Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 - city servo ; senzor pozicije volana

Recommended Posts

moj problem sa servom je poceo tako sto bi se prilikom prvog paljenja ujutru,kada krenem na posao posle 2,3 km voznje, upali lampica serva i naravno volan oteža, kada ugasim auto i ponovo upalim, servo radi normalno  neka  2 km, i opet iz početka. ono što mi je bilo čudno je da posle podne prilikom vraćanja kući sa posla, kada su visoke temperature, nema problema sa servom. prvo što mi je palo na pamet je da je akumulator prazan tj. da je krenuo da slabi, ali pošto je sve premereno ( a i akumulator je nov) ta sumnja je otklonjena. u poslednjih nekoliko dana non stop je palio lampicu posle bukvalno 2 minuta od paljenja auta, i pošto sam već bio na kraju sa živcima i već sam planirao da ga teram kod majstora, uhvatim se za slamku i pogledam osigurač od serva, on se bukvalno klimao i verovatno je gubio kontakt kada pređem preko neravnine i servo zakuca. pošto se taj osigurač nalazi između nekoliko istih, a bukvalno je milimetar razmaka između njih, podglavio sam neki karton kao privremeno rešenje i za divno čudo problem sa servom je prestao. prema tome pre nego što odete kod majstora da vas ošuri, počnite od ovih jednostavnih rešenja. ps. prešao sam od tada par stotina km i za sada je sve ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo i ja imam problem pa me zanima da li je ovo do senzora volana ili je nesto drugo u pitanju? desava se da proliko voznej po kaldrmi ili neravnom terenu lupka volan ali jako sitno.motor nije,ona gumica sto spaja motor i volan nije,kardan nije ,nema lufta a ipak nesto lupka,evo snimak o cemu se radi

 

https://www.youtube.com/watch?v=KKy45cEVYH0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo, da se prijavam i jas na ovaa tema  :thumbdown:  kaj mene servoto se isklucvase koga sakase i kako sakase znaci nezavisno od pozicijata na volanot nekogas na poln lev nekogas na poln desen a nekogas i na pravo. Prvo pocna da isklucva ednas nedelno i posle postepeno pocna se pocesto i pocesto i pocna sekoj den. interesno bese toa sto koga ke go svrtev klucot nemase nikakva greska na tablata sijalicata za servo pocnuvase da sveti tek ko ke ja zapalev kolata, gi otkaciv kontaktite i gi isprskav so kontakt kliner i naredniot den nemav nikakov problem i taman si pomisliv deka se spasiv vecerta pak crven volan, bev na dijagnostika i ne pokazvase nikakva greska pa resiv da go izvadam motrceto i za moja sreka imase nekolku losi kontakti i pominav bez pari :)

 

e sega uste pointeresno bese toa sto koga go otkaciv servoto go svrtiv klucot i zamislete NE POKAZVASE NIKAKVA GRESKA se dodeka ne ja zapaliv kolata.Ne znam da liima nekoja vrska ama mislam deka mozi da se iskoristi ova kako nekoja "domasna dijagnostika" znaci samo go otkacvas servoto i vrtis na klucot ako se izgasnat site sijalici znaci problemot e vo motorceto a ne vo senzorot posto po nekoe moe mislenje ako e rasipan senzorot treba da ostani da sveti sijalicata odma ko ke go svrtis klucot a ne da se gasi kako se da e vo red, sepak ova e samo mislenje ne sum siguren :) se nadevam deka razbirate makedonski ako nekoj ne razbira ke probam da prevedam na srpski :)

 

eve slika kako izgledase plocata kaj mene

IMAG0058.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle godinu dana mucenja zamenih i ja konacno senzor volana i to za relativno male pare u odnosu na koje uzimaju po servisima, i to sto pricaju da zamena traje po 2,3 sata je jos smesnije, zamena je trajala 30 max sa sve kalibracijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 120 evra mi je dosao čovek iz sombora ispred zgrade sa novim upakovanim senzorom skinuo sve zamenio ispred mene (zamena je smesna sve se skine stavi za 20 min, sraf na sraf, mozda je veci cim ako imas zeder ili tako nesto), već su dva drugara radila senzor kod njega, proslo je vec po godinu i jace sve im radi savrseno, ja u nekim ozbiljnijim servisima tipa goran ovaj sa foruma i VB auto sa ledina traze 180 evra za to. Eto to ti je moja prica pa ti vidi. Decko se zove Goran iz sombora je, ozbiljan covek sa zenom i decom, broj telefona je ‪+381 61 6542923‬, kad ga zoveš kazi mu da ti je broj dao milos sa obilicevog venca, pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

zamena je smesna sve se skine stavi za 20 min, sraf na sraf, mozda je veci cim ako imas zeder ili tako nesto

 

Mnoooogo je veci cim ako imas zeder, imas moje iskustvo na nekim stranama unazad...

Inace ja sam od Gorana kupio servo motor, on ga zamenio na parkingu. A za senzor mi je rekao da ne moze da ga menja zbog zedera, probao je da zameni donji kardan, kod pedale gasa i nije uspeo zbog istog tog zedera... ali na srecu nije ni moralo, dotezanje srafa je resilo luft.

 

Do sada sam izgleda samo ja ovde sa Zederom i da sam sam menjao senzor... svi su terali u servis, ili mi se cini?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da podelim svoje iskustvo sa servom na puntu , mada koliko vidim to je uobicajen problem i verujem da su svi upoznati sa otklanjanjem kvra.. U mom slucaju se upalila lampica i servo vise nije radio , skinuo sam morot serva, odlemio kontakte , izvadio plocu i uradio hladan lem (samo prelemio kontakte) , vratio sve na mesto i vec par dana nemam nikakvih problema. U planu mi je kupovina relea , da ih zamenim za svaki slucaj ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni radio servo ok,posle 2 pokusalja paljenja sa losim akumulatorom toliko los da nemoze ni vrata da odkljuca sad stavim dobar upalim kola ali servo ne radi i pise power steering fail,sta moze da bude i sta da radim.U pitanju je stilo 1.9jtd?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je izbacio neke greske, pa za pocetak ih pobrisi, ako ni tada ne proradi, onda odradi kalibraciju, trebalo bi tada da proradi, verovatno se pogubio od pada napona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok,sutra mi stize kabli za elm327 pa da uradim to,moze li neko blize da objasni ko je radio to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi, evo pitanje.

Naime jutros mi se iz cista mira upali lampica za servo (znaci nije city servo bio upaljen) ali servo je radio normalno, bez prekidanja.

 S obzirom da sam stigao na posao, nisam ga dugo vozio sa upaljenom lampicom, ali sam pokusao da ugasim auto i da ga upalim i opet je sijala ta lampica.

Da li neko ima ideju sta se desava i sta da radim?

 

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na dijagnostiku da poniste gresku. To se i nama desavalo,ponistili gresku i ne pali se vise. Nekad se palila na pravcu,nekad kad se smota pun levi. Probaj tako,mozda nije nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pauzi cu da ponistim gresku pa cu da vidim. Pocitao sam da negde da moze da bude povezano sa akumulatorom posto mi je losiji pa onda zna da zabrljavi senzor. Ne znam da li neko ima neki info o tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

City vuce dosta struje i moze biti da ako je slabiji akumulator, da izbacuje greske zbog pada napona ili malog napona a moze da se ugasi zbog toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije bio upaljen city. Ali cinjenica je da mi je akumulator los, tako da kapiram da je to. Malopre sam otisao do auta i upalio ga nekoliko puta, i nijednom se nije upalila lampica, tako da kapiram da je do akumulatora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko sto rece kolega slab napon nista drugo,proveri punjenje ili menjaj ga da nepovuce neku skuplju stavku!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da, verovatno cu sutra trknem da kupim drugi akumulator da se ne zezne nesto ozbiljnije, kao sto i ti sam kazes. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad sam rekao city nisam mislio na city mod nego na elektro servo, pogresno sam se izrazio, upaljen city ili ne, elektroservo vuce puno struje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...