Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 - city servo ; senzor pozicije volana

Recommended Posts

Meni se upalila lampica volana!

Posto je akumulator bio prazan upalio sam ga na kablove i posle 2 dana mi se upalila pomenuta lampica, naravno tvrd volan ... To je trajalo nedelju dana pa sam poceo malko da guglam i nasao sledece. Otvori se kutija sa osiguracima kod motora izvadi se osigurac od serva (60 A) upali se motor i vrati pomenuti osigurac na mesto. I gla cuda servo i naravno city rade. E sad pitanje da li sam time samo resetovao elektroniku ili ...? Moze li to da izazove neke nezeljene posledice ili ne. Da li mogu slobodno da ga vozim kao da nije bilo nista ili moram kod majstora? Pitanje za vece strucnjake nego sto sam ja!!!

Hvala na odgovorima unapred!


Ako nije privremena mera nego je nesto trajnije poslacu i link do snimka na kome pise da je to samo privremeno resenje dok se ne ode kod majstora!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije nesto sa cim bih se igrao. Kocnice i volan su najbitnije stavke u bezbednosti pri voznji tako da po forumu pogledaj servise i zakazi pregled

Sent from my Stilo Bumblebee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledajte na dijagnostici greške i voltažu akumulatora u mirovanju i u radu. Mada ni to nije merodavno jer senzor je takav kakav jeste.

Poslato sa AOT5036D uz pomoć TNG sekvent

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da, dodjem ja sutradan kuci s posla a klinci slusaju radio u kolima otvorili prtljaznik da se bolje cuje a plafonsko svetlo radi i naravno probam da upalim kad ono ponovo radi lampica za servo. Ugasim ga izmerim napon na akumulatoru 12,1 V. Sutradan zet donese pun akumulator namontiram ga i probam i naravno servo opet radi. Znaci da komp iskljuci najveceg potrosaca da bi zastitio akumulator od praznjenja!!! A ja sa mojom voznjom svaki drugi dan malo po gradu ne mogu nikako da dopunim akumulator, a kockica se za cas isprazni. Bitno da servo radi bar zasad. Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima! :welcome:

Kupio sam punta sa upaljenom lampicom za servo (nista me ne pitajte sta i kako). :wallbash:

Citao sam postove, ali sam nailazio na razne odgovore... :baby:

Nisam primetio da se volan tesko okrece, jer sam ranije vozio zastavu staru 25 godina. Pa mi ovo dodje kao igracka. :ball:

Zanima me da li smem da vozim auto (jer mi je majstor kod koga  treba da ga odvezem jedno 30 Km polu gradske voznje) i na sta da obratim paznju. :help:

Ako neko ima link do odgovora na forumu ili ako neko zna odgovor, bio bih zahvalan! :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozi slobodno,volan ti radi (kao i lampica). Ako otkaže elektromotor,volan će ići na mišiće,ali i dalje možeš da ga voziš!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde najeftinije moze da se nadje i ugradi nov servo i koliko to kosta.

Citao sam ranije postove, da je to kod Gorana u Altini, ali ako ima neko svezu informaciju...

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polako. Ne ugrađuje se tek tako nov servo. ;)

Prvo treba da se vidi šta zeza (senzor, sam motor ili šta već). Ima tu više stvari, popravka je moguća i ne košta skupo (zavisno šta je u pitanju).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polako. Ne ugrađuje se tek tako nov servo. ;)

Prvo treba da se vidi šta zeza (senzor, sam motor ili šta već). Ima tu više stvari, popravka je moguća i ne košta skupo (zavisno šta je u pitanju).

Mislim da je senzor pozicije, a mozda je i elektro motor.

Super ako nije skupo, u suprotnom...

Odma stavljam kola u oglas!

:)

Edited by multijetic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam sličan problem zimus. Idi da ti negde odrade dijagnstiku, pa onda da znaš šta ćeš dalje :thumbup:

 

Meni je isto servo radio bez problema ali je palio grešku. Oterao sam kod Gorana, i tamo je ustanovljeno da je crkao senzor pozicije volana. Možeš da voziš i tako, ali nije pametno, jer od toga može da ti crkne elektromotor, pa ti je to dodatni trošak ;)


P.S. mene je izašlo oko 150e ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenio sam senzor pozicije. Kupio sam nov od coveka iz Sombora, dosta je povoljniji od prodavnica. Ako nekome treba broj neka me kontaktira u inbox.

Zamenu sam odradio kod mog druga, koji ima servis i dijagnostiku.

Ne preporucujem ko nije profesionalac da na svoju ruku menja senzor.

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i mene u servo klubu :(

Citam celo jutro forum ali ne nalazim resenje mojih simptoma.

 

Vec preko godinu dana se u predelu iza volana cuje zveckanje,zvuk nalik tankoj zici koja vibrira u voznji.Pre jedno dva meseca se upalila lampica serva ali se nista nije desavalo,motao se volan kao da lampica nije upaljena,posle gasenja auta nije se palila vise.Danas sam primetio kada drzim volan pravo da pocinje uz standardno zveckanje volan da vibrira pomalo,kao na volanu za igrice kada je ukljucena vibracija pa izletite u travu,desava se samo kada auto ide pravo,motam pun levi-pun desni bez problema.

Bojim se da mi dijagnostika nece mnogo pomoci jer mi vise deluje kao fizicki kvar pa ako je neko ima slicno iskustvo da me uputi,naravno poseticu majstora,nemam bas pouzdanog pa zato pitam.

 

ziveli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da ti se ovako ponasa, samo mnogo manjim intenzitetom

 

 

I meni je tako bilo i skoro sam 100% siguran da i senzor polozaja posustaje. Isto mi je i zveckao volan, drhtao kada su vrucine i gasio se servo. Zimi mnogo manje. i to isto samo na pravcu, pri motanju nema problema.

 

Ja sam zamenio senzor polozaja, sam, namucio se kao nikada do sada ali sam resio sve probleme.

 

 

Posle mi je pala na pamet jedna suluda ideja i molio bih nekog iskusnijeg da mi odgovori da li je moguce tako nesto. Naime, senzor se osteti u polozaju nule, znaci kada je volan pravo jer su tu cetkice kontakta najaktivnije. Da li je moguce skinuti senzor, malo ga zakrenuti, vratiti i kalibracijom postaviti novu nulu???

 

Time bi izbegli ostecenje i mozda malo odlozili zamenu???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali onda kad okrenes volan mora da prodje preko ostecenog dela, sta bi se tad desilo?

Ja to ne bih krpio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^ Bice da je to,nije ni blizu zvuka kao sa snimka ali bi verovatno prerastao ako nebi nista dirao.

 

Probacu sam da ga zamenim,ako mozes samo mi PM gde si kupio senzor,i da li da teram na kalibriranje posel zamene

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da, ovo je bas ekstremna situacija, nije ni meni bilo toliko, ali to je uzrok.

Ja sam senzor kupio pre skoro dve godine iz oglasa ovde sa foruma, za neke jako sitne pare jer sam uzimao vise delova i covek mi je bas ucinio veliku uslugu, ako se dobro secam oko 20 evra. I dve godine mi je stajao i cekao da se resim Zedera pa da ga zamenim. Goran mi rekao da moze i sa zederom ali da je komplikovano pa sam se usudio da ga sam zamenim. Posto imam dijagnostiku uradio sam kalibraciju i sada je sve ok. Mislim da sam ja ubedljivo najjeftinije ovde prosao za zamenu tog senzora!

 

E da, ako treba neka pomoc... tu sam :D

Edited by milan-jtd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auu sad vidim kako si opisao skidanje svega,kao Matematicki da si zavrsio :D

 

Nemam zeder pa ce biti nadam se malo lakse,prvo da nadjem negde senzor pa cu videti u zavisnosti od vremena . Hvala unapred   ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije problem rasturanje, nego sastavljanje, ali bez zedera je mnogo lakse jer ne odvajas gornji kardan kod senzora nego samo dole kod pedale gasa i sve je pristupacnije.

Ako ti nije strano druzenje sa kljucevima i srafcigerima nece ti biti neki problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da se i ja upisem u servo klub! :thumbdown:

 

S vremena na vreme mi upali lampicu, servo se ugasio samo prvi put.

Gasenjem auta sve nestane...

E, da, sve se pocelo desavati posle 24000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@maxi13

Pretpostavljam da je vecina tvoje voznje u gradu, sa dosta motanja volana?

Na dijagnostiku, i odmah ces znati sta je u pitanju. Ja tipujem da je senzor. Uvek tako pocinje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od 24000 izmedju 15000 i 18000 je gradske voznje, city uvek ukljucen i ko sta radi ja negde uparkiravam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da se javim iz poplavljenog Obrenovca :( .Necu ni da vam pricam kako je bilo ali 90% onoga sto ste culi nije istina,bilo je mnogo gore!Preko 2500 automobila je ostalo preko krova u vodi a medju njima i moj Punto.Izvadio sam akumulator iz auta na vreme i ostalo nije za pricu.UZAS.Kad se voda povukla,oprao sam auto,zamenio ulje u motoru i menjacu,izbacio vodu iz rezervoara i cilindara,zamenio alternator posto je zaribao,otvorio i oprao centrale od ABS-a,volana,putni racunar,i na moju srecu auto je upalio!Pojavila se greska senzora volana,imam dijagnostiku, i normalno kao da vozim FAP-a.Ima li neko komplet volan posto u ovom mom sad  lezajevi skripe i zapinju!?Ako neko ima po pristojnoj ceni ili ima neku drugu ideju,neka se javi.Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...