Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Pa, takve su all season... :thumbup: mada, obično imaju više šare (više kanala, lamela) od letnjih.

Gledah sada na ADAC sajtu, postavljao sam već te testove koje su preneli kod nas:

Test guma za sve sezone ADAC 2011

Dimenzija 175/65 R14 T

- Goodyear Vector 4Seasons >>> dobra

- Sava Adapto >>> zadovoljavajuća

- Vredestein Quadrac3 >>> zadovoljavajuća

- Kleber Quadraxer >>> zadovoljavajuća

- Hankook H730 Optimo 4S >>> zadovoljavajuća

- Rigdon All Season 120 >>> zadovoljavajuća

Quadrac 3 sa testa je novija verzija, tj. novija guma. Ova Quadrac 2 postoji vajda od 2008. godine (možda i godinu duže).

Međutim, test nije u dimenziji koja mi treba, a videh da ima značajnih razlika zavisno od dimenzija gume koje su bile na testu. Tako npr. 195/65 R15, zimske gume, GY Ultragrip8 je na vrhu sa Continental gumom. U dimenziji 175/65 R14, isti Ultragrip 8 je za čitavu ocenu slabiji od vrha, tj. ima ocenu ''zadovoljavajuća'', dok u prvoj dimenziji ima ocenu ''dobra''.

Ima kod nas i tog novijeg modela, Vredestein Quatrac 3:

q3_full.jpg

195/65 R15 91T, cena 8.618 dinara.

-----------------------------------

All season

- Vredestein Quatrac 2

quatrac2.jpg

Šara liči na Pirelli all season koju sada imam na Stilu:

aquamile.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na bembari u svabiji vozio neke all season, ali one su bile zanimljive, asimetricne. Spoljni deo je bio letnja guma, a unutrasnji kao prava zimska. Ne znam kako bi to radilo po snegu, ali na suvom su bile ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam dva pitanja... Imam trenutno jedan par zimskih Fulda Montero 3 175/65 R14 i uzeo bih još jedan par guma, pa sam u maloj nedoumici... Da li bolje uzeti par guma koje su šire ili koje su veće, ako ne nadjem iste dimenzije, pošto sam na nekoliko mesta gledao i nigde ih nema?

Drugo pitanje je o protektiranim gumama (u opciji search sam pronašao da ovde ima o tome, ali tema ima 47 stranica)... Nekih 10tak eura po gumi su jeftinije nego nove, malo sam guglao i ljudi koji su ih vozili ih hvale, a oni koji su nešto čuli ih hejtuju, e htedoh da pitam da li je neko ovde imao iskustava sa tim protektiranim gumama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Protekt, info iz 2. ruke. Moji drugari su ih vozili.

- Teže su, dosta su teže

- Kramponi (lamele) su dosta dublje.

- Bucne su jaaaako

- Ako je mekana guma, dobre bi bile na snegu. Neke su bile "plastične". To su valjda letnje, ali su im kramponi bili kao od zimskih.

- Desavalo se: krive se, izletali bubrezi, zice. Jednoj se cak taj gazni sloj odvojio (razlamentirale, kako li se kaze)

Tada su vintere u Bosni bile 27 evra, a protekti po 10 evra. Nisu bili vredne ni tih 10evra. Sve su bile zamenjene sledece sezone.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio sam ga sa 195/50/R15 gumama i mislim da su preniske i ne samo to... nego ima i previse prostora izmedju gume i krila (izgleda ruzno). Molim za odgovor na sledece pitanje.... Da li su teske gume (kako mi neki kazu) sa profilom 60 i koje gume uzeti i gde? Mislim na region Beograd i neku prosecnu cenu (znam da je u vecini slucajeva najskuplje = najbolje). Ima li neko nekih iskustava? :unworthy:

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam vozio brava prvo na 185/60 15, pa na 195/50 15, pa na 195/45 16. Mislim da bi ti idealna dimenzija bila 195 55 15, spoj lepog i korisnog :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je , imam 195/55/15 i nemam nikakvih zamerki !

Moja ti je preporuka to, pazario sam kleber gume i sve ide kao po loju B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedino sto su su 195/55 u dosta slucajeva i drasticno skuplje od npr. 195/50, ne znam iz kog razloga. Matori mi ih vozi na Xsari pa znam posto sam jurio gume za njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jednu nedoumicu. Naime, kupio sam pre dva dana zimske gume kleber, dimenzije su 165/65/R14. Pre nego sto sam otisao do vulkanizera nameracio sam se bio da kupim miselin alpin i greskom mu izdiktiram dimenzije 165/70/R14 (posto vozim i punta) a on mi rece da su 6500 din, i ja rek'o ok. E a kad je krenuo da skida gumu on vidi da je 165/65/R14 i kaze mi da su one za 1000 din skuplje, a da od ostalih u toj dimenziji ima samo kleber i ja kao ajde jeftinije su za 2 soma po gumi i uzmem njih. E sad mene interesuje da li sam mogao da uzmem 175/65/R14 na tu istu felnu? To pitam jer sam kasnije video da je cena za tu dimenziju maltene ista kao i za 165/70/R14. I cudi me da mi ovi momci sto rade nisu predlozili da stavim tu dimenziju ako je moguce, jer sam se bas neckao da li da se otvorim za miselin ili da da idem na ekonomicniju varijantu. Inace sto se tice klebera, jedino sto sam mogao do sada da primetim da je guma izuzetno tvrda, a kakva je na snegu to ce tek da vidimo.

Jedino sto su su 195/55 u dosta slucajeva i drasticno skuplje od npr. 195/50, ne znam iz kog razloga. Matori mi ih vozi na Xsari pa znam posto sam jurio gume za njega.

Skuplje su zato sto je redja dimenzija i onda ih manje i prave i samim tim im je cena veca. Ja imam isti problem sa mojim 165/65 jer su za 15-20% skuplje od 165/70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nedavno sam kupio 2 polovne gume 195/55/15,ali nisam znao da gledam godiste kada sam uzimao,nego mi je drug rekao da su 2002 i ne znam koja nedelja,inace gume su bukvalno kao nove novcijate,da li ce mi godiste predstavljati problem,nego kaze ne-neko da..pa zelim da cujem vas savet...

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, onako iz vulkanizerskih prica - SVAKA guma gubi svojstvo nakon 5 godina, mnoge evropske zemlje ne dozvoljavaju voznju guma preko 3 godine starosti, ostatak Evrope do 5 godina starosti.

Jednostavno - voziti gume stare 9 godine je sve samo ne dobro. Ja se najiskrenije (znam da ces se smoriti) ne bih vozio sa tim ni u ludilu.

Skupi 80-100e za polovne mladje gume, ne starije od '08. godista.

Prijateljski savet. :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prva dva broja su nedelje druga dva godina npr DOT 4302 ili ti cetrdesettreca nedelja 2002 godine....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Stilu sam dobio skoro pa nove mišelinke, ali klizale su se na suvom kao po ledu jer su bile plastificirane od starosti. Godište gume je najbitnija stavka pored dubine šare. Tvoje su malo omatorile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrati mu gume i trazi pola para nazad, mislim da je to OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema veze da li su gume 2002 god ili koje god, vazno je da je guma zdrava, da nije ispucala sa strane, da nije kriva itd.. vazno je da su bile dobro skladistene.. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema veze da li su gume 2002 god ili koje god, vazno je da je guma zdrava, da nije ispucala sa strane, da nije kriva itd.. vazno je da su bile dobro skladistene.. :thumbsup:

Nije bas tako.Vremenom sve propada cak iako je uskladisteno pravilno.Gume stare 9 godina,ma koliko na oko bila dobra sara su zrele za reciklazu.

Opet,s druge strane,gumarska industrija daje preporuku - posle 5 godina od proizvodnje,guma nije za upotrebu,sto opet otvara neke sumnje.Elem,industrija mora da radi,novac da se obrce.Kupujem-prodajem.

Edited by sasha015

Share this post


Link to post
Share on other sites

namontirao sam napred barum polaris polovne, istrosene do pola i drze bolje od novih tigar winter-a u istoj dimenziji. po suvom se ponasaju skoro kao i normalne letnje gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa Barum Polaris gume su prošle bolje na svim testovima od Tigar Wintere, tako da nije čudo što bolje drže :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...