Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Ma meni je bitno samo da mi je board otprili tacan, tj. da nema nekih ogromnih odstupanja od cep-cep metode, a sad da lion pokaze 7.2l a cep 7.8l skroz mi je nebitno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smeta mi sto se bord na Stilu sam automatski resetuje posle predjenih 2000 Km.Bolje bi bilo da moze da meri i duze relacije :)

Vidim ovi 500L stavljaju podatke sa predjenih 6000 Km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja prosecna potrosnja na 6.000 km 4.9, i jedino to priznajem kao merodavno - na toliko velikom uzorku! Posecna na manjim relacijama moze biti u granicama od 3.4 do 8 litara.... obe su ekstremne I ne shvatam iz ozbiljno... 

 

Bord, (bar meni) se ustali već posle 5-7 km gradske vožnje. Probana na dva auta (moj Stilo MW JTD 85 kW i Bravo 1.9 MJ 88 kW) i skoro identična potrošnja. 

Naravno na tom malom uzorku promena režima vožnje ima veći uticaj. Ali ako recimo 99 % vremena provedem u gradskoj vožnji taj uzorak je meni sasvim dovoljan. Već više od dve godine gradska vožnja se kreće u rasponu 6,9 do 7,3. Ovo veće kada me izlude sporaći / štediše i zimi kada se vozilo više zagreva / zimski uslovi vožnje .

 

Što se tiče tolikih uzoraka , ne vidim svrhu toga jedino u slučaju razvoda.

 

Pustite Dejicu na miru, on mi dođe kao maskota kluba i tako treba da ostane. Već sam se navikao na njega i kad vidim da ga nema u ovoj temi nekako pusto / hladno (ovo hladno možda subjektivno jer nije krenula sezona grejanja).

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja danas kolima do faksa, i krenem iz Krnjače do Novog Beograda, i uletim u gužvu kroz 29. novebra, pa skroz do Ušća preko Brankovog. :o Frapirao sam se kada sam video da mi je potrošnja B, koju sam restartovao pre polaska, skočila na 8.1l/100km. U povratku je bilo znatno bolje, te mi je sa 8.1 sišla na 7.6l/100km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ ivan, u potpunosti sam saglasan sa svime sto si napisao, cak i za potrosnju koja se podudara sa mojom... (evo trenutno mi je na bordu nekih 700km, prosecna brzina 29, prosecna potrosnja 6.9, tu ima vise grada, manje otvorenog puta, ali nebitno za sada)

 

@ ata, delimicno sam saglasan i sa tvojom evidencijom. zasto delimicno? zato sto na tolikom uzorku su vrlo malo sanse da je to samo npr graCka voznja ili samo otvoreno, uglavnom bude kombinovano jel tako? e pa bas zbog toga ti samo mozes da kazes da si potrosio XX litara i presao XX kilometara pa iz te proporcije dobio prosecnu potrosnju, i to jeste merodavan broj, ali ne igra veliku ulogu u donosenju zakljucka da ti je potrosnja, na primer, u gradu XX litara.

 

Ja takodje vodim evidenciju sipanih litara i predjenih kilometara (cuvam svaki racun), nedavno sam brzinski pravio presek, izaslo mi je na 8000 km ako se dobro secam (mrzi me sada da idem do kola po papiric) 6.6 ili 6,8l. U tu kilometrazu ulazi jedan put do GR, jedan do CG, jedan Nis-BG-Nis, 20-ak puta do sela magistralom i ostalo grad. Ali sta mi sve to govori o preciznoj potrosnji u gradu ili otvorenom? Nista! Samo prebrojavam koliko sam hiljadarki izgoreo :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smeta mi sto se bord na Stilu sam automatski resetuje posle predjenih 2000 Km.Bolje bi bilo da moze da meri i duze relacije :)

Vidim ovi 500L stavljaju podatke sa predjenih 6000 Km...

 

Ja danas resetovao board a bio je na 3245km.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene malo nevira kod puntica sto bord meri predjenu kilometrazu do 999 km, pa ispocetka, ali se ne resetuje, samo kilometraza krece od nule.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam trazio od zene da mi objasni sustinu belezenja kupovine goriva.

Kaze, da bi znala koliko trosi(mo) novca na gorivo.

Pitam, sta ce uraditi onda sa tim podatkom na kraju meseca, godine, kad budemo uzimali sledeci auto, kad vidi koliko je dinara otislo kroz rezervoar - hoce li voziti manje? Ili ce se samo zaliti kolko je para spucano? Ili ce prestati da vozi i preci na bus/taxi.

Prestala je da zapisuje gorivo, samo odrzavanje. Sredicu i to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

citat iz prirucnika:

 

’’automatsko’’ resetovanje, kada ’’Trip distance’’
(pređeno rastojanje) dostigne 99999.9 km ili kada
’’Travel time’’ (vreme vožnje) dostigne 999:59 (999
sati i 59 minuta);


ili posle isključenja/ponovnog priključenja akumulatora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam trazio od zene da mi objasni sustinu belezenja kupovine goriva.

Kaze, da bi znala koliko trosi(mo) novca na gorivo.

Pitam, sta ce uraditi onda sa tim podatkom na kraju meseca, godine, kad budemo uzimali sledeci auto, kad vidi koliko je dinara otislo kroz rezervoar - hoce li voziti manje? Ili ce se samo zaliti kolko je para spucano? Ili ce prestati da vozi i preci na bus/taxi.

Prestala je da zapisuje gorivo, samo odrzavanje. Sredicu i to.

 

Samo navika, ili sto Ata rece hobi, jednostavno kod mene je praksa od kada imam prvi auto, samo sutnem racun s pumpe na isto mesto u kolima, i kad se napravi hrpica, saberem litre i bacim racune... a to je usko povezano sa upisivanjem odrzavanja, imam tabelicu, pa kad vec pisem kada i na koliko km sam promenio ulje, amortizere ili paknove, dodam i cenu, nije tesko :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ sashikus  i  @Mel

 

da, u pravu ste, nemamo neke koristi od evidencija... mozda moja vodi poreklo od starih automobila koji nisu imali BC, vec je samo tako moglo da se utvrdi kolika je potrosnja... ali to je ono sto proizvodjaci specificiraju kao kombinovana potrosnja, a koja je i najvaznija za onog ko kupuje automobil da zna koliko ce mu trositi ako bude imao slicne rezime voznje u istom gradu.

 

Mislim da ce koristiti novim kupcima... npr. ako razmisljaju da li da kupe 1.4 benzin ili 1.3 mjtd. na vecem broju uzoraka dosli bi do zakljucka koliko koji trosi u kojem gradu... da je ovaj topic kao sto bi trebalo da bude... :( Eto i ideje za istrazivanje nekom ko zeli da diplomira na motoristici. Samo mora da odbaci pojedince kao grube greske... ko razume (statistiku) shvatice! ;)


Ja sam svoju statistiku zapisivao u telefon umesto na papirice, uvek je bio pri ruci i ne gubi se lako... a  sad mi dobar deo toga radi eco drive. Pri punjenju rezervoara samo uporedim ono sto je eco drive rekao za potrosnju i racun - i slaze se u nekoliko procenata + -.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mel

Mislim da se kod mene to ne desava. Letos sam opleo 1500 km do mora i nazad i tamo okolo naokolo i mislim da se nije resetovao kad je dosao do 1000 jer bih primetio zato i znam da sam presao toliko za vreme odmora .... moracu da proverim ... mada tek dogodine jer uvek resetujem board kada sipam gorivo .... ali obraticu paznju na to da li se resetuje 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji android aplikacija Carango - velika promoc pri evidenciji svih troskova na autu. Em radi statistiku, em ima podsetnike za servise... Veoma korisno

 

Inace, kako nas uhvatise ove kise sto je pratilo i smanjenje temperature uz povecanje guzvi u Bgd - potrosnja mi se povecala sa prosecnih po bordu 5.9l/100km na 6.3l/100km. Grad - Ibarska: 40 : 60. Rano je pocelo...

 

Dugo sam vozio auto na gas, pa nekako dolaskom hladnijih dana, gas bi poskupeo a i potrosnja bi se smanjila jer sipaju vise propana u smesu pa manje trosi... Ovako, na cistom benzincu, pitam se pitam se, da nije NIS pokvario malo benzin pa da predjem na LukOil - oni su imali jako dobar gas... pa valjda i benzin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smeta mi sto se bord na Stilu sam automatski resetuje posle predjenih 2000 Km.Bolje bi bilo da moze da meri i duze relacije :)

Vidim ovi 500L stavljaju podatke sa predjenih 6000 Km...

Mislim da se ne resetuje sam. Koliko se secam, kada sam prvi put seo u mog stila trip je bio 2300-800km, ne mogu tacno da se setim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smeta mi sto se bord na Stilu sam automatski resetuje posle predjenih 2000 Km.Bolje bi bilo da moze da meri i duze relacije :)

Vidim ovi 500L stavljaju podatke sa predjenih 6000 Km...

nisam siguran da i 500L moze da meri toliku kilometrazu. mi imamo podatak o prosecnoj potrosnji preko eco drive od prvog dana kada se stavi USB, neka me ispravi neko ako gresim

 

tek sad vidim da sam demantovan i pre nego sto sam ovo napisao

Edited by bojan dimitrijevic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok sam vozio na plin uvek sam računao prosečnu potrošnju iz dva razloga, da me ne kradu na pumpi i da slučajno ne curi TNG  (mada bi ga osetio).

Na Stilu bacim pogled sada baš retko, jedino što bi mi ukazivalo na neki kvar ili slično. Za ostalo  me ne interesuje ima pametnijih stvari.

 

Najbitnije je da svako ima svoju potrošnju koja odgovara autu, stilu vožnje kao i itinereru.

Recimo uvek sam imao nižu potrošnju od kolega za 5 i više l na 100 km puta a na odredište stižem i po par sati ranije. Oba smo profi sa godinama  iskustva ali nam se stilovi i način vožnje prilično razlikuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo dejice sa rezultatima

 

Slika1661.jpg  Slika1665.jpg  Slika1659.jpg


da napomenem sva kilometraza gradska ni gram otvorenog puta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

kao sto se vidi auto stoji i ne krece se tako da je to  prosecna potrosnja a ne trenutna na trenutnoj kada stoji auto stoje dve crtice


ko ima stila zna da kada stoji ne moze da pokazuje potrosnju trenutnu i kad radi na ler 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo ti je trenutna potrosnja,ukupna prosecna brzina i delimicna, tj trip B kilometraza. sto nam nisi dao sve sa trip B

 

 

Valjda je Ca - consumption average ili kako se već zove, a ci- consumption istant. 

 

Teško mi je ovo da kažem, ali izgleda da Dejici laže bord  :laughing:  Šalim se, Dejice svaka čast na potrošnji :)

I da ne bude skroz off, primetio sam da mi se auto nesrazmerno duže zagreva od ovog zahlađenja, tako da očekujem i dosta veću potrošnju. Danas je više od 60% vožnje bio nezagrejan, a potrošnja 20-30% veća od standardnih vrednosti koje bord ispisuje. Biće veselo ove zime

EDIT: Ne videh zadnju poruku, sad moj post baš i nema smisla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...