Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Neka preporuka za 185/60/R14? Kragujevcani?

Nasao sam Tigar Winter za 4450din pa me zanima sta je best-buy u tom rangu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jao, otprilike ovako, ja isto trazim samo u 175 65 14 dimenziji...sto radnji, sto misljenja, na jednom mestu me ubedjuju da je BF Goodrich GForce izuzetna ( ja ih vozio prosle zime... :thumbdown: ), u drugoj da je Sava S3 best buy, odnos cene i kvaliteta, a da je Wintera ok ali samo prve godine, opet na trecem mestu da UG8 jeste dobra, ali ako se radi u Nemackoj ili Japanu... :shock: , a ako je u turska guma ne valja nista...ko ce ga znati, ja se samo zbunjujem sve vise...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam Winteru vozio prošle zime, odlično se pokazala. Išao na Zlatibor, namerno preko nekih sela - ne čiste put, bilo leda, pa snega preko i nikakvih problema nije bilo, nisam ni pomisio da izađem i stavljam lance. Ali to je bila 13" i prva (i jedina) zima kad sam vozio Winteru, a čujem da dosta ljudi kaže da već sledeće sezone ne bude kao prve, ali otišao auto, pa i gume sa njim :) .

A što se tiče UG8, ove što sam kupio preko IPG su Made in Poland.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece Winteri da fali nista ni sledece godine, ako je lepo sacuvas preko leta. Poslednje zime slabo, ali prethodnih barem svaki drugi vikend neka planina, tako da o Winteri sve najbolje. Kod mene je jedan par od decembra 2007, a sad je vec vreme za jos jedan. Michelin je jos prosle zime bio zreo za penziju, ali kako se nije izlazilo iz grada, nije bilo ni neke krupne argumentacije za trosenje para.

Njoj u principu sneg nije problem, nego voda i vreme kad je ni tamo ni vamo, ali ni to nije kriticno. Mozda se daju izmeriti po testovima ti nedostaci, ali pri normalnoj voznji nema nikakvog problema, cak ni pri naglim promenama pravca i kocenjima.

Nije najbolja, verovatno, mozda i daleko od toga, ali svakako nije za izbegavanje. Naravno, drasticno je bolja od bilo koje letnje kada krenu zimske padavine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prosle nedelje mi je zapao u nekoj kombinaciji auto sa sve 4 tigar wintera gume 185/60/14 sa preko 6mm sare, 2008. godiste.

utisak iz voznje: mekane udobne, ne previse bucne. sve ok dok nisam dosao do prve krivine. malo ostriji ulazak i eto veselja. auto sa zadnjim pogonom i mcpherson prednjim vesanjem je katastrofalno podupravljao.

sat vremena kasnije ista krivina istom brzinom ali su na autu bile michelin pilot stare 12godina sa 2mm sare jer sam tigar skinuo. nema podupravljanja, nos auta ide tacno tamo gde ga usmerim.

znam da od zimskih guma ne treba bas puno ocekivati po pitanju handling-a ali ovo je zaista katastrofa. vozio sam dosad razne zimske gume ali su ove ubedljivo najgore po tom pitanju. cak su i sava eskimo znatno bolje, a skuplje gume da i ne pominjem. verovatno bi bile ok za nekog ko ciji je stil voznje kao kod mog 62godisnjeg caleta. sve skupa - za izbegavanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gume 2008. matore? gresis. kvalitetnim gumama nista ne fali ni posle 10 godina.

svrha poredjenja? pa i zimske gume ces voziti bar 30% vremena po suvom na temperaturi iznad nule.

michelin su tu upravo kao primer guma koje i kad je po svakom kriterijumu trebalo da zavrse u kanti za djubre rade bolje od guma za koje su se ljudi maltene potukli ko ce da ih pazari kad sam ih stavio na oglas u pola cene novih. kasno uvece sam stavio oglas za te wintere a sutradan do podne me je zvalo 20 ljudi a onda sam iskljucio telefon jer sam jos sa prvim dogovorio prodaju u 9h. ovi kasnije su mi kad sam im rekao da su gume prodate nudili i po 30% vecu cifru samo da njima prodam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj lapsus za godinu prozvodnje, ali i dalje stojim iza toga sto sam rekao za zamenu teza. Prosle nedelje je bilo blizu 20 stepeni. Da su takve temperature kod nas zimi normalne, a ne da ce da se zadesi neki dan, ne bi bila prodata niti jedna zimska guma ikad.

Zna se cemu sluzi koja guma, ne znam sto trosim vreme objasnjavajuci nekome na automobilskom forumu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

e pa vidis to sto ti pokusavas da kazes sve stoji ali samo ako nisi nikad vozio neke druge zimske gume. za 15 godina i xxx stotina hiljada predjenih kilometara vozio sam skoro sve brendove guma kojih ima na nasem trzistu i zimske gume uopste ne moraju da budu toliko lose na 20'c. vec dve sezone vozim toyo zimske gume na svom autu i uopste nisu lose ni po suvom i toplom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su michelin letnje sve 4, a zimske fulda nove.Mada garantujem da od sava s3 za zimu nema boljih guma.Zanima me jedno na koji vam je pritisak u zimskim gumama meni 2.1 za gumu 14 kakava su vasa iskustva :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimske se duvaju oko +0.2 u odnosu na letnje u istoj dimenziji.

Djape, vozio sam razne zimske gume, a vozim i dalje. Na Skodu zenina firma stavlja uvek najbolju gumu po ADACu, sto letnju, sto zimsku. Na Stildzi su trenutno 2 Winter, jer sam ostavio 2 nove Michelin Alpin koje su dosle sa kolima. Wintere sam stavio umesto para Continentalki zimskih iste godine kad sam uzeo auto, ne mnogo starih, ali su ocajne bile po snegu. Alpin ove zime ce da naprave mesto za jos par Wintera ako me ne bude mrzelo da se smaram sa vulkanizerima, jer ima jos koja mrva zivota u njima.

Sta da radim kad volim da sam najbrzi niz i uz Kopaonik, pogotovo kad zestoko zaveje, tu Winterusha sabija kako drzi.

Moze da prica ko sta hoce, ali nova Wintera je bolja od bilo koje stare zimske gume. Razmislite o tome sto sam rekao ako razmatrate da date vise od 10 evra za polovnu gumu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vozača, toliko mišljenja :)

Vozio sam Winter1 (i onu prvu WinterA) na 3 automobila (sve 4 gume) i bio sasvim zadovoljan.

Odlične na mekom snegu, dobro prte, drže stabilnost na pravcu pri doziranom kočenju, mekana i na -20C.

Loše na vlažnom i otopljenom snegu (po bljuzgavici). Umalo ne podleteh pod gradski autobus na krivini. Okrenuo sam se jednom za 360 stepeni dok sam izbegavao drugi automobil. Proklizale na vododerini. Utisak je da slabo podržavaju menjanje pravca (zbog akvaplaninga?). Čovek kada se nauči na njene mane, uopšte nisu loše. E sad... ja sam ih kupovao u drugoj državi i bile su dooooosta jeftinije od ovih izvikanih.

Odavno sam želeo da probam bolje/skuplje gume i, eto, kupio sam Mišelin ;) Videćemo da li su 64€ bolje od kompleta Winter1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li bi neko mogao da me prosvetli totalno sam zbunjen. :question:

Od skora sam vlsnik Punta 2 i sad bi kupio zimske gume. Ako sam dobro video u uputstvu stoji da treba da se stave 165/70 R14 ili 185/60 R14 (trenutno na kolima imam 175/60 R14 letnje). Moja dilema je sa kojim je gumama bolje voziti preko zime (uglavnom po gradskim uslovima bez izleta na planine.)

Koliko km mogu da traju kada se kupe nove gume?

Unapred zahvalan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzmi onu dimenziju koja je najjeftinija. Bukvalno. Postoje neka pravila da je uža guma bolja itd itd ali ako voziš po gradu skoro je pa nevažno. Razmotri i dimenziju 175/65/14 ona bi trebalo da je u toj konkurenciji jeftinija...

Gume traju isključivo u zavisnosti od tvoje vožnje i njihovog kvaliteta... meni je recimo AVON trajao 65kkm, Dunlop oko 50kkm, GY oko 60kkm, a Sava jedva 40kkm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za zimu ti je bolja uža guma, tj. ona prva mera da bude manja, tako da kupi slobodno 165/70 R14 i nemaš problema. A može kao što i Dovla kaže, jeftinija varijanta. Nema tu puno razlike.

Edited by RazoR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek bih pre uzeo Tigrice od Save ili Klebera -> Sava je nekad bila baš dobra guma, a Kleber pojma nemam, nikad probao. Tigrice vozim i letnje i zimske, bar sa njima znaš šta od njih da očekuješ u skladu sa novcem koji koštaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sava je po novom adacovom testu -zadovoljavajuca.

Prosle godine sam kupio 4 nove winter1.Mnogo bucna guma. Auto kaze "huuuuuh".Dimenzija 205/55 r16

I na malim brzinama bas huji.

Ove godine,drugi auto,kupih savu s3.Mnogo tisa guma.Mekoca tu negde.Dimenzija 175/70 r14.Made in Poland.

MOzda ima veze sa dimenzijom jer se isti pneumatici razlicito ponasaju u razlicitim dimenzijama.

Obe gume su neka niza klasa.Sasvim zadovoljavajuce za prosecnog vozaca i primerene prosecnom budzetu.

Edited by sasha015

Share this post


Link to post
Share on other sites

uvek stavi na auto najsiru gumu noja moze da stane. tih dodatnih 2% stabilnosti ili metar kraci zaustavni put ce ti pre ili kasnije ustedeti mnogo para

Share this post


Link to post
Share on other sites

All season

- Vredestein Quatrac 2

quatrac2.jpg

6.359 dinara 195/65 R15. Jel' mooooožda neko imao ovu gumu, ili možda neko zna povoljniju cenu? :whistle:

Koliko vidim u testovima koji su već postavljani na temi, gume Vredestein su generalno dobro prolazile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj na adac.de i testove all-season pneumatika ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...