sacuvaj boze. Na nekim mestima je voda ok ali na nekim je potpuno crna kao da je neko prosuo naftu u nju. Sve u svemu osim vizuelnog efekta, meni se mnogo vise svidja u BG-u na Savi nego tamo.

Najverca i najsredjenija plaza Mega Amos ima lezaljke, suncobrane i jedan tus, kao i par kafana. Sljunak je nesto prijatniji jer nije ostar ali opet, na mene plaza nije ostavila nikakav utisak. Da ne pominjam da smo samo za vodu pukli 10 evra jer nema prodavnice tako da vodu morate da kupujete u kafani.

Meni su Sivotu nahvalili neki poznanici pa sam otisao da vidim o cemu se radi. Tek sada shvatam koliko ti moji poznanici nemaju pojma o tome sta je dobro mesto za letovanje. Da se razumemo, Sivota je na divnom mestu i ima puno potencijala, ali onako kako su je Grci spremili za turiste ne vredi ni pisljiva boba.

Sve u svemu ocekivao sam mnogo vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komšiji se u Sivoti jaja uvukla od ledene vode.  :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li to znači da se sada definitivno izbegava onaj put kroz Petrič, mislim kroz samo naselje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam bio preprosle godine u Skala Furku,mesto je dusu dalo za odmor,ali sanmo za odmor jer je malo mesto nema guzve a nema ni toliko saobracaja,taj deo je sa suprotne strane gde su Hanioti,Pefkohori,,,manje razvijen i dolaze Bugari i Makedonci najvise!Sada smo se smestili u mestu Nea Flogita,isli smo na slepo!Nasli smo vise nego odlican smestaj,mesto je puno,plaza je losija,ima puno kamenja na ulazu!Mesto je 6km od Nea Moudanie!Pri dolasku nismo imali zadrzavanja duza od 5 min,sto sam se zacudio!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šalio sam se za Skala Furku, naravno :)

 

Drugu godinu za redom smo letovali tamo. Savršeno mesto za odmor. Nema gužve, nema noćnog života... Ima dugačku plažu i čistu vodu, mesto je ravno, nema planinarenja pri povratku sa plaže, u pozadini je četinarska šuma... Nalazi se na zapadnoj obali Kasandre, što znači da je osunčano do samog zalaska sunca iza padina Olimpa.

 

Preporučio bih svima smeštaj u Idea Holiday

 

Rezerviše se uplatom Western Union-om direktno vlasniku. Nikos i Dafni (vlasnici hotela) su fenomenalni ljudi, za razliku od većine Grka vrlo su vredni. Nemaju radnike, već sve sami (uz malu pomoć ćerke i zeta) održavaju. Redovno čiste sobe, peškire i posteljinu menjaju na 2-3 dana, bazen čiste i dezinfikuju svakodnevno... Svi gosti imaju obezbeđen parking u okviru njihovog poseda. Na raspolaganju imate stalno priključeno crevo, pa kad god poželite možete da operete ljubimca (ko god to bio :) )...

 

To nam je sigurno destinacija za odmor i sledeće godine, a smeštaj rezervišemo već u januaru ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari ja stigoh pa da napišem koju, možda nekom bude korisno  :)

 

Putovali smo za Neu Kallikratiju, mesto na samom početku Halkidikija, nešto ispod 700km od Beograda, a u povratku smo svratili u Solun i onda za BG.

 

Kenuli smo oko pola 4 ujutru što se ispotavilo kao dobra odluka. Nema gužve, ali ima sijaset gastarbajtera u kolima od 50+ 000e koji voze 90-100km/h i po 10-15 u koloni. Popi*deo sam dok sam ih sve izobilazio.

Što je najgore voze i paralelno i pokušavaju da pričaju. Srećom raščistilo se kod Paraćina poprilično.

 

Sve u svemu bez problema smo došli na granicu gde smo bili u MK za malo jače od pola sata ukupno.
 

Put kroz MK je ok recimo. Retko gde može da se drži 120, ali ja sam svuda vozio oko 100-110 tamo gde su ograničenja bila 60-80 i nisam nešto dolazio do izražaja od Turaka koji peglaju ozbiljno.

Putarine iznose 4.5e tj 3 puta po 1.5e.

 

MK-GR granica: zadržavanje bukvalno 2min. Nisu nam ni pogledali pasoše. Uzgred, Makedonci su prilično bezobrazni i na svakom prelazu su imali poneki "komentar". Grke sa druge strane bukvlano zabole za nas.

 

Kroz Grčku može da se vozi 110-120 koliko su ograničenja osim magistrala gde sam ja išao 80-90.

Grci za moj ukus ok voze. Nema onog nabijanja u dupe o kome svi pričaju niti ludačkog izlezanja. Veći problem su Bugari sa džipovima koji misle da mogu da preskaču vozila.

 

Stigli smo oko 1 po našem vremenu bez žurbe i sa 3 poveće pauze. Prosečna brzina čini mi se 86km/h i prosek smešnih 4.4l.

 

Povratak: Kallikratia - Solun pun je dosta jednostavan i rasterećen. Za oko 40min lagane vožnje smo bili u hotelu.

Iz Soluna smo krenuli oko 7 ujutru po našem vremenu.

 

Solun-Evzoni putovanje traje oko sat. Ponovo jako male gužve i poneki bezobrazan vozač koji zauzima celu traku na Grčkom "autoputu", ali sve ok.

Kroz MK sam malo ošttrije vozio tako da smo pre 11 uz solidno zadržavanje na granicama i sat pauze bili na srpskoj granici gde kreće haos.

 

Jedno sat- sat i po vremena čekanja, Turci, Bugari i gastarbajteri koji bi da se uguraju preko cele kolone, sviranje, psovke i standardno. A i naši su se baš trudili da raščiste gužvu tako da su svakog drugog iz gaća istresali što je ozbiljno trajalo.

 

20km vožnje kroz Srbiju i stajanje zbog sudara. Ja mislim da smo između 2 i 3 sata stajali nepomično. Policija je sve automobile prebacila u suprotan smer i tako smo stajali dok nije sve raščišćeno. Posle ozbiljne muke da krene saobraćaj kako treba i ja sam već otkačio od čekanja tako da sam tu nenormalno vozio nekih 20-30km. I do 150-160 gde god je moglo po magistrali dok nismo obišli kamione.

2-3 sata vožnje i opet zastoj zbog radova.

 

Taman mislim da smo se odglavili konačno i opet zastoj sat i po kod Bubanj Potoka. Sve u svemu fascinantnih 11-12 sati putovanja!

 

Što se goriva tiče ja sam sipao u MK i cena je čini mi se ispod 0.9e po litru ed kada se plaća evrima. Gorivo je bilo dobro, tj nije se žalio auto niti loše radio.

Ako mogu još nešto da kažem pitajte :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupali se svih 10 dana.
A voda kao u Egiptu :) Nisam nikoga pitao za temperaturu pa neću da se frljam stepenima, ali baš je topla.

 

Inače, sinoć kada smo bili u Solunu je počelo prilično nevreme. Mislim da će biti dosta manje kupanja za one koji idu u ovoj turi.

 

Ono što tebi može biti interesentno zbog dece je da plićak u Kallikratiji ima dobrih 100m. Na jedno 20-30m od ulaza je voda u visini kolena i tu se jedva prođe od dece koja se igraju, a treba poprilično da se naplivaš da bi došao do dublje vode.

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bio u Kalikratiji pre par dana,mesto je puno ko casa i mnogo jeftinije nego u Flogiti gde smo bili smesteni,npr Giros u Flogiti je 2,8e a u Kalikratiji 2,2e,moj klinja cim vidi odmah trazi GIROZ a sto ima ulica sto se kaze-koze pasu pod rucnom-kakvi usponi od 50 stepeni!!Voda je bila topla ko iz bojlera,mislim da je bila bar 28-30c.Vise mi odgovara pred sezona,mnogo je prijatniji vazduh,ono se brate ne trpi,ne mozes da zivis ni danju ni nocu,a i mnogo su manje guzve po putevima,sto kazes Turci sa A4-5-6-7-8  i ne mogu da ih sve popamtim samo preskacu kolone,najgore bese pri povratku od VLadicinog Hana,2 slepera smo pratili jedno 15 km,i ukaza mi se dugacki pravac,preteko sam jedno 6 vozila i oba slepera,naravno prebacim ga na nitro da dobije koju ks vise!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...