Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Tebe ko sisa :p Corsa D ima koliko ja znam 4x100 raspon rupa a Punto sad zavisi koji tacno, neki ima 4x98 a ovi noviji ako se nevaram su presli na 4x100. Mada moze oba kombinacija da se zasrafi, jedino je pitanje centralne rupe i ET felni, mislim da je kod Opela 60mm centralna rupa dok je kod Fiata 58mm. Usustini malo guglanja bi sigurno dalo rezultate ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahaha a kao na benzinca ne moze :laughing:

Koliko videh, covek je pitao da li ce 1.3 MultiJet osetiti razliku i da li ce se motor muciti i za to sam mu i odgovorio.

Jaci 1.9 JTD ne oseti razliku izmedju 15'' i 17'' (sem naravno u udobnosti i stabilnosti), a kamoli ovaj na istoj colazi i sa slicnom sirinom guma.

Benzince niko nije ni pomenuo :question:

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oseti se i na 1.9, ali mnogo manje... I zavisi koliko dobro umes da osetis tu razliku.
Neki voze kola i ne cuju da im nesto lupka, skripuce, sisti, grebe, zuji, huci...a neki cuju i najmanju promenu u radu i voznji automobila.

 

Ta 7j felna...prezivece se, samo da ne ide siroko sa gumom. Tim pre sto je 15" moci ce da ide sa visim profilom, pa uzom gumom nece dobiti efekat strech-ovane gume. 
sve u svemu prezivece sa 195.

Imas na ovom sajtu kako izgledaju razne gume na raznim felnama: https://tyrestretch.com/ 
Imas 185/60 na tim felnama recimo. To ti je priblizno da vidis kako izgleda. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izostavio si offset felne (ET) kao bitan podatak, ali na GP idu fabricki i 205/45/17, tako da za kacenje ne bi trebalo da imas brige. Takodje dizel sve to podnosi bez problema.

Mislim da ti je ta felna od 7'' posiroka za te dimenzije guma koje pominjes, jer joj je sirina 17.8 cm. Neki optimum za 7'' je guma sirine 205.

 

ET je 35

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Hahahaha a kao na benzinca ne moze :laughing:

Koliko videh, covek je pitao da li ce 1.3 MultiJet osetiti razliku i da li ce se motor muciti i za to sam mu i odgovorio.

Jaci 1.9 JTD ne oseti razliku izmedju 15'' i 17'' (sem naravno u udobnosti i stabilnosti), a kamoli ovaj na istoj colazi i sa slicnom sirinom guma.

Benzince niko nije ni pomenuo :question:

 

Takodje dizel sve to podnosi bez problema.

U kontekstu ovoga, zvucalo je kao da za benzinca to ne vazi. U svakom slucaju, ne cimaj se za dzabe, samo se zafrkavam malo ;) Sto se mog iskustva tice, ako je obim tj precnik tocka slican i/ili ako se menja precnik felne,i ako nije neka ogromna razlika u masi tockova, ja nisam nikad osetio neke negativne posledice od sirih guma sem po pitanju udobnosti ako je profil ispod 90mm (ne procenata nego kad se preracuna u milimetre)...

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yugisa, ne cimam se, posto imam i godina i iskustva da nisam u decijim pricama "benzin vs diesel". Posto sam vozio, vozim i vozicu i jedne i druge ;) . Licni izbor ce mi biti turbak koji je u tom trenutku racionalniji za eksploataciju i odrzavanje.

Apropo teme, izmenjah i 15'' i 16'' i 17" i na Stilu od 1.3 tone razlike u performansama i potrosnji su minimalne. Ako stavimo na stranu udobnost, stabilnost, cena guma...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam 4 gume 195 45 16 na felnama 7j. E sad, dve gume su lepo legle i zastitni rub je ravan sa rubom felne (sto mi se svidja), a druge dve su nekako uze a vislje pa rub felne viri van gume (sto mi se bas i ne dopada).

 

DSC_1308.jpg DSC_1309.jpg DSC_1310.jpg 

 

Sad me zanima da li su prve dve sire nego sto bi trebalo, ili su druge dve uze nego sto bi trebalo? :)

Kako uopste treba da izgleda 195 45 na 7j?

 

Gume su Unirojal Rainsport 1 i Rainsport 2

Edited by majstormica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ona uza je uza :D A sad kako izgleda, mogu ti staviti ljudi ali bice ko i kod tebe, nekome ce biti razvucena a nekom da kipi preko u zavisnosti kako ko koju gumu ima tj kakva je njena efektivna mera ;) Ovako je kod mene sa 195/50 na 7j.

CAM03399.jpg

I guma nema puno veze sa stvarnom dimenzijom, sirina kontaktne povrsine je svega 170 i koji milimetar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo ovo sto ti Yugisa kaze, zavisi od gume do gume...

Meni se recimo nije svidjalo sto mi je svaka Michelin koju sam imao, izgledala kao ova tvoja druga na felni (felne i gume po fabrici).

Evo skoro sam zamenio Dunlop Sport BluResponse 205/55/16 na 7'' felni, sa novim Michelin CrossClimate u istoj dimenziji.

Dunlop je lepse lezala i pokrivala ivicu felne, ali je bila i bokastija. Michelin je ravna i sa ogoljenom ivicom felne kao kod tebe, secam se da je i njihova Primacy HP bila takva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve isto (felna, dimenzije gume...). Dunlop je primetno bokastija(nema zastitu felne) koliko god da je naduvas.

Michelin je "uspravna" i na nizem pritisku, na fonu sam sad, okacicu i neku sliku za poredjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo pomenutog poredjenja (ono o cemu smo pricali Yugisa i ja) - kako gume iste dimenzije 205/55/16, na istom pritisku razlicito stoje na istoj fabrickoj Stilo GT felni sirine 7''.

Obe kompleta su kupljeni novi, Dunlop Sport BluResponse i Michelin CrossClimate:

 

200720141970.jpg  291220153382.jpg

 

Vidi se kako Michelin ima vertikalne bokove i ostre ivice. Dok je Dunlop bokastija i manje otkriva rub felne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yugisa, SVE Michelin koje sam imao (Pre Dunlop sam vozio Michelin Primacy HP) su bile takve - primetno ogoljen rub felne.

To mi se kod njih ne svidja, takva im je uglavnom konstrukcija gume. Ali da su dobre - jesu :) .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam, imao sam Michelin do pre neki dan na autu ;) 175 na 6j i jednako izgleda, a Continental i Hankook koji sam pre toga imao u istoj dimenziji na istim felnama su kipile.

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, da, imao sam i Continental PremiumContact 2 - u pravu si, buculje :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje :)  Vozim Fiat Brava 1.9 jtd 2001 god i  hocu da stavim 16ke ili 17ke pa ne znam koje sve dimenzije pasu visina i sirina ? ako moze pomoc hvala :)

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...