Jump to content
FAS Goran
Martin

Radim i kuću gradim/kućne majstorije

Recommended Posts

Sestokomorni pvc punjeni argonom i nema ni buke ni zime.

Skoro su moji pravili drvene prozore sa duplim staklom, mehanizmom kao na pvc a skoro i identicnim izgledom. Da je jeftino nije ali opet drvo je drvo i vek trajanja je sigurno veci nego pvc. Sto se tice dihtovanja nema nikakve razlike.

 

Drvo, tko voli i ima love, ok... ali drvo je drvo, da... održavanje iziskuje svako malo. Ok, na moru je to drukčije, ali svakih 3-5 godina imaš nanovo sve. PVC može da traje, pa skoro pa večno. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Kad sam rekao na gas nisam mislio na peci po prostorijama nego na gasni kotao koji je u podrumu i prikovcan na radijatorsko grejanje.Kada sam se grejao na gas javljalo mi se znojenje na prozorima i ulaznim vratima.Sada je na toj istoj instalaciji prikovcan kotao na cvrsto gorivo i nema nigde znojenja.Nisam ni stavljao dodatnu ventilaciju.

 

 

i ja mislim na isto to grejanje, kotao na gas, sam gas je po sebi specifičan zbog sagorevanja i lošijeg zagrevanje nego kad se greješ na drva.

Drugo, poznato je da je beton dobar provodnik i ako ima betonska ploča koja je u kontaktu sa atmosferom (loša izolacija) a unutrašnji prostor se greje, normalno je da dolazi do kondenzacije. Još opasnije je što je to podloga za mnogo opasnije stvari a to su mikroorganizmi ili u našem slučaju buđ. Zato se sad akcenat stavlja na svakakve vrste izolacije (koja je dobra u svakom slucaju).

 

I zbog svega toga, ustajalog vazduha, kondenzacije, ventilacija prostorija je jako bitna stavka.

 

Procena je da 70% kuca kod nas greje nebo iznad Srbije i da bi zagrejao nebo, treba ti ihaaa gasa, logicno da se svi vracaju na drva  :)

 

 

Kolega sa posla ima u celom stanu podno grejanje(leti hladjenje) i mnogo je dobra stvar.

 

Koliko god je sexi nije zdravo za zglobove na nogama, oni prvo stradaju.

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dante Bg    :D  Ako starno zelis gedoru iz gradjevine,sta kazes na ovo 

 

119.jpg
 
120.jpg  121.jpg
 
:laughing:  :laughing:  :laughing:  :laughing:  :laughing:  :laughing:  :laughing:
Jedva cekam da ti lavovi dodju i postave ih na svoje kapije
 
 
Edited by neshaoct
popravio slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ko bi drugi. 

Zato sam dole napisao za lavove,ali tu foru nisi cuo :secret:

Sta rade lavovi kad se vrate iz Austrije?  

Pa stave 2 cigana na kapiju :laughing:  :laughing:  :laughing:  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam se smejao za tu foru kad sam je cuo. :D

Kod devojke na selu ima lik lavove ispred kuce.

Uvek se smejem kad prodjem tuda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ako nije tajna koliko košta kompletno renoviranje kupatila u tvom slučaju? Koja je kvadratura poda? Koje sanitarije i koje baterije i tuš?

Ja računam za moje kupatilo od oko 5-6 kvm da ne može ispod 2.5-3K € da izađe sa novim instalacijama pa me zanima kako si ti prošao?

 

Mnogo zavisi šta radiš. Ali baš mnogo. Ja još nisam sveo računicu, ali za sad je otprilike ovako. 

 

Vodoinstalacija, elektroinstalacija, Geberit i onaj tuš kanal za celo kupatilo su bili oko 300€. Ako ne uzimaš Geberit već običan vodokotlić i ako ne uzimaš taj kanal već klasičan slivnik možeš uštedeti oko 220-240€. 

 

Ja sam imao oko 22-23 kvadrata ukupno za pločice (samo pod je oko 4-4,5), ali sam morao da kupim oko 30 jer se pločice kupuju na kutiju, a i kombinovao sam 4 različita dezena + podne pa je bilo viška. Tu možeš da variraš mnogo, jer pločice možeš naći i za 500rsd po kvadratu, a možeš i za 2000rsd. Moja Španija je bila 1700. Pamesa je proizvođač. 

 

Lepak i podloga koji se mažu pre pločica su mi bili oko 150-200€. Bili su mi dosta krivi zidovi pa se išlo na nekim mestima i po 3-4cm. E sad, ja sam uzimao Ceresit 11 za zidove i Ceresit 16 za pod, ali i tu možeš uzeti neki dosta jeftiniji lepak. Ja sam najviše zbog debelog sloja uzimao Ceresit jer je eto... kao pouzdan šta znam. 

 

Ostalo mi je da uradim plafon jer je i on dosta kriv pa ću prvo po ivicama ići malo sa stiroporom, a onda po sredini spušteni gips sa ambijentalnim LED osvetljenjem i LED projektorima i još poneka erotika za tuš :) Svakako tu možeš uraditi samo prosto ravnanje (ako imaš uopšte potrebe) i uštedeti mnogo para da ne daješ na rasvetu. 

 

Ostala je tuš kabina koju ću raditi od nekog 8mm stakla koje je "nešto" ne znam šta ali je u fazonu ojačano da se ne lomi i tako to. To će biti oko 450€. Naravno i ovde možeš da staviš normalnu tuš kadu i da uštediš i na izolaciji i na tuš kabini itd. 

 

I na kraju, šolja, lavabo, bojler, mašina, ormarići i baterije će izaći otprilike 1000-1200€, pri čemu uzimam bateriju sa termostatom, mašinu za pranje i sušenje, bojler sa nekom garancijom bezuslovnom neograničenom šta znam... i opet, ako si nirmalan pa uzmeš normalne baterije, mašinu i bojler možeš mnogo manje platiti. 

 

Naravno, ruke... ja sam lupao stare pločice i iznosio, daću 200€ majstoru koji je radio vodoinstalaciju, Geberit, i koji će postaviti svu sanitariju i baterije, i dodatno će mi na radijatorima staviti nove ventile. Pločice mi je radio kolega s foruma po povlašćenoj ceni, ali računaš otprilike 8€ kvadrat da je redovna. Struju sam ja radio. 

 

 

Iz ove perspektive, mislim da se kupatilo od 4-5-6 kvadrata može kompletno srediti za cirka 1500-2000€ uz domaćinsko raspolaganje novcem i kupovinom stvari normalnog kvaliteta (znači ne najjeftinije). Sve preko toga (Geberit, stakleni tuš, tuš kanal, španska kermaika, ambijentalno osvetnjenje itd) je objektivno i sa strane gledano lluksuz i lepota. Jes da je lepo da okreneš tuš na 38 stepeni i on sve vreme cepa jednaku toplotu vode, ali kupali smo se do sada na tušu sa dve slavine pa ništa nije falilo naštelovati svako malo toplotu vode :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Optimizam - to je deo zabave :D

 

Šalim se... pa ovako nekako... 

 

- šolja 8000,00

- lavabo 12000,00

- ormarići ~10000,00 (ovo pravim sam)

- bojler ~15000,00

- mašina za pranje i sušenje - 60000,00

- baterije ~30000,00

 

Total ~135.000,00 tj. 1125€. 

 

S tim što sam stavio maksimalne cene... na primer mašina je oko 57-58 hiljada, šolja je 7 i nešto itd. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bojler stavis horizontalni dvokomorni od 100L i imas tople vode beskonacno ;)

Ako imas mesta masine stavi odvojene, te u kombinaciji nisu bas nesto sjajne :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Videću za bojler, nisam se još bavio detaljno njime, a za dve mašine nema mesta... mora jedna... u suštini kontam da sve one dobro peru, a sušenje 'nako... a generalno bolje i da 'nako suši nego nikako :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dovla, samo pitaj ženu da li više voli sa pegla ili suši veš.

Pošto je ovaj iz sušilice dosta teži za pelganje :D
(prenosim ono što su meni rekli)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/12/2015 at 4:07 PM, Dovla said:

a za dve mašine nema mesta... mora jedna... 

 

a moze i ovako

 

cxcv930028.jpg

 

 

Edited by neshaoct
popravio sliku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se dohvatimo i sušilica. Kupi uvek odvojeno, jer tu je najgori mogući kompromis. Prva stvar različit kapacitet pranja , sušenja znači mora napolje da se vadi višak veša. A to je zbog proste stvari bubanj mašine za pranje je daleko manji u odnosu na bubanj sušare. Više struje troši i koliko se sećam i nešto vode za kondenzator odlazi. 

Druga i najbitnija stvar je princip sušenja. Uglavnom kod sušara postoji el. grejač koji zagreva vazduh, njega ventilator tera kroz bubanj u kome je veš. Vlažan vazduh iz bubnja sa dlačicama od veša koje ne zadrži filter ide kroz kondenzator gde se vlaga izdvaja i taj isti vazduh sa delom dlačica nastavlja ponovo svoj put ka grejaču i tako u krug. Stvari posle izvesnog vremena korišćenja sušare počinju da se osećaju na paljevinu.

Druga strana medalje je veće temperature sušenja dovode do toga da se stvari oštećuju i skupljaju. Pa ljudi uglavnom kupuju veću garderobu. I naravno ne treba zaboraviti da neke stvari ne smeju u klasične sušare da se suše.

 

Najbolji za sada tip sušara je kondenzacijska sa toplotnom pumpom. Daleko je viša cena ali sve su u A , A+ ili AA klasi po potrošnji el. energije za razliku od ostalih koje su B ili C.

Što se tiče principa rada isti je kao klime, suši veš temperaturom oko  50 C , nema skupljanja i neprijatnih mirisa (čak se i omekšivač jače oseća nego sa žice) i sav već može da se suši u njima. Dakle sintetika i osetljiv veš bez problema.


Dovla, samo pitaj ženu da li više voli sa pegla ili suši veš.

Pošto je ovaj iz sušilice dosta teži za pelganje :D
(prenosim ono što su meni rekli)

 

 Ma lažu.  :harhar:

Imaš program i za lako peglanje kada je veš samo delimično vlažan.


I veoma lak za preglanje.


Prenosim ono što moje ženče kaže.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Držimo se YouTube.

Princip rada kondenzacionih mašina za sušenje veša sa toplotnom pumpom.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čovek voli amortizovane koke.

Evo kako rade ove klasične sušare, ventilacione i kondenzacione.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

.ik je sve lepo objasnio za susare.Prosle godine sam kupovao i sve sto je rekao je tacno.Aaali :D te kondenzacijske sa toplotnom pumpom su mnogo skuplje od ovih klasicnih.

 

Ja sam uzeo polovnu AEG Electrolux za 100 eur i prezadovoljan sam.Kupio sam od coveka koji uvozi polovnu tehniku iz Nemacke.Ima i Miele koje su nove oko 2 000 eur za slicne pare.A to je savrsenstvo kad je bela tehnika u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...