Jump to content
FAS Goran
Martin

Radim i kuću gradim/kućne majstorije

Recommended Posts

Miele je vrh da nema dalje u beloj tehnici.

Evo jedan primer, samo bubanj na veš mašini im je težak 90kg!!! Cela mašina je oko 120kg pa ti vidi...pričam o novijim modelima u standardnim dimenzijama 60x60...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Markobgd Sve sam video.Imao je covek jednu otvorenu nesto je servisirao...Cak je i unutrasnjost masine cinkovana i farbana..Milion nekih srafica :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam skoro išao u predstavništvo na NBGD-u da malo bacim oko (mnogo dobar drugar mi je serviser kod njih-jedini ovlašćeni kod nas). Ono je čudo kako su napravljene... za sve pare što bi se reklo (a treba para za njih).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali recimo od Whirlpool-a očekujem i traje preko 10 g.

Sušaru sa toplotnom pumpom sa kupio prošle godine i od tada sam samo dva puta sušio veš na žici. Kad sam video kako su peškiri kruti kao karton i grubi kao šmirgla odmah sam počupao kuke i skinuo žicu. Tako da sušenje veša samo u sušari. I leti i zimi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam pazario mašinu za sušenje veša. Jako dobra stvar, samo - troši struju.

ALI, opet, ne trošiš struju za peglu i slično. Izvadiš veš, lepo složiš (ko zna da slaže :-) ).

Redovno se mora čistiti filter, ali i unutrašnjost mašine.

Čak i nakon svakog pranja jer može doći do požara - što su naglasili u uputstvu za upotrebu.

I da...ja se uselio u svoju kuću....ali nikako da se pohvalim jer je ostala još gomila posla da se uradi....što i nije puno, ali opet košta.

Ostalo je da se uradi izolacija sa fasadom (3500e), da se ubaci grejanje (radijatori+pumpa+kotao+kompenzacioni sud - 1500e) i da se na spratu ubace podovi, ogletuju plafoni i ofarbaju zidovi, ograda i natstrešnica za auto (do 1000e). Nije puno, ali 6000 evra bi mi završavalo posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/12/2015 at 4:47 PM, joshibeast said:

Dovla, samo pitaj ženu da li više voli sa pegla ili suši veš.

Pošto je ovaj iz sušilice dosta teži za pelganje :D

(prenosim ono što su meni rekli)

 

Koristi sada jednu odvojenu i ne žali se. Čak kada sam predložio da uzmemo ovu kombinovanu oduševila se, tako da je taj deo pod kontrolom :)

 

On 10/12/2015 at 6:55 PM, Zhorz said:

a moze i ovako

 

cxcv930028.jpg

 

Imao sam i ja tu ideju, ali nema mesta... gore je bojler, a sa druge strane će ići ormarić. 

 

On 10/12/2015 at 7:02 PM, ivan.ik said:

Da se dohvatimo i sušilica. Kupi uvek odvojeno, jer tu je najgori mogući kompromis. Prva stvar različit kapacitet pranja , sušenja znači mora napolje da se vadi višak veša. A to je zbog proste stvari bubanj mašine za pranje je daleko manji u odnosu na bubanj sušare. Više struje troši i koliko se sećam i nešto vode za kondenzator odlazi. 

Druga i najbitnija stvar je princip sušenja. Uglavnom kod sušara postoji el. grejač koji zagreva vazduh, njega ventilator tera kroz bubanj u kome je veš. Vlažan vazduh iz bubnja sa dlačicama od veša koje ne zadrži filter ide kroz kondenzator gde se vlaga izdvaja i taj isti vazduh sa delom dlačica nastavlja ponovo svoj put ka grejaču i tako u krug. Stvari posle izvesnog vremena korišćenja sušare počinju da se osećaju na paljevinu.

Druga strana medalje je veće temperature sušenja dovode do toga da se stvari oštećuju i skupljaju. Pa ljudi uglavnom kupuju veću garderobu. I naravno ne treba zaboraviti da neke stvari ne smeju u klasične sušare da se suše.

 

Najbolji za sada tip sušara je kondenzacijska sa toplotnom pumpom. Daleko je viša cena ali sve su u A , A+ ili AA klasi po potrošnji el. energije za razliku od ostalih koje su B ili C.

Što se tiče principa rada isti je kao klime, suši veš temperaturom oko  50 C , nema skupljanja i neprijatnih mirisa (čak se i omekšivač jače oseća nego sa žice) i sav već može da se suši u njima. Dakle sintetika i osetljiv veš bez problema. 

 

Manje-više znam celu priču, ali ne bih davao toliko para. Možda bih pre uzeo odvojeno mašinu za sušenje pa je ubacio u kuhinju. Mada opet, sa ovom kombinovanom, kao što rekoh, bolje išta nego ništa... :)

On 10/12/2015 at 11:56 PM, Dante Bg said:

Ja sam uzeo polovnu AEG Electrolux za 100 eur i prezadovoljan sam.

 

Posle ovog komentara, na auto-forumu Neša može samo da se kokne... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja moram da stavim horizontalni bojler da bi mogao masinu na masinu a zao mi je ovaj da skidam posto je nov.

Ako vec pricamo o kupatilu koje je bez prozora, juce sam uzeo ventilator za kupatilo koji automatski odrzava vlagu na nekoj odredjenoj vrednosti, ima ugradjen higrometar i displey na kome pokazuje temperaturu i vlaznost. Po meni korisna stvar kako ne bi razmisljao o tome dal sam dovoljno provetravao ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kako kod mene izgleda "letnja kuhinja", sa pogledom iz kuhinje - tu mi je šporet i mašine za veš - jedna na drugoj.
Kako bi sušara stajala na veš-mašini, potrebno je ubaciti gumene vakum dodatke za nogare kako sušara ne bi sletela na pločice.

20151013_104354.jpg  20151013_104407.jpg

 

 

Edited by neshaoct
popravio slike

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/13/2015 at 9:45 AM, Maki said:

I ja sam pazario mašinu za sušenje veša. Jako dobra stvar, samo - troši struju.

ALI, opet, ne trošiš struju za peglu i slično. Izvadiš veš, lepo složiš (ko zna da slaže :-) ).

Redovno se mora čistiti filter, ali i unutrašnjost mašine.

Čak i nakon svakog pranja jer može doći do požara - što su naglasili u uputstvu za upotrebu.

 

Generalno treba da se peglaju stvari. A slaganje može može da se demonstrira.

 

Ovo drugo me zabrinjava, kako požar ? U pitanju je klasična kondenzaciona Gorenje sušara ?

I kod mene se prvi filter (kod vrata) mora posle svakog ciklusa sušenja čistiti. Dok donji signalizira (zavisno od zapušenosti) ali u proseku posle 5-7 sušenja. Inače unutrašnjost bubnja je klinički čista.

I još jedna bita stvar vezana za potrošnju struje kao i za kvalitet sušenja je da mašina bude senzorska. Senzorske mogu da skrate (ili da produže) program sušenja i tako da stvari različitog sastava izlaze podjednako suve. Sintetika manje zadržava vlagu od pamuka i time se daleko brže suše. Kao i manje količine veša.

Dok mašine bez senzora imaju programe vremenski ograničene.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/13/2015 at 10:16 AM, Dovla said:

Manje-više znam celu priču, ali ne bih davao toliko para. Možda bih pre uzeo odvojeno mašinu za sušenje pa je ubacio u kuhinju. Mada opet, sa ovom kombinovanom, kao što rekoh, bolje išta nego ništa... :)

Idi na odvojeno. Burazer ima ovl. servis i isto me je savetovao. 

Baci pogled na ovu Whirlpool AZA 799. Koliko vidim ovde je najniža cena 49990. http://www.jakovsistem.com/kucni-aparati/ves-masine/whirlpool-aza-799-kondenzaciona-masina-za-susenje-vesa-sa-toplotnom-pumpom-a-7kg-lcd-display-6th-sense-aircare-bela

 

cxcv930029.jpg

 

Druga stvar je toplota koju generišu. Recimo ova sa toplotnom pumpom u kupatilu 2 x 1,85 sa kipovanim prozorom digne leti temperaturu za 3-4 C.

Treća je buka jako bitna stvar jer svi gledamo da koristimo uređaje kada je jeftina struja. Rasferšlusi i metalna dugmad znaju da poprilično lupaju o bubanj mašine.

 

 

Edited by neshaoct
popravio sliku

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ja sam uzeo polovnu AEG Electrolux za 100 eur i prezadovoljan sam.

 

Posle ovog komentara, na auto-forumu Neša može samo da se kokne... 

 

 

Pa komentar je u skladu sa temom koja malo odstupa od tematike foruma :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dante, 

nekako mi nije higijenski kupovati polovnu belu tehniku i nameštaj.

Nikad ne znaš šta se tu pralo / sušilo ili kakve namernice / uzorci bili recimo u frižideru.

 

On 10/13/2015 at 10:58 AM, Maki said:

Evo kako kod mene izgleda "letnja kuhinja", sa pogledom iz kuhinje - tu mi je šporet i mašine za veš - jedna na drugoj.
Kako bi sušara stajala na veš-mašini, potrebno je ubaciti gumene vakum dodatke za nogare kako sušara ne bi sletela na pločice.

 

Maki , kanta i veš ne idu baš jedno uz drugo.  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dante, 

nekako mi nije higijenski kupovati polovnu belu tehniku i nameštaj.

Nikad ne znaš šta se tu pralo / sušilo ili kakve namernice / uzorci bili recimo u frižideru.

 

Nije u pravu si.Ali...da se ne udaljimo previse od teme :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je u duhu teme kuću gradim i kućim.

Nikad ne znaš ko gde i šta radi i šta pere u toj mašini. Ipak donji veš je u direktnom kontaktu da intimnim delovima tela.

Nikad mi ne bi bilo sve jedno da je neki komunalac prao  uniformu ili neko ko radi u nekoj bolnici izložen svakojakim sojevima bakterija.

I po labaratorijama uzorke i ostalo čuvaju u klasičnim frižiderima koji opet posle nekog vremena završe u oglase po povoljnim cenama.

Treba malo treba paziti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bre Ivane šta si zapeo... uzeo je od čoveka koji dovozi polovne stvari iz NEMAČKE! Eeeej bre, pa to je sve sa NEMAČKIM Arielom prano ništa manje od toga... :D 

 

Šalim se... šta da se radi, pružamo se koliko možemo ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve više je kožnih obolenja i sl. pa moramo da pazimo na moderatore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ik. o svemu sam razmisljao i ipak uzeo polovno,prvi put i za sada je ok :D

 

Vise sam se plasio da ne rikne posle 2-3 susenja nego AIDS-a :p

 

Mnogi ljudi koje poznajem su takodje kupili polovne masine za susenje.neki od njih daleko bolje materijalne situacije od mene,komsinica lekar itd...

Sto kaze Zhorz,kapiram da u masinu za susenje niko ne stavlja prljav ves,vec opran,pa ga jos masina velikom toplotom osusi...

 

Vezano taj vas strah,on je opravdan,ali smo takodje izlozeni istim rizicima u svakodnevnom zivotu.Gradski prevozi,kafici,javni bazeni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

AIDS ti je najmanji problem , virus se uništava posle 13 min u spoljnoj sredini. A i leči se sada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako vec pricamo o kupatilu koje je bez prozora, juce sam uzeo ventilator za kupatilo koji automatski odrzava vlagu na nekoj odredjenoj vrednosti, ima ugradjen higrometar i displey na kome pokazuje temperaturu i vlaznost.

Može li neki info gde si ovo kupio, kontakt, link?

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...