Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

U suštini, ako si voljan da joj uzimaš bolju gumu, bilo koju da uzmeš biće prezadovoljna... lično razmišljao bih o Kumho gumi koja je tu negde u cenovnom rangu sa Tigrom, a kvalitet zaista i više nego zadovoljavajući ili pak Good Year ili Dunlop... nekako su te dve najviše odskočile u poslednje vreme kao kvalitetne ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što reko mudri Bokija: nema gume do Kontinentala...Al ima i ono "Prema svecu i tropar"... Na jugiću kontinetali - ko piletu sise. Kupi ženi nove tigtice-Boga da je vidi, a ostaće i za neki provodčić

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedini problem je što Tigar pravi samo Siguru u dimenziji 13" :ermm:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čoveku trebaju letnji ili all-season pneumatici u dimenziji 13".

Evo ADAC-ovog testa letnjih pneumatika, istina u dimenziji 185/60 R14 H:

http://www1.adac.de/Tests/Reifentests/Somm...ePageID=243129#

A kad sam već tu - evo i testa zimskih pneumatika 185/60 R14 T:

http://www1.adac.de/Tests/Reifentests/Wint...cePageID=268503

Edited by TOGO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala svima na pomoći, mislim da ćemo onda uzeti Continental...

A što se tiče očekivanog komentara da Yugu najbolje pasuju Tigrove gume tu se ne slažem. Upravo zbog tog auta takav kakav je (nema baš neku sigurnosnu opremu, ABS, jastuke...) nije loše uložiti koji evro više (+50 EUR za 4 točka nije baš nešto puno, još ako se amortizuje na par godina) pa da bar imate najkvalitetniju "obuću". Na kraju auto vozite vi (ili neko vaš iz porodice) a ne neki stranac pa da mu uvalite bilo šta. Ustvari, prosto je neverovatno koliko se sitnim izmenama može bitno poboljšati bezbednost svakog automobila, naravno pod uslovom da je ispravan. Uzmete mu dobre gume, stavite najbolje sijalice koje se mogu naći na tržištu i dobre metlice brisača... i već ste uradili mnogo za svoju sigurnost na drumu.

Togo, evo testa koji sam ja našao i na kom sam i bazirao pitanje:

http://www.dodaj.rs/f/2N/e4/1XBqNaMC/adac-sommerreifen.pdf

Samo nekad Nemcima i ne verujem, znaju da budu pristrasni pa sam morao da proverim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kao sto neki znaju a neki ne wintera vise nigde ne moze da se kupi,jednostavno je nema ima nekih manjih zaliha 14tica ali 15tice nigde pa me zanima koju dobru zimsku gumu uzeti u dimenziji 195/65/15 a da nije 100e po komadu

Edited by boki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boki :welcome: .pogledaj ovaj sajt,imas dosta zimskih u tvojoj dimenziji pocevsi od 4500 din pa nadalje,moja preporuka ti je Good Year UG7,Michelin je naravno oko 100 e.

http://www.kemoimpex.com/rezultati-pretrage.php

A ako se odlucis za Good Year pozovi ove likove,ubedljivo najnize cene imaju bas za ovu cuvenu marku

http://www.planetaguma.rs/

ja sam tamo pazario moje Good Year Dura Grip,hiljadu dinara jeftinije po gumi :whistle: u odnosu na cene u drugim radnjama,ljudi su prva ruka kod nas,pa su zato i jeftiniji.

Imao sam Tigar gume :crybaby: ,u rekordnom roku otvrdnu i ponasaju se kao da su od drveta :thumbdown: -auto maximalno neudoban :veryangry: ,moguce da su nesto promenili u kvalitetu,a cujem da je Michelin bas danas postao 100% vlasnik pirotske fabrike,to vec obecava.lpak mislim da treba razmisliti o alternativama cuvenih marki koje i nisu puno skuplje,bar jos neko vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu i drugi put :smiling:

Napisi sta si pazario,ja evo vidim vreme sve toplije i toplije :lol: ,pa nikako da odem po zimske,mada sam sa ovim letnjim Good Year Dura Gripom,prosao celu proslu zimu,koja je i te kako bila bogata snegom,i nisam imao ama bas nikvih problema,a vozio sam i po ledenoj kisi :blink: ,moguce je da je to sto sam uzeo nove gume,bas pred zimu ili sta vec :whistle: .

Mada siguran sam da su zimske pravo i najsigurnije resenje :yes za led i sneg :veryangry: ,bar tako cujem od ljudi koji su ih koristili i imaju samo pozitivna iskustva :thumbup: sa njima.

Ako se odlucis za kupovinu u Planeti guma,obe radnje su im kod mene u komsiluku,a jedna ti je i blizu TIM-a.

Edited by mik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam iamo BF goodricH na jednim kolima,jako izdrzljiva i kvalitetna guma,Michelinova americka filijala.ali nemci im nesto ispljuvase te zimske gume na testovima,ocenivsi ih kao USLOVNO PREPORUCLJIVE,da li sto su konkurencija ili sta vec.

http://www1.adac.de/Tests/reifentests/wint...cePageID=229318

mada tamo kazu i za nasu Winteru da je losa,i da je NE PREPORUCLJIVA za zimu,a korisnici je ipak hvale da je dobra,tako da i ti testovi zanju da budu sumljivi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sa rezervom čitam taj ADAC test, nakon što na avtu u isto vreme imam i visoko preporučenu i nepreporučenu gumu (Alpin3 i Winter1). U jednom momentu prošle zime sam ih izrotirao i nova Winter1 je u svakom pogledu bolja od godinu dana starije Alpin3. Možda na suvom i kiši nije bolja, ali na snegu je razlika poprilična u korist Winter1.

E, sad, pretpostavljam da je Alpin3 bolja u uslovima kad nema snega, ali ne drastično, inače bih to do sad već primetio. Kad je nova mogu da pretpostavim da je u najboljem slučaju ista kao Winter1 po snegu. Prosto mi se čini da su im kriterijumi malo prestrogi.

Takođe, prošle godine Sava Eskimo je bila među najboljim gumama, a sad je među najgorim. Da li je u pitanju drastičan pad kvaliteta gume ili je test malkice nafriziran u korist zapadnoevropskih proizvođača?

Share this post


Link to post
Share on other sites

BF Goodrich je jedan od glavnih snabdevača gumama za većinu lajnera: Boeing 737;747,757,767 i Airbus A320,A330,A340...

dakle, ako je njima dobar po meni nema dileme za naše četvorotočkaše ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
BF Goodrich je jedan od glavnih snabdevača gumama za većinu lajnera: Boeing 737;747,757,767 i Airbus A320,A330,A340...

dakle, ako je njima dobar po meni nema dileme za naše četvorotočkaše ...

Da li mislis da se avionske gume prave u istoj fabrici i od istih materijala pa mislis da su istog `avionskog` kvaliteta i ove za kola ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

probao BF goodrich za normalnu voznju po meni sasvim ok guma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto bi trebao skorije da stavim zimske gume, interesuje me koja bi najidealnija dimenzija bila za Fiat brava 1.6, posto trenutno na njemu vozim 145/75 R14, tj sa tim gumama je stigao iz Italije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dule jesi siguran da su ti ove prve cifre 145/75 :question:

Nesto mi to premalo za brava :o ,na njega fabricki ne ide nista uze od 185,s tim da je druga cifra 65,tako da moze da se desi da mu je neko pri uvozu skinuo njegove gume a verovatno i felne i dodatno zaradio na tome,a tebi stavio ove koje su ne znam od cega :crazy:

Inace 145 je bila trazena dimenzija u fabrickom izdanju jos za Yuga :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nije nikako u vinklu.Fabricka dimenzija je 175/65/14 ili 185/55/15.Te gume su uzane i van standarda.Nemoj vise da razmisljas u toj dimenziji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se zeznuo kada sam pisao post, na autu su mi trenutno 175/65 R14, da uzimam tu dimenziju zimskih, a za leto bih stavio 185/55 R15 posto je to po prospektu koji sam dobio uz auto najveca dimenzija koju fabrika preporucuje za Bravu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda bi ti gume bile ko krofne.Sta moze da zna neko ko se prodo i otiso u naftase.Evo...

WDwTr.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
na bravo ne ide ispod 185/65/14 tako mu pise i u upustvu

Ja furam 185/60/14 bez problema s tim gumama mi je i došao ;) A gledajući ovu bokijinu tabelu izgleda da mi ni točkovi nisu od mog modela već od JTD-a kao i mnogi drugi :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...