Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 - city servo ; senzor pozicije volana

Recommended Posts

evo da osvezim temu. Riknuo mi servo, tokom voznje sam primetio da mi malo ponekad blinkne crvena lampica serva ali nisam znao sta je i sad upalim auto a inace city mi je uvek upaljen ono meni ugasen city ja ga upalim sve normalno, odem do grada parkiram auto ugasim i nakon 2 sata upalim auto a ono svetli crvena lampica servo volana i ne mogu upaliti city i ne radi mi servo. sad jel taj relej ili senzor polozaja volana ili je motoric to ne znam. :D sada cu da vozim bez serva ko ga šiša malo da se nabildam taman za leta, plaža ovo ono pa onda popravak serva :))))) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzmi uradi hladan lem ako znas ako ne neka ti odradi neki elektronicar ili elektricar,ako nece onda zamena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa skine se motor serva pa hladan lem ili ti preleme se svi kontakti na stampanoj ploci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koliko znam "hladan lem" je narodni naziv za zalemljeno mesto koje nije odrađeno kako treba, odnosno kontakt na kom kalaj nije ostvario odgovarajuću vezu sa štampanom pločom te kao takav zna da prekida povremeno ili trajno struju.

Znači treba prelemiti kontakte da ne bi bilo "hladnih lemova" na ploči i eventualno na taj način otklonili kvar ili sumnju u isti!

Bem ti ala ga objasnih diplomatski

Share this post


Link to post
Share on other sites

oopet ja :D nisam uradio hladan lem odvezao sam kod majstora auto i prikopcao ga na dijagnostiku, e sad izbacio mi je par greskica ali nista strasno cak je jedna i za varijator ali ne znam sta mu to znaci ali nema veze, e sad ono glavno dijagnostika nije mogla da ocita uopste sistem za upravljanje izbacuje upozorenje da sistem ne odgovara ispada kao da nemam serva i mene sad nesto kopka ali nisam danas stigao ispreobati, da nije meni iskljucen skroz servo tj negde sam procitao ovde na forumu da se nekome isljucio servo zbog slabog akumulatora, iako je meni dobar akumulator. ili mi se otkopcao nekim cudom. :D inace za mesec dana voznje sa ovakvim volanom bicu Švarceneger :D:D:D  :guitar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj majstor ocigledno nema dijagnostiku koja je potrebna za tvoj auto!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ne znam sve je pronasao ali samo ne moze ono sto je meni problem pa sam kontao da je to :D a dijagnostika je autoCOM (Mislim da se tako nekako zove) 2013 izdanje tj sva vozila do 2013 su obuhvacena :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

punto 1.2 8V. 2001 godiste. problem sa servom. tezak volan i sija lampica. ocitam gresku i pise "electronic motor" skinem klemu na 5 minuta i nekad proradi nekad nista. kako da ispitam da li je motor ili neki relej u problemu? radim u servisu ali fiata slabo znam a gazda nece da mi kaze jer hoce da uzme pare. hvala vam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miroslave, zasto mislis da je motor?Mozda je samo hladan lem. Ne razumem kako radis kod gazde kao majstor,a hoce da ti uzme pare. Pa valjda svojim radom ti njemu donosis zaradu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biće pre da je senzor ugla volana, standardna boljka Punta. Motorić vrlo retko crkava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biće pre da je senzor ugla volana, standardna boljka Punta. Motorić vrlo retko crkava.

I ja sam tako čuo. Na otpadima me ubeđivali da nije motor 100%, već senzor, da džabe šalju jer ću im vratiti motor nazad i menjati za senzor, ali se dva puta ispostavilo da je dijagnostika bila u pravu i da je u pitanju ipak bio motor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na prethodnom Puntu sam zamenio releje elektro-motora (isti simptomi kao kod tebe). Majstori (derikože) su naplaćivali 80-100eur, a kvar sam rešio zamenom 2 releja koji su koštali 12eur. u originalu (Tyco) ili 8eur neki zamenski. Čoveka sam našao na hrvatskom sajtu,a ispostavilo se da je iz Bgd-a,veoma je ljubazan,čak mi je objasnio kako da ih zamenim. Zove se Miloš 065-800-6818.

Evo ti slika kako izgledaju releji,moraju  da se odleme 8 žica da bi oslobodio štampanu ploču,onda odlemiš releje,zameniš i vratiš!

 

http://postimg.org/image/kaxofbddr/

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

S' tim što nije uopšte jednostavno neverziranom čoveku da to sam radi, pogotovo da skida motor. Polovan motor je po otpadima 20-30€, zamena još nekih 20-ak.

Miloš je ok lik, dosta stvari završi, ali kod Grande Punta je uglavnom nemoćan :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod njega sam poceo da radim pre 10 dana, a radio sam godinu dana u servisu koji on ne podnosi. jos se dokazujem, a auto nije moj vec od moje cure pa zato hoce da uzme novce. jel postoji neka mogucnost ispitivanja tih releja tipa dovedem struju na 30 i te standardne fore i kako proveriti motor jer ja sada nisam siguran sta je.? momci hvala vam puno vozio sam punta II hgt dve godine i nikad problem sa ovim nisam imao,  znam da im je mana city...

 

jel se zamenom releja resava privremeno problem ili je to trajno resenje? (pod trajno podrazumevam dok ne crkne nesto drugo)

Edited by peki_92

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motor NIKAD ne crkava,nema četkica. Skineš donju plastočnu oplatu ispod volana (4 imbusa),motor je sa leve strane,raskači džekove, imaš tri muška torexa ali paše gedorica,Mislim 8, i polako izvučeš motor sa malog kardana. Prežali 10-12eur za releje,uglavnom su oni jer se preko njih motor napaja strujom. Ako nisi vičan sa lemilicom,nađi nekog drugara elektroničara,ali posao skidanja motora ne traje duže od 15-20min.

Kod Grandea i MK2B,motori nemaju releje i kod njih uglavnom crkavaju senzori pozicije, i zato su majstori nemoćni kod motora!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nije problem ni alat ni letovanje. gde da kupim te releje? jel se problem privremeno resava ili ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

zamenio sam. 5 minuta skidanja motora i 3 sata letovanja. zasada radi. hvala vam kolege. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako skidam motor jel moram posle da radim kalibraciju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...