Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Naravno...poštovani policajci koji čitate ovaj Forum, kao što reče Sale, niko od nas ne prelazi 120 Km/h... :police:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa doslo je vreme da se skinu zimske gume! Posto prvi put cu da vozim punta na prolece i leti,molim za savet koje gume staviti! Naravno i felne! Dimenzije i iskustva ako ste ih imali...Hvala!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se tice marke guma ide miselin pa ostali a dimenzije ti zavise sta zelis od auta-udobnost,trajniji trap,jeftinije onda uza i visa guma,ako zelis izgled,lezanje na putu onda sira i nizi profil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam uzeo 4 letnje gume (195/65x15). Posle dosta traženja i analize, izbor je pao na GOODYEAR EfficientGrip, model koji je predstavljen prošle godine. Ono što me je privuklo jeste pre svega odličan rezultat na novom "Auto motor und sport" testu (2. mesto ), vrlo nizak otpor kotrljanja - guma je tzv. "ekološka", tj. trebalo bi da štedi gorivo. I naravno - cena. U Beogumi guma me je izašla (sa popustom za avansnu uplatu) 6100 dinara, što je neznatno više od guma klase Kleber, Tigar i sl, a opet osetno jeftinije od najvećeg konkurenta, Michelinovog Energy Savera (6900 din)...

Prvi utisci su dobri, guma je vrlo tiha, malo tvrđa (ustvari posle zimskih svaka letnja guma se čini tvrđa).

GY_EfficientGrip_2%5B1%5D.jpg

Edited by LybraJTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste, al* ima i ona narodna: "Ne može Goodyear toliko manje da potroši koliko država može da digne cenu goriva" :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje:

Montirati nazad 2 gume 215/45/17 i napred 2 gume 205/45/17

da ili ne?

da li je neko stavljao gume razlicith dimenzija i kako je prosao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što da ne? :rolleyes:

Meni su na primer napred 175/65R14 (najmanja dimenzija u kojima se proizvode Hitris) a nazad 165/70R14 (fabrička dimenzija) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvanicni odgovor koncerna GoodYear u vezi starosti guma i radnog veka istih.

staranjepnevmatiksrb260.pdf

Znaci,ako sam dobro razumeo :coffee:

-po proizvodjacima guma-guma stara do 5 god. najnoramalnije se moze prodavati,kao nova :blink:

-po proizvodjacima automobila,koriscenu gumu treba menjati tek posle 6 godina voznje :whistle:

-a Japanci,za koje svi znamo da bolesno postuju standarde,preporucuju zamenu guma tek posle 10 godina koriscennja :blink:

Ovo naravno stoji ako se gume pravilno skladiste i ako se letnje voze leti a zimske zimi :yes

E pa verovali ili ne ja sam imao ovo prilike da isprobam u praksi :yes na svom prvom automobilu Yugu 45 :thumbup: ,a evo i kako :lol: :

Yugo je bio 81 godiste :unsure:-prva serija ,mi smo mu bili prvi vlasnici i na njemu su bile njegove prve gume Tigar,mislim da su bile neke TG 605,135-ice,sa unutrasnjom gumom,radjene u saradnji sa BF Goddrich-om(obe firme su bile na gumi),

Te gume sam vozio na njemu negde oko 18 godina,da dobro ste procitali 18 godina,e sad jeste Yugo malo presao,s obzirom na godine,negde oko 90 000KM,ali sa prvim gumama :thumbup: ,i zimi i leti,grad otvoren put.S tim da je auto vozen u cugu prvih 17 000 Km,onda je stajao u garazi na panjevima,pa sam ja presao ostatak do 90 000KM.

I kasnije sam naravno promenio gume uzeo tada cuveni TG 621 :whistle: .

Toliko o izdrzljivosti auto guma :unworthy: ,naravno ovo ne treba da bude preporuka da vozite gume toliko dugo :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa verovatno je kao i za mnoge proizvode u pitanju planirana zastarelost. Koliko pije vodu prica da su gume opasne polse 6 godina stajanja moze da nam da neko iz IR-a nekog proizvodjaca ili ko bas ucestvuje u proizvodnji. Neka insajderska informacija. Sigurno je u ekonomskom interesu svih njih da gume cesce menjamo, cak i ako za to nema realne potrebe. Da li stvarno ne valjaju posle predvidjenog perioda ne znam jer ih kroz eksploataciju potrosim mnogo ranije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da mogu...Pogledaj u nekom uputstu, znam sigurno da je moj drugar za punta uzimao 195, ali ne mogu da se setim ostalih proporcija!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam stavio nove Hankook Optimo k406 u dimenziji 185/55/15. Priločno je tiha mada pomalo tvrda. Ali posle zimskih Continental-ki sve su tvrde... Stvio sam ih prošle nedelje pa ćemo videti kako će se pokazati mada sam dobio dosta preporuka za njih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam uzeo 4 letnje gume (195/65x15). Posle dosta traženja i analize, izbor je pao na GOODYEAR EfficientGrip, model koji je predstavljen prošle godine. Ono što me je privuklo jeste pre svega odličan rezultat na novom "Auto motor und sport" testu (2. mesto ), vrlo nizak otpor kotrljanja - guma je tzv. "ekološka", tj. trebalo bi da štedi gorivo. I naravno - cena. U Beogumi guma me je izašla (sa popustom za avansnu uplatu) 6100 dinara, što je neznatno više od guma klase Kleber, Tigar i sl, a opet osetno jeftinije od najvećeg konkurenta, Michelinovog Energy Savera (6900 din)...

Prvi utisci su dobri, guma je vrlo tiha, malo tvrđa (ustvari posle zimskih svaka letnja guma se čini tvrđa).

GY_EfficientGrip_2%5B1%5D.jpg

Jesi li zadovoljan gumama,kakve su u voznji,jel su bucne?Ja se nesto razmisljam izmedju njih ili mishelih energy saver,pa me zato vrlo interesuje da li si ti zadovoljan njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gume su po suvom vrlo tihe. A danas sam ih testirao po najgorem pljusku na autoputu, 100-120 km/h: sasvim dobra upravljivost, kočenje... Za sada sam zadovoljan, ali prešao sam možda nekih 300 km od kupovine...

E sad, što se tiče Energy savera, imam utisak da je prosto preplavio tržište, svi ga nude, svi ga imaju. Zanimljivo, isti dan kad sam ugradio GoodYear u Beogumi, zovem ih popodne da pitam koja je cena istog modela u drugoj dimenziji, za druga koji je hteo da kupi. A lik mi s druge strane kaže "Ne radimo GoodYear!"... Rekoh kako ne radite, pa danas sam kupio...itd itd.... E onda je uzeo da pogleda...

Očigledno da neko forsira određene gume.. .Generalno svi će ti odmah ponuditi Kleber ili Michelin.... a druge gume možeš da dobiješ jedino ako tačno pitaš za određeni model...

Edited by LybraJTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Bio sam pre 3 dana u Beogumi,i decko mi je rekao za njih da su nove gume,i kao imaju ih samo 4 na lageru,a ponudio mi je kleber,kao dobre su.Inace,sad su sa montazom kod njih 6400 din.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja pre nekih mesec dana uzeo 4 nove gume za sluzbeni auto (Zastava 10)... Listao malo testove pre toga i odluka je pala na Fuldu EcoControl i mogu reci da nisam ni malo pogresio... Guma je za klasu iznad fabricki montiranih (Dunlop SP10 3e)... Drzi odlicno i nenormalno je tiha... Svaka preporuka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naleteo sam u Agrohimu na Bfgoodrich G-grip za nekih 5400 dinara 195/65 15, guma izlgleda dobro, grancija 3 godine, strani testovi pristojni. Da li neko od vas ima iskustva sa istom gumom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...