Jump to content
FAS Goran
Zvezdo

Garaža

Recommended Posts

Pošto sam kupio Abartha i neki plan je da se pooolako sredi do perfekcije odlučio sam da napravim još jednu garažu samo za njega. U postojećoj velikoj garaži je auto za svaki dan, motori i radionica.

Dvorište je veliko tako da mesto nije problem.

Kako teku radovi tako ću i dopisivati i stavljati slike. Mnogima bi moglo biti od koristi i ako ne mogu sami napraviti  nego angažuju neke majstore, imati će neku osnovnu predstavu šta sve i koliko treba.

 

Zamisao je da garaža bude montažnog tipa znači metalna konstrukcija i profilisani lim. To je najjeftinija varijanta.

Postoje ljudi koji prave takve objekte i ima ih na oglasima ali cene su veoma visoke. Ja ću je napraviti što je moguće jeftinije ali bez nekih nedostataka. Majstori inače vole preterivati u dimenzijama i količini materijala. Delimično su i u pravu kada kažu neću ja da razmišljam o tome kada napada 3 metra snega na to i bude oluja koja nosi krovove.

 

Garaža će biti nekih standardnih dimenzija 5x3 metra. Betonirati će se ploča i u beton staviti 6 ankera na koje će se posle variti metalna konstrukcija . Prvo je zabodeno nekoliko kolaca i razvučena špaga da se odredi pravi ugao da bi zatim krenuo sa iskopom zemlje.

Nakon iskopa sam stavio oplate naravno pazeći i mereći da sve bude pod pravim uglom.  Postavi se jedna oplata i pripremi druga. Od ugla se označi 1 metar (ili koliko ko hoće) i dijagonala mora biti 141.42 cm. 

IMG_20240326_152123.jpg

Kada se postave sve oplate proveri se ugao tako da su ukrštene mere iste. Ako je sve u razumnim tolerancijama sledi betoniranje.

IMG_20240326_084657.jpg

IMG_20240326_084705.jpg

IMG-4482b154aabf260ad22d573e2204147f-V.jpg

IMG_20240326_143017.jpg

Ankere sam napravio od čega sam imao. U ovom slučaju isekao lim na kvadrate 9x9 cm i sa donje strane navario armature. 

IMG_20240326_084733.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

U betonsku ploču sam stavio armarurnu mrežu onako reda radi, najjeftinija !

Sad malo o betonu. Beton je smesa cementa,šljunka i vode koja mora biti izmešana u homogenu smesu. 

Debljina ploče je 8 do 10 cm sa tim što sam iskopao rupe gde će ići ankeri.  Možemo računati debljinu 10 cm. Dakle dužina 5m x 3 m širina x 10 cm debljina to je 1.5 m3 betona.

Da bi se napravio 1m3  betona potrebno je oko 1.3m3 šljunka i cementa.  Za samostojeću armiranu betonsku ploču omjer šljunka i cementa se pravi u omjeru 4 lopate šljunka i jedna lopata cementa.   

Za otprilike 1.5 m3 betona je potrošeno 2 m3 šljunka (2000x2m3 =4000 dinara) i 500 kg cementa (2100 din je 100 kg.)

Dalje sledi kupovina kvadratnih profila čišćenje i farbanje temeljnom bojom.

 

Dakle ovo je opis jednog hobiste, molim građevinske inženjere da mi ne zamjere.

Još jednom da ponovim hoću da napravim garažu za što manje para a da bude koliko toliko sigurna i čvrsta . U drugom slučaju bi se kopali temelji duboki min 40 cm i armirali . Bilo bi potrebno min dvostruko više betona i još armature za temelje.

Edited by Zvezdo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Mene je nadstrešnica, 5.5x2.5 koštala 200€ - 100€ kutije 4x4cm i pokrivni lim (samo krov, bez stranica). Ali to je bilo 2016. godine.

Sada je to bar 350€.:)

 

Samo napred. Anketi su odlični, ali mogao si iste samo ubaciti u ploču - izbušiti rupe pod uglom i zavariti za stubove. Nema to da mrdne. 

 

Ploča je sasvim dovoljna za auto i neki lagani montažni objekat.

Edited by Martin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno si mogao i bez armature tj sa mikro armiranjem da resis plocu SIKA FIBER se zove proizvod
To su polupropilenska vlakna koja se jednostavno dodaju direktno u mesalicu
Najbolje je da konstrukciju pravis od otvorenih profila L, U, I iz razloga sto mogu da se ofarbaju u potpunosti dok kutijaste i okrugle ne mozes da zastitis iznutra i dolazi do korozije

Pocinkovani lim je trajniji od plastificiranog, za krov bi stavio sendvic panel samo zbog letnje vrucine

Ako je demontazni objekat neke veze bi bi odradio srafovski pa da moze lako da se razmontira preveze i ponovo sastavi
Toliko od mene

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova armaturna mreža nije skupa to je najtanja valjda 4mm. Bolje nego ništa. Na krov ide lim sa filcom on je oko 10e m2 a okolo i na vrata običan plastificirani lim  on je oko 9em2. 

Nekakva razmišljanja su da iznutra stavim izolaciju. E sad ne znam šta?

Mineralna vuna? Trebalo bi je prekriti nečim. Pocinčani lim je 1800din 2m2, skupo!

Stiropor ploče?  Sa čim se lepe za lim? Može li pur penom?

Nekako bi bilo najeftinje mineralna vuna ali čime je pokriti da nije skupo?

 

Konstrukciju ću od cevi 40x40 , za krov 40x20 i verovatno i za vrata ako brava stane u 20 mm  ako ne onda 30x30. Možda na vrata pocinkovani lim ali limar će me oguliti da ga malo savije tako da će verovatno ići isti kao i na bočne stranice.

Šta je najeftinje da prekrijem mineralnu ili staklenu vunu?

Stiropor mrežica i lepak ali čime ga zalepiti za lim? 

Sendvič paneli su jako skupi.

Krov će biti na jednu vodu. Visina 2.5 m kod vrata i 2m na kraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ćeš izolaciju - bolje odmah uzmi sendvič panel.s

 

Nek' si stavio armaturu, to je obavezno.

 

Stiropor se lepi za metal sa niskoekspandirajućom purpenom.

Nemoj stavljati mineralnu vunu, samo stiropor na ovakvu vrstu objekta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Ako ce sluziti samo da auto prenoci, ali ne i da radis nesto u garazi po minusu mislim da ti je izolacija suvisna. Ako ces nesto raditi u garazi, onda ima smisla, ali onda i lim mora da dihtuje na svim spojevima da ne zvizdi kroz garazu (ne toliko zbog zvizdanja koliko zbov toga sto ce ti "ponistiti" prisustvo izolacije.

Edited by ostoja

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Martin hvala! Mislio sam na to ali nisam bio siguran.

Garaža će služiti samo da se auto zaštiti od sunca kiše i vlage koliko je to moguće. Imam veću zidanu garažu gde radim šta trebam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas ,u mojoj opštini,za svaki objekat,makar bio montažna garaža,moraš građevinsku dozvolu da išteš inače...

blago tebi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za montazne objekte treba dozvola
Za privremene objekte ne treba dozvola
Izolacija zidova nije potrebna dok je izolacija krova pozeljna da ne upece sunce takodje pozeljna je i ventilacija zbog vlage
Sendvic paneli mogu i polovni da se kupe ili uradi osb pa stirodur pa lim preko

Cena plastificiranog rebrastog lima je oko 800 din
Najmanja brava  je 22mm sirine i 30mm  dubine ali deo koji ulazi u profil je 15mm tako da moze da udje u profil 20x 30mm ako ti ne smeta sto ce da strci po milimetar
Uvek mozes da napravis kutiju za bravu
Ja licno ne bih lepio stiropor za lim pur penom posto je zbog rebara mala kontaktna povrsina a ni lim nije najzahvalniji za lepljenje

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, clockwork_orange said:

Za montazne objekte treba dozvola
Za privremene objekte ne treba dozvola

Kada sam sebi pre neku godinu radio nadstresnicu za auto u dvoristu, skoknuo sam do Opstine da se raspitam da li je potrebna dozvola.

Za gomilu nekih manjih objekata, kao i za montazno-demontazne nadstresnice osnove do 20 m2 nije potrebno bilo sta od papira. Ranije je to bilo za <10 m2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kanulo je možda 3 kapi. Verovatno zbog toga jer sam juče prao cevi i beton sa Karcherom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ako ce sluziti samo da auto prenoci, ali ne i da radis nesto u garazi po minusu mislim da ti je izolacija suvisna. Ako ces nesto raditi u garazi, onda ima smisla, ali onda i lim mora da dihtuje na svim spojevima da ne zvizdi kroz garazu (ne toliko zbog zvizdanja koliko zbov toga sto ce ti "ponistiti" prisustvo izolacije.
Potpuno saglasan.

Samo ventilacija da se ostavi. Da cirkulise vazduh. Da ne bude vlage. Ostavis pokisao, vlazan auto u garazu, i zatvoris je.... Nije dobro.

Ostavi gore i dole po neki otvor, sa mrezicom, da imas cirkulaciju vazduha.

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li si se setio, kad već praviš sam i praviš sebi, da i ploču napraviš sa nekim dovoljno velikim ali oku neprimetnim padom? Ili bar neku kao kanalicu gde ćeš da teraš svu prljavštinu sa poda? Još ako ofarbaš kvalitetnom bojom za beton ima sama da se čisti i sapira   :rolleyes:    B)

Ja ludim kad treba da počistim garažu (prašina, voda, otopljen sneg, i sl.) a sve mi se skuplja na dva tri mesta koja imaju ulegnuće. Ali ja sam u zakupu, nisam je ja pravio...  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Ploča ima pad prema vratima od 5 cm. Mada kada se auto sredi neće se voziti po vlažnom vremenu. Ali inače retko vlažan auto parkiran u garažu ostavim ga ispred da se osuši. Do ove garaže nemam u planu da pravim betonske staze. Svrha će joj biti da sačuva auto od kiše i sunca.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/28/2024 at 11:01 PM, shuxx said:

Ostavi gore i dole po neki otvor, sa mrezicom, da imas cirkulaciju vazduha.

Ahaaaaa, znaci ono tvoje iskustvo sa ceradom na krovu i oštećenje istog imalo uticaja da sad više paziš. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, tad sam se bas jaze8o.

Ali, svakako je ventilacija, promaja dobra za garazu...

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konačno sam počeo. Nikada da krenem.

IMG_20240403_125321.jpg

IMG_20240403_125251.jpg

Prednja strana nije zavarena za temelj. Spušta se dole jer mi je lakše da odmah napravim vrata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...