Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

I nad Dejicom ima Dejica.

3.5 l/100km, FIAT Stilo JTD, prosecna brzina 75 km/h, put od 652km Beograd - Paralia (Grcka).

 

 

Ja sam sa Stilom JTD uspeo da spustim ispod 4 litre na autoputu samo tako što sam ceo put negde od uključenja kod Kruševca pa maltene pred samim Beogradom vozio iza kamiona sa prikolicom koji ga je cepao oko 100tke. Bukvalno sam mu se zalepio za branik da vidim koliko malo može da troši i tek tad video brojke između 3 i 3.5l/100km.

Alfa je super, nešto sitno preko 5 na 140km/h, ali po gradu troši više o Stila.

Što se tiče TDI, ne bih se mnogo hvatao za podatke sa borda, ubijaju kako lažu. Danas ću da napunim Octaviu do vrha pa me živo zanima koliko će ovaj put da bude laž. Prošli put je prosek bio po bordu 5.0, a sipao sam skoro za 6.2 na OMV kada se preračuna, što je ozbiljan promašaj.

 

 

@ Ivan et al...potrosnja koju sam naveo je po board computeru koji je, provereno, savrseno precizan. Nacin provere: Posle prelaska granice Makedonija - Srbija sipano gorivo do cepa, predjeno 558km, na ELP-ovoj pumpi kod bloka 22 na NBG sipano ponovo do cepa 19.2l, sto je potrosnja od 3.45 l/100km, dok je board computer pokazivao 3.5 l/100km. Tada sam vozio sam sa gepekom punim prtljaga, A/C je bio ukljucen deo puta.

Pre nekoliko dana sam se vratio sa slicnog puta, 2360km po Srbiji, Makedoniji i Grckoj. Tu su bula dva veoma znacvajna uspona (Olymp i Meteora), gradska voznja po Thessaloniki, Katerini i drugim gradicima, ostalo otovren put, veci deo sa ukljucenim A/C, dvoje u automobilu, vise od 50% puta gepek potpuno pun, voznja sa ukljucenim Cruise Control svuda gde je bilo moguce i prosek celog puta je bio 3.9 l/100km. Za prvu tvrdnju (3.5 l/100km) imam fotke kao dokaz (samo en znam kako ovde da ih okacim), a za drugu nemam, ali fotke mogu da napravim danas jer prosecna potrosnja i dalje stoji na 3.9 l/100km bez obzira na gradsku voznju po BG :)

 

 

@ ivan.ik

Znas kako, deluje da voznja petom brzinom na 1300-1800 obrtaja ne prija motoru, ali znajuci kostrukciju diesel motora (cak i brzohodnih), to ne bi trebalo da bude problem. Cim ja malo dodam gas na 1500RPM, a auto ubrza kao od sale, znaci da motor nije preopterecen. Takodje, posto tempomat drzi konstantnu brzinu na 1500RPM i ubrzava kada mu se doda jedan klik, to je sasvim u redu.

Sto se goriva tice, cuo sam price da je nase gorivo lose i da je potrosnja sa dobrim stranim gorivom manja. Prosle godine sam isao u Austriju i na tamo mi je potrosnja bila oko 3.5 l/100km. Tamo sam sipao najskuplje gorivo koje sam naso, neki BP-ev super mega diesel, i potrosnja mi je u povratku bila identicna, nikakvu razliku nisam primetio ni na ubrzanju.

@ nidza

Skoro nikada ne prelazim 2000RPM. Kako sto kazes, ponekada "stisnem" da predje 4000RPM i ubrzanje je zaista impresivno, ali cinjenica je da izbaci cadji dosta. Pre nekog vremena sam se peo na novi most pored Ade i lagano dodam gas na usponu (sa strane NBG) i pomislim "vidi kako lepo ubrzava trecom na usponu"...kada sam izasao gore na most shvatio sam da sam isao cetvrtom :)

BTW, moj Stilo je onaj sa motorom od 115HP.

EDIT: obajsnjenje tvrdnje sa prethodne strane - greskom sam na prethodnoj strani napisao da sam presao 1350km bez dolaska do rezerve goriva. Nisam hteo tamo da menjam, ali evo ovde, tacan podatak je oko 1250km. Naime, na izlasku iz Beograda sam napunio rezervoar do cepa i na granici Makedonije sa Grckom dosuo ponovo do cepa 20l. To je distanca od nekih 550-560km. U Grckoj nisam sipao gorivo uopste i na ulasku u Makedoniju sam poovo sipao gorivo a da se lampica jos nije upalila. Dolio sam 55l do cepa i mislim da su mi tu maznuli neki litar (koliko znam, rezerva je oko 8l). Do Beograda je ostalo ponovo 550-560km, sto znaci da sam u Grckoj presao 1230-1250km bez dosipanja goriva. Cak i da je stvarno stalo 55l tu bi prosecna potrosnja sa svom gradskom voznjom i pentranjem po planinama bil oko 4.4l/100km sto smatram dobrim. Naravno, u kombinaciji sa 3.5l/100km na preostaloj deonici od oko 1100km to cini ranije pomenutih 3.9l/100km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dejice

u leru nizbrdo ??????? tada trosi kao kad radi u mestu oko 4 L /h  :rant:

nisam bas siguran koliko je to pametno jer tada nemas kontrolu nad vozilom :no a to ce ti reci svaki vozac sa nekim vozackim stazom duzim od par godina  a da stavljas glavu u torbu zbog pola litre goriva ..... :no

ne znam da li si probao da se kotrljas u leru niz Bubanj potok ka Nisu  :shock:

proizvodjac preporucuje da pri voznji nizbrdo menjac bude u najvisem stepenu prenosa po mogucstvu sa sto manje ili bez gasa jer board registruje inerciju vozila i zatvara dovod goriva i smanjuje samim tim potrosnju  :welcome:

Edited by amladenbk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je Dejica rekao da se vozi uzbrdo u leru,a  to je još teže postići :) Samo me zanima kako bi se uspeo uz Bubanj Potok na leru. Neće mu biti dovoljno ni da iz Paraćina uhvati zalet  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Meni board computer kaze 6.0l, a vozim ga autoput do posla 6km u jednom pravcu, i po gradu. 50-50.

Ili on mene i zajebava ili je moja promena stila voznje iz nadrkano u smireno stvarno urodila plodom

Poceo si da vozis normalno jos malo obuzdaj hormone i potrosnja ima da padne jos veruj mi samo laganija noga na papucicu i na vreme saltanje i na uzbrdici gas a ne uzbrdo na ler da se gusi masina tu mnogo ljudi grese idu na uzbrdice malim gasom a to je naj veca greska :smoke:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo je da valjda da kaze da mnogo davite masine uzbrdo i da im to ne prija, tj. da na mnogo malom gasu vozite automobile na uzbrdicama, treba voziti u nizoj brzini sa srednjim gasom ili gde je najveci obrtni moment. Ovo bi bio neki prevod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offujete mnogo...Nesa kada vidi ovo ima da popi.kani :D

 

Da ne bih puno filozofirao,dajem samo predlog da ovaj FLCS forum promeni naziv u neko od imena nasih "istaknutih" clanova-da ih sada ne imenujem,jer ce se oni prepoznati,koji sve ovo dozivljavaju kao neki humoristicki sajt,i misle da su bogom dani,a da svi drugi (mene ne racunajte davno sam se iskljucio,vec svremena na vreme udjem da vidim dokle doseze ljudska glupost i smaranje),moraju to da trpe,sve u nadi ne bi li nesto pametno saznali.

Ako gresim,pogledajte zadnjih 60-70 stranica i videcete konstantnu sprdnju i zezanje-da ne upotrebim neku tezu rec- (vidim da je mnogi koriste,a moderatora nigde da ih opomene na recnik) ,i medjusobno svojatanje pojedinih clanova kao da je forum samo njihov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

400 km od ovoga je autoput BG-Sid. Voznja od 150 - 160km/h. Ispod nije sigurno. Sad u nedelju sam isao nazad sa skoro novim Mishelin zimskim gumama po onoj kisi i mogu reci da sam oblak digao iza sebe sa tom brzinom. Sve ostalo je BG gradska voznja, Svaki dan pored sajma se ide. Ne vozim ga kao penzioner. Stilo abarth verzija. E da, zaboravih da kazem da sam tek taj dan saznao da je termostat pukao i da treba da se menja, tako da kad to uradim cenim da ce se malo spustiti potrosnja. 

 

1373652_10151869024525376_53798107_n.jpg

Edited by DraganUS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde sad,nisam ni na jednoj niti na drugoj strani,ali da li je sad ovo tema KOLIKA VAM JE POTROSNJA GORIVA,ili je neka temo slicnoj onoj gde se OFFuje?

ne ofujemo mi nego dejica, kad on moze da pise gluposti mozemo i mi :scooter:

Ovde svako ima pravo da napise svoju potrosnju goriva,e sad da li je to glupost ili ne,to nije na nama da odredjujemo niti da se ubedjujemo sa pojedinim clanovima. Niti mozemo,niti smemo da vredjamo druge clanove jer svako od nas ima ista prava. Ne znam zasto se toliko uzbudjujete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljube, nema razloga da se odjavljujes, za mene si ti isti kao bilo koji drugi clan. Ne treba toliko emotivno da shvataš forum.

Wood-u druze,ja se ne vezujem emotivno za za ovakve stvari,vec REALNO! Emocije ostavljam za prijatelje,a ovde samo pokusavam da ukazem na nesto sto NIJE kako treba! Ne kazem da tako ne moze da bude-mozete vi svoj auto da vozite iskljucivo u III brzini,kao i da svaki dan jedete salamu,ali to nije dobro na duze staze! Tako se i ovde pokazalo da na duze staze ovaj forum,a posebno neke teme ne lice na ono sto im je prvobitna namena! Shvatam ja i salu,po neki fazon,malo zezanja i IDEMO DALJE,ali brate POJEDINCI ga stvarno preterase,posebno sa Dejicom,koji ih-iz stranice u stranicu-pravi primatima od kojih smo svi postali,a da oni to ne primecuju i sve vise uvlace i neke druge clanove...To jeste njihova licna stvar,ali NEMOJTE da smarate druge tim glupostima,jer stalno idete u OFF,a u okviru foruma postoji i OFF rublika.pa se tamo udobno smestite.A ostale-OZBILJNE clanove i goste foruma PUSTITE da na miru uzivaju u svemu onome sto ovaj forum nudi.A nudi zaista puno toga,jer sam i sam naucio dosta toga,i danas ga posecujem bez obzira na sve! A sto se tice,onih koje prozivam,svakako ce se prepoznati,pogotovu sto sam spomenuo Dejicu ( i svaka mu cast kako se igra sa njima), a kroz zadnjih nekoliko desetina stranica vidi se njihova "polemika" sa Dejicom! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi ljube, ja sam recimo bio administrator na par foruma, moderator takodje na par i clan sam i to dugogodisnji nekolicine.

 

Jedna stvar je zajednicka i neizbezna. Forumi i forumska atmosfera degradira sa rastom clanova,postova i godinama foruma. Sto veci i sto stariji to sve vise stvari imaju tendenciju da odlaze u *urac.

 

Nema tu mesta za nerviranje, to je prosto tako. Posmatraj forum kao naseobinu. Sta se desava kad grad postane jako veliki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da ne bi trebalo da prebacuje u off vec da izbrise,jer je mnogo gluposti receno,za kojima nije bilo potrebe.;)

Vidi ljube, ja sam recimo bio administrator na par foruma, moderator takodje na par i clan sam i to dugogodisnji nekolicine.

Jedna stvar je zajednicka i neizbezna. Forumi i forumska atmosfera degradira sa rastom clanova,postova i godinama foruma. Sto veci i sto stariji to sve vise stvari imaju tendenciju da odlaze u *urac.

Nema tu mesta za nerviranje, to je prosto tako. Posmatraj forum kao naseobinu. Sta se desava kad grad postane jako veliki?

Ali ovaj forum nije kao i svi drugi...ja pratim jos par foruma cisto onako,ne komentarisem niti pisem bilo sta. Ali onakvo rasulo na tim forumima je ne dopustivo. U svakoj svakcatoj temi ima gomila izrecenih gluposti. Ni jedna tema ne ide ka cilju zbog kog je i napravljena,a to definitivno nije za pohvalu. To je moje misljenje. Kome se svidja,svidja,ko me se ne svidja,sta ja da mu radim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sam Sale u par navrata pokusao da skrenem, paznju Nesi kao administratoru,da neke postove jednostavno IZBRISE,ili da nam SVIMA skrene paznju da ne skrecemo sa teme,jer je pismeni zadatak POTROSNJA GORIVA,ali dzabe sav moj trud! Ne kazem,bilo je i onih duhovitih prepiski izmedju clanova,ali su i one bile predugacke i smarale su na trenutke i trebalo ih je barem smestiti u OFF.Koliko je izgubljenih stranica bilo u ovih 154,moglo je da se posebna tema otvori pod nazivom DEJICA i NJEGOVI PACIJENTI.Salu na stranu,ali zaista je tako,a onda bi svi OSTALI mogli nesmetano da se pozabave sa KOLIKA VAM JE POTROSNJA GORIVA.Logicno,zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda ce Nesa da reaguje i izbrise sve ne potrebno.

Sad je kasno,jer je to vec za nama! To je trebalo brisati,ili sto bi nas narod rekao-saseci u korenu,i sad bi imali "cist put" pred nama.Steta za ovako dobru temu,ali da nije bilo svega ovoga i ona bi se svela na par stranica,jer nema tu bas previse toga da se kaze,a da nije vec receno.Zna se koji su osnovni parametri koji uticu na potrosnju,a sve to najvise zavisi od pojedinaca i njihovog nacinja voznje,kao i od uslova puta.Sve ostalo je smaranje,i u nekom zbiru NEMA uticaja na potrosnju,pa cak ni na godisnjem nivou,a kamoli od "nase kuce do mora".E sad,jedino da se opet nadje neko pametan pa da pita kako utice antena na krovu automobila na potrosnju,ili-da li auto manje trosi ako mu skinemo ratkapne...Salu na stranu,pametnije je i cutati i nista ne pisati,nego se javljati cisto da nas ima na forumu.I to pojedinci rade,ali Boze moj-to je njihovo pravo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...