Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

...ne zivimo svi u bg da su nam putevi uvek ocisceni tako da mora da se snalazimo kako znamo

:D

juče...

Qprh0.jpg

danas...

hBC19.jpg

Ae se kladimo da će sve dok ne ugreje biti ovako...očišćeno... :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ovde je po modelu auta preporucen pritisak, a ne po dimenziji guma... E sad koliko dimenzije uticu na promenu pritiska, to nek kaze nego strucniji :-)

Edited by Slobelix

Share this post


Link to post
Share on other sites
Stavih i ja juče čizme, BF Googrich Winter G-force i super su, nigde ne proklizah po debelom snegu i utabanom ko led oko zgrade prilikom pentranja po trotoarima :D

Više info kao i mesto gde sam ih kupio na http://www.energygroup.rs/goodrich_GforceWinter.htm

p.s. u ovoj radnji ne naplaćuju balansiranje i montažu, samo nov ventil ako oćeš, a naravno da oćeš, 90 i nešto dinara, sama guma je malo manje od 4700 u dimenziji 185/60/14

Evo da se ponovim koje sam stavio i da pitam konkretno...

Jel i vama zimske gume lakše proklizaju kad krećete, mislim na vlažnu i suvu podlogu, ne na sneg naravno...

Dešava mi se da kad krećem, ako dam samo malo jači gas ili je uzbrdica, vlažno ili neš, da potpišem kao od šale...tako lako nisam potpisivao leti sa Michelin energy saver letnjim (naravno opet se ograđujem, ne mislim na minus 20, skroz mokro, led i slično...plus 5 do plus 10, ne mora ni da bude mokro)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimske +0.3bar u odnosu na letnje. Doduše, ja i letnje napred volim malo da doduvam, ne izgleda mi ono dobro kako oni preporučuju - tj. možda bi neka druga guma izgledala, ali Hitris nema dovoljno tvrde zidove.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jel i vama zimske gume lakše proklizaju kad krećete, mislim na vlažnu i suvu podlogu, ne na sneg naravno...

Dešava mi se da kad krećem, ako dam samo malo jači gas ili je uzbrdica, vlažno ili neš, da potpišem kao od šale...tako lako nisam potpisivao leti sa Michelin energy saver letnjim (naravno opet se ograđujem, ne mislim na minus 20, skroz mokro, led i slično...plus 5 do plus 10, ne mora ni da bude mokro)

Normalna pojava... Zimske gume uglavnom imaju jako lose prijanjanje na vlaznom i suvom putu... Najgore su temperature oko 4C jer ako je vlazno imam osecaj da vozim kao po ledu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje ti to gume imaš i koliko stare?

Primetno jesu slabije od letnjih, volan se lakše obrće i slično, ali ne bi trebalo razlika da bude toliko drastična - tj. da u bilo kom trenutku imaš osećaj da voziš po ledu, sem kad si po ledu, je'lte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni letnja lakse prokliza od zimskih,zimske su mi nove Sava eskimo3 Poljske a letnje Fulda karat progreso vec prilicno potrosene.I meni je pimetna ta razlika da je volan meksi i laksi sa zimskom gumom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nidžo, ako si pitao mene...

Koje ti to gume imaš i koliko stare?

Primetno jesu slabije od letnjih, volan se lakše obrće i slično, ali ne bi trebalo razlika da bude toliko drastična - tj. da u bilo kom trenutku imaš osećaj da voziš po ledu, sem kad si po ledu, je'lte.

QUOTE (Oktopod @ 17. Dec 2009, 10:58) *

Stavih i ja juče čizme, BF Googrich Winter G-force i super su, nigde ne proklizah po debelom snegu i utabanom ko led oko zgrade prilikom pentranja po trotoarima D.gif

Više info kao i mesto gde sam ih kupio na http://www.energygroup.rs/goodrich_GforceWinter.htm

A čekaj, zašto zimske da pumpam na "tvrđe", zar ne prijanjaju bolje na mekše? Meni prednje napumpali na 2.1, obično leti letnje pumpam 2.2 napred, 2.1 pozadi, tako kaže i uputstvo, a tako mi je i subjektivni osećaj najbolji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poučen iskustvima sa planina, pred zimu kada sam kupovao gume odlučio sam da uzmem makar za broj užu gumu od fabrički montiranih, i kupio sam vintere 175/70-14, u kit-u gde su bile najjeftinije.Nije bilo smisla stavljati šire gume jer je auto i onako mali i nestabilan u krivinama i nije za brzu vožnju, a sa uskim gumama se mnogo bolje koči i kreće po snegu nego sa širokim. Neku veliku promenu posle zamene guma nisam primetio sem što su zimske malo bučnije.

Po ovim snegovima sasvim se lepo ponašaju a pošto od planiranog odlaska na durmitor nije bilo ništa, ostaje da vidim kako će biti po pravom snegu. Za sada prešao sa njima 8k km i nema nekih znakova trošenja.

Nisu mi se bacale pare na skuplje gume i mislim da tigrice sasvim zadovoljavaju za puntićeve karakteristike i moj stil vožnje sa njim. Što se tiče letnjih tu dolazi u obzir samo mišelin osim ako auto ne ide na brzu prodaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram da pohvalim zimske gume jer su neveovatno dobre...

Stavio sam pred zimu 4 Continental Winter Contact gume i po raznim zimskim uslovima su neverovatne. Proklizavanja i slafovanja nema... :) A imam fabričku dimenziju 185/55/15 kao što su i letnje. Ovako su dosta tihe al baš jedino su bučne kada je kiša... Ali svaka preporuka za njih

Kada bi svi imali zimske definitivno bi bilo mnogo bezbednije na ulicama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto za početak prolećne sezone nameravam da kupim 4 nove letnje gume, interesuje me da li je neko od vas imao neku od ovih modela na svom autu i kakvi su vam utisci:

continental premium contact

dunlop sp sport fastresponse

goodyear excellence

michelin energy saver

Cene su im približno iste (plus-minus 500din), u dimenziji 195/65x15. Pre svega me interesuje trajnost guma, imao sam ranije loše iskustvo sa Kumhom, nakon 30-ak hiljada km morao sam da ih menjam zbog istrošenosti. Gledao sam i ADAC testove, ali ni tu nema nekog pravila, čini mi se da svake godine favorizuju drugog proizvođača...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam michelin energy saver, stavljene letos pa ne mogu da ti kažem koliko traju, ali su jako udobne i nečujne i extra drže u krivini, po kiši su isto odlične, naravno koliko to guma može da bude... :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam 2 godine Michelin Energy (prethodnik ovog Savera) i guma je odlicna, za te pare tesko da ima bolja (ne tvrdim, samo pretpostavljam)

Pre toga sam imao GoodYear i takodje su bile odlicne, osim sto su prilicno skripale u krivinama pri visim temperaturama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postavljeno mi je pitanje zašto duvam zimske +0.3 bar u odnosu na letnje u istoj dimenziji.

Odgovor je - ne znam, piše u uputstvu za Stila. Verovatno su zidovi mekši i potrebno je više vazduha. Možda ima i neke veze sa karakteristikama vazduha na niskim temperaturama. To je već pitanje za nekog fizičara, ja sam za neke probleme ipak na nivou čitanja uputstva koja su pisali neki pametniji od mene - priznajem pošteno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miselinke ce najduze da ti traju mozda i tri puta duze u odnosu na khumo,a drze odlicno po suvom za mokro i akvaplaning su slabe u odnosu na nove gume iz konkurencije al ce posle 30000km biti sigurno bolje jer se manje trose.Sve su te gume vrh sto si ih nabrojao al si zaboravio na bridzston turancu er300 odlicna i po suvom i po kisi.U tebeli ADAC testa imas i ocene za trosenje guma buku itd. samo ih treba znati citati.Drugo svi proizvodjaci fusere i stede cak i oni najveci zato su rezultati testova iz godine u godinu zbrkani da ne mozes da ih uhvatis ni za glavu ni za rep.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel neko vratio alu felne i letnje gume, mene mami ali sacekacu jos 2 nedelje, sta vi mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Letnje vraćam 1. aprila, a 2. aprila pravac Budimpešta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče letnjih, mene je mišelin kupio za ceo život. Promenio sam 5-6 kompleta i nikad nisam imao ni jedan problem tipa da iskoči jaje ili neka druga deformacija :unworthy::unworthy::unworthy: ;možda i ja malo pazim jer ni jednu nikad nisam ni probušio, makar ne mogu da se setim.

Prelazim godišnje 50-70k km i važno mi je da sam siguran u gume tj. kako drže i kad više nisu nove.

Na svim testovima guma koje sam gledao-čitao imaju najmanji otpor kotrljanja što automatski znači i najmanju potrošnju, kao i najduži vek trajanja i najmanje habanje.Na nekom auto bild-ovom testu prva sledeća guma je bila 15-20% slabija, znači nisu razlike u 1-2%.

Na kadetu gsi "energi xt1" iz 98-9 prednje su izdržale 60k a zadnje sam prodao sa autom posle 80k km. Auto sam vozio divljački i to je jedini auto (pre punta) kome sam spalio lamelu potpisujući se.

Na mojoj bivšoj korsi stavio sam mišelinke na 60k, sada je kod drugara i ima 150k, prednje je skoro zamenio a zadnje su ok, imaju još 3mm šare, doduše prešao je nešto i sa zimskim.

Trenutno imam na puntu vintere i čekam da kupim još jedan komplet felni pa da vratim mišelinke e.saver.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Molim za savet i preporuku, uz naravno koju informaciju o licnom iskustvu za letnju gumu za Fiat Punta u dimenziji 185/60 r14.

Tu dimenziju guma sada imam na zimskom setu, i kako mi prija voznja na njima, i kako su mi "ni velike ni male", resio sam da se drzim te dimenzje. Da napomenem, da je u uputstvu upravo ta dimenzija preporucena i navedena za mog Punta 1.3 MultiJet-a.

Sta je Vasa preporuka?

Budzet i jeste i nije ogranicen. :)

Jeste, ako su neke skuplje tipa Mishelin i Good Year, i u tom slucaju bi kupio 2 po 2.

Nije, ako se odlucim za neke koje imaju nizu cenu od gore pomenutih.

Citajuci napisano na prethodnim stranama, zakljucio sam da se na duze staze isplati kupiti Miselin gume. Duze ce trajati, udobnija je voznja, sigurnije su, jednostavno kvalitetnije. Ako me secanje sluzi, Miselinke u gore pomenutoj dimenziji su, sa ugradnjom, balansiranjem, od 5300 do 5800din.

Osim uopstene preporuke, u slucaju da se odlucim bas za Miselinke, koji model preporucujete?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...