Jump to content
FAS Goran
vaskez

Usvojen novi ZOBS & prateći akti

Recommended Posts

ne, ne , ne , ne...

to je da kad se umoris od voznje mozes da prilegnes pored puta :sleeping:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negde procitah da imamo godinu dana fore da uzmemo te nove komplete za prvu pomoc...A do zamene vazi stari...Bice valjda neko zvanicno obavestenje o tome...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zasto bi zbog teske ekonomske situacije tolerisali upotrebu mobilnog, kakve to veze ima, sta bogati se vezuju siromasni ne! Skoro sam na ovu temu pricao sa covekom, koji je penzioner, zivi kod nas, ali je dugo godina radio u Nemackoj. Iznenadilo me njegovo shvatanje, kaze covek, kakve veze ima koliko su kazne visoke ili nisu visoke, sto se svi zale na to, sta kao treba da je kazna, ali da nebude visoka da mozemo svi da placamo da nam nije neki izdatak. Kazna, je kazna nije nagrada i zato treba da je visoka... Eto drugog mentaliteta skroz. Za mobilni imamo para za kazne ne, pri tom uz svaki mob se dobijaju slusalice, najobicnije zicane, niko ne trazi da se koriste bezicne ili kompleti za kola. Mogu i slusalice od 300 din. I nema razloga na taj nacin ugrozavasti ucesike u saobracaju, lepo stani izrazgovaraj pa nastavi. VIdeces propusten poziv pa se javi posle. I niko me ne moze ubediti da to ima bilo kakve veze sa teskom ekonomskom situacijom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne biraju oni :) jos ako se ne vezes i ne upalis svetla ima da im budes posebno simpatican :) Ko rece da ne kaznjavaju za svetla i mob... Evo po Lazarevcu danas samo prste, pandura na sve strane, i to oni setaci sto se zamaskiraju medj drvece

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi u pravu biraju oni i gledaju koga smeju a koga ne.Kad naidje crni Audi ili Mercedes sa zatamljenim staklima ili besan dzip samo se okrenu na drugu stranu i zaustave nekog sa teget Stilom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zasto bi zbog teske ekonomske situacije tolerisali upotrebu mobilnog, kakve to veze ima, sta bogati se vezuju siromasni ne! Skoro sam na ovu temu pricao sa covekom, koji je penzioner, zivi kod nas, ali je dugo godina radio u Nemackoj. Iznenadilo me njegovo shvatanje, kaze covek, kakve veze ima koliko su kazne visoke ili nisu visoke, sto se svi zale na to, sta kao treba da je kazna, ali da nebude visoka da mozemo svi da placamo da nam nije neki izdatak. Kazna, je kazna nije nagrada i zato treba da je visoka... Eto drugog mentaliteta skroz. Za mobilni imamo para za kazne ne, pri tom uz svaki mob se dobijaju slusalice, najobicnije zicane, niko ne trazi da se koriste bezicne ili kompleti za kola. Mogu i slusalice od 300 din. I nema razloga na taj nacin ugrozavasti ucesike u saobracaju, lepo stani izrazgovaraj pa nastavi. VIdeces propusten poziv pa se javi posle. I niko me ne moze ubediti da to ima bilo kakve veze sa teskom ekonomskom situacijom...

Slazem se...najobicnije slusalice zicane isto posluze, ranije sam tako radio a sad posto nisam dobio slusalice uz telefon ako bas moram da se javim 4 migavca, stanem i razgovaram... a recimo svetla palim i vezem pojas po navici, tako sam radio i na proslom autu iako nije bilo zvucnog upozorenja za jaspo...jedino sam placao kazne za parking :thumbdown: i to ako stanem da kupim klopu na brzinu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

posto se jos uvek sude stvari od prosle godine i po starom zakonu, moze li neko da postavi tekst starog ZOBS-a?

evo ovo je stari Zakon o Osnovama Bezbednosti Saobracaja na putevima:

http://rs261.rapidshare.com/files/287923206/zobso-1.doc

ali bilo bi potrebno jos staviti i obicni, ZOBS...

P.S. Mozda bi bilo najbolje napraviti posebnu zakljucanu temu, samo sa tekstovima zakona, starih i novog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zna li neko šta sve treba u novoj prvoj pomoći? Ima li tu novosti? Ima li vesti o tome, da li je potrebna neka posebna prva pomoć ili mogu bilo šta da kupim na pumpi...?

Za ćebe sam pročitao na jednom motoraškom Forumu:

''...pub se krstio kad sam mu sve što treba izvadio ispod sedišta. Rekao sam mu da mi samo ćebe fali. Zašto pita pandur Pa, vidim da si rešio da me karaš, pa čisto da se ne valjam po travi...'' :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Počinju da se pojavljuju "novi" komplete prve pomoći, proizvođač Galenika, od 2400 din su koliko sam video....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja žena apotekarka (državna apoteka) je meni uvalila pre pola godine "update" za staru pomoć koja ima neki tobože standard. U "update" kompletu ima koječega, pa i ono ćebe (što Dovla reče "kad umreš da te pokriju da ti ne bude hladno" :))) ) Da li vredi stara plus update ili moraš kod derikože po novu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne moras novu, niko ni ovu pa ni tu drugu nije trazio niti ce! Ja tu prvu pomoc imam 20 godina u kolima. Naravno ne jednu te istu staru 20 godina, ali u poslednjih 20 godina u svakom autu sam imao svu potrebnu opremu oko koje se sad digla prasina. I niko mi nikada nije trazio nista od toga. Tkd. ne verujem ni da ce sada. A i ne verujem da ce panduri imati spisak sta ti sve treba, pa ce ti rasklapati prvu pomoc proveravati sve i vracati nazad... da, da, bas ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja žena apotekarka (državna apoteka) je meni uvalila pre pola godine "update" za staru pomoć koja ima neki tobože standard. U "update" kompletu ima koječega, pa i ono ćebe (što Dovla reče "kad umreš da te pokriju da ti ne bude hladno" :))) ) Da li vredi stara plus update ili moraš kod derikože po novu?

Da li bi bio ljubazan da podelis sa kolegama forumasima spisak sastojaka gore navedenog apdejta? :)

Probaću da nađem. Originalnu kutiju sam bacio pošto mi je zauzimala mesta koliko i glavna pa sam gurnuo sve to u običnu najlon kesu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

naostrili se ovi seljacki panduri u poslednje vreme.

gde god mrdnem van beograda skacu mi na haubu i traze prsluk, prvu pomoc, trougao...

trkeljisali me u somboru, kuli, pancevu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 6 godina koliko vozim, mislim da su me samo jednom pitali za opremu i to u Kovačici u pola 5 ujutru... isto tako, ne pamtim kada su me zaustavili tek onako da nisam napravio nijedan prekršaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Sterilna kompresa od gaze-pojedinacno pakovanje 10x10 cm, 5 kom.

-Sterilna gaza po 1/2 m-pojedinacno pakovanje 80x25 cm, 2 kom.

-Streilna gaza po 1 m-pojedinacno pakovanje 80x25 cm, 1 kom.

-Trouglasta marama 100x100x140 cm,gustoce 20x19, 3 kom

-Adhezivni zavojni materijal(hanzaplast) 10x8 cm, 5 kom.

-Lepljivi flaster 25cm x 5m, 1kom.

-Kaliko zavoj 10 cm x 5m, 2 kom.

-Kaliko zavoj 8 cm x 5m, 2 kom.

-Kaliko zavoj 5 cm x 5 m, 2 kom.

-PVC kesa manja 20x30 cm, 1kom.

-PVC kesa veca 40x60 cm, 1 kom.

-PVC rukavice za jednokratnu upotrebu, 2 para.

-Izotermalni prekrivac 150x200 cm, 1 kom.

-Makaze sa zaobljenim vrhom, 1 kom.

-Zihernadle, 6 kom.

-Zastitno sredstvo za davanje vestackog disanja, 1 kom.

-Papir i olovka, 1kom

-Uputstvo o pruzanju prve pomoci izdato od Crvenog krsta, 1 kom.

-Specifikacija sadrzaja kutije, 1 kom.

--------------------------------

Sve to odavno piše na Forumu i to baš u ovoj temi:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=37250&view=findpost&p=661069

Zar nije lakše pogledati sve stranice ove teme i tako doći do odgovora, nego pitati...pa onda čekati satima da neko to ponovo postavi. :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda bi bilo logicno da ko ima medicinski fax ne mora da postuje propise, jer i ako skrlja nekoga ima iz prve ruke da mu pruzi pomoc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam u apoteci da pitam da mi sastave taj koktel i za neke od gorenavedenih stvari ni apotekarka nije znala sta je to... Ja odustao od kupovine na rinfuz do daljnjeg. Zna li se do kad moramo da imamo nove komplete prve pomoci? Ja sam nabavio neku preistorijsku pp :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...