Jump to content
FAS Goran
vaskez

Usvojen novi ZOBS & prateći akti

Recommended Posts

Sve to odavno piše na Forumu i to baš u ovoj temi:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=37250&view=findpost&p=661069

Zar nije lakše pogledati sve stranice ove teme i tako doći do odgovora, nego pitati...pa onda čekati satima da neko to ponovo postavi. :whistle:

Mislim da taj spisak od ranije nije vise aktuelan. Mada se slazem u vezi ne/citanja tema generalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi su pitali koji je spisak updejta što sam ja kupio a ne šta sve treba da sadrži kompletna nova prva pomoć. Na to još niko nije odgovorio. Smaranje je tražiti šta sve imaš u kutiji i prepoznati da je to na spisku, daleko je jednostavnije saznati koje su to stavke koje treba dodati na staru prvu pomoć i njih potražiti, ukoliko ih ima u prodaji. Ja ne znam šta ima u prvoj pomoći i ne zanima me uopšte (znao sam 1991. na polaganju), zato sam i kupio updejt. Možda ovo neće biti baš legalno pošto Organi traže sertifikovanu kutiju ali vidim da je veliki broj nas spreman da se sudi do Strazbura sa državom i da ne kupi novu već samo stavke sa updejta.

Nisam našao originalnu kutiju ili spisak, ako neko ima neka javi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postavlja se pitanje da li smeš sam da pokupuješ i strpaš u kesu/kutiju, ili mora da je u nekom original pakovanju :)

A to što treba da ima sve ovo unutra...ne daj bože nikom neki sudar teži sa više vozila da se desi na putu, i ove trouglaste marame i silni zavoji i gaze pa i to ćebe koje niko ne razume šta će mu tek tada čovek shvati da mu je i to malo...

I kad bi svaki auto imao sve ovo a bude neka teška nesreća, onda je situaciju lakše iskontrolisati tj obezbediti svakog od daljeg povređivanja i krvarenja do dolaska hitne pomoći :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da se ovde uopšte ne postavlja pitanje da li je nova prva pomoć potrebna ili ne. Zlu ne trebalo, nek i nikad ne upotrebiš. Tuga je što će neko na tome zaraditi lepe novce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@oktopod

"Postavlja se pitanje da li smeš sam da pokupuješ i strpaš u kesu/kutiju, ili mora da je u nekom original pakovanju "

Naravno da je moguce ti trebas da imas komplet a ne kutiju ;) recimo primer ako upotrebis sterilnu gazu 1 kom 10X10 neces valjda da kupujes novi komplet. Kupis istih dimenzija i to je to ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapiram, ali ti ako načneš komplet i dalje imaš kutiju šta li već, sve što nije precizno definisano ponekad ne valja, tako ćeš na primer sigurno imati ljudi koji će to da razbacaju po gepeku, gaza mu u rezervnom točku šta ti znam (iako je zatvorena), a to baš i nije lepo :)

A druga krajnjost je da definišeš pakovanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa koliko sam ja shvatio iz medija, mora da se kupi "original" sertifikovana prva pomoc, koja ce biti u torbici koja ce opet biti u zavarenoj plasticnoj kesi itd. I samo to se priznaje, nikakve dopune i sl. A da stvar bude jos gora i ta nova prva pomoc ce imati rok trajanja(2 godine ako sam dobro cuo) tako da ce to biti redovni trosak. Da pljunem jednom 25evrica pa da budem miran i nekako, a ovako... :thumbdown:

Edited by Brzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne znam zasto bi imala rok dve godine kad sve sterilne stvari u njoj mogu da ostanu sterilne mnogo, mnogo duze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo skacem na drugu temu ali ne znam vise gde da se informisem.Da li su za zimu tj.od 15.11.obavezne sve cetiri zimske gume na vozilu.Onaj mahac je u emisiji sat pre mesec dana objavio da su obavezne i plus lanci u gepeku,ali sobzirom da da je covek men... :harhar: nista mu neverujem,da se on pita svi bi morali da polazemo voznju al kod njega u njegovom j..navaku.Znam da je idealno imati 4 zimske gume ali godinama vozim sa dve zimske na pogonskim tockovima i nemam problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

U ZOBS-u ne piše, a onaj Pravilnik još nije usvojen. Čak i kada ga usvoje, u predlogu njegovog teksta nije bilo odredbe o obaveznim zimskim gumama.

Detalji iz tog Pravilnika (Nacrt Pravilnika o tehničkim uslovima za vozila):

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=37250&view=findpost&p=656082

Jedino ako su taj predlog teksta menjali...ali to trebam malo da guglam da vidim... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali ti za svaki slucaj kupi sve 4 zimske gume. Nista neces izgubiti, sto se novca tice. A plus ces i ti, kao i idrugi biti bezbedniji.

I Onda is miran par godina i uvek imas dobre zimske i dobre letnje. Ja sam vozio tako samo sa dve zimske dok se nisam zestoko opekao, sad iskljucivo 4+4. A sto se tog pametnjakovica tice, verovatno je jos samo jedna u nizu lazi, ranije je rekao da su detektori nedelotvorni, pa sad skoro da moras u kolima da imas prsluka, koliko i putnika, a najmanje 2 koja moraju da budu u vozilu itd. itd. Tkd. on nije merodavan uopste, ali ga ponekad i treba poslusati zbog svoje i bezbdnosti drugih!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo za obavezne zimske gume ima smisla iako je to stavka za naše skromne budžete. Mislim da je 15.nov. malo prerano,

ali za obavezne lance <_< to je potpuna glupost :thumbdown: .

Dve zimske gume na pogonskim točkovima daju lažnu sigurnost, zato što auto dobro povlači po klizavom i relativno dobro koči, međutim razlika u prijanjanju napred/nazad je veoma velika. 3 puta veća napred pa može da se dogodi da u sasvim bezazlenoj krivini zadnji kraj ne može da isprati prednji. Dolazi do zanoženja, okretanja. Ne pomaže ESP :whistle: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne da ne može da isprati, nego ode dupe u stranu ko ništa, čak nekad i na najobičnijoj raskrsnici ako malo jače pipneš gas...

Zato ja ovu zimu one od prošle zime pozadi, a nove napred :thumbsup: Ako bude kinte naravno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verujte mi ne gubite nista. Kad covek ima cetiri zimske koje vozi samo zimi mogu da mu traju dosta dugo. A za to vreme cuva svoje letnje. Jedina razlika sto mora vise novca da se izdvoji odjednom inace kad se pogleda na duze, koliko vozis toliko ti se gume trose, jedino sto pacas na odlozeno. Ali ponavljam miran si i bezbedan bar 4 sezone, sa nekom porsecnom voznjom...

Meni se na pasatu karavanu desilo da se izokrecem na auto putu sa 60 na sat, na pravcu, auto bio pun, nas 4 plus stvari. Napred bile kleber zimske, a pozadi michelin letnje. Bez kocenja, bez dodavanja gasa. Padao sneg, bilo ga na kolovozu...Lagano krenuo iz srednje trake u levu i zadji kraj me obisao i napravio par krugova po putu. Hvala bogu pa ne bese nista nikome. Svi drzali rastojanje i vozili polako po zbog snega, pa sam se samo izrotirao okrenuo opet u svom pravcu i nastavio dalje. ALi od tada bez zezanja zimi. I samo kad se setim da sam celu porodicu imao u kolima i sta da mi se ne daj Boze to desilo na u preticanju nekog slepera kad ga stignem na pola :no .... Prvo dobre gume zimi, pa onda sve ostalo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekajte bre ljudi,niko ne kaze za zimske gume,sta ako je decembar a temp.+20c i sunce sija i sve suvo.Jel to vazi za zimske "uslove" ili kalendarski?

Pa nije Beograd Kopaonik.Moze cela zima da prodje bez snega i temp.sve vreme da bude u "debelom" plusu,sta onda?

Razumem ako je sneg,kijamet,i minus,a sta ako je sve suprotno zimskim uslovima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polako... :thumbup:

Napisao sam gore da NIJE VAŽNO šta je Alvirko pisao u svojoj reviji ili pričao u svojoj emisiji, već ono što piše u Pravilniku. :thumbup:

Pravilnik je nadležnost Ministarstva za infrastrukturu.

Odeš na njihov sajt. Klikneš na Сектор за путеве и безбедност саобраћаја.

Onda klik na Правилник о подели моторних и прикључних возила и техничким условима за возила у саобраћају на путевима.

A, mogo lakše, ovde download:

Pravilnik.pdf

Čitaj član 131.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekajte bre ljudi,niko ne kaze za zimske gume,sta ako je decembar a temp.+20c i sunce sija i sve suvo.Jel to vazi za zimske "uslove" ili kalendarski?

Pa nije Beograd Kopaonik.Moze cela zima da prodje bez snega i temp.sve vreme da bude u "debelom" plusu,sta onda?

Razumem ako je sneg,kijamet,i minus,a sta ako je sve suprotno zimskim uslovima?

Pa nikako se ne moze desiti da u decembru bude +20 stepeni! I ti ne vozis formulu pa da mozes ujutru i uvece da menjas gume. Na kraju krajeva i da u decembru bude +20 nista nece faliti sto su ti zimske gume na autu. Kad tad i u Beogradu ce sneg pasti, pa makar i na dva dana, a tebi da se slupas treba 2 sekunde! Uostalom zimske gume treba svako da ima. Jer se moze desiti da mora da krene negde iz Beograda i sigurno ih nece samo za tu priliku stavljati. Zimske gume idu kad je temperatura ispod +11 stepeni. A koliko god decembar u beogradu bude bio topao, preko noci ce da upadne u minus, u zavetrini ili hladovini se moze bara zalediti i ZIMSKE GUME SVAKAKO TREBAJU!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doduse ista me je ubedjivala da je po zakonu obavezno da se ima prostirka, cebe ili slicno, a kad sam je pitao zasto rekla je "pa ako moras da popravljas kola da imas na sta da legnes" :wallbash:

Onda je palo zezanje kako nasa policija brine da ne nazebemo ili da se ne daj boze ne isprljamo dok lezimo ispod auta. :lol:

Izgleda da ce cebe ipak da bude obavezno:

Ćebe uz prvu pomoć

Za petnaestak dana stupa na snagu akt o tehničkim uslovima za vozila

PRAVILNIK o tehničkim uslovima za vozila trebalo bi da stupi na snagu između 15. i 20. septembra, saznaju „Novosti“. Ovim aktom, usklađenim za Zakonom o bezbednosti saobraćaja, propisuje se šta od dodatne opreme treba da imaju vozači u Srbiji.

Najviše buke diglo se oko novih kompleta za prvu pomoć. Iz Ministarstva za infrastrukturu, koje je spremilo Pravilnik, poručuju da nema razloga za „paničnu“ kupovinu.

- Postojaće razuman rok za prilagođavanje svakom propisu - objašnjava Demir Hadžić, načelnik Odeljenja za bezbednost saobraćaja u ovom ministarstvu. - Vozači će, konkretno, od stupanja na snagu ovog akta imati punih godinu dana da nabave nove komplete za prvu pomoć. Za neke druge obaveze, rokovi će biti još i duži.

Osim zavoja, flastera i gaze, novi „paketići“ moraće da imaju „toplotno ćebe“, koje održava temperaturu povređenog i foliju za davanje veštačkog disanja. Na tržištu u Srbiji već mogu da se pronađu ovi kompleti, po ceni od 2.400 do 3.500 dinara. Vozači koji ih ne nabave do oktobra 2011. rizikuju kaznu od 3.000 dinara.

Poslednji paragrafi ovih dana upisani su i u Pravilnik o polaganju vozačkih ispita, ali on neće stupiti na snagu pre 2011. To znači da bi auto-škole po novom sistemu mogle da rade tek za više od godinu dana.

Izvor1 Izvor2

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam ja ovo, ali lik je pričao o NAJNOVIJEM pravilniku koji stupa na snagu od utorka 14 septembra 2010- ali ajde nek ti bude :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Najnoviji'' ili koji god, mora da bude na sajtu Ministarstva. Mora da bude objavljen.

Vidi šta piše na sajtu...da li su okačili neki drugi tekst u međuvremenu...ili su najavli neki drugi tekst...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg Phantom,jeste trošak kupovati dodatni set...kako nije. Recimo da je jedan pneumatik, Wintera (185/65/15) oko 5000 rsd - znači oko 22000 rsd za zimski set.

Za ćebe ne znam da li je bilo i pre obavezno, ali uvek ga imam u kolima (vojničko šatorsko krilo). A taj dodatak - toplotna folija i za davanje veštačkog disanja se može kupiti u apotekama i košta oko 300 rsd.

Stvarno, zimi pored svega nosim i ašovčić - vojnički, rasklapajući. :yes

Profesionalna deformacija...čisto da me ništa ne iznenadi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa to i ja pričam da je neptreban trošak - pogotovo za mene koji van BG idem avionom ili vozom /autobusom, a kola mi isključivo služe za švrćkanje po gradu bez okoline...

a ono što je pomenuti lik pokazao u emisiji i što je kamera zumirala je drukčiji tekst od onog sa sajta :wallbash: :wallbash: ali videćemo kako će ići primena ... :whistle:

@ maki- druže armijski ti ubijaš opasne kilometraže i to uglavnom u međugradskim relacijama tako da bi ja na tvom mestu svakako uzeo zimske bez obzira na zakon ...

najebali smo mi kojima kola služe za urbanu i blisku borbu u saobraćaju, ali biće kako biti mora :rtfm::police::thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ti onda kupuj onaj treš All season i uklopićeš se u Zakon. Drugo, 'ajde molim te pročitaj još jednom predloženi pravilnik. Hint: MOGUĆE JE VOZITI NA LETNJIM GUMAMA ZIMI ALI MORAŠ IMATI LANCE U GEPEKU! Lanci su ove zime bili nepunih 20ak € i jednokratni su trošak, a isto ovo je važilo i po starom zakonu, tako da te novi zakon ne košta ništa više nego stari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nemam nista protiv toga da moramo imati zimske gume. Ipak je bezbednost u pitanju , i nasa i drugih oko nas...

Jeste trosak dok se ne kompletira set zimskih guma ali moze to mnogo vise (ne daj boze) da kosta i finansijski a i :thumbdown: ...

Evo malo da se podsetimo o zaustavnom putu

http://www.4gume.com/o-gumama/zasto-zimske-gume/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Phantom, nije sve tako crno...mislim, ne znam tvoju finansijsku situaciju....ali mogu se naći neke polovne, u setu, do 100 e, u relativno dobrom stanju.

Npr, ja gume kupujem sa administrativnom zabranom, na rate, bez kamate (skidanje od plate...). Da imam više "keša", uzeo bih neke ozbiljnije...ovako mi i Tigar vrši posao.

Ali opet, sve u skladu sa svojim finansijskim mogućnostima. :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...