Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Uzeo auto, provozao malo po gradu i ne dimi vise. Ali kad sam se parkirao vidim ponovo upaljen ovaj trougao.

 

viber_slika_2023-08-07_17-17-21-121.jpg

Zvao servis ali oni vec zatvorili. Malo pre sam opet nesto isao u grad, vozio kratko ali nema trougla. Gledao kleme, stoje cvrsto. Videcu dal ce ponovo upaliti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nista, neka ti neko proveri dijagnostikom u Stored greskama. Nadam se samo da nije neki gremlin u vidu instalacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marfi :) Juce otisao do nekog jezera u blizini, desetak kilometara i upalio lampicu. Ugasim ga i upalim on za per minuta upali lampicu i ispise ono hil holder... Danas  odem u servis on ne pali nista, kazu mi ajd kad upali da ga kace na dijagnostiku :) Vozio ga putem sedam osam km, po gradu malo i nista, ne pali. Probao, hil holder radi. Videcemo dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To bi bilo drasticno jer se vozi normalno, nista mu ne fali. Mozda da mu zapretim da cu da pocupam sve lampice :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
36 minutes ago, NIXIE said:

Ja bi rado platio da mi isključe taj Hill Holder na autu, samo kažu da to ne može da se isključi. 

Ja bih platio da na svakom autu to ima i da ne moze da se iskljuci. Pre bih platio da ugase start/stop sistem

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, NIXIE said:

samo kažu da to ne može da se isključi

Integralni deo ESP sistema (ABS+ASR+Hill Holder).

Imao sam ga i na Bravu i na DS... Ono, ne kazem da ne pripomogne, ali takodje jedna od gomile stvari kojih bih se, uz glupavu elektricnu rucnu kocnicu, odrekao na keca (uz pracenje trake, obicne/adaptivne tempomate, Stop&Start, rikverc kamere, digitalne instrument table, automatske menjace, itd...). Voznja mi je bez svega toga zanimljivija i neposredniji mi je kontakt sa masinom :) . Da, znam da sam izrod :D .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, Axic said:

Ja bih platio da na svakom autu to ima i da ne moze da se iskljuci. Pre bih platio da ugase start/stop sistem

Start/stop može da se isključi dugmencetom i što je još bitnije stoji isključeno stalno dok ge ne uključim. :D

29 minutes ago, Ivan said:

Integralni deo ESP sistema (ABS+ASR+Hill Holder).

Imao sam ga i na Bravu i na DS... Ono, ne kazem da ne pripomogne, ali takodje jedna od gomile stvari koje bih se odrekao na keca (uz kojekakva pracenja trake, obicne i adaptivne tempomate, Stop&Start, rikverc kamere, digitalne instrument table, automatske menjace, itd...). Voznja mi je bez svega toga zanimljivija i neposredniji mi je kontakt sa masinom :) . Da, znam da sam izrod :D .

 

Ja sam pazio da ne kupim ništa od toga, start stop imam ali ne koristim. Od korisnih stvari koristim plavi zub za telefoniranje. Goran mi je isključio pištalicu za pojas na čemu sam mu beskrajno zahvalan.

Pojas vezujem samo da ne bude zabune. Ko ne veže pojas u autu, može samo da napusti moje vozilo i ide peške ili gradskim prevozom, po želji. :D

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma dobro, da me neko pogresno ne razume, daleko od toga da dosta dzidza nije korisno, naprotiv. Pogotovo na ovom sad autu ih imam poprilicno, ali eto kakav sam, u praksi ih ili pola ne koristim ili vise verujem sebi ili vise uzivam u klasici tehnike voznje :).

Nemam naravno nista protiv tehnike i napretka, i sam sam inzenjer. Jedino sto, za moj ukus, cela stvar ode daleko od svoje sustine. I sto, kako su krenuli, masu stvari neces moci ni da biras kao ranije, vec ce nam biti nametnuto. Mada, malo po malo sazreva svest da su neke stvari utopija, pre svega mislim na pogonska "goriva". 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nemam ja ništa protiv tih džidžabidža ko voli i kome treba. Lepo izgleda, ponekad je korisno. Stvarno bih voleo da imam kameru pozadi, recimo to smatram vrlo korisnim dodatkom.

 

Od 83 do 2023 nisam imao Hill Holder i nisam nikad osećao potrebu za tim. Za baš jake strmine imam ručnu, da ne akam kvačilo i da mi ne kreće auto unazad.  Mislim zezam se ja pomalo, ali stvarno mi smeta HH jer se parkiram svakodnevno  na uzbrdici, a u vožnji mi ne treba nikako. Sad sam počeo da se sve češće parkiram na parkingu na vrhu ulice  jer je tu ravno sve.  :D

 

Svakako je koristan za početnike dok malo ne uđu u rutinu. Mada ovaj na 500L je malo neprecizan, na istom mestu recimo neked radi nekad ne tako da se u to ne mogu pouzdati nikako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isti probkem imam na Pandi
Iskljuci hill hold i ukljuci ESC lampicu pa kasnije proradi pa opet ukljuci i tako u krug jedno 30% vremena je u "problemu"
Malo sam citao po stranim forumima i zakljucak je da je problem u padu napona akumulatora mada to meni nesto ne zvuci realno. Kapiram da se sistem ne aktivira pri startovanju posto tada postoji realan pad napona vec malo kasnije kada se ustali napon i pocne punjenje sa alternatora sto i jeste tako posto upali lampicu 10-15 sekundi posle startovanja motora

Neko je spomenuo da se problem resava promenom neke diode na klemi akumulatora ako neko zna tacan naziv ili kataloski broj neka podeli

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, NIXIE said:

Mislim zezam se ja pomalo, ali stvarno mi smeta HH jer se parkiram svakodnevno  na uzbrdici, a u vožnji mi ne treba nikako. Sad sam počeo da se sve češće parkiram na parkingu na vrhu ulice  jer je tu ravno sve.  :D

E da, podseti me. Na bivsem Bravu, parkiras se nizbrdo u rikverc, usko uzduzno mesto, gde treba malo da se korigujes iz 2-3 puta. Ubacim u prvu, mrdnem se malo napred i hocu samo da se na kvacilu spustim opet unazad... Pa cekam par sekundi da Hill Holder popusti :D , pa tako par puta. Nije strasno, ali BG je dobrim delom u brdu i zraci me kada treba brzo da izmanevrisem iz par puta na uskom mestu, da ne pravim guzvu iza sebe. Isto je vazilo ako parkiras rikvercom uzbrdo.

Tupavu elektricnu rucnu na DS bih takodje menjao za klasicnu na keca. Hocu u dvoristu da poguram auto metar-dva jer mi smeta za nesto i kasnije vratim... Ili dva puta sedaj i pali motor ili daj kontakt+pritisni noznu+klikni rucnu... O sneznim carolijama da ne govorim :) , takodje je automatski "poteze" kada se auto ugasi... Ne kazem da ne izgleda fancy, da je sve na klik, automatski se otpusta kada kreces, zauzima manje mesta - ali je bar meni korisnija klasicna rucna.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tu električnu ručnu ne bi ni umeo da koristim. :D

I ova je glupava na 500L, liči na onu valjda sa starog Senika. Mislim funkcioniše to, ali brate ... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, NIXIE said:

Ja bi rado platio da mi isključe taj Hill Holder na autu, samo kažu da to ne može da se isključi. 

Ja ga do sad nisam primetio u voznji, a imam ga po specifikacijama (Fiat 2015'). Vozim po BG, na velikim uzbrdicama cesto i niti jednom nisam primetio da se aktivira, sto me je navelo na utisak da je mozda iskljucen kroz dijagnostiku, ali nigde nisam nasao da zaista moze da se iskljuci tako. Drugar mi je rekao da se njemu na Fiatu aktivira ako bas jako drzi kocnicu na uzbrdici, pa je onda pusti, ali nisam bas previse testirao, jer mi je svakako draze sto ga ne aktivira :). Automobil ne izbacuje nikakve greske, odradjeni su svi sevrisi kod Gorana, nema nikakvih problema, sve je top, tako da sam to i zanemario, jer kao sto rekoh, to mi je i drago da se ne aktivira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako auto ima ESP, a verovatno ima, trebalo bi da ima i HH. Kod mene se uključuje na jačoj uzbrdici, osetim ga uvek u mojoj ulici. Međutim, kad se recimo iz one rupe na Mostaru penjem na auto put pa zastanem na uzbrdici, nekad se uključi nekad ne. A uvek je isto opterećen auto, žena i ja u kolima, gepek praktično prazan. Jedina razlika je količina goriva u rezervoaru. Nije mu precizan taj senzor nagiba ili je granični slučaj pa nekad proceni da treba da čvakne, nekad ne.

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...