Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Ovako vozim bilo koji auto, bio on Yugo, Punto, Cee'd...

Potrosnja me ne zanima u smislu da jurim sto nizu, ona je samo posledica mog stila voznje po propisima. A kad vec vozim tako - sa maksimalnim prekoracenjem od 10km/h od dozvoljenog, onda cu voziti na pravim obrtajima.

Imam drugacije vidjenje: novac od svake kazne koju ne napravim i samim tim ne platim potrosim za [novo] gorivo i neko putovanje po otadzbini u okolini BG, veceru, koncert .. Evo vec nekih 10 godina ni jednu jedinu nisam platio, a presao sam grubo gledano oko 150000km.

Da sam hteo bas nisku potrosnju iskljucio bi klimu :rofl:

Nisu svi vozaci isti. Moj cale bi ceo put vozio cetvrtom, od 50 do 90-100km/h, ne bi mu palo na pamet da salta brzine.

Edited by steva_anya

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blago tebi kad si za 10 god presao svega 150 000 km,ja za nepune dve godine 60 000 :D

Svaka cast kad nisi platio kaznu! :thumbsup:

Meni svaki auto mnogo trosi posto imam malo tezhu desnu nogu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam priliku da često vozim novi Audi A3 1,6TDI koji ima start-stop sistem i ima ono sranjе za sugerisanje kojom brzinom da se vozi i koje ne može da se isključi. Kada ga vozim po mojoj meri uz korišćenje start-stop sistema potrošnja mu je oko 5l. Zavisi od gužve, ali varira u 0,3l gore-dole. E a onda ga provozam jedno 200-300km poštujući njegove "upute" na koliko obrtaja voziti i u kojoj brzini. Bukvalno to ide dotle da mi sugeriše ili da smanjim brzinu i da vozim na manje obrtaja ili da dodam malo gasa pa prešaltam u veću i sve tako. Ne mogu da vam opišem koliko je dosadan. Potršnja je pala na 4,2-4,3l... Naravno sve pričam o gradskoj vožnji.

Poenta: Istina je da mnogi komon-rejl dizelaši mogu da spuste potrošnju na 4-5l, ali... ima nešto i u zadovoljstvu i lagodnosti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Kakо bre, kako :D

Ja sa mojim Bravom 1.9JTD u gradu po gužvi preko zime (onda sam ga i vozio, od decembra od aprila), znači Mirijevo - NBGD - Mirijevo - grad i slično, pa ne mogu ispod 7 nikako. Znači 7-8,5 u pomenutom režimu, ujutru u špicu i popodne u špicu, što podrazumeva povremeno zaglavljivanje u gužvama po ceo sat i više. Naravno, trudim se da se obuzdam, al ne vredi, pa onda pada patosiranje gasa, preticanje, ubacivanje i jbg, sav trud uzalud. Mereno metodom na pun rezervoar, obično sipam kad pređem 550-600km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče Audija, poenta je u Start-Stop sistemu. On se ugasi svaki put kada staneš i sam se pali kad hoćeš da kreneš. Vrlo zanimljiva stvarčica :) A inače, to ti je sasvim ok potrošnja za JTD po BG-u ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beograd-Bar [preko Pljevlje], ukupno 575km.

2 odrasle osobe, dvoje male dece, pun gepek stvari, klima sve vreme.

Prosecna potrosnja 4.3L, prosecna brzina 53km/h.

Na sličnoj deonici Zr - Petrovac - Zr izmerio sam potrošnju 4.8L, stim da je moja prosečna brzina bila 63km/h.

Ne vozim sporo, ne plaćam kazne jer znam gde, kad, koliko brzo može da se vozi, tako da bude bezbedno a opet da se ne kilavim mnogo.

Iako je ovo relativno velika kilometraža preko 1500 km podatak o potrošnji može da zavara,

jer je to put gde se veliki deo vozi sa 1/3 gasa.

Moja potrošnja u gradu popne se do 7L zimi, a na autoputu nije ispod 6L, zato što ne vozim 120.

Auto je Stilo 1.9 mjet 16v malo dopingovan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da se i ja prikljucim statistici oko potrosnje (jtd karavan 85kw). Bas sam skoro bio na ovde pominjanoj relaciji BG-BR , penzionerska voznja do tamo bord prijavio 4.3 litre, u povratku sam jurcao pa se ukupan prosek digao na 4.8 (znaci povratak preko 5). Ja sam prezadovoljan sa potrosnjom a i primetio sam da otkako sam (pre 6500km) sipao ulje sa grafitom da mi bord prijavljuje nizu potrosnju na ustaljenim relacijama sa relativno ustaljenim ritmom voznje. Radi se o par decilitara na 100km manje. O ulju cu utiske u sekciji za ulje, kada prodje ceo interval zamene.

Edited by Vukajlo

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni pre neki dan, puntom na gas, autoputem kroz hrvatsku (oko 250km) i nešto malo magistralama kroz Republiku Srpsku potrošnja 9.5l (na autoputu ga "cepao" 130) :wallbash:

u suprotnom pravcu, uz konstantnih 120 km/h, potrošnja bosanskog gasa 7,2l :thumbup:

razlika je po meni velika, još jedan pokazatelj kakvo gorivo (plin) sipamo ovde :realmad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kia Cee'd SW, 1.6 crdi, 115ks

Posle jos jedne voznje do CG i nazad...

Beograd-Bar, 2 osobe i 2 ranca stvari, klima radila 450km puta.

Prvih 100km, kao i prvih 200km u odlasku potrosnja je bila 3.9L, prosecna brzina preko 63-64km/h.

http://tinypic.com/player.php?v=2wd0jn8&s=7

http://tinypic.com/player.php?v=a2vhwl&s=7

Na oko 420km puta potrosnja je bila 4.0L

more2011pt23408.th.jpg

Na kraju, 56km/h, 530km puta, 4.1L prosecna potrosnja.

http://imageshack.us/clip/my-videos/38/wct.mp4/

Bar-Beograd, 2 odrasle osobe, dvoje male dece, pun gepek stvari, klima oko 450km puta radila.

Potrosnja 4.3L, prosecna brzina 56km/h, 540km puta.

more2011pt23492.th.jpg more2011pt23493.th.jpg more2011pt23494.th.jpg

Fiat Punto 1.3 multijet, 69ks

Batajnica-Beograd, po lokalu i po gradu, sa klimom 5-5.4L, prosecna brzina 19-25km/h.

Batajnica-Ruma-Batajnica, sa klimom, 3.7L, prosecna brzina 46km/h

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram priznati da mi je zadnjih dana potrosnja "lepo" :huh: porasla! Ocito da su stupili miksevi na snagu sa nastupanjem jeseni! :realmad:

Sada je 8,5-8,8 a trenutna pri konstantnoj brzini na 110km/h je 8,8-9,1 po racunaru. Nesto se opasno mucka... :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni Yaris troši 1L više plina zadnjih mesec dana, e sad da li je do plina ili... Ranije 360km sa 28L, sada jeeedva 320.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sam vlast, otisao bih redom na svaku pumpu i merio vrednosti goriva, koliko oktana, razliku izmedju euro dizela i d2 i rekao bih svima. Ako recimo Premium nema 95 ili 98, dakle ne 94.8 ili 97.8 oktana - ili smanjujte cenu ggoriva ili pravite kako valja. U protivnom - 3 meseca zabrane rada!!!!

:realmad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm, pa da zato i nisi vlasT :p

Tesko to brate u ovoj drzavi, ovde je poenta da sto vise pokrades narod a ne da narodu bude bolje...

Ja redovno idem u BiH i tamo sipam benzin i plin i pogotovu plin bude i po dve litre razlika u odnosu na nas a i jeftiniji je za 10 dinara od naseg ali jedina mana je sto ne mozes da stavis vise od onoga kolika ti je boca za plin a meni je 42L, jeb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni Yaris troši 1L više plina zadnjih mesec dana, e sad da li je do plina ili... Ranije 360km sa 28L, sada jeeedva 320.

isti slucaj i samnom, sve isto bukvalno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja najzad izmerih neku potrošnju, većinom na otvorenom. Relacija Beograd Vrnjačka Banja, autoputem do Malog Požarevca, pa dalje preko KG. Autoputem sam najviše išao 160 (po GPS-u, cajger mi pokazuje 11% više). Posle nije bila neka gužva, po koje preticanje, naravno gas u patos (a kako drugačije). Išli smo do Goča (ko će da ne izdrži a da se malo ne igra po krivinama), tamo obišli par mesta i nazad do Vrnjačke Banje. Posle za BG preko Valjeva (svratili do tašte :lol:).U povratku je naravno bila gužva od Ere, sve do Orlovače, tj do prvog isključenja za Vidikovac. Gorivo sam sipao do vrha do drugog izbacivanja pištolja na Molu kod plavog mosta, a u povratku isto tako na Molu na Medaku. Znači ukupno sam prešao 504km sa 22.7l nafte. Da budem pošten uračunao sam 4% koliko mi laže za pređenu kilometražu, tj pokazuje toliko više. Jedno 130km je radila klima.

Znači: (22.7/504)*100*1.04=4.68l/100km. Sada verujem da je moguće ostvariti deklarisanu potrošnju od 4.4l na otvorenom, sa održavanjem konstantne brzine od recimo 90km/h, bez naglih preticanja.

Sve u svemu zadovoljan sam. Mislim, mogao sam da kupim auto sa manjom zapreminom za koji je manja registracija, koji manje troši, na primer neko biiip od 1.2-1.5l benzinac, pa na plin, ali sam u startu odustao zato što ti automobili jednostavno ne idu, a i stvarno nemam živaca za drndanje sa plinom, i gubitkom gepeka, ili svraćanjem na pumpu svakih 250-300km u slučaju torex boce, i baktanjem sa rezervnim točkom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

svaka čast za JTD :thumbup:

moja poslednja potrošnja plina, mešovita vožnja (više gradska), sa 1000 dinara prešao 210km, što mu dođe oko 7,2l na 100km. Štedljiviji sam još uvek, ali priznajem da sam i dosta sporiji :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marko, nisi u pravu. Ja imam autonomiju od preko 1000km ako računam i plin i benzin. Ne razumem zašto bi gubio gepek, meni je isti kao i pre. Umesto rezervnog točka nosim sprej za gume, a i gume su nove, tako da ne očekujem da se raspadnu skoro. Kada se sabere cena svog tog goriva (plin-benz), ispada da mi auto troši manje nego da je išao na dizelu. Kada je plin OK i kada sipem dupke punu bocu (30L), pređem 400km (možda malo više) autoputa. Auto isto ide kao na plin tako na benzin (ograđujem se ako je plin loš).

Stvar je u tome da je sipanje bilo kog derivata na pumpama kod nas čista lutrija. Nekad je dobro, ali uglavnom je loše. Standardi za gorivo su loši a korupcija ihaha, pa se to uglavnom i ne proverava. Bolje je u odnosu na 90te ali svetlosnu godinu od onoga kako treba da bude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozio sam 2-3 meseca ćaletovu Toyota Carinu 1.6 - 1997g, sa torex bocom. Svakih 220-250km gradske vožnje i moram na pumpu, što me baš nervira. U prevodu trošila je 12-15l plina po Beogradu, zimi. Taj auto ima ogroman gepek, ali moj ćale drži rezervni točak u njemu, kao i gomila drugih likova. Zašto - ne znam, ako mene pitate to je debilno, valjda im skupo da kupe sprej. Naravno da ti je jeftina vožnja na plin, ali ti zato i auto lošije ide od na primer mog Bravo 1.9JTD. I naslušao sam se priča o problemima sa plinom, neka hvala. Naravno, najviše zavisi od servisa u kom ga ugrađuješ, i koji je uređaj u pitanju, ali sam ipak odustao. Presudili su obrtni momenat i lakoća vožnje traktora, uz relativnu ekonomičnost :thumbsup:, i to što ga tankujem na pređenih 700km po gradu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro sam kupio Punta i cuo sam price da trose oko 6 litara?!da li sto je ovaj moj automatik ili mozda ja previse pritiskam gas,to jednostavno nema sanse.Benzina trosi oko 7,6 a plina oko 9 plus minus po pola litre.Mislim da to nije mnogo u svakom slucaju,pogotovo sto su guzve gde god krenete neopisive.Vozim stalno u De(ekonomicnom modu)sem kad treba preteci nekoga tada iskljucim E da bi brze izveo manevar,rucno menjanje je neka vrsta igracke i ne pomaze za smanjenje potrosne a i ne ponasa se kao pravi manuelni menjac,sve u svemu ipak je plin i ovakav kakav mi sipamo najekonomicnije gorivo.Ne trose Fiati mnogo :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali moj ćale drži rezervni točak u njemu, kao i gomila drugih likova. Zašto - ne znam, ako mene pitate to je debilno, valjda im skupo da kupe sprej.

alo bre, pa nećemo se vređati :angry:

@tenore

ako je to potrošnja po gradu, onda je ok, u suprotnom je malko više nego što bi trebalo..imam bravu sa tim motorom i troši 7 u proseku..mada, ne znam ni ja, cenim da automatik više troši :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tenore

ako je to potrošnja po gradu, onda je ok, u suprotnom je malko više nego što bi trebalo..imam bravu sa tim motorom i troši 7 u proseku..mada, ne znam ni ja, cenim da automatik više troši :question:

Jeste tako u pravu si,ali ipak ja to dosta pritiskam.Komp od plina kopira sve parametre njegovog originalnog i daje mu goriva tacno koliko treba,to je inace 60 prema 40 posto grad otvoren put,u gradu kako moze a na otvorenom od 110 pa navise,navikao sam na ovu JTD zivotinju pa idem i Puntom dosta brzo.Kad pretices sa punim gasom odmah zavrti na 4000obtaja i dokle god drzis ne smanjujepa tada sigurno bas povuce goriva,a moze i 160 bez problema...ja sam bas zadovoljan opet je to u parama najjeftinije,motor je pravi biser :thumbsup::thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

01. septembra sam resetovao board komp, do 01. oktobra sam presao 1015 km sa prosecnom potrosnjom 7.4l

Deluje mi malo vise nego sto treba, ali je 90% bila beogradska guzva sa ukljucenom klimom.

Trenutno mi na bordu stoji 14.5 km/l. Razmisljam o prevremenoj zameni filtera za vazduh, mozda se popravi stanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

U prethodnih mesec dana predjeno 435 km. Otprilike pola-pola, grad i otvoren put, mada je ipak bilo vise u gradu (nisam vodio preciznu evidenciju)..

Potroseno 25,56L evrodizela (sa EKO pumpe).

Prosecna potrosnja 5,81 L/100km.

Metoda merenja: cep-cep :)

Edited by djunis82

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...