Jump to content
FAS Euroauto Goran
etibor

Nove sijalice, iskustva - saveti

Recommended Posts

Rekoše Fiat Punto prosečan srpski auto ,kao da svi voze only punto.A test im je sačuvaj bože sa fara od traktora pređoše na far od punta.;)

Odgledao sam celo testiranje, posto sam fanatik za farove i osvetljenje. Nevezno za to da li je far projektorski ili reflektorski, ubacili su par stvarno interesantnih detalja, ali kojima se (po mom skromnom misljenju) nisu dovoljno pozabavili.

Akcenat je vise trebao da bude na ustelovanim farovima, sto je kod nas u saobracaju GLAVNI problem. I reflektorski far moze da daje izuzetno lep snop, sa dobrom sijalicom i kada se pedantno upuca.

Kroz pricu su provukli da je snop na testnom autu ustelovan (da ne reklamiramo organizaciju), a znamo koliko su cesto i sami uredjaji nebazdareni i losi. Ni jednom u testu nismo videli projekciju fara na vertikalnoj povrsini, na recimo 10 ili tih pocetnih 40m... A to je najprostiji i najefektniji nacin "merenja" i uporedjivanja kakav je cut-off fara, da li neka sijalica ima "pogodjenu" zizu ili rasipa svetlo, da li je dobro "upucana" horizontala i vertikala fara, itd. Trece, sa Lux-metrom su i na 40 i na 80 i na 100m merili jacinu svetla na istoj (i to poprilicnoj) visini :) . Valjda je poenta izmeriti i uporediti jacinu svetla u zoni ispod cut-off, tj. zoni osvetljenja puta, a zatim i koliki je taj "visak" koji sijalica prebacuje preko te linije... Sa zakljucima za LED sijalice se apsolutno slazem, po meni to uopste nije za glavno (oboreno) svetlo. Pod tim podrazumevam jeftine Kineze, a ne fabricke sisteme sa desetinama usmerenih dioda.

Imalo je tu jos toga, solidno zamisljeno ali nije se obracala paznja na neke stvari. Na kraju mi je utisak bio da su vise hteli da impresioniraju gledaoce sa skalamerijama koje su dovukli, a mozda i bolje zakljucke moze da donese iskusno oko gledajuci samo projekciju fara na zidu :) . Stelovanje farova kao izuzetno bitna stavka i ono za sta nase vozace generalno za*ole (sto se moze videti cim se nocu izadje na otvoren put) - pomenuto je tek u par recenica na samom kraju.

Edited by Ivan

Inace, za svakoga ko se dvoumio ili nema informacije, NB laser su sjajne, svetle za sve pare i za svaku su preporuku. Jedino je diskutabilno koliko ce trajati. S obzirom da imam dnevna LED svetla, verujem da ce potrajati dovoljno da se ne kajem. Inace, svetle mnogo belje svetlo tako da se slazu sa LED pozicijama sto me je ranije nerviralo jer su LED klasicna hladno bela a oborena klasicno toplo belo.
Evo kako to izgleda na putu( izvinjavam se sto slika nije kvalitetnija):

9ab22421ca5cf28a6f65292e6c2d40ec.jpg

Edited by Ivan
Prebaceno, formatiran tekst, skinut TT potpis

Nisam jos uvek imao priliku da ih probam po kisi a bez ulicnog svetla ali su primetno bolje od standardnih. One su na 3700K tako da je to jos uvek topla bela, blizu neutralne sto je potpuno OK za mokar asfalt.

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat i TT potpis

Pre godisnjeg sam metnuo u oborena M-tech Platinum. U odnosu na neke no-name iz Uradi Sam (klasicne halogene), primetna je razlika. Nisu bele-bele (sto je super) vec ima primesa malo zuckaste bolje. Vozeno po mokrom ali u dnevnim uslovima i tunelima. 

Mislim da po boji premaza na sijalici da su tu negde kao Night Breaker Unlimited (kolicina i lokacija tog plavicastog premaza, ne boja) i mislim da cu ih staviti i u duga svetla. Uzete u BeoCar oko 900rsd / par H1. 

Edited by ISV_01

emisijaSATyoutubelogonovi.jpg EmisijaSAT: Koje sijalice su najbolje - halogene, LED ili Xenon?

Ovoga puta proveravamo da li ima smisla to što piše u zakonu da je zabranjeno fabričku sijalicu u faru automobila zameniti nekom drugog tipa. Zato smo na test stavili pojačane halogene sijalice, naknadno ugrađene LED sijalice i ksenone, i to u realnim uslovima. Merili smo koliko daleko bacaju, kakav je snop, ali i da li zaslepljuju vozače iz suprotnog smera:

Lepo objašnjeno i pokazano, izmereno. Još samo da u nekom momentu stave projektor i na njemu sve ovo da probaju a ne na klasičnom reflektoru, bila bi potpuna slika skoro svih najzastupljenijih tipova farova.