Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Ima li tko gume Good ride sa37 215/60/17? Vrlo su povoljne a po nekim testovima su sasvim pristojne.
Vaša iskustva....

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima burazer na Corsi Good ride ali nisam siguran koja je oznaka, znam da je 205/50/16 Odlicno su se nosile letos sa 120ks i po suvom i po mokrom. Mekana guma i dobro drzi. U odnosu na Avon nema nikakve razlike a ona drzi dosta dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

G

G

Ima li tko gume Good ride sa37 215/60/17? Vrlo su povoljne a po nekim testovima su sasvim pristo

Molim ako ih netko ima neka ih prokomentira. Inače su kod nas u hr 380 kn cca 50€ po komadu. Ili savjetujete nešto drugo u kategoriji jeftinije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se neko eventualno zainteresuje za Michelinov najnoviji allrounder, malo duzi post i C/P sa predstavljanja Mambe:

 

On 12/29/2015 at 5:47 PM, Ivan said:

Kad slabo ko drugi hoce, 'ajde da malo testiram nove tehnologije :). Prethodne zimske gume - kaputt, pa se postavilo pitanje sta uzeti. Prateci kretanja na trzistu guma, u oci mi upade Michelinov novitet za ovu sezonu, CrossClimate. Prvo sto mi je palo na pamet - univerzalna guma, niti leti letnja, niti zimi zimska. Medjutim, krenem da se interesujem, pratim strane testove i shvatim da je to prva letnja guma sa 3MPSF homologacijom (ili po narodski, sa 3 planinska vrha i pahuljom :) ), tj. letnja guma koja ima i M+S sertifikat. Vec po sari se moze videti da nije klasicna univerzalna guma izvedena iz zimske, vec univerzalna guma izvedena iz letnje. To me privuce na prvu, pa se udubim i u rezultate testova, koji su bili iznenadjujuci. Michelin je organizovao prezentaciju gde je poredio CrossClimate sa svojom zimskom i letnjom gumom, ali i konkurentskom univerzalnom gumom. Rezultati su bili sledeci:

- na testu kocenja na suvom, CrossClimate je bio za nijansu slabiji od letnjeg modela, a daleko ispred zimskog i konkurentskog univerzalnog;
- na testu na cistom snegu, CrossClimate je ocekivano bila iza Michelin Alpin, ali sa odlicnim rezultatom pri polasku na uzbrdici, kocenju na snegu... A opet prilicno bolji od konkurentskog univerzalnog pneumatika;
- i na kraju ono sto je bilo iznenadjenje - na testu ponasanja na mokrom (voznja u mokrom krugu, do gubljenja gripa), CrossClimate se pokazala bolje i od letnjeg i od zimskog Michelina, tj. postizla je najvecu brzinu u krugu. Sto su uslovi u kojima najcesce vozimo tokom zime.

Onda sam stavio na papir svoje uslove voznje, gde jos malo pa i nemamo zimu, vozimo mozda mesec i po, dva u takvim uslovima (a i to po mokrom kolovozu, dovoljno je da me sigurno izvuce sa snegom zavejanog parkinga ili uz sneznu uzbrdicu). Dalje, da imam odlicne preformanse na mokrom i u kriticnom prelaznom periodu gde su i letnje i zimske gume najtanje, da cu uvek voziti mladu gumu i shvatio da mogu da budu odlican izbor za mene, ako se sve ovo pokaze kao tacno. Tako da sam resio da probam sa parom CrossClimate za pocetak, ako budem zadovoljan prodacu skoro nove letnje Dunlopke, prebaciti se totalno na CrossClimate, cime bih se resio razmisljanja o gumama za duze vreme. Takodje, bez cimanja sa zamenom, skladistenjem, problematicnim periodima vremena, auto uvek na alu-felnama, itd., itd. Tako da sam skoknuo do Coninga i nabacio par:

281220153374.jpg  281220153376.jpg

Utisci za kratko vreme - ocekivao sam da zbog "V" sare bude malo bucnija, medjutim po rezultatima testova i komentarima po stranim forumima nije, a buka joj je po deklaraciji samo 68dB, recimo kao moje letnje Dunlop SportBluResponse koja vazi za tihu i udobnu gumu. Sto mogu da potvrdim, po gradu i na krstarecim brzinama za magistralu maltene da nisam primetio razliku u buci, tek primecujem blago hucanje na brzinama oko 150 km/h, ali to je zaista minimalno. Izuzetno mekana i udobna guma, bez obzira sto se u 205/55/16 radi samo u 94V tezinskom i brzinskom indeksu (ima malo vecu nosivost, obicno uzimam 91V). Takodje primecujem da nema zastitu ruba felne i da klasicno za Michelin, na istom pritisku nije bokasta, kao neki drugi proizvodjaci:

281220153377.jpg  291220153381.jpg

Toliko za sada, jedva cekam da je testiram na snegu, jer nema klasicne lamelice. A u rezultate na mokrom, suvom, dugotrajnost i udobnost ne sumnjam jer je u pitanju Michelin.
Post je malo duzi ako se neko mozda jos zainteresuje - a najbolja cena trenutno je u Coningu, 9800 din za 205/55/16. Na ostalim mestima je po 1000-1500 din skuplja. U dimenziji 195/65/15 je oko 7700, 225/45/17 je oko 14 000, a garancija je 3 godine:

281220153380.jpg
 

 

 

Edited by neshaoct
update slika

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/29/2015 at 5:52 PM, Ivan said:

 

Ako se neko eventualno zainteresuje za Michelinov najnoviji allrounder, malo duzi post i C/P sa predstavljanja Mambe:

 

On 12/29/2015 at 5:47 PM, Ivan said:

...prva letnja guma sa 3MPSF homologacijom (ili po narodski, sa 3 planinska vrha i pahuljom :) ),

281220153377.jpg  291220153381.jpg

 

 

 

Sad kad sam video šaru, setih se da sam naleteo na sličnu oznaku i kada sam gledao gume za sebe pre 15-tak dana. Na kraju sam stavio na Stila Hankook Winter iCept RS2 (W452):

 

gume_01.jpg

 

Isto V šara, plus videh na par mesta da ima oznaku 3PMSF:

 

gume_002.jpg

 

Je l ima razlike u odnosu na 3MPSF, ili je greška u kucanju? Ili, možda ovi na sajtovima to pišu proizvoljno, jer na Hankook sajtu nisam video tu oznaku za ovu gumu...mada, nisam ni guglao nešto detaljno. Nisam obraćao pažju na tu oznaku prilikom izbora, nego sam gledao onaj Auto Bild test gde je ova guma bila odmah iza premium proizvođača na listi.

 

 

Edited by neshaoct
update slika

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 Mountain Peak Snow Flake.

Koliko su Hankook, Neso?

Share this post


Link to post
Share on other sites

7.900 RSD (205/55 R16)

Je l treba da piše na gumi ta oznaka? Ako treba da piše, pogledaću, taman da vidimo da li lupetaju englezi na svojim sajtovima tu oznaku kako stignu kojoj gumi  :) , ili Winter RS2 od Hankook-a ima ta svojstva...

 

EDIT: Sam proizvođač (Hankook) se na svom sajtu ne hvali tom oznakom za ovu gumu:

http://www.hankooktire.com/uk/passenger-cars/hankook-winter-i-cept-rs2-w452.html

 

...ili ja n'umem da je pronađem. :) A, logično bi bilo da se ipak pohvale...

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ce biti bravo ili ne, videcemo :D . Sve mi je delovalo primamljivo pa sam resio da probijem led i probam CrossClimate, ipak je Michelin ozbiljan brand.

Deluje OK na papiru i iz prvih voznji, ali tek je cekaju izazovi kad se malo razgazi :) .

Neso, za M+S (Mud&Snow) oznaku ima svakakvih tumacenja, pogotovo kod Britanaca. Ali zimska guma mora da ima 3MPSF oznaku.

Konkretno na ovoj CrossClimate stoje obe oznake, i M+S i 3MPSF

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

zza5044.jpgzza5045.jpgzza5046.jpgzza5047.jpg

 

Dobra danas ceo dan po snegu, doooobra. :)

 

On 12/29/2015 at 5:47 PM, Ivan said:

...prva letnja guma sa 3MPSF homologacijom (ili po narodski, sa 3 planinska vrha i pahuljom :) ),

281220153377.jpg  291220153381.jpg

 

On 12/29/2015 at 6:15 PM, neshaoct said:

Na kraju sam stavio na Stila Hankook Winter iCept RS2 (W452):

 

gume_01.jpg

 

Isto V šara, plus videh na par mesta da ima oznaku 3PMSF:

 

gume_002.jpg

3PMSF = 3MPSF?

Ako su iste oznake, onda mu i ova Hankook dođe za sva doba, ili to nema veze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jao zivim na kim kao da zivim u nemacku sve skupo coece polovna guma 25e nova od 40 pa navise sramota te od 40 nije guma nego plastika malo zaslajvujes ili zakocis ostane pola na putu, a jos kad je klizavo nista nema ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i ovde su toliko :)

Svrati do onog vulkanizera u Kosovo Polje, imao je extra gume uvek, ako neces nove :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

20160103_180933.jpg 20160103_181236.jpg 20160103_181317.jpg20160103_181207.jpg

Dobra danas ceo dan po snegu, doooobra. :)

...prva letnja guma sa 3MPSF homologacijom (ili po narodski, sa 3 planinska vrha i pahuljom :) ),

281220153377.jpg 291220153381.jpg

Na kraju sam stavio na Stila Hankook Winter iCept RS2 (W452):

gume_01.jpg

Isto V šara, plus videh na par mesta da ima oznaku 3PMSF:

gume_002.jpg

3PMSF = 3MPSF?

Ako su iste oznake, onda mu i ova Hankook dođe za sva doba, ili to nema veze?

Samo za zimu. Nije all season. Kod Hankooka je to guma Optimo4S ili H730. W452 je čisto zimska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jedva dočekah da driftujem malo :)

Conti TS830 i dalje nerealno dobro drži iako je 5 godina stara i ima jedva 5mm. Bukvalno ne mogu normalnom vožnjom da izazovem klizanje prednjih točkova. Čak i kad nabodem gas proklizava, ali snalazi se.

Jutros sam 2-3 puta obilazio kolonu, osećaj je kao da vozim SUV :)

 

Sa druge strane Barum Polaris fino pokazuje "menjaj me" :) Pri svakom oštrijem cimanju volana blago zanosi zadnji kraj kao da je ručna povučena. Nije da ne može da se vozi, ali bilo je dosta bolje pre 2 godine.

Inače, takođe je 5 godina stara i ima šaru ~5.5mm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sneg u Kraljevu oko 15 cm, oduševio sam se sa conti ts850 radi posao, kočenje i skretanje vrh. Kod ubrzanja prvom i drugom se bori pa mora mali gas, ali to je normalno za dubok sneg. Ovo mi je prva zimska sezona sa lybrom i dosta se sigurno osećam... Preporučujem ts850 svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Stilu 1.9jtd napred Conti ts850 gotovo nove, pozadi winter1 stara 3-4god sa sarom ~7mm [205 55 16]

Na Lancia Y 1.2 8v napred Sava Eskimo skoro nova, pozadi neki hankook star 4god sara oko 5.5-6mm

Iskustvo je takvo da dok je bila ona magla, vlazan put, temp oko 0-5stepeni......samo Bog ti moze pomoci. Sve kliza, svaka guma radi ne ocekivano lose pa i Conti. Imao sam situaciju gde na parkingu skrecem pod 90stepeni pri brzini od 15-20kmh i Stilo proklizava :o

Katastrofa! Za sva 4 modela!

Po snegu je druga prica, kopa, ide, izvlaci..... Osecaj je da se Stilo teze zaustavlja od Y, valjda sto sam probao na nizbrdici a Stilo je osetno tezi. Bar se meni cini da Conti dosta bolje "ide" po snegu nego sto "staje".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskustvo je takvo da dok je bila ona magla, vlazan put, temp oko 0-5stepeni......samo Bog ti moze pomoci. Sve kliza, svaka guma radi ne ocekivano lose pa i Conti.

 

Meni se ljudi smejali kad sam ovo pričao. U tim uslovima je nekad teško krenuti sa gasom, potpisuje kako hoćeš dok na snegu baš drži kao luda.

A primećujem i ja blago klizanje kad stajem, ali ne smeta mi pošto uglavnom kočim motorom i ne zalećem se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce da ti Conti kliza zbog Wintera jer gubi grip pozadi pa Conti ne mogu da drze kako treba. Ja mogu da se pohvalim da mi ts850 drze fenomenalno. Sinoc sam se vratio sa puta i bilo je sve 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do sad sam se vozio na sve 4wintere vec godinama pa znam kako se ponasa auto. Drze fino wintere, Stilo ne zabacuje zadnji kraj cak ni kod krivina sa kontra nagibom, prilikom kocenja radi abs fino, kad je sneg koci odlicno ali nekako kao da ide mnogo bolje, promena pravca isto super.

A klizanje na 20 na sat nema veze sa zadnjim gumama-spora voznja, nisam ni kocio, samo skrecem, tj mootam volan a on ne skrece, ide pravo :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...