Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Kupio felne od brava. Sada vidim da ima dosta punta sa ovim felnama (et 40). Imam stare diskove od stila i bez problema od njih mogu da napravim distancere od 7mm (debljina diska na delu koji naleže na glavčinu).

E sada mi treba savet, Pronašao sam gume 195/55 R15, Bile su na Lančiji y-ki. Da li one mogu na Punta 3v Mk3 s obzirom da su visine /55 umesto /50?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu može, odstupanje je u nekoj dozvoljenoj toleranciji... Ali lično smatram da je vizuelno mnogo lepša 195/50 . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bitno mi je da pri punom opterećenju ne dotačinje nešto sa ovom gumom s obzirom da je nešto viša od fabričke dimenzije. Trebalo bi i da bude malo udobnija od /50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako ti igra ulogu što je nekih 8-9mm bliža rubu, onda može biti potencijalni problem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi šta mislite da li na Grande Puntu gde po fabrici u 17'' ide guma 205/45,može 205/50?

Ovo je u odnosu na stok d50fb314d1aea5fafaf0fef87aded510.jpg

I u odnosu na 205/45

0579c04a1105d16251e6142af2fa8d41.jpg

Edited by matdjo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm. Nije malo 2cm. Levo desno po 1, mislim da bi negde kacile sa /50. Pretpostavljam kad bi se motao pun da bi negde zakacinjalo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam da je stock 215/45 pa sam mislio i da nece da kaci. Ovako. Samo da se javi neko. Ako ne. Nadji od nekog iz kg ko ima tu dimenziju gume na stilu ili tako nesto da probas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanima me koje sve dimenzije guma mogu na Blade 17"  felne, osim one standardne 215/45?

 

Nameracio sam se na te felne i to je :D Ako se kockice budu poklopile kako treba, mozda uskoro budu moje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisano vec X puta, fabrika je 215/45, dosta ljudi sada stavlja 225/45 jer su jeftine i izdvojile su se kao standard za 17.

Za mene nepotrebno siroko jer vozimo po oranicama, da opet vracam 17'' stavio bih iskljucivo 205/50, posto je fabricka felna 17'' siroka 7'', isto kao i fabricka 16''. Malo neobicno, ali je tako.

Sto znaci da je stretch 205 gume na 16'' i 17'' isti.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno si primetio kako te 225 nosi po kolotrazima, u odnosu na 205... A hvala Bogu, ima ih koliko hoces.

Sve to lepo izgleda, ali mi nemamo ni puteve, niti ostvarujemo brzine za te profile.

U strukturi voznje imam dosta otvorenog puta (vise magistala, manje AP), meni to malo smeta...

Btw, na ovom autu sam konkretno izmenjao colaze od 15'' do 17'' (pisao X puta), sirine od 195 do 225, profile od 45 do 65.

Za moje pojmove 205/55/16 je za nase puteve u celom regionu puna kapa. OK performanse, udobno, pristojna cena guma (premium krecu od 65 EUR), pristojno i izgleda sa nekim lepim felnicama... Ko voli da se modira sa 17'' i 18'', postujem i to, naravno ;) .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno nisam, aute koji ja vozim najcesce nisu dovoljno siroki za dovate oba traga :laughing: Nemam iskustvo sa gumama preko 205, ali na par razlicitih auta imam iskustva sa 20-30mm sirinim gumama i auto je uvek bio udobniji sa sirim gumama iako su najcesce bili i nesto nizi profili (obicno 1-2" veci precnik felne pa se kompenzovalo da ostane jednak obim tocka).

 

 

Mada zavisi i to sto kazes od puteva kuda vozis, ja najvise idem po gradu a van grada sticajem okolnosti, tuda gde ja idem nisu nesto losi putevi po pitanju kolotraga. Ali ja sam uvek za performanse, ako ja zelim na Yuga 195, jasno je da kad bih imao Stila, ne bih sigurno vozio 205 :D Ja bih na Stila, 147micu i slicne pokusao da uguram neku 245 :laughing:

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se razumemo, ko sta voli i kome sta odgovara neka "mece" :) . Ja cisto iznosim neka svoja zapazanja, iz svog ugla, potreba i sl. Tudja ce biti potpuno drugacija, za to forum i sluzi, da razmenimo iskustva. Licno kotrljam po celom regionu ex-YU i okolnim drzavama, sto privatno sto sluzbeno i realno gledano, nema tu mesta za niskoprofilne gume, sem estetike (a prvi volim da opicim po gasu cim vidim krivine i preticanje na pomolu).

Tacno je da sira guma recimo "pojede" sitne neravnine na putu i sa te strane bude udobnija. Ali opet onda sa druge strane, kao sto kazes, to podrazumeva nizi profil (ako je i felna veca), sto povlaci druge stvari... Pa ko sta voli ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pazi, nije da ja volim nesto jako niskoprofilno, ja sam najvise za to da profil gume bude oko 100mm kad se preracuna, mozda i vise od toga za veca vozila. Nisam ja za one fazone 175/50, 195/45, 215/40 i slicne, te mere su isto vise stajling nego sto poboljsavaju performanse jer imaju tvrde bokove i cesto ne mogu da se deformisu dovoljno da isprate geometriju trapa ;) Ali sam uvek za ono sto sire :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

+ za 205/55/16

 

Ja terao na Libri koja važi po default-u za udoban auto:

 

205/50/17  - ok, lepo leži prilično tvrdo, oseća se i u Libri. Cena teže prihvatljiva. Obim identičan kao za referentnu dimenziju.

 

215/45/17  - nikakvo vidljivo (subjektivno) poboljšanje ili pogoršanje u odnosu na prethodnu. Cena skoro pa neprihvatljiva.

 

205/55/16  - osetno udobnija vožnja u odnosu na prethodne dve uz minimalan, meni nebitan, gubitak na performansama (ležanje u krivini, ubrzanje). Cena prilično prihvatljiva.

 

195/65/15  - još kada je na čeličnoj felni, jooooj kakva udobnost, vožnja skoro k`o po oblacima, sasvim drugačiji auto u odnosu na prethodne, POTROŠNJA po bordu primetno niža, u krivini pri većoj brzini ostavlja utisak nesigurnosti, nestabilnosti, lošije upravljivosti. Definitivno lošije ležanje, slabije ubrzanje. Danas moj apsolutni favorit, iako često poželim 16`` ili 17`` najviše zbog izgleda. Cena, melem za novčanik.

 

 

Obrati pažnju da je obim 205/55/16 (fabrička preporuka u zameni za 15``) nešto manji u odnosu na obim 195/65/15 što je sigurno glavni uzrok boljeg ili ubedljivijeg ubrzanja sa 16``. Laganje brzinomera se podrazumeva.

 

Disclaimer: Referentna dimenzija je195/65/15.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisano vec X puta, fabrika je 215/45, dosta ljudi sada stavlja 225/45 jer su jeftine i izdvojile su se kao standard za 17.

Za mene nepotrebno siroko jer vozimo po oranicama, da opet vracam 17'' stavio bih iskljucivo 205/50, posto je fabricka felna 17'' siroka 7'', isto kao i fabricka 16''. Malo neobicno, ali je tako.

Sto znaci da je stretch 205 gume na 16'' i 17'' isti.

 

Znam da je pisano X puta i da se ponavljamo, ali konkretno mi je privuklo paznju sto si u drugoj temi napizao za 205/50 r17 i najvise me zbog nje zanimalo da li moze na blade 17" jer je uza (nisam znao da su blade i fabricka 16" iste sirine).

Prepostavljam da bi moj Stilo od 59kw bas osetio razliku izmedju 205/50 i npr 225/50...

O 225/50 sam razmisljao jer je, ajde da kazem, udobnija od neke /45, ali mi je to previse siroko.

E sad ostaje dilema, da li 215/45 ili 205/50 :)

Ivan rece svoje, kao i ostali, a sta na to kaze novcanik?

Edited by majkicbane

Share this post


Link to post
Share on other sites

225/45 i 205/50 imaju prakticno jednak profil u milimetrima. 101.25mm i 102.5mm. 215/45 ti ima najnizi profil, 96.75mm. Istina, ovo su teoretske dimenzije, u praksi efektivne dimenzije znaju dosta da variraju. Moje 175/55 gume efektivno vise imaju slicnosti sa 165/60 nego sa 175/55... Prethodne 175/55 sto sam imao su bile 1cm nizeg profila tj 2cm manje u precniku :D

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad ostaje dilema, da li 215/45 ili 205/50 :)

Ivan rece svoje, kao i ostali, a sta na to kaze novcanik?

Nevezano za tebe, ostade mi u glavi recenica (ako me secanje ne vara) naseg kolege Nidze, od pre nekoliko godina... Povela se neka rasprava oko dimenzije felni i guma za Stilo. Tada su Blade 17" bile papreno skupe, oko 500 EUR sa gumama. Takodje, tada samo uglavnom dostupne 215/45/17 gume su takodje kostale prilicno, premium od 150 EUR po komadu...

I kaze im on - bolje pazarite 16" i proputujte sa njima malo sveta, umesto sto se vrtite sa 17" oko Intera :D .

Mada je sada situacija dosta drugacija, a cene daleko pristupacnije u toj dimenziji.

Da ti jos jednom potvrdim - i fabricke 16" i 17" imaju ISTU sirinu od 7". To ti je nepunih 18 cm (178 mm), pa racunaj i to...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da znas :) .

Mada, opet kazem, druga je situacija bila, sada imas da nadjes Blade 17'' komplet za 3 puta manje para. Pa mi onda bude smesno kad ljudi komentarisu da je skupo i premisljaju se.

A smatram da Stilo moze sasvim pristojno da izgleda i sa lepim 16''. Vec recimo da imam Nuova Bravo ili tvoju Deltu ne bih mogao da ih gledam na 16'' i verovatno bih 100% vozio na 17''.

Nekako se iz generacije u generaciju u C klasi taj standard dizao za po Zoll. Na starom Bravu je 15'' bila optimum, sa 16'' izgledao odlicno. Na Stilu 16'' optimum, sa 17'' izgleda odlicno. Dok je vec na zadnjim generacijama u C klasi 17'' optimum performasi i izgleda, a 18'' najveca ponuda sto se fabrikanera tice. Bar ja tako vidim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...