Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Ortak ima 147 jtd kod alfi je menjac i prenos totalno drugaciji. Kada vozis alfu normlano je da saltas oko 3000 obrtaja cak i vise a kod stila na 2000 puna kapa. Kod alfe su krace brzine i bolje puni kod stila su brizne mnogo duze. Potpuno drugaciji nacin voznje. A motor isti tako da i potrosnja mora da se razlikuje. Ja imam stila multijet i potrosnja u gradu je oko 7-7.5l leti a zimi 8.5-9 l nema sanse manje. I to je pravo merenje ne ono sto bord pokazuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uopšteno od 6 do 9 l, BG od 7.5 do 8.5 l,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nije motor mnogo jači uopšteno, jeste mu dignut moment sa 250Nm na 280Nm, ali ipak traži više obrtaje da bi išao. Što reče drvac i prenosi su mu kratki, dosta kraći u odnosu na puntića jtd što sam imao. Postoji i varijanta od 115 konja ali multijet, moment isto 280 Nm...ta varijanta znam da je bila u prodaji kod nas, ali ne znam nikoga sa tim motorom. Ne verujem da je neka razlika u potoršnji...

Kod mene u knjizi piše da u gradu troši 7.8, tako da ja ispod 8.5 u najidealnijim uslovima teško mogu da očekujem... Kad budem išao na neki duži put, onda ću generalno znati kakva je situacija, iako ne očekujem neku ekonomičnost. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao svima,zanima me koja je normalna potrosnja ulja za Lancia Kappa 20v 220 ks -162 KW? Da naglasim da mi je potrosio skoro 2l na 16000 km,pa me zanima dokle je to preko fabricke tolerancije za ovaj motor!

Hvala unapred!

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

2l na 16000km je decja igra za taj motor.Fabricki je propisana mnogo veca potrosnja ulja tako da bez brige to nije nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel moze neko da kaze koliko prosecno trosi 1.9D po gradu, ja kad idem za Bgd meni je 1000 dovoljno da odem do Autokomande i da se vratim i to starim putem preko Grocke i ostane za vozikanje po gradu, znaci da sa 1000 mogu da prodjem negde oko 130km manje vise, desilo mi se par puta kad nemam za vise sipem za 300 dinara i bez problema odem do Kovina tj nekih 40 km prodjem sa tim ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sa 1000 din idem BG-Vrnjacka Banja preko Topole

resetujem kilometrazu u Bgu i u Banji mi bord pokazuje prosecnu potrosnju od 20,5 km/l. Voznja uglavnom po propisima

U gradu je oko 13-14 km/l (oko 7.5 l/100)

Edited by milan-jtd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene na boardu pokazuje 14.6 100km/l, što znači da troši 6.8 l na 100km...i mislim da to i jest tak nekako kombinovane vožnje.

Edited by gazija2011

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam sada mnogo zadovoljniji sa potrosnjom,sada je ono pravo za GP 1.3 mjet 90 KS oko 6,1-6,2 l/100 km,po boardu-u naravno, strogo gradske voznje po bulevaru,ne bas u spicu,ali blizu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pricao sam vam kako mi je potrosnja bila neobjasnjivo povecana ali sad je sve to sredjeno. Naime, uzeo sam interfejs za GAS pa sam ispodesavao i sad sam vise nego zadovoljan. Razlika se vec pokazala istog dana neovisno od ovih visih temperatura. Uredjaj je bio malo rastelovan. Mozda sam pored svega naleteo i na bolji GAS. Uglavnom , motor lepo radi bez onih sitnih podrhtavanja i sl. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo da Vas sve pozdravim,

Skoro godinu dana čitam iskustva ljudi sa foruma i mogu samo da Vas pohvalim. Dosta dobro i temeljno pišete.

Moje iskustvo vezano za potrošnju. Kad sam kupio auto (Stilo 1,9 JTD karavan)u junu prošle godine potrošnja čisto grad preko 10 l. Auto me prosto podsvesno terao stisni gas... Kad sam izdivljao šta sam trebao potrošnja se ustalila na 6,7-7 l (po kompu prosečna brzina oko 25 km/h). Zimus sa dužim zagrevanjem oko 7- 7,3. Kad zapadnem u gradsku gužvu ne puno preko 7 (često koristim blagodeti v. turbine- neverovatna među ubrzanja). Put za Grčku letos retko ispod 150 km/h (u povratku sam stigao za 6,5 h Stavros-Bg), troje u kolima gepek pun kofera i potrošnja se uglavnom poklapa pumpa-komp 6,3 l. Zimus BG-Zlatibor uglavnom mokra magistrala i puna rupa, kamiona i sporih vozača non-stop preticanje 212 km prosek 5,3 l brzina oko 80 km/h. Sad grad ponovo s letnjim oko 6,7.

Ima odličan sajt gde ima dosta podataka za vozila vezano za menjače i prenosne odnose itd i ako Neša nema ništa protiv postaviću link http://www.automobile-catalog.com/ .

Sve što treba skinuti recimo Continentalove tablice (pdf) sa dimenzijama guma i obimom guma i tačno izračunati broj obrtaja motora zavisno od stepena u menjaču i brzine kretanja vozila (obimi su za nove gume).

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Put Beograd-Kumanovo i nazad, pa ponovo Beograd-Kumanovo i nazad kuci, ukupno predjeno oko 1700km, po bordu potrosnja 5.3! Kroz Grdelicu petom oko 70-80 km/h (sa povremenim usporavanjem zbog drugara sa lizalicama), autoput nigde ispod 120, povremeno i preko 150...

Puntic samo susti, jtd 59kW

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do Kraljeva 3.1

U povratku je nesto posle 100km bila 2.9L

onda sam ga malo "nagazio" :) pa je opet bila 3.1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je puno. "zavrni" malo. Moja 2,0vt zadnje merenje 300km 33 lit, autoput 140-150 :thumbsup:

nece brate martini, probavao sam par puta i sta god joj uradim tu je oko 15

a vise mi se ne zavrce jer je vec osetno slaba na plinu

krenuo sam u veliko sredjivanje pa kad plin dodje na red moracu komplet da ga servisiram

necu ovako na etape nego kod krstenog majstora sa kompjuterom da to sredi

mislim da cu kod Micka u kraljevo da mi to odradi (uskoro, uskoro)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novi Bravo 1.9 Mjet 120HP, posle tačno godinu dana od kupovine (sve sezone - zima, leto itd...):

19295km, 1490l ED --> potrošnja 7,72 l/100km.

Primetio sam da je to u odnosu na Stila 1.9 jtd tačno 0,5l više!

Pri 120km/h na autoputu troši 4l/100km. Leti, sa klimom, u gradu, troši do 8,5l/100km.

P.S. Kad god sam na otvorenom i auto-putu ide pedal to the metal, nema laganica! :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih da se mešam, ali 4l pri 120km/h je malo preoptimistično čak i za fabričke specifikacije. ;-) Mislim da mu je čak i minimalna deklarisana potrošnja preko 4, a to je obično između 70 i 90, mrzi me sad da tražim po netu sa telefona. ;-)

Na 120 je realno oko 6 za taj motor i 5brzinski menjač.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nidzo, mozda si u pravu, kasno sam sinoc pisao pa nisam 100%siguran!

Danas cu da proverim i javljam rezultate!

pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punto 1.3MJT, vožnja po gradu 95%, potrošnja za zadnje 2000km je 3.7 L/100km po board-u. Klasičnom metodom računato - što je kudikamo tačnije, potrošnja je 4,8. Ok, zadovoljan sam i sa tim, ali me nervira što je razlika 30% u odnosu na board.... Mislim, čemu onda služi board....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punto 1.3MJT, vožnja po gradu 95%, potrošnja za zadnje 2000km je 3.7 L/100km po board-u. Klasičnom metodom računato - što je kudikamo tačnije, potrošnja je 4,8. Ok, zadovoljan sam i sa tim, ali me nervira što je razlika 30% u odnosu na board.... Mislim, čemu onda služi board....

Pa to sam i ja hteo da kazem!

Po board-u je verovatno 4l/100km na 120km/h , i 8.5l/100km leti sa klimom.

Kada izracunam za godinu dana koliko sam presao i potrosio goriva, onda je to tačno 7,72l/100km!

Nidzo, ostajem duzan da proverim danas na autoputu pa javljam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

To što si izračunao je skroz realno. Mene Stilo nikad nije lagao, obično je bord bio u dlaku sa realnom potrošnjom kadgod sam proveravao na pun rezervoar. Alfa malo laže, ali nije strašno, prosek je na prošli rezervoar bio 7.1, a kada sam sračunao bilo je 7.5. Na otvorenom ubija kako malo troši, 5,3 pri 140 do Kragujevca (6. brzina i tempomat). Stilo bi trošio sigurno oko 6.5+. Najveća razilka je sigurno u menjaču, a zatim verovatno u aerodinamici.

8.5 sa klimom je isto skroz realno za tvoj auto. Meni je leti auto zapravo trošio više nego zimi - tj gore ga smara klima nego zima. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je Passat 1.8T po gradu trosio prosecno 13 litara benzina. Padalo je i na 10 a kada su bile guzve na mostovima isla je prosecna potrosnja i do 17. Ali i pored vise proveravanja (sa Passatom presao skoro 100.000 km) potrosnje metodom belezenja predjenih kilometara i kolicine sipanog goriva na pumpi, u duzem periodu razlike izmedju realne potrosnje i potrosnje po bordu, gotovo da nije bilo, odnosno bila je max 5%. Kako u gradu tako i na putu.

Kada sam kupio ovaj Punto, zelja mi je bila da potrosnja bude do 5,5 u gradu. Svaki dan 4 puta idem preko mosta, prelazim dosta kilometara po Beogradu tako da bi usteda bila 50%.

I sa 4, 8 sam vise nego zadovoljan, samo sam izneo cudjenje sto board pokazuje 1,1 litar manju potrosnju. Kada sam kupio Punto, napunio sam rezervoar, zapisao kilometrazu i od tad, cim kazaljka dodje na pola, napunim, zapisem sipanu kolicinu, i opet.... Nakon 2000 i jace kilometara, realna potrosnja po Beogradu je 4,8 a po bordu 3,7. A 2000 km je dovoljno dug period da bi bila trenutna greska.

Da li je jos neko poredio pravu potrosnju sa pokazivanjem borda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nidzo, iako je bila veoma kratka deonica, pokazivao je od 5 do 4,5l (nije se ustalilo). Sad sam već ubeđen da je ono što sam napisao u prvom postu tačno (po bordu) :D

Još jedna važna napomena: Svakog prvog resetujem bord, tako da je max od 8,5 leti ono što je ostalo zabeleženo pre resetovanja!

Potrošnja na jedan rezervoar je isto baratanje malim brojevima! Male razlike daju velika odstupanja.To što bord pokazuje je trenutma potrosnja i uopšte nije merodavna. Daš gas i ode na 20 !!!!!!

Pravi test će biti letos do Grčke kad ću napraviti seriju testiranja na raznim brzinama, sa i bez tempomata! ;)

Edited by Ivan73

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...